Obwód Kaliningradzki

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
To nie o to chodzi że jestem jakimś pedantem i musi być u mnie idealny porządek. I nie daje znaku równosci między moimi gaciami a sprawą konfliktów politycznych. Po prostu oglądając sobie mapy człowiek czasami dochodzi do myśli ,,hmmm...ale to jest beznadziejnie zrobione, lepiej by było gdyby było....o tak!", potem czytając o tym terenie dowiaduje sie ze nie tylko sprawia wrażenie problematycznego, ale faktycznie problemy istnieją. Wtedy pojawiają sie inne konkluzje ,,fajnie by było gdyby na to dałoby się coś zaradzić...ludziom żyłoby sie łatwiej, problemów by nie było, a i ład byłby wiekszy...a jak państwo nie musi przejmować się granicami to myśli o rozwoju, a za tym idzie dobrobyt".

Przyznaję, że to w 99,99% bujanie w obłokach, że realnosć przedsięwzięcia jest znikoma, ale to nie o to chodzi. Chodzi o samą idee. Taka myśl naprawiania świata, a nie zwykłej chciwości (chciwością kierował sie Hitler a ktoś mnie do niego niesprawiedliwie porównał).

Wiem, że gdyby Królewiec należał do Polski, Cypr się zjednoczył, rozwiązałaby sie sprawa z Kosowem, Palestyną, tak samo Kaszmir, dramatycznie podzielona Gruzja, Tybet byłby niepodległy, ujednolicona kwestia Antarktydy i dziesiątki innych miejsc które przy takim podziale politycznym a nie innym nie podnoszą sie, nie rozwijają tylko twią w miejscu i patrzą jak wszyscy, pozbawieni takich problemów pędzą naprzód. Rozwiązanie takich problemów sprawiłoby ze Świat byłby piękniejszy, lepszy i bogatszy. To że jest to niebotycznie trudne, albo niemożliwe to już inna kwestia.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Ale chyba Obwód nie rozwija się statystycznie gorzej niż inne regiony Rosji, a możliwe, że nawet lepiej. Wydaje mi się, że problemem nie jest izolacja, tylko właśnie to, ze jest to część Rosji, a nie np. Chin. Patrząc na to pod tym kątem można równie dobrze ubolewać nad rozwojem Kamczatki, Irkucka itd. itp., a potem można stwierdzić, że w ogóle najlepiej przyłączyć wszystko do Szwajcarii czy Singapuru, żeby były równe szanse. Dlatego problem jest dla mnie trochę sztuczny, bo pod pozorem przynależności regionu leży głębsze zagadnienie tego jaka jest współczesna Rosja jako taka.
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Tak ale Polska nie graniczy z Kamczatką zresztą obecnie Polska i inne kraje regionu są za słabe żeby cokolwiek mogły zrobi z obecnym stanem Królewca zobaczymy co będzie w przyszłości.
 

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
Ale chyba Obwód nie rozwija się statystycznie gorzej niż inne regiony Rosji, a możliwe, że nawet lepiej. Wydaje mi się, że problemem nie jest izolacja, tylko właśnie to, ze jest to część Rosji, a nie np. Chin. Patrząc na to pod tym kątem można równie dobrze ubolewać nad rozwojem Kamczatki, Irkucka itd. itp., a potem można stwierdzić, że w ogóle najlepiej przyłączyć wszystko do Szwajcarii czy Singapuru, żeby były równe szanse. Dlatego problem jest dla mnie trochę sztuczny, bo pod pozorem przynależności regionu leży głębsze zagadnienie tego jaka jest współczesna Rosja jako taka.

Mylisz się, Królewiec jest aktualnie najbiedniejszą częścią Rosji. A na Kamczatce jest potężny wzrost (turystyka dzikich miejsc, wydobywanie złóż). Rosja pakuje w obwód niewyobrażalne pieniądze i nic z tego nie ma, głównie dlatego ze handel graniczny i w ogóle państwowy praktycznie nie istnieje. No bo co oni mogą nam zaoferować? Chyba tylko złomiarze cieszyliby sie dostępu do tamtejszych bogactw. Dlatego jest to worek bez dna i bez przyszłości. A inne, nawet bardzo dalekie częsci Rosji są jej integralną częscią, normalnie połączone lądem. Nic nigdy z tego pokomunistycznego tworu nie będzie. Chyba że mafia.
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Królewiec jest tym dla Rosji czym były Prusy dla hitlera to strategicznie ważne miejsce pozwala kontrolować region Rosja uważa nas za bliską zagranice i tak jak ktoś wyżej nadmienił Królewiec stanowi niezatapialny lotniskowiec opłacalny nawet jak na pozór przynosi straty.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
A co może zaoferować Litwa, Łotwa czy Estonia? To ten sam rejon i podobne możliwości, a zależność od Rosji, też odpowiednio wykorzystana byłaby plusem, a nie problemem. Widocznie mają tam jeszcze gorsze władze niż my i tyle.
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
A co może zaoferować Litwa, Łotwa czy Estonia? To ten sam rejon i podobne możliwości, a zależność od Rosji, też odpowiednio wykorzystana byłaby plusem, a nie problemem. Widocznie mają tam jeszcze gorsze władze niż my i tyle.

Tak to już zwyczajnie jest w tej wschodniej europie, czasami jak oglądam obrady Ukraińskiego parlametu to tam czasami dochodzi do mordobicia i jest widowisko. Nie powinniśmy się cieszyć że ktoś rządzi gorzej od nas
 

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
A co może zaoferować Litwa, Łotwa czy Estonia? To ten sam rejon i podobne możliwości, a zależność od Rosji, też odpowiednio wykorzystana byłaby plusem, a nie problemem. Widocznie mają tam jeszcze gorsze władze niż my i tyle.

Sorry, ale to było naprawde....mało trafione ;]

Co te kraje mogą zaoferować? Wspólnie należymy do NATO, UE, strefa Schengen, poza Łotwą wysoki wzrost gospodarczy. Mało? Zobaczysz, że za kilka lat będą na poziomie np Holandii.

A co w Królewcu? Zobacz na wskaźniki ich eksportu. Myśle ze w maluchu więcej bym za garnice stamtąd wywiózł ;] to juz nawet nie jest mało, to nawet nie jest Afryka, to absolutna kompromitacja. I nic poza bazą wojskową tam nie ma i nie będzie. Dlaczego? Bo się zwyczajnie nie opłaca. Żeby przewieźć drogą lądową jakieś np półprodukty tam to trzeba przejść drogę przez mękę, a i tak szanse są malutkie. Same wizy to droga i trudna do zdobycia sprawa. Jeżeli tak nie to morzem. Tylko że to cholernie dużo kosztuje. I gdybyś Ty był ruskim biznesmenem to gdzie byś zainwestował? W moskiewskie,petersburskie peryferie, albo w jakieś ,,normalne" miejsce we właściwej Rosji czy cisnąłbyś w Królewiec? Jeżeli zainwestowałbyś w to drugie (w co nie wierze) to szybko zwijałbyś interes.

Norad. Królewiec nie jest tym dla ruskich czym dla Hitlera. Niemcy tam sami sie rozwijali, nie potrzebowali pomocy z zachodu. Nauka stała na bardzo wysokim poziomie, to samo gospodarka. Dla ruskich to po prostu śmietnisko.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
UE to jak dla mnie kamień u nogi. NATO nie ma nic wspólnego z rozwojem gospodarczym. Schengen OK, nie powiem, przydaje się. Jakby się postarali, to by coś wymyślili, rozwój portu, turystyki. Przy odrobinie wyczucia w negocjacjach i układzie korzystnym dla obu stron, kraje bałtyckie na korytarz by się zgodziły. Częściowo masz rację, ten rejon to trochę taka czarna dziura, ale przecież nawet w tym Twoim artykule było, że galerie handlowe się otwierają, więc się opłaca. To nie jest tak, że tam się nie da inwestować i rozwijać gospodarki. Mieszkańcy Obwodu są częściowo sami sobie winni i nadal uważam, ze w dużej mierze chodzi o postsowiecką mentalność - zapijać smutki, zamiast wziąć się do roboty. Stary, przecież ten obszar mógłby być prawdziwymi wrotami do wielkiej Rosji, ze wszystkimi z tego profitami. Moim zdaniem tam jest duży, niewykorzystany potencjał.
 

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
UE to jak dla mnie kamień u nogi. NATO nie ma nic wspólnego z rozwojem gospodarczym. Schengen OK, nie powiem, przydaje się. Jakby się postarali, to by coś wymyślili, rozwój portu, turystyki. Przy odrobinie wyczucia w negocjacjach i układzie korzystnym dla obu stron, kraje bałtyckie na korytarz by się zgodziły. Częściowo masz rację, ten rejon to trochę taka czarna dziura, ale przecież nawet w tym Twoim artykule było, że galerie handlowe się otwierają, więc się opłaca. To nie jest tak, że tam się nie da inwestować i rozwijać gospodarki. Mieszkańcy Obwodu są częściowo sami sobie winni i nadal uważam, ze w dużej mierze chodzi o postsowiecką mentalność - zapijać smutki, zamiast wziąć się do roboty. Stary, przecież ten obszar mógłby być prawdziwymi wrotami do wielkiej Rosji, ze wszystkimi z tego profitami. Moim zdaniem tam jest duży, niewykorzystany potencjał.

Dla Ciebie. Dla mnóstwa ludzi UE to ogromna pomoc. Pod wzgledem pomocy w załozeniu biznesu, znalezieniu pracy, tworzeniu lub wzmacnianiu mnóstwa inicjatyw społecznych. NATO nie ma wpływu na gospodarke? Jeżli dla Ciebie sprawy wojskowe nie mają wpływu na pieniądze państwowe to jesteś w wielkim błedzie. Korytarz nie przyniósłby żadnych profitów, chyba ze ruskim. Jedna czy kilka galerii nic nie znaczy. I nie byłby żadnymi wrotami chyba ze do chlewu. W Rosji jest najwieksza ilość oligarchów na swiecie. Zastanów sie dlaczego żaden tam nie wpakował pieniędzy. To jest jak z działką bez dojazdu. Co z tego ze będziesz miał 20 arów skoro nie bedziesz miał do niej drogi a koniecznej nie będzie dało sie wydzielić? Wierze, ze domu byś na czymś takim nie wystawił. To miejsce w takim stanie w jakim jest nie ma żadnego potencjału.
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Pomaga?

10 euro za tonę a to tylko podatek za co2!
Jestem entuzjastą obszaru szengen ale polityczna unia to biurokratyczny moloch który często nie wie jakie i jak często prawo ustala. Czy jest nam potrzebny?
 

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
Pomaga?

10 euro za tonę a to tylko podatek za co2!
Jestem entuzjastą obszaru szengen ale polityczna unia to biurokratyczny moloch który często nie wie jakie i jak często prawo ustala. Czy jest nam potrzebny?

jak nie im to płaciłbyś jakiemuś polskiemu biznesmenowi. A ja wole zapłacić wiecej i czuć że oddycham powietrzem a nie CO2. Co do UE to nie jestem ani entuzjastą ani pesymistą. Ale w wielu miejscach sprawdza sie rewelacyjnie. W moim powiecie zrobiono mnóstwo świetnych dróg i to prawie w całości za kase UE. Choc wiem ze często przeszkadza. Mimo to uważam że wychodzimy na plus. I uważam ze odchodzimy od tematu ;]
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
jak nie im to płaciłbyś jakiemuś polskiemu biznesmenowi. A ja wole zapłacić wiecej i czuć że oddycham powietrzem a nie CO2. Co do UE to nie jestem ani entuzjastą ani pesymistą. Ale w wielu miejscach sprawdza sie rewelacyjnie. W moim powiecie zrobiono mnóstwo świetnych dróg i to prawie w całości za kase UE. Choc wiem ze często przeszkadza. Mimo to uważam że wychodzimy na plus. I uważam ze odchodzimy od tematu ;]
Ależ ja wole płacić polskim złodziejom a nie złodziejom niemieckim francuskim oni wydadzą pieniądze w swoich krajach i to tamci przedsiębiorcy zarobią Co do co2 to unia każe nam płacić za powietrze i ludzie są tak zmanipulowani że się na to godzą, przecież to wykończy przemysł wszystkie rachunki skoczą
o poziom wyżej a rząd raczej podatków będących w polskiej gestii nie obniży.
 

Boro M

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
94
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Miasto
Libiąż
Ależ ja wole płacić polskim złodziejom a nie złodziejom niemieckim francuskim oni wydadzą pieniądze w swoich krajach i to tamci przedsiębiorcy zarobią Co do co2 to unia każe nam płacić za powietrze i ludzie są tak zmanipulowani że się na to godzą, przecież to wykończy przemysł wszystkie rachunki skoczą
o poziom wyżej a rząd raczej podatków będących w polskiej gestii nie obniży.

A ja nie chce płacić żadnym złodziejom. A jeżeli zależy Ci tylko na przemysle to mogłeś mieszkać w okolicach ślaska (w sumie nie wiem gdzie mieszkasz) i poczuć to ,,czyste" powietrze z fabryk i kopalń. Sorry, ale mi zalezy na nie tylko na przemyśle ale też na ekologii, a to Polacy w wiekszości mają w d...

Ale powtarzam - to nie jest temat. Tak czy inaczej Królewiec gospodarczo umiera.
 

Kenobi

Jedi Master
Dołączył
1 Październik 2010
Posty
3 040
Punkty reakcji
169
Wiek
40
Miasto
zmienna
Ludzie OK nalezy i bedzie nalezal do Rosji, po co ta cala godka?
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Czy wierzysz w globalne ocieplenie? czy wież że w brukseli nie mówi się o walce z GO tylko o zmianach klimatu, oni nie wiedzą o co walczą, zresztą wszędzie na świecie wzrasta emisia co2 i jak my obniżymy ją o 20% to będzie to tylko 0.5% globalnej emisji a globalnie wzrośnie o 10% i ja się pytam po co? powinieneś widzieć że to ma sens jeżeli wszyscy obniżą emisie gazu ale to by właściwie zatrzymało takie kraje jak chiny oni sobie na to na pewno nie pozwolą a my?
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
Z punktu widzenia Rosji jest to bardzo korzystne! Tak! Mimo że to biedny region i Rosja nominalnie do niego dopłaca,ale dzięki temu kreml może szachować politycznie w strefie Bałtyku i dalej.Warto też zaznaczyć że obwód kaliningradzki to rejon silnie zmilitaryzowany. natomiast co do przyłączenia go do Polski(lub od biedy na podzielenie miedzy Polską a Litwą) no to ja bym był za, ale na chwile obecną są to raczej pobożne życzenia.
ktoś porównał "Ob.K" do republik nadbałtyckich, hm, nie wiem jakby to określić ale Kaliningradu (Królewca) np. do Estonii nie da się porównać w żaden sposób.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Po IIWŚ w IV klasie szkoły podstawowej na lekcji geografii nasza wychowawczyni Maria Korcz mówiła o tym obwodzie co następuje:
W Jałcie postanowiono, że całe Prusy Wschodnie przejmie Polska jako swego rodzaju odszkodowanie za starty w II WŚ. Potem rząd Polski i ZSRR postanowiły, że część Prus przejmie na jakiś czas ZSRR i stamtąd, a nie z Ziem Zachodnich (Odzyskanych) pobierze reparacje wojenne.

Nie wiem czy rząd PRL później zrzekł się Królewca na rzecz Rosji.

Jakby nie było stać nas na kupienie od Rosji Królewca zanim zrobią to Niemcy niby to jako przedstawiciel UE. A za co?
Wykorzystując nasze "fabryki domów" możemy zbudować w Rosji mieszkania dla tych mieszkańców obwodu, którzy woleliby mieszkać w Rosji niż w Polsce
Utrzymywać bezpłatnie bazę wojenną Rosji w Królewcu przez lat ...X
Stosować wobec Rosji klauzulę największego uprzywilejowania w wyminie gospodarczej przez lat...Y.

Jak chodzi o los tych mieszkańców, którzy woleliby żyć w Polsce, to należałoby z nimi postąpić w sposób postulowany w temacie OBYWATELSTWO A NARODOWOŚĆ. W każdym razie nie mogliby zachować obywatelstwa rosyjskiego (zobacz Ukraina)
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Niemcy bardzo pragna powrotu Krolewca do macierzy wiec wypadaloby sie spieszyc.

pozdrawiam,
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Obwód Królewiecki z pewnością nie jest samowystarczalny gospodarczo. Jest utrzymywany, bo pozwala Rosji na łatwiejsze wychodzenie na Bałtyk niż to, wiodące przez Zatokę Fińską. Jednak Bałtyk, a nawet Morze Śródziemne (gdyby Rosja opanowała Dardanele i Bosfor) to nie są wyjścia na oceany,
Zresztą podobnie jak Morze Arktyczne. Może dlatego okresowo pojawiają się w prasie rosyjskiej jakby zawoalowane zapytania w sprawie sprzedaży obwodu albo zamiany na gzie indziej położoną bazę.

Gdyby Rosja chciała zamienić miejsce bazowania floty na bliższe Atlantykowi, to jakiś kraj (państwo) byłby wyznaczony do objęcia Królewca z okręgiem z ramienia UE. Gdyby to była Polska, musielibyśmy zapłacić za tę wymianę (np. Niemcom za Bremę).

Niemcy mają większe szanse od nas na taką zamianę. Dlatego Polska może tylko Królewiec kupić.
Szanse na to są istotnie bardzo mizerne, jednak jeszcze się zmniejszają, jeśli rząd polski nie opracuje sprawy na wypadek pojawienia się okazji
 
Do góry