Obiektyw makro

fagin

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2009
Posty
184
Punkty reakcji
9
Okej, dopiero co wpadł mi w ręce aparat, na razie jeszcze go ogarniam, ale już teraz zrodziło się w mojej głowie pytanie:

Czym obiektyw makro różni się od obiektywu zwykłego?

Znaczy, rozumiem że obiektyw makro pozwoli mi zrobić lepsze zdjęcia kwiatków, pszczółek, żuków i innych pierdół. Ale czy zdjęcia normalne (znaczy "nie makro") z tym obiektywem będą się bardzo różnić od tych robionych z obiektywem zwykłym?

I jeszcze, ktoś mógłby mi powiedzieć czym właściwie różni się pod względem technicznym (ale i pod względem efektów, które mamy na zdjęciach) obiektyw makro od normalnego?

Zielony jeszcze jestem to pytam. A jak coś napstrykam to wrzucę do oceny ;]
 

molson

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2011
Posty
15
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Warszawa
Hej

Podstawowa różnica między obiektywami wynika z różnic w soczewkach. Chodzi o ich ogniskowe z tego co pamiętam (nie jestem pewny) jeśli soczewka ma większą ogniskową to obiekt może być lepiej odwzorowany. Soczewki w standardowym obiektywie są zoptymalizowane tak aby można było robić każdy rodzaj fotki. Makro daje dużo większe odwzorowanie.
 

kikson

Nowicjusz
Dołączył
24 Październik 2008
Posty
265
Punkty reakcji
10
makro daje większe powiększenie i głębsza głębię ostrości ;p
nie mam takiego obiektywu ale wydaje mi sie ze zwykle zdjecia takim obiektywem moga byc nie za piekne, rozmazane
 
M

Marjeretka

Guest
Obiektywy do makro poza ich stałą i w miarę dużą ogniskową (najlepiej 100 mm - to taka sprawdzona wielkość), są odpowiednio jasne i ich soczewki wyprofilowane tak, że z niewielkiej (naprawdę niewielkiej, ok. paru, parunastu centymetrów) odległości mogą wyostrzyć obraz i uzyskać jego wyraźne odwzorowanie. Takie obiektywy nie będą sprawdzać się do innych zadań, dlatego to spora inwestycja, chyba, że decydujemy się tylko na robienie zdjęć makro. Mniejsze odwzorowanie, ale nie na tyle, żeby z niego rezygnować dają konwertery, mieszki czy soczewki nakładane na obiektyw. Poza optyką w makrofotografii bardzo ważne jest oświetlenie - doświadczenie fotografowie korzystają z dyfuzorów na zewnętrznej lampie błyskowej lub nakładki ring flash - wtedy światło rozprowadzane jest po płaszczyźnie optycznej obiektywu i spada równomiernie na fotografowaną płaszczyznę.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
makro daje większe powiększenie i głębsza głębię ostrości ;p
nie mam takiego obiektywu ale wydaje mi sie ze zwykle zdjecia takim obiektywem moga byc nie za piekne, rozmazane
Większe powiększenie tak, poprzez mniejszą minimalna odległość ostrzenia, ale głębi głębszej niestety nie. Tutaj jest tak samo jak z innymi obiektywami, im większa wartość przysłony, tym większa głębia ostrości.
Zdjęcia rozmazane? ;o Jeżeli już, to ostrzejsze niż zwykłym. Obiektyw makro powinien być na prawdę ostry i na pewno nie da rozmazanego 'zwykłego' zdjęcia.

Takie obiektywy nie będą sprawdzać się do innych zadań, dlatego to spora inwestycja, chyba, że decydujemy się tylko na robienie zdjęć makro.
Też nie do końca. Zależy jaką mamy ogniskową, są przecież obiektywy makro z ogniskową 30mm, 50mm, 60mm, 90 itd... 30mm spokojnie możemy jakieś wnętrza robić, nie musi być to tylko makro. Tak samo 50 - 90mm czy więcej, portret 'od biedy' strzelić można. Będzie ostry, aż za ostry jak na portret i bokeh może być nieciekawy, ale do amatorskiego pstrykania czemu nie.
 

niedozwolony_nick

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
102
Punkty reakcji
0
Oprócz typowych obiektywów służących do makrofotografii wiele firm oferuje różne alternatywne formy fotografowania obiektywów za pomocą tzw. 'makro'. Mam na myśli różnego rodzaju pierścienie pośrednie, które za pomocą odpowiedniego systemu wpływają na optykę tak aby obiektyw 'stał się' makro i był w stanie robić makrozdjęcia. Niedrogie i godne uwagi są np. takie jak tu zestawy soczewek albo mieszek do makrofotografii z odpowiednim mocowaniem.
 
Do góry