O jakim państwie mowa?

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Państwo to podczas drugiej wojny światowej oficjalnie było neutrale ale w rzeczywistości sprzedawało III Rzeszy amunicję i pomagało w transporcie żydów.



Pozdrawiam.
 

michal89krk

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2010
Posty
458
Punkty reakcji
24
Wiek
34
Państwo to podczas drugiej wojny światowej oficjalnie było neutrale ale w rzeczywistości sprzedawało III Rzeszy amunicję i pomagało w transporcie żydów.

Sprecyzuj, które z państw pasujących do opisu miałeś na myśli...

Żeby nie było, iż nie uczestniczę w zabawie -> zgaduję że miałeś na myśli Szwajcarię (jeżeli chodzi o kraje neutralne, to po II WŚ Szwajcarii najgłośniej zarzucano powyższe uchybienia).
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Ja raczej obstawiam Szwecję - umowy handlowe i transport rud żelaza i amunicji?
 

michal89krk

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2010
Posty
458
Punkty reakcji
24
Wiek
34
Ja raczej obstawiam Szwecję - umowy handlowe i transport rud żelaza i amunicji?
Szwecja i Szwajcaria - oba państwa były neutralne i obu krajom dowodzono że dostarczały broń III Rzeszy. Problemem jest to co miał na myśli autor zagadki pisząc "pomagało w transporcie żydów".
Bo pod adresem obu krajów skierowano podobne zarzuty. Tyle że ta pomoc w przypadku Szwedzkim miała być incydentalna (bo Szwecja miała być azylem dla żydów - głównie z Danii), a Szwajcarom zarzucono tzw. tranzyt żydów z Włoch przez Zurich. Ponadto autor pytania mógł sugerować się tzw. "procesami rehabilitacji sprawiedliwych".
Tyle że obu krajom nic nie udowodniono - a zeznania w tych sprawach nawet nie były wiarygodne.

Odpowiedź "Hiszpania" nie zaakceptuję. Ten kraj przygarnął na tyle dużo żydów, że w późniejszych latach musiano zamykać granicę przed żydami by nie narazić się III Rzeszy.
 

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Tak chodziło o Szwajcarię, Szwecja nie pomagała w "utylizacji" (tak wiem to chamskie i brutalne :p ) żydów.

Pozdrawiam.
 

michal89krk

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2010
Posty
458
Punkty reakcji
24
Wiek
34
Moja kolej. W tym kraju jest małe miasteczko, znane z tego, że od niemalże 50 lat płonie pod nim kopalnia.

Tak chodziło o Szwajcarię, Szwecja nie pomagała w "utylizacji" (tak wiem to chamskie i brutalne :p ) żydów.

Pozdrawiam.
Tu bym się sprzeczał. Jeżeli chodzi o Szwecję, zdarzyły się tam incydentalne przypadki wydalenia imigranta.
Jeżeli chodzi o Szwajcarię - oj wkraczasz na długą drogę polemiki... Nigdy nie udowodniono temu państwu aby świadczył tranzyt żydów przez swój kraj. Jedynie niechlubnie zapisano im to że odmówili imigrantom azylu w ich państwie (bo chcieli zachować neutralność). Imigranci byli wydalani z tego kraju, a osoby pomagające im były karane. Szwajcarzy również nie patyczkowali się z Francuzami, Anglikami i Niemcami lądującymi awaryjnie na ich terytorium (mieli natychmiastowy nakaz opuszczenia ich granic).
 

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Widziałem wywiad ze Szwajcarem, który miał pilnować pociągu pełnego żydów jadącego do obozów śmierci i nie mogli im pomagać, mieli zakaz.
 

michal89krk

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2010
Posty
458
Punkty reakcji
24
Wiek
34

Tak zgadza się - zadajesz pytanie.

Tym miastem jest Centralia w Stanie Pensylwania, gdzie od 1962 roku płonie kopalnia węgla. Miasto zostało porzucone przez jego dawnych mieszkańców. Tragedia, która sie tam wydarzyła była inspiracją dla stworzenia serii gier pod nazwą "Silent Hill".

Widziałem wywiad ze Szwajcarem, który miał pilnować pociągu pełnego żydów jadącego do obozów śmierci i nie mogli im pomagać, mieli zakaz.
Tu jest ten problem że po przeprowadzonym śledztwie w tej sprawie były same domysły. Faktów było niewiele. Nie zdołano potwierdzić wersji kilku świadków, których zeznania wyglądały mniej więcej tak: "pilnowaliśmy pociągu, z którego wydobywały się jęki ludzi".
Kto był w tym pociągu? Czy to byli żydzi? Czy ten pociąg był tam planowanym przejazdem? (bo przecież III Rzesza była pedantyczna pod tym względem - a trasy pociągów z Włoch do Niemiec z takim towarem odbywały się przez tereny dawnej Austrii).
 

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Ale jedno jest pewne -nie byli neutralni bo wspomagali III Rzeszę sprzedając im broń gdyby tego nie robili to może w pewnym momencie na froncie zabrakło by im amunicji. Chyba jeszcze pomagali im w opróżnianiu kont i skrytek bogatych żydów mających konta w bankach Szwajcarii.


Pozdrawiam.
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Należy do Unii - i był jedynym krajem UE w którym do 2011 nie mozna było się rozwodzić, jest mały i ultrakatolicki (co widać nawet po fladze)
 
Do góry