Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP)

ThugLife

HipHop Maniak √ιק
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
869
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
71
Szukałem podobnego tematu na tym forum, ale nie znalazłem - widziałem jedynie różne wypowiedzi na innych forach, ale były one sprzeczne.

Jedni piszą, że poszli... Wypełnili druczek i po kilku tygodniach mieli NIP (bez problemu)

Inny zaś twierdzą, że aby go wyrobić trzeba mieć pracodawce (w sensie, że występuje on w naszym imieniu)

Albo trzecia opcja, że bierzemy formularz i lecimy z nim do pracy żeby wbili nam swoją pieczątkę.


Więc ???
Nie chce się u nikogo zatrudniać, ale potrzebny mi jest NIP.

I.
Jeśli nie masz NIPu, to musisz udać się do Urzędu Skarbowego. Pani z okienka należy powiedzieć, że chcesz podpisać umowę o dzieło, ale nie możesz na razie tego zrobić, gdyż nie posiadasz NIPu. Pani powinna dać Tobie odpowiedni formularz do wypełnienia (kartka A4 z dwóch stron zadrukowana). Na tym formularzu nie ma nic nadzwyczajnego, trzeba wpisać takie dane jak imie i nazwisko, adres, pesel (ewentualnie numer konta bankowego). Jedyne pole jakie mnie zaskoczyło to było: data zameldowania w miejscu zamieszkania, pozostałe pytania były łatwe ;-)

II.
Niestety jest na odwrót pracodawca może mi wyrobić NIP a sam nie moge chyba
że chce otworzyć firme :) no niby śmieszne ale tak jest i robią w jajco w
US w całej Polsce.

(zły dział...) sorry
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Cóż owszem wypełnia się formulasz. Mówisz, że potrzebujesz bo masz zamiar podjąć pracę. Oczywiście to może być fikcja nie podajesz ani gdzie, ani co. Wypełniasz druczek, a potem pocztą przesyłają ci, że przydzielili ci numer itd.
 

Nookie

Nowicjusz
Dołączył
17 Czerwiec 2006
Posty
3 117
Punkty reakcji
9
Mi numeru przydzielić nie chcieli. Wymówka: Skoro się Pan uczy to po co Panu?!. Poza tym najpierw musiałem przynieść pierwszą wypłatę, aby im udowodnić iż pracuję (sic!)
 

joer

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2008
Posty
108
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
Jeśli z jakiś powodów nie chcą wam przydzielić (właściwie nie powinno być żadnych problemów), to jeszcze można powiedzieć, że potrzebujesz NIP do otwarcia rachunku maklerskiego ;) Zresztą wszędzie najlepiej żądać odmów na piśmie - później zawsze można się odwołać.
 

ThugLife

HipHop Maniak √ιק
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
869
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
71
Założyłem temat, żeby wiedzieć czego mogę się spodziewać.

Wszystko zależy od tego jak zagadamy do osoby przyjmującej wniosek ;) (Załatwione - czekam na NIP)
 

malenstwoM

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2007
Posty
361
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Lublin
A dlaczego maja nie chciec wyrobic NIPu?? Kazdemu przysluguje, tylko musi zlozyc wniosek. A jak jakas pani w urzedzie mowi, ze nie to raczej jej sie nie chce tego robic.
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Yep. u mnie nie było problemów z wyrobieniem, mimo że jak wyrabialam to byłam dopiero w 1 gim. (do papierów był potrzebny)
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Cóż urzędnik też człowiek i potrafi się zachować po chamsku. Fakt, że NIP zazwyczaj wyrabia zakład pracy jeśi podejujesz pierwszy raz pracę. Ale tak jest zazwyczaj.
 

sirkamelot

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2006
Posty
39
Punkty reakcji
0
Mi numeru przydzielić nie chcieli. Wymówka: Skoro się Pan uczy to po co Panu?!. Poza tym najpierw musiałem przynieść pierwszą wypłatę, aby im udowodnić iż pracuję (sic!)

Co za bzdura...po co piszesz takie głupoty?
Nie, że chcieli czy nie - to jest och obowiązek. Za to baba w okienku ma pieniądze, to jej praca, żeby taki numer przydzielać. I na pewno tak nie zapytała, bo to nie ma żadnego znaczenia przy wyrabianiu tego numeru. Ja wyrobiłem numer NIP na 2 lata przezd rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy i nie miałem żadnych problemów. A całosć trwała 2 tygodnie.

A z tą pierwszą wypłatą to już w ogóle przesadziłeś. Jak możesz dostać wypłatę jak nie masz numeru NIP? Numer NIP to numer podatnika, jeśli nie pracujesz na czarno, to musisz mieć NIP, żeby pracodawca odprowadził podatek przy wypłacaniu pensji. Już prędzej bym zrozumiał, że nie chcą dać CI kasy bo nie masz NIPu niż nie dadzą NIPu bo nie masz pracy. Totalna bzdura...
 

ThugLife

HipHop Maniak √ιק
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
869
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
71
Co za bzdura...po co piszesz takie głupoty?

Troszkę się mylisz... Mnie też facet pytał po co wyrabiam nip (co go to obchodzi? a jednak...) - widać każdy ma inne przypadki~

kilka lat temu majac z 16 lat chcialem wyrobić nip, powiedzieli mi ze potrzebna jest pieczątka pracodawcy - skąd mam ją mieć kiedy nikt mnie nie zatrudnia?? (to było dawno)

W tym przypadku nie potrzebowałem NIP po to żeby się u kogos zatrudnić, ale zagadałem z kolesiem i bez problemu przyjął wniosek (po wcześniejszym uzasadnieniu mojej chęci otrzymania numeru identyfikacji podatkowej).
 

maharet1092

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2007
Posty
1 814
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
Głogów
Ja po prostu złożyłam wniosek o identyfikację podatkową i mi nadali, chociaż nie pracowałam.Potrzebne mi było to, żeby do stypendiumwziąć zaświadczenie o dochodach.Ale mojejemu bratu nie przyznali bo jest niepełnoletni.
 
Do góry