Niedoceniani graficy komputerowi

Adu123

Nowicjusz
Dołączył
11 Sierpień 2012
Posty
56
Punkty reakcji
0
Z racji tego że za młodu skrobnąłem coś grafiki komputerowej, postanowiłem pomóc koledze w firmie przez 3 dni, ponieważ jego pracownica poszła na wolne (powody rodzinne).

Może nie ten dział, ale muszę to powiedzieć... to do osób które o tym pojęcia nie mają, ewentualnie myślą że mają.

LUDZIE!!!! ogranijcie się !!!!

Zrobić projekt to nie jest 5 min, to że wasz syn czy córka siedzą przy PC tylko po to żeby grać i TYLKO to wam się z PC kojarzy to nie oznacza ze tak jest z innymi.

Uwierzcie że 5 godzin nad projektem to nie jest łatwa robota, oczy bolą, kręgosłup pada... wyczerpanie ogólne i najważniejsze... wbrew pozorom nie mamy tylko waszego projektu.

Poznałem paru klientów, z czego połowa była zdziwiona że nie zrobię im super projektu już dziś, przecież to "TYLKO SIEDZENIE PRZY KOMPUTERZE". Tak ku.r... mamy w PC magiczny guzik który nam sam wszystko robi. Akurat czeka szablon na takie zamówienie jak Pan złożył, nic tylko drukować.

Na mój gust to tak jak pisałem wyżej, ludziom komputer kojarzy sie w większości z ich dzieckiem które marnuje tam czas na zabawy, FB, gry itp. Więc skoro grafik siedzi przy pc to na bank się obija.

W sumie pamiętam za moich młodych lat jak się uczyłem jeszcze wtedy prostych programów to rodzice też uważali że NIC NIE ROBIĘ tylko na bank gram.

Musiałem gdzieś odreagować, padło tu :) Podziwiam grafików... w małych firmach, bo w dużych to raczej nikt nie ma ALE że projekt długo się dogrywa.
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
29
Z dziwnymi ludźmi pracujesz. Od początku marca (a więc już ponad 3 miesiące) pracujemy w kilka osób nad nowym designem Forumowiska. Nie jesteśmy jedną, firmą, nie pracowaliśmy razem wcześnie (w takim składzie). Nikomu nigdzie się nie spieszy, każdy rzeźbi swoją część. Mam kilkanaście stron A4 zrealizowanych poprawek (wypisywanych czcionką 12). Takich zleceń szukaj :)
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
Max napisał:
Z dziwnymi ludźmi pracujesz. Od początku marca (a więc już ponad 3 miesiące) pracujemy w kilka osób nad nowym designem Forumowiska. Nie jesteśmy jedną, firmą, nie pracowaliśmy razem wcześnie (w takim składzie). Nikomu nigdzie się nie spieszy, każdy rzeźbi swoją część. Mam kilkanaście stron A4 zrealizowanych poprawek (wypisywanych czcionką 12). Takich zleceń szukaj :)
Nie, to raczej Ty pracujesz z dziwnymi ludźmi, bo sytuacja gdzie nikt się nie spieszy i wszystko każdemu pasuje jest w tej branży niestety rzadkością. Klient chcący logo za max 200 zł (i to z dedlinem na wczoraj) to częste zjawisko . No przecież dla wprawnego grafika takie logo to góra godzinka roboty, a 200 zł za godzinę to kupa kasy, tyle dyrektor banku zarabia... LOL! Tylko tu się nie płaci za czas, a za produkt. Idąc do stolarza zapłacimy za mebel tyle a tyle bez względu na czas, w jakim został wykonany i to jest normalne. Dlaczego więc w tym wypadku dla wielu nie jest? Czy aż tak trudno to zrozumieć, że 90% ceny to nie jest czas, a talent oraz wiedza i doświadczenie zdobywane latami? To nie czas tworzy profesjonalny projekt. Amator może i miesiąc siedzieć, a nie wymyśli. Profesjonalista nie zrobi w godzinę, ale zrobi w kilka i zrobi dobrze. To jest wiele pomysłów, wiele wersji (zrealizowanych, a nie tylko głowie), z których trzeba wybrać tę jedną najlepszą do pokazania klientowi a potem i tak wprowadzić 500 poprawek według jego widzimisię (oczywiście wszystko w cenie, a jakże!). Dlatego to tyle kosztuje i dlatego skromne cztery cyfry to jest prawie za pół darmo.
 

Dante190884

Użytkownik Roku
Dołączył
28 Maj 2012
Posty
201
Punkty reakcji
7
Miasto
Kraków
Oprócz tego, zdecydowanie można wykonać jakikolwiek projekt graficzny w zaskakująco szybkim czasie [graficy mają swoje tajne bazy zgromadzone latami]. Mogę w 30 min wysłać gotowy produkt pierdółki ale to nie oznacza, że skoro robię coś tak zaskakująco szybko i porządnie, to musi to być wartę "parę złotówek"! Człowiek taki, pracował X lat by osiągnąć taką wprawę i cena nie zmaleje z tego powodu. Proste, prawda.
 

krys12

Nowicjusz
Dołączył
23 Październik 2013
Posty
3
Punkty reakcji
0
Prywatnemu lekarzowi też sie płaci za długie lata jego edukacji, i nikt tu nie robi awantury. No, szkoda, że ludzie nie odnosza tego również do grafików i artystów. Ludzie myślą, że namalowac obrazek to tak o, "przecież to twoje hobby".
 
V

Vaffik

Guest
Ha,ha... Dobry temat. U mnie bywa tak że praktycznie każdy zawsze chciał coś na już a ja wtedy mówiłem: jeśli szuka Pan/i szybkich dobrych to w Gimnazjum obok jest sala informatyczna. Z ludźmi nie ma co dyskutować. Najgorzej jest gdy trafi do Ciebie taki co zjadł rozumy przez googla ale i na nich są sposoby. Jeśli klient "wyniucha" że Ci bardzo zależy - jesteś stracony! Zawsze, ależ to zawsze rezerwowałem sobie minimum 10-14dni na jakikolwiek projekt (prosta WWW). Wszystko jest cacy gdy pracuje się w grupach i każdy ma po trochu tych puzzli! Inna sprawa ma sie w chwili gdy robisz wszystko sam i nie daj Boże masz tylko jednego kompa na biurku.
Ludziom mądrym idzie przetłumaczyć. Czasami trafiał się jakiś nerwowy napaleniec no ale... nie on to inny więc życie płynie dalej. Na tych bardzo narwanych też miałem sposób. Sadzałem ich za biurkiem a na biurku kilka laptopów i odpalone: C, Dreamweaver, sharepoint designer, corel i auto cad. Posadziłem i mówię: Pan pisze sobie stronę. Będzie za free. Gdy się popatrzył ze zdziwieniem padało pytanie z mojej strony: ma być dobre, ładne, stabilne i szyte na miarę czy poskładane z kawałków kradzionych z neta??? Nie będzie Panu głupio jeśli za rok przyjdzie do Pana kient i powie że ten banner na Pańskiej stronie on robił???
Taka gadka działała na każdego ...
bo szybko - to można - dostać za plagiat'y i prawa autorskie po d....pce!

I wtedy się zaczyna latanie z prawnikami po Sądach. Ludzie myślą że WWW jest za darmo! Nie potrafią zrozumieć że spora część skryptów, wtyczek itp. może być płatna. Co z tego że klient kupi gotową WWW od firmy krzak bez faktury (by było taniej) za 100zł??
Co z tego?
Osoba która pisze i sprzedaje jakieś tam części WWW zawodowo - nie jest na tyle głupia by skryptów tych nie szukać!
Wyobraźcie sobie że Wasza WWW ma w sobie kilka aplikacji objętych licencjami. Ukraść kod źródłowy to pestka!
Masz sobie taką WWW a po czasie wpadają Ci gliniarze bo piszący i sprzedający te skrypty wyniuchał Twoją WWW i jest pewien na 100% że licencji u niego nie kupiłeś! I co wtedy? Nadal wierzycie w dobre strony za 100zł??
Niejeden portal ogłoszeniowy wypadł z rynku a był oparty na Joomli Crackowanej :)

Z drugiej strony nie dziwię się ludziom którzy się nie znają. Tych konfliktów nigdy nie zażegnamy. Dla laika banner na stronie to tylko obrazek. Dla mnie przeźroczystość, "waga" i dpi oraz nieżadko spędzone 15-20min nad samym tylko bannerem. Ludzie nie rozumieją że Ty piszesz i ... testujesz. Odpalasz daną WWW na róznych przeglądarkach i urządzeniach i to musi trwać. Ma być na dziś - i już....
Gdy przeglądam niektóre strony WWW w necie to wyć mi się chce!
 

suszimaster

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2016
Posty
61
Punkty reakcji
1
Wydaje mi się, że duży wpływ na to mają takie programy jak Grafido, gdzie laik siądzie i może zrobić sobie baner sam, a dostęp ma za śmieszne pieniądze przez cały miesiąc. Fakt, że będzie siedział nad tym przez najbliższe 30 dni i coś tam wyskrobie nie daje mu do myślenia, że wykształciuch też nie robiłby tego pięć minut ale wręcz przeciwnie - ja się nie znam to mi to zajęło tyle a tyle, ale on to wie na pewno, zrobiłby w godzinę. Po czym i tak robią sami, bo to jednak sporo kasy do zaoszczędzenia. Cóż, XXI wiek ma swoje wady i zalety.
 
Do góry