neurolingwistyczne programowanie

Status
Zamknięty.

liuza85

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2007
Posty
163
Punkty reakcji
0
witam,
mam troche dziwne pytanie, i nie wiem czy pasuje ono bardziej do działu nauka czy psychologia?
ale postaram sie je dopasować do tego działu
chodzi mi o NLP - czyli neurolingwistyczne programowanie , warsztaty oparte na medytacji, hipnozie, psychologii, "pracujące"nad czlowiekiem (najlepiej poczytajcie np tu www.cnlp.pl - to wroclawska szkola, najblizsza mi lokalizacja, wiec do niej link)
jakie są naukowe podstawy skuteczności tej metody, tych warsztatów, bo wiem, ze dzialaja, i ludzie sobie je chwalą,
ale jak to działa? chce wiedziec... :)

pozdrawiam
 

gwiazdka2008

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
268
Punkty reakcji
0
Miasto
Deutschland
Takie szkoły to niepotrzebne wydawanie pieniędzy w błoto. Wystarczy troche poczytać, zmienić swoje nastawienie. Np. boisz się pająka panicznie? Spróbuj się oszukać, oszukać swoje myslenie. Mysleć o pająku jak o czymś co zaczyna cię fascynować. jak już uda ci się wpłynąć na własne rozumowanie, dotkniesz pająka bo przestanie budzić w twojej głowie grozę i obrazki typu. wielkie tłusyu pająk wbity w ciało itp. Ja bez niczyjej pomocy pozbyłam sie lęku. Doszłam do tego sama bez żadnych szkół itp. :D Spróbuj sama dojśc do własnej psychiki, poznasz bardziej siebie . A żeby wpływać na ludzi , manipulować itp. To pierw powinnaś zacząć od siebie.

Wydaje mi się że taki podobny temat już był, ale ja nic nie sugeruję :D
 

markgrzyb

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2007
Posty
196
Punkty reakcji
0
gwiazdka2008, to nie jest tak jak mówisz, szkoly NLP maja swój sens, w zasadzie powinno sie mówić że trenerzy NLP są potrzebni w tej dziedzinie, choc oczywiscie nie wszystkim, rózne szkoly wydaja ksiazki, filmy z zajec, czy wydawane sa ksiazki nt NLP, i mozna sie z nich ksztalcic jak najbardziej, ale w wielu przypadkach są one pisane jezykiem takim że osoba ktora chce sie dopiero dowiedziec czegos o nlp, i np nauczyc podstaw tego moze nie zrozumiec,

ja tak mialem na poczatku, wczytalem sie w tą cala psychologie i nie wiedzielem czy to jest popolsku, bo nic nie rozumialem, a poszedlem na takie wprowadzenie do nlp, i bardzo duzo mi to dalo,ktos przemowil do mnie jezykiem zrozumialym, i po to wlasnie sa szkoly nlp
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
NLP to ściema i pic na wodę. Znasz takie powiedzenie reklama kłamie?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie...rolingwistyczne

NLP nie jest nauką i nikt nigdy nie udowodnił jej skuteczności. NLP to nic innego jak zwykła wiedza z psychologii z domieszką "magii".

A szkoły są po to by wyciągnąć od naiwnych kasę. I tyle.

Poczytajcie speców od perswazji Dr Cialdini (zwykła psychologia, nie NLP):

http://wiadomosci.onet.pl/171560,film.rd?url=/relacje.html

Nie bądźcie tacy łatwowierni. Miejcie dystans.

J.B
 

Walencja

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2007
Posty
484
Punkty reakcji
4
Wiek
40
Miasto
miasto moje
Zgadzam się. Lepiej zapoznać się z psychologiczno - biologicznymi zachowaniami a nie "złotymi regułami".
 

devil_p

Nowicjusz
Dołączył
24 Październik 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
HolyŁódź
o NLP słyszałem różne rzeczy, jeżeli jednak chcesz nad sobą pracować najlepiej robić to samemu, a kasę zamiast na jakieś kursy szkoły wydać na odpowiednią literaturę. Ja tak robię i za dosyć małe pieniądze zmiany są wielkie (zależne oczywiście od mojego wkładu moich chęci i tego czy rzeczywiście coś ze sobą robię). Takie moje zdanie.
 

markgrzyb

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2007
Posty
196
Punkty reakcji
0
co innego jest przewaga warszatów nad wiedza ksiazkową - jedni są w stanie nauczyc sie sami czegos z ksiazek, a inni potrzebuja do tego zajec czy kursów, tak jest w wielu dziedzinach, np nauka jezyków(sa samouki a sa tacy co bez grupy i bata nad glowa sie nie naucza), lub np matematyka - dla wiekszosci z ksiazek niedo ruszenia samemu, wiec kurs czy ksiazka to juz indywidualny wyór czy potrzeba kazdego z osobna

a jesli chodzi o slusznosc NLP, zgadzam sie z tym że to nie jest odrebna dziedzina nauki czy psychologii, dla mnie NLP to elementy psychologii, fizologii, troche zarzadzania, to wielka praca nad soba, i malo wizualne efekty, ale efekty są, i przy pracy ze sobą są niemal namacalne

i niestety musze sie niezgodzic z J.B., ze nie ma ma naukowych podstaw skutecznosci NLP, sa takie podstawy, poczytaj literature i badania osób które w latach 70 stwozyly NLp, to jest dopiero ciekawa lektura


pzdr
 

liuza85

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2007
Posty
163
Punkty reakcji
0
moze faktycznie zle to nazwalam, nlp nie jest nauka, ale nie musi nia byc, zeby byc skuteczna, rozmawialam z roznymi osobami, jedne czytaly ksiazki, inne byly na warsztatach, ale wiekszosc z nich jednak chwalila sobie pozyskana z tego wiedze,
psychologia jest natomiast dziedzina bardzo obszerna, a ja nie mam zamiaru konczyc fakultetow z tego zeby umiesc zarzadzac grupa, rozumiec innych, mowic zrozumiale, czy kontrolowac siebie, jesli nlp jest wlasnie zbiorem wiadomosci i technik przydatnych w zyciu, w kontroli, sterowaniu, czy rozmowie to mnie to odpowiada,

a jesli jest wlasnie tak jak wyzej wspomniane ze z ksiazek sie uczyc nie umiem, nie mam do tego zapalu itp to co wtedy, zostanie mi dvd z nagrania jakiegos szkolenia, a jak zadac pytanie do tv?



i niestety musze sie niezgodzic z J.B., ze nie ma ma naukowych podstaw skutecznosci NLP, sa takie podstawy, poczytaj literature i badania osób które w latach 70 stwozyly NLp, to jest dopiero ciekawa lektura


jak moge dotzrec do tych materialow, odnosnie historii nlp, tworców, badan prowadzonych przy tworzeniu tej 'szkoly' ?
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Link już podałem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie...rolingwistyczne

Tam masz wykaz literatury:

  • Bandler R., La Valle J. (1996) .Alchemia manipulacji. Onepress, Gliwice 2006.
  • O'Connor, J., Seymour J. (1998). NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego. Poznań: Zysk i S-ka.
  • O'Connor J., Prior R. (1995) /Polskie wydanie 2002/ NLP i skuteczne sprzedawanie.
  • O'Connor J., Seymour J. (1994) /Polskie wydanie 1998/ NLP Szkolenie menedżerów i trenerów.
  • Walker Wolfgang (2001): Przygoda z komunikacją. Bateson, Perls, Satir, Erickson. Początki NLP. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2001.
  • Robert Dilts, John Grinder, Richard Bandler, Judith DeLozier: "NLP. Studium subiektywnych doświadczen". Onepress, Gliwice 2006.
  • Andrzej Batko: SZTUKA PERSWAZJI, czyli język wpływu i manipulacji. Onepress, Gliwice 2004.
  • Andrew Bradbury: "NLP. Wpływ na siebie i innych". Onepress, Gliwice 2004
  • Dave Lakhani: "Perswazja. Sztuka zdobywania tego, czego pragniesz". Onepress, Gliwice 2006

markgrzyb, NLP tak jak już mówiłem to nie nauka, no i nie pisałem, że nie ma naukowych podstaw bo korzysta z psychologii, ale to i tak nic innego jak "szamanizm", magia, "voodoo magic". I to głównie po to aby wydoić trochę kasy od łatwowiernego ludu. Czysta wiedza z psychologii by wystarczyła, ale NLP razem z "tajemną otoczką" i obietnica niesamowitych efektów po prostu sprzedaje się lepiej. Tu chodzi o kasę.

J.B

EDIT: Osobiście polecam Cialdiniego i jego książki o perswazji. Bez mitów i bajek.
 

liuza85

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2007
Posty
163
Punkty reakcji
0
jakos nie wiem czemu ale ludzie maja tendencje do chwytania sie slowek ech ... nauka zcy nie nauka, oparta na psychologi czy nie, a jesli tak to czy to juz nauka czy jeszcze nie, to tylko klasyfikacja ktora nic nie wnosi do swiatopogladu czy oceny, no chyba ze ktos uczyc sie czy interesuje tylko tym co jest ''orginalne'' (czyli w tym przypadku ma klasyfikacje 'nauka')....

J.B.
mysle ze w niektorych kwestiach sie mylisz, ale mamy przeciez prawo do wlasnych opini, nie?

zgadzam sie z tym ze nlp to taki zbior roznego rodzaju metod, technik itp z roznych dziedzin jak psychologia czy hipnoza, nlp to taki service pack,
wszystko to co najwazniejsze, podane w latwy sposob i latwo przyswajalne, i wg mnie o to wlasnie w tym chodzi i to jest w tym najlepsze, kicham na magie nlp, ale przeciwnie wrecz patrze na prostotę
a kasa? hmm kazdy zarabia na tym co umi, to tak jak z kursami na prawo jazdy ... :)

pozdrawiam
 
Status
Zamknięty.
Do góry