Nauka społeczna Kościoła

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
Nie znalazłem takiego tematu. Jak jest - to mi linka dajcie i to usuńcie.

Chciałbym się zapoznać z waszymi opiniami na temat "społecznej nauki kościoła" zapoczątkowanej przez dzieło "Rerum Novarum" Leona XIII . Co o niej(nauce) myślicie? Ja dopiero niedawno przeczytałem fragmenty encykliki Jana Pawła II "CENTESIMUS ANNUS" i za mało wiem, żeby wygłaszać jakieś sądy i chętnie czegoś nowego się dowiem. Jakieś ciekawe źródła mile widziane.
Jednym z głównych przesłań tego dzieła jest: "demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm." Zgadzacie się z tym czy nie? I dlaczego?
 

asiek.stefa

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2007
Posty
589
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Gród cara
Sama nauka społeczna Kościoła nie jest zła, ale wydaje mi się, że ma charakter tylko deklaratoryjny. Ja u siebie w szkole miałam tzw KNS- Katolicka Nauka Społeczna, tylko że to jednak nie wnosiło zbyt wiele. Takich encyklik jest dużo, ale nie pamiętam już, kojarzy mi się tylko "Quadregesimo anno", ale nie pamiętam czyja
 

ShattaN

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
42
Punkty reakcji
0
Miasto
Warmia
Kościół nie może się wiązać z polityką ... oni nie rozumieją że to nie średniowiecze i że to nie oni są najważniejsi teraz wierzy ten który chce i wierzy w to co chce a polityke zostawmy politykom chociaż są jacy są ...
 

asiek.stefa

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2007
Posty
589
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Gród cara
Brawo, zgadzam się z tym, chociaż muszę niestety przyznac, że czasem to mieszanie sie wychodziło na dobre (niestety, bo jestem antyklerykalna, ale staram się być obiektywa)
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Hmm. Nie można jedno znaczenie ocenić kościoła na przestrzeni wieków. Mówiąc "Oni ciągle myślą, że to średniowiecze" zapominamy o wielui pozytywnych rzeczach jakie przyszły do Europy wraz z chrześcijaństwem.
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
A co ma "Nauka społeczna kościoła" do polityki? Ma raczej do systemu politycznego, wskazuje na pewne rzeczy. Myślałem, że ktoś mi powie o co dokładnie chodzi, ale chyba się przeliczyłem. Dziś zamówiłem sobie "Jan Paweł II: Dzieła zebrane tom I, Encykliki", to mam nadzieję, że się trochę w tym podszkolę.
Kościół nie może się wiązać z polityką ...
Widzę, że demokrata w czystym wydaniu... Kościół może się wiązać z polityką. Wystarczy, żeby sobie partie założyli i droga wolna. Ale jakoś tego kościół nie robi. A kościół ma obowiązek(moim zdaniem)komentować, odnosić się, opiniować pewne rzeczy dziejące się w sferze publicznej i dotyczące wiernych,
 

FrancisBegbie

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2007
Posty
39
Punkty reakcji
0
Dużo w NSK - spraw dotykających POLITYKI SPOŁECZNEJ - co w mentalności koscioła jest bardzo ważne. Patrząc na zachód, nie ma czegoś takiego jak litość dla "obiboków" zwanych żebrakami, nad którymi winniśmy się litować - bo są naszymi bliźnimi.

Traktując PROTESTANTYZM jako całość - można powiedzieć, że dał podwaliny pod kapitalizm - jak się okazuje, największego wroga człowieczeństwa - kościół i jego teoria - mówi raczej co innego.

Sporo się zmienia, a wraz z tymi zmianami powoli podąża kościół. Polityka Kościoła - jest nieco inaczej rozumiana a niżeli polityka krajowa, życie polityczne kościoła - toczy się innym torem, przybiera inna formę.

Jeżeli kościół realizowałby myśl zawartą w tych encyklikach - pomagałaby każdemu nie patrząc na pieniądze, jednak teoria zapisana na kartkach jest nieco inna - człowiek wykonuje zadania zapisane, które jak się okazuje nie są takie proste do zrealizowania, człowiek jest istotą, która bardzo często błądzi i popełnia błędy pomimo, że wskazówki ma jak najbardziej trafne...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Traktując PROTESTANTYZM jako całość - można powiedzieć, że dał podwaliny pod kapitalizm - jak się okazuje, największego wroga człowieczeństwa - kościół i jego teoria - mówi raczej co innego.
z tym nie moge sie zgodzic
jestem bylym katolikiem a obecnie luteraninem
kiedys kk byl prokapitalistyczny ale na przelomiw XiX/XX wieku a w wieku XX przestal
ksieza wyedukowani w marksie i jego nastepcach nie mogli juz sie wyzwolic ze "spelecznosci"
stad jest to co jest
luterenie nie zmieniaja pogladow od setek lat
a kk co jakis czas
ot i odpowiedz
 

Kszaczek

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2005
Posty
428
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
deep inside the borderline
To w ogóle jest coś takiego jak nauka społeczna kościoła ??
Chodzi o to że antykoncepcja jest zła tak ?? Radio Maryja jest dobre tak a glosować trzeba na PiS i LPR ??
Sory ale każdy inteligentny czlowiek sam jeswt w stanie dojść do prawd jakich naucza kościół będąc ateistą ...
kościół nigdy nie uczył ...
 

asiek.stefa

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2007
Posty
589
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Gród cara
Jest coś takiego jak nauka społeczna Kościoła i nie sprowadza się tylko do tego. Kiedyś na przykład próbowali interweniować w kwestii wykorzystywanych robotników. Teraz to w sumie ma coraz mniejsyz sens...
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
To w ogóle jest coś takiego jak nauka społeczna kościoła ??
Chodzi o to że antykoncepcja jest zła tak ?? Radio Maryja jest dobre tak a glosować trzeba na PiS i LPR ??
Sory ale każdy inteligentny czlowiek sam jeswt w stanie dojść do prawd jakich naucza kościół będąc ateistą ...
kościół nigdy nie uczył ...
Żal i tyle...
 

Zed89

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2007
Posty
150
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nakło Śląskie
Piecia a co ty o tym sądzisz :



"Społeczeństwo musi dążyć do sprawiedliwości ekonomicznej, a gospodarka musi służyć ludziom, nie na odwrót. Robotnicy mają prawo do pracy, aby zarobić na życie, jak również do zakładania związków zawodowych w celu ochrony własnych interesów. Wszyscy pracujący mają prawo do godnych i sprawiedliwych płac oraz bezpiecznych warunków pracy.

Pracownicy muszą "w pełni i wiernie" wykonywać pracę, której się podjęli, a pracodawcy muszą "wystrzegać się, by nie robili uszczerbku w mieniu proletariuszy zarówno gwałtem, jak podstępem i lichwą, a to tym więcej, że robotnicy mniej są zdolni do samoobrony, a ich mienie im szczuplejsze, tym świętszym być powinno."



Bolszewicki ten Katolicyzm no nie ?:p
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Piecia a co ty o tym sądzisz :



"Społeczeństwo musi dążyć do sprawiedliwości ekonomicznej


Dla mnie kapitalizm jest sprawiedliwy. Sprawiedliwe jest to mądry ma lepiej od głupiego i pracowity lepiej od lenia. <_<



Pracownicy muszą "w pełni i wiernie" wykonywać pracę, której się podjęli, a pracodawcy muszą "wystrzegać się, by nie robili uszczerbku w mieniu proletariuszy zarówno gwałtem, jak podstępem i lichwą, a to tym więcej, że robotnicy mniej są zdolni do samoobrony, a ich mienie im szczuplejsze, tym świętszym być powinno."


Czy nie chodzi tutaj o przestrzeganie umowy zawartej miedzy pracodawcą i pracownikiem ??? :mruga:



Bolszewicki ten Katolicyzm no nie ? :p


Ty chyba katoliiem nie jesteś ??? <_<
 

Zed89

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2007
Posty
150
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nakło Śląskie
I piecia nie zrozumiałeś , bo Katolicka Nauka Społeczna odwołuje się to SPOŁECZNEJ GOSPODARKI RYNKOWEJ




No Katolem nie jestem nigdy nie oddałbym hołdu papieżowi ani inny klechom
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Mnie nie przekonuje, ale ja już taki niezgodny z natury jestem.
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
I piecia nie zrozumiałeś , bo Katolicka Nauka Społeczna odwołuje się to SPOŁECZNEJ GOSPODARKI RYNKOWEJ


Buahaha. :lol: :lol: :lol: Wy, czerwoni zawsze muscie napisać że coś jest społeczne, albo robotnicze. :/



No Katolem nie jestem nigdy nie oddałbym hołdu papieżowi ani inny klechom


Fajnie. A jestes chrześcijaninem czy ateistą, jak dżugaszwili przykazał ??? <_<
 

Zed89

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2007
Posty
150
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nakło Śląskie
Buahaha. laugh.gif laugh.gif laugh.gif Wy, czerwoni zawsze muscie napisać że coś jest społeczne, albo robotnicze.


Chyba nie sądzisz że popieram Gospodarkę centralnie sterowaną? ja jestem za uspołecznioną gospodarką rynkową , a nie tylko ja ale także Kościół Katolicki jak i cała Chrześcijańska Demokracja (która opiera się o naukę kościoła)


Fajnie. A jestes chrześcijaninem czy ateistą, jak dżugaszwili przykazał ???


Wierzę w Boga , nienawidzę kościelnej hierarchii
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Chyba nie sądzisz że popieram Gospodarkę centralnie sterowaną? ja jestem za uspołecznioną gospodarką rynkową , a nie tylko ja ale także Kościół Katolicki jak i cała Chrześcijańska Demokracja (która opiera się o naukę kościoła)
Wierzę w Boga , nienawidzę kościelnej hierarchii
Analizując Twoje zapewnienia to albo nie jesteś socjalistą, albo uspołeczniona gospodarka rynkowa to socjalizm + NEP.
Co do wiary to znaczy, że palisz, ale się nie zaciągasz ?
 

Zed89

Nowicjusz
Dołączył
23 Grudzień 2007
Posty
150
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nakło Śląskie
1. Społeczna Gospodarka Rynkowa (Sociates <-- Wspólnota) ;]


Jak to mawiają skandynawscy Ekonomiści "Socjalistyczny dobrobyt można wybudować tylko na solidnym Kapitalistycznym fundamencie" czyli zysk z systemu Rynkowego idzie na potrzeby obywateli

Jestem Socjalistą (Socjaldemokratą) ale poglądy na gospodarkę mam Keynesistowskie a nie Marksistowskie





2. To znaczy że wierzę ale Kościół jest mi do tego nie potrzebny
 
Do góry