Nastolatek wymyślił, jak rozłożyć plastikową torebkę

Irving

Nowicjusz
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
202
Punkty reakcji
0
Zazwyczaj trwa to tysiąc lat. Kanadyjczyk Daniel Burd ma dopiero 16 lat, a już dokonał wyjątkowego odkrycia. Jak podaje magazyn "Wired", nastolatkowi udało się doprowadzić do rozkładu plastiku w 3 miesiące, zamiast tysiąca lat. Co zainspirowało go do "walki" z plastikiem? - Każdego dnia mam pewne obowiązki w domu do spełnienia. Gdy otwieram drzwi do składziku, plastikowe torebki dosłownie zasypują mnie. Pewnego dnia znudziło mi się to - mówi Daniel. Na całym świecie co roku produkuje się 500 miliardów plastikowych torebek. Daniel właśnie odkrył, jak się ich pozbyć. Młody naukowiecdostał za to kilka pokaźnych sum pieniędzy oraz nagród. Zwyciężył między innymi ogólnokrajowy konkurs Science Fair. Daniel zmieszał ziemię z drożdżami i wodą z kranu. Mieszanka okazała się być idealna - znajdujące się w niej bakterie spisały się doskonale. Po kilku próbach z różnymi proporcjami i temperaturami nastolatek uzyskał stratę znaczącej ilości masy plastiku i fantastyczny wynik 3 miesięcy. Proces nie pozostawia żadnych szkodliwych produktów ubocznych. Daniel doczekał się nawet własnego fan klubu, który twierdzi, że nastoletni odkrywca powinien dostać Nagrodę Nobla.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Najpierw sproszkował plastikowe torebki, a następnie użył środków chemicznych, które znalazł w domu, drożdży i wody z kranu. Stworzył z nich roztwór pobudzający wzrost bakterii. Do roztworu dodał sproszkowane torebki, nieco kurzu i zapewnił całości temperaturę 30 stopni Celsjusza.
Po sześciu tygodniach odcedził pozostały plastikowy proszek. Następnie umieścił go na nowych plastikowych torebkach. Na kontrolnej grupie torebek umieścił taki sam proszek, który wcześniej zagotował z wodą zabijając bakterie. Po 1,5 miesiąca zważył badane przez siebie torebki. Okazało się, że waga tych z grupy kontrolnej nie zmieniła się, natomiast torebki potraktowane proszkiem z żywymi bakteriami były średnio o 17% lżejsze.

To mu jednak nie wystarczyło. Umieścił bakterie na pożywce z agaru i gdy się rozmnożyły, Burd stwierdził, że wyhodował cztery rodzaje mikroorganizmów. Ponownie przetestował je na plastikowych torebkach i okazało się, że jeden z nich (oznaczony przez Burda numerem 2) znacznie bardziej skutecznie je rozkłada, niż inne. Następnie zaczął testować różne kombinacje swoich bakterii. Nastolatek dowiedział się, że mikroorganizmy numer 2, gdy żyją razem z mikroorganizmami nr 1, doprowadzają w ciągu sześciu tygodni do 32% utraty wagi plastikowych woreczków.

Dalsze badania wykazały, że numer 2. to bakterie Sphingomonas, a numer 1., który pomagał im się namnażać, to Pseudomonas.

Naukowcy z Irlandii już wcześniej zbadali, że Pseudomonas rozkłada polistyren, ale do czasu przeprowadzenia badań przez Burda nie wiedziano, że pomagają rozkładać też polietylen.
Nastolatek testował następnie bakterie w różnych temperaturach dodając octan sodowy, który pobudzał wzrost mikroorganizmów. Z jego badań wynika, że po sześciu tygodniach w temperaturze 37 stopni Celsjusza torebki foliowe potraktowane bakteriami i octanem sodowym tracą na wadze 43%. Burd uważa, że jego metoda pozwoli na całkowite rozłożenie torebki w ciągu zaledwie 3 miesięcy.

Jak zauważa sam nastolatek, wdrożenie jego procesu na skalę przemysłową będzie bardzo proste i tanie. Wystarczy odpowiednie pomieszczenie, pożywka, bakterie i torebki. Potrzebne będzie też nieco energii na ogrzanie pomieszczenia, ale niewiele, gdyż bakterie same produkują ciepło. Natomiast produktami rozkładu są woda i minimalna ilość dwutlenku węgla.
zrodlo: http://kopalniawiedzy.pl/Daniel-Burd-plastikowa-torebka-rozklad-bakteria-sphingomonas-pseudomonas-4922.html
 

Ursus91

Animożerca
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
1 094
Punkty reakcji
66
Miasto
Średniowiecze
Powiedziałbym, że na nobla nie zasługuje jeszcze. Ale właśnie jak powiedział poprzednik. Nobel w dzisiejszych czasach... To już nawet nie ma co patrzeć, że ktoś go dostał
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
Profesjonalne podejście do problemu, gratuluje, szczególnie zważając na wiek.
 

King Of Magic

Nowicjusz
Dołączył
2 Listopad 2009
Posty
150
Punkty reakcji
2
super, nie mając funduszy, dostępu do technologii ... ciekawe ile w tym było przypadku, a ile świadomego działania.
 

maciok87

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
149
Punkty reakcji
5
Wiek
36
Miasto
Poland
O kurcze, no nie znowu ktos mi "ukradl" moj pomysl - i to 16 letni dzieciak :/ znow ludzkosc mnie nie doceni :(
 

brainiak

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2009
Posty
53
Punkty reakcji
1
ciekawe czy jego odkrycie to zupełny przypadek czy chociaż trochę planował to co robi
 

CristianoRonaldo9

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2010
Posty
37
Punkty reakcji
1
Hah, świetne. Chociaż tak naprawdę najlepiej by zrobili, jakby wszystkie te torebki i inne śmieci, zebrali w wielką kulę i wysłali w kosmos:) Dla wszechświata to żadna różnica, ten czy inny minerał, a ile bakterii w tym będzie siedziało! Rozwali się taki kosmiczny glut na marsie i za 2000000 lat będzie tam nowy raj:)
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Z tą nagrodą Nobla to może nawet nie taki głupi pomysł... Szczególnie, że skoro Obama dostał za nic to dlaczego ten chłopak nie może za na prawdę wartościowe odkrycie?
 
Do góry