Nadżerka

minka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2006
Posty
14
Punkty reakcji
0
Chciałabym abyśmy podzieliły się tu naszymi przeżyciami wziązanymi z nadżerką która przytrafia się prawie każdej z nas.Ja sama miałam ją dziś wymrażaną i muszę przyznać że jestem z siebie dumna że się na to zdecydowałam.Mam nadzieję ze teraz juz będę zdrowa i bez problemu będę mogła zajść po tym zabiegu z ciąże.pozdrawiam.
 

furley

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Krk
hmmm ... a ja własnie ide dzis do lekarza po skierowanie na zabieg :] Tez mam jej juz dosc ... trzymajcie kciuki :p
 

minka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2006
Posty
14
Punkty reakcji
0
Furley mam nadzieje ze wszystko pójdzie dobrze.A na jakiego rodzaju zabieg chcesz pójść ?Bo ja robiłam wymrażanie prywatnie i musiałam niestety troche kaski wydać na to ale chyba nie warto oszczędzać na zdrowiu.
 

usmiechnieta200

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2006
Posty
44
Punkty reakcji
0
Wiek
47
Miasto
Krosno
Ja mialam usuwana nadzerke laserowo. Po tym zabiegu rozregulowal mi sie okres. Nie wiem, czy wplyw na to mial ów zabieg czy inne czynniki. Moze ktoras miala podobna sytuacje i zechce o tym napisac?
 

furley

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Krk
ja własnie wczoraj pozbyłam sie tego świństwa ... niestety poszło na to 300 zl. ale no coz ... zdrowie ma sie tylko jedno. Co do okresu to nie sadze zebym miala z tym pozniej problemy poniewaz jestem na tabletkach antykoncepcyjnych. Troche mnie bolalo (chociaz nie wiem czy to bylo wymrazanie czy wypalanie) ale jest ok i ciesze sie ze juz po wszystkim ... :p
 

kasiunnia

Nowicjusz
Dołączył
15 Luty 2006
Posty
1
Punkty reakcji
0
Czy można chodzić na solarium po zabiegu usuwania nadżerki (Krio), czyli np. 6 dnia po zabiegu? Jak nie to dlaczego?
 

furley

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Krk
Specjalnie pytałam lekarki czy jest coś czego mi nie mozna po tym zabiegu ale usłyszałam że nie mogę się kąpać w wannie (jedynie prysznic), nosić ciężkich rzeczy (a najlepiej w ogóle) oraz żadnego seksu przez jakieś 3 - 4 tygodnie ... o solarium nic nie mówiła ale że jakoś bardzo mnie to akurat nie interesowało to też nie dopytywałam ... :/
 

minka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2006
Posty
14
Punkty reakcji
0
Ja też sie dowiadywałam że nie wolno się kapać w wannie-mozna tylko brać prysznic i nie można dźwigać.Jeżeli chodzi o solarke to nie mam zielonego pojęcia jak to jest.Mam natomiast małe pytanie: czy po zabiegu w czasie kiedy ma się te ogromne,uporczywe upławy miałyście też tak że wystąpiły u Was plamienia,bardzo małe ale jednak? :niepewny:
 

askaka

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2005
Posty
1 870
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Ja miałam nadzerke wymrazana ok. rok temu, zabieg całkiem znosny, nic nie bolało i wszystko oki :). Jedynymi przeciwwskazaniami to były nie uzywanie tamponów przez miesiac i nie wpsołzycie przez 2 tygodnie..... teraz rok po zabiegu wszystko jest oki i ciesze sie ze sie naniego zdecydowałam :)
 

princess

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2005
Posty
338
Punkty reakcji
0
Wiek
36
oraz żadnego seksu przez jakieś 3 - 4 tygodnie ...

O kurczę, to dosyć długo. Ja miała usuwaną nadżerkę ponad pół roku temu, trochę bolało ale był to zabieg konieczny. Po nim nie mogłam się kochać około 3-4 dni i to wszystko.
 

jelonek

how can I ever change things that I feel?
Dołączył
12 Październik 2005
Posty
1 501
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
Kraków
Widze, ze duzo osob mialo nadzerke...Myslalam, ze to rzadkie :p A powiedzcie, co wam ja wywolalo, jakie mialyscie objawy...i czy to sie wykrywa przy zwyklej cytologii?
 

minka

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2006
Posty
14
Punkty reakcji
0
Z tego co mnie wiadomo to nadżerka jest bardzo popularną przypadłością wśród kobiet,ale większość nie zdaje sobie sprawyz tego że ją ma dopóki nie pójdzie na wizytę do ginekologa.Nadżerka może powstać zupełnie bez przyczyny czy od takiej błachostki jak zła dieta(oraz od wielu jeszcze innych przyczyn).Najczęściej pojawia sie ona też u kobiet po porodzie.Czasem mogą wystąpić jej objawy ale nie muszą.Mogą wystąpić bóle podbrzusza,pleców,ból podczas stosunku.Cytologia najczęściej wychodzi dwójka,ale nadżerkę lekarz ginekolog stwierdza oglądając szyjkę macicy podczas badania gołym okiem.
 

princess

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2005
Posty
338
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Nadżerka jest to całkowity lub częściowy brak nabłonka płaskiego na powierzchni szyjki macicy.

Przyczyny i czynniki ryzyka:
Nadżerka może być spowodowana urazem przez kontakt (w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce), przez infekcje (wirusem herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy) lub przez działanie substancji chemicznych (środki plemnikobójcze zawarte w niektórych globulkach i piankach). Ryzyko wystąpienia nadżerki wzrasta z ilością partnerów seksualnych.

Zapobieganie:
Elementarne zasady higieny życia seksualnego zmniejszają ryzyko wystąpienia nadżerki. Należy spróbować wyeliminować czynniki ryzyka wymienione powyżej.

Objawy:
-krwawienia z pochwy niezwiązane z krwawieniem miesiączkowym
-krwawienia po stosunku
-krwawienia między miesiączkami
-upławy (śluzowe o żółtym zabarwieniu), mogą mieć przykry zapach i towarzyszyć stanom zapalnym pochwy
-Czasem nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych

Leczenie:
Leczenie nadżerki jest uzależnione od przypadku i powinno być prowadzone przez lekarza. Nadżerka spowodowana przez działanie środków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych środków.
W innych przypadkach można zastosować leki dopochwowe zawierające estrogeny.
Za skuteczne metody leczenia uważa się stosowanie elektrokoagulacji, laseroterapi lub krioterapii.
W skrajnych przypadkach należy nadżerkę usunąć chirurgicznie przez tzw. konizacje.

Powikłania:
Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.

Profilaktyka:
Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonywać badanie cytologiczne.
W przypadku wcześniejszego wykrycia infekcji wirusem HPV badanie cytologiczne należy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku.
Lekarz prowadzący w różnych przypadkach może zalecić częstsze wykonywanie badania cytologicznego lub wykonanie kolposkopii.

No, to chyba wszystko o nadżerce :)
 

jelonek

how can I ever change things that I feel?
Dołączył
12 Październik 2005
Posty
1 501
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
Kraków
Ja mialam cytologie i wlasnie wyszla mi dwojka. Ale u ginekologa w swoim zyciu bylam juz trzy razy i nikt mi nic nie powiedzial, wiec chyba moge sie przestac stresowac :p
 

princess

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2005
Posty
338
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Ja zawsze miałam 1, dopiero po usunięciu nadżerki miałam 2. Nadżerkę wykryje zwykłe badanie i cytologia, jeśli lekarz nic nie zauważył to nie masz powodu do zmartwień :)
 

furley

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Krk
O kurczę, to dosyć długo. Ja miała usuwaną nadżerkę ponad pół roku temu, trochę bolało ale był to zabieg konieczny. Po nim nie mogłam się kochać około 3-4 dni i to wszystko.

Tzn. ja dostałam od lekarki na 6 dni gałki dopochwowe na zagojenie rany więc o seksie nie było mowy ... nie wiem ale wydaje mi się że 3-4 dni to troche krótko. A ona powiedziała 3-4 tyg. minimalnie :/
Poza tym nie miałam żadnego plamienia ... :mruga:
 

askaka

Nowicjusz
Dołączył
28 Listopad 2005
Posty
1 870
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Tzn. ja dostałam od lekarki na 6 dni gałki dopochwowe na zagojenie rany więc o seksie nie było mowy ..
Tez to miałam... pigułki nazywały sie... bodajze Albothyl... miałam je stosowac co 2 dzien... i zero sexu... powaga... ale byłam wtedy akurat sama wiec spokojnie przezyłam :p :)
 

princess

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2005
Posty
338
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Ja też musiałam zażywać globulki dopochwowe(Gynalgin) na zagojenie się ranki. Autentycznie, tylko 3-4 dni miałam zakaz kochania się.
 

jelonek

how can I ever change things that I feel?
Dołączył
12 Październik 2005
Posty
1 501
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
Kraków
Ja stosowalam Gynalgin na jakis tam stan zapalny w pochwie :p Wiec on chyba nie jest na samo zagojenie rany, tylko na wyeliminowanie bakterii z tej rany. Ale po zakonczeniu leczenia, zeby odbudowac naturalna flore bakteryjna pochwy, dostalam jeszcze Lactovaginal.
 

furley

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2005
Posty
199
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Krk
no własnie ja też stosowałam Gynalgin na infekcję a na zagojenie dostałam Albothyl ... myślę że gojenie trwa troche więcej niż 4 dni więc nie wiem jak to z tym seksem. Jak na moje odcucie to troche za krótko ... mimo wszystko penis to ciało obce narażające nas na obtarcia ... :/

poprawka !!! plamienie jest !!
 
Do góry