Modlitwa przed posiłkiem - zła praktyka czy dobra

P

pawelpoz85

Guest
Witam forumowiczy.

Czytając ten artykuł - http://www.itvl.pl/n...przed-posilkiem - przyszło na refleksję. Czy praktyka modlitwy przed posiłkiem w szkole jest właściwa? Osobiście po chwili namysłu stwierdzam, że nie, ale może macie odmienne zdanie.
Człowiek w młodym wieku chyba nie powinien mieć narzucanych takich rzeczy.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
ale jak to? jesli 100% uczniów szkoły to katolicy to spoko. Jeśli są dzieci innych wyznań - czy są wobec nich wyciągane jakieś konsekwencje(jakie?)? Chociaz szczerze w to wątpię czy są. Troche takie robienie problemu z niczego. Jeśli modlitwa przed posiłkiem jest zwyczajem pielęgnowanym w szkole od dawien dawna - rodzice posyłający tam swoje dzieci zapewne wiedzieli o tym wcześniej.
Ten artykuł za mało nam mówi by można było się jakoś konstruktywnie odnieść
 

rod321

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2013
Posty
3
Punkty reakcji
0
ja mam odmienne myślę ze jest dobra ale chyba malo praktykowana
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
dobre jest narzucanie modlitwy przed posiłkiem "innowiercom"/niewierzącym?
 

annawes

Bywalec
Dołączył
21 Lipiec 2012
Posty
2 810
Punkty reakcji
101
Było też o tym w telewizji,jestem przeciwna takim praktykom.Na jadalni szkolnej wiszą zasady dobrego zachowania w czasie posilków -czy jakoś tak i tam na pierwszym miejscu jest modlitwa-co to ma wspólnego z dobrym zachowaniem?czy dzieci nie stosujące się będą wtedy karane?skoro w szkole takie zasady?Co do rodziców to niestety niewielu o tym wiedziało.Mam nadzieję,że dyrektorka szkoły poniesie konsekwencje za narzucanie zasad katolickich w szkole.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Wychowanie młodych nie polega na narzucaniu im reguł i zasad?
Młodym nie wystarczy sama reguła :nieaniol: : pomódl się przed popsiłkiem - dlatego są gotowe teksty.
Dorośli i myślący potrafią pomyśleć, że dzięki Bogu mają ten posiłek. To też jest modlitwa.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
z mego punktu widzenia, jeżeli doszło by do wyciągania jakichkolwiek konsekwencji w stosunku do nie uczestniczących w modlitwach, było by to opresją względem mniejszości, więc jeżeli katolicy/protestanci/żydzi/itd chcą się modlić to ich sprawa, ważne aby nie zmuszali innych do tego
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Dokładnie. Moja modlitwa brzmi: dzięki Ci szefie że wypłata na czas była i że w ogóle była. Bóg z moją lodówką nie ma nic wspólnego.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
modlisz się do swego szefa? stał się twym Bogiem? paradnie sobie kpisz....
 

Oxar

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2011
Posty
205
Punkty reakcji
5
Ernest pewnie chciał to ująć inaczej:moja lodówka jest odzwierciedleniem pracy moich rąk.
A szefowi podziękował za to,że mu w tej pracy za bardzo nie przeszkadzał.
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Nie kpię. Nie kpię z wiary ani z ludzi wierzących. Wszyscy mają prawo do wszystkiego więc i Ja do własnego Ja. Moje "Ja" jest jednak odmienne stąd różnica i lekki "zdziw" na temat wątku w temacie...
Jestem też zdania że... Bogu dziękujmy za zdrowie, życie i siłę do tego życia. Ale za jedzenie? Wybaczcie jeśli kogoś uraziłem lecz... moje żarcie, jest w mojej lodówce dzięki mojej dłoni która wykonała pewną pracę by... otrzymać pewną zapłatę od... pewnego szefa... który okazał się wyrozumiały i zapłacił terminowo i tyle ile musiał... Co ma wspólnego Bóg z tym serem?
Chodzi mi o tekst:

Dziękujemy Ci Pani za dary którymi Nas obdarzyłeś...

O to mi chodzi! O nic innego! Jakimi darami Bóg mnie obdarzył?
Zdrowiem! Siłą! Życiem! itp. itd.
ale... kurdę ...
nie serem i kiełbasą na którą dał szef!!!!

Gdyby modlitwa zaczynała się od:

"Dziękujemy Ci Pani za siłe i wytrwanie..."

zgoda 100% i Ernest MILCZY!
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
milczeć nie musisz, dlaczego miałbyś?
ja w naszym uroczym kraju też trafiłem na nieuczciwego szefa, który starał się mnie (jako dyrektora) i wszystkich pracowników okraść
(do dziś wisi mi kasę)
czy to, że reszta była normalna, jest niesamowitością?
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Myślisz że dostałem ostatnią wypłatę? :D
Usprawiedliwienie brzmi = zamknąłem firmę...
W Polsce to tłumaczy wszystko! Nawet zwalnia od zapłaty pracownikom. A co? Nie można? Można! Tu wszystko można! Mógł by sprzedać Lexusa (ma jeszcze Merca E220 i B180). Było by na wypłaty... Tymczasem 20 osób nadal czeka i sobie poczeka bo rozstać się z Lexusem będzie mu baaardzo ciężko. Kogo to obchodzi że ludzie providenty na szybcika brali by sobie za stancje zapłacić. Ja to Ja, jeszcze mam zaskórniaki więc mogłem poczekać ale co mieli zrobić Ci którzy mają 2 dzieci, żona siedzi w domu i mieszkają w wynajętym? Za zaistniałe sytuacje pewnie Bogu trzeba podziękować .... Ehh...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zamknięcie firmy nie powoduje zaniku zobowiązań, egzekwowalnych przez nasz system wymiary sprawiedliwości (kulawy, ale jednak)
a takiego bydlaka trzeba, aby pracownicy poprzez pozew zbiorowy (rękami komornika) oskubali do cna...

dyskutujmy jednak o modlitwie przed posiłkiem
 

+Freya+

Bywalec
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
745
Punkty reakcji
42
Wiek
28
Mnie się wydaje, że takie coś w szkołach nie powinno być praktykowane. Bo może być odebrane jako narzucanie- jeśli rodzic ma wolę taką, by jego dziecko modliło się przed posiłkiem to zostanie tego nauczone w domu, a nie w szkole. Poza tym do szkoły uczęszczają przecież dzieci wychowane w różnej wierze (chociaż faktem pozostanie, że większość jest tych uczniów to katolicy) i mogą one nie chcieć tego czynić, co może wpłynąć na resztę dzieci albo w taki sposób, że i one zaczną się "burzyć" czemu muszą a kolega nie, albo w drugą stronę- odwrócą się od odmiennego dzieciaka z tego powodu. Więc według mnie- nie, bez przesady.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Przede wszystkim musi się wiedzieć, że artykuł początkowy w temacie (link) jest bezczelnym łgarstwem - w tej szkole nie było odmawiania modlitwy przed posiłkami jako obowiązkowej, grupowej itp.
Była tylko tablica, zgodna ze statutem założycielskim szkoły.
A co do modlitwy przed posiłkiem w ogóle...
Nie jest szkodliwa ani dla duszy, ani dla ciała.
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Szkoła szkołą... Narzucanie - narzucaniem więc... co ma powiedzieć murzyn którego mamy aktualnie w Rządzie na ... krzyż nad drzwiami w sejmie?
Wracając do tematu modlitwy! Jeśli szkoły narzucają i tak musi być ... to dlaczego na stołówce sejmowej już tak nie ma?
Czyżby wiara kończyła się wraz ze szkołą?
Czym się różni poseł od ucznia? Przecież jedno i drugie to obywatel. Jeden MUSI a drugi już nie?
 

+Freya+

Bywalec
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
745
Punkty reakcji
42
Wiek
28
ernest, bo dzieciaki można jeszcze ogłupić, tych drugich już się nie da. :p
 

ernest_debesciak

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2012
Posty
580
Punkty reakcji
5
Europejski śmietnik :D
Taak, taak... :D
Śmietnik!

Tu znajdziesz hurt produktów MADE IN CHINA które Europa Zachodnia odrzuca. Dzięki temu EU ma rozwiązany problem współpracy ze Wschodem.
Tu wyszkolisz za free ludzi, wykształcisz... a później zwiniesz do siebie na Zachód dając wyższą pensję i cywilizowane życie...
Tutaj mogą przyjechać europejscy nieudacznicy w poszukiwaniu szczęścia i bytu. Tu włoski barman może być szefem restauracji a francuski kucharz prowadzić programy w TV :D bo... miejsc na takich stanowiskach dla Polaków nie ma :D
Tutaj można pozbyć się guw.nia.nyc.h produktów bo Polska łyka wszystko.
I to wszystko za jedyne 106mld. euro :D :D
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ernest przypominam tytuł tematu jest inny
 
Do góry