Mity I Legendy

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Lubicie te klimaty ? Zanim Tolkien i jego następcy stworzyli literaturę fantasy i wlasne światy, bazowali na mitologiach i legendach roznych kultur. Wy je lubicie ? Może znacie jakieś fajne, mało znane mity :] ? Mnie osobiście najbardziej interesuje mitologia celtycka i nordycka, mitologie śródziemnomorskie uważam już za dość oklepane :p Jesli macie coś ciekawego do powiedzenia na ten temat, zapraszam ^^
 

Mihlin

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2005
Posty
144
Punkty reakcji
0
Nie znam zbyt wiele mitów, za to czytałam mity greckie (może pospolite ale jednak), pożyczyłam je jako lekturę i całe przeczytałam. Bardzo mi się podobały, mają klimat! :)
Ciekawa jestem czemu ten temat nie poszedł! czyżby ludzie nie czytali żadnych mitów, czy legend?! To smutne :(
 

Kociara

dążę do celu...
Dołączył
5 Czerwiec 2005
Posty
617
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Warszawa
Mity żeczywiście są ciekawe.Podobają mi się.Często czyta się je jak powieść.Ja je poprostu lubię. :)
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Zabawne, ale po przeczytaniu wielu różnych mitów, greckie wydają mi się najbardziej okrutne :p. Każdy śmiertelnik który rzuca wyzwanie bogu zostaje okrutnie zabity... Poza tym nie podoba mi się postać Zeusa jako kobieciarza :] Jakby trochę brakowało im wszystkim honoru, czy jakiś głębszych wartości. Są zbyt ludzcy.
 

Mihlin

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2005
Posty
144
Punkty reakcji
0
Myślę, że w zachowaniach swoich bogów szukali usprawiedliwienia dla swoich czynów! Na zasadzie : Zeus był kobiecisrzem - ja też mogę! :p Trochę naciągana teoria!
Ale gdyby Zeus nie robił tyle dzieci to społeczność bogów była by bardzo nieliczna...
 

Kociara

dążę do celu...
Dołączył
5 Czerwiec 2005
Posty
617
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Warszawa
Zabawne, ale po przeczytaniu wielu różnych mitów, greckie wydają mi się najbardziej okrutne :p. Każdy śmiertelnik który rzuca wyzwanie bogu zostaje okrutnie zabity... Poza tym nie podoba mi się postać Zeusa jako kobieciarza :] Jakby trochę brakowało im wszystkim honoru, czy jakiś głębszych wartości. Są zbyt ludzcy.
No zgadzam się ,nawet pani od polaka nam coś podobnego powiedziała kiedy przerabialiśmy mity.
 

kizia_mizia

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2005
Posty
2 850
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
z zamku..
A ja sie zgadzam co do Zeusa :)
Nie dość że mógł mieć każdą to jeszcze z siostrą:p
Ale jak przyszło co do czego to nie chciał sie przyznawać,
chował swoje kochanki na wyspach :)
Albo zamieniał sie w ptaki :}
I tak lubie mity :)
Nie ważne że są takie niewiarygodne,
fajnie sie je czyta :p
 

wilczurzyca

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2005
Posty
177
Punkty reakcji
0
Wiek
34
MIty sa faktycznie ciekawe, tak inne od pozostałych książek i jeszcze ta świadomość, że tysiące ludzi wierzyło w te słowa. Póki co znam tylko greckie i trochę rzymskich, ale jak znajde w bibliotece inne to chętnie przeczytam.
Mity sa jednym z kilku działów które najbardziej lubię na lekcjach j.pol. zdecydowanie wole je od biblii, choc teoretycznie to ta druga niesie większy przekaz, poucza, jednak to mity są bardziej obce, dzikie i dlatego bardziej pociągają.
 

Maggot

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2006
Posty
215
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Sandomierz
Kocham normańskie mity :). Moim zdaniem greckie i rzymskie są strasznie oklepane :/. Wolę coś oryginalniejszego ;). A znasz może jakieś strony w Internecie gdzie można przeczytać mitologię celtycką? :)A jeżeli chodiz o legendy to też je kocham :). A najbardziej te mojego miasta :). Mam mnóstwo książek z nimi i lubię do nich wracać :).
 

wilczurzyca

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2005
Posty
177
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Nie przecyztałam całego bo troche tego jest, ale zaczyna sie praktycznie od osiedlsania juz, a nie ma wytłumadzenia ludzie dea sie właściwie wzieli, jak powstali itd. Jest tylko o tym, że na skrzydłach wiatru. A co wcześniej?
 

Maggot

Nowicjusz
Dołączył
8 Lipiec 2006
Posty
215
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Sandomierz
Dzięki za stronę i biorę się za czytanie ;). Ja tam jestem otwarta na wszelkiego rodzaju eletroniczne książki ;). Oglądam tą stronę i zabieram się do czytania , już widac , że fanie opracowana. Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję ;).
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Nom, kiedyś przypadkiem na to trafiłem i zaczytałem się trochę : ) ..

A skąd się wzięli Ludzie Dea ? Bardzo dobre pytanie ^ ^ .. Trzeba by się zagłębić trochę w celtycką teogonię, bo Tuatha de Danaan to w końcu nikt inny tylko politeistyczny irlandzki panteon - na przykład Lugdunum w Galii ( dzisiejszy Lyon we Francji ) miał został tak nazwany na cześć boga Lugha.. a ponoć i polska Legnica :p

Niestety z polskojęzycznymi źródłami nie jest to takie łatwe :niepewny: ... A różnych wersji jest kilka rodzajów, zwykle były one spisywane przez różnych mnichów w średniowieczu, z których każdy dodawał coś od siebie...
 

AburNox

Nowicjusz
Dołączył
23 Lipiec 2006
Posty
123
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Sieradz
Ja osobiscie lubie czytac rozne mity. Sa dosyc latwo przystepne, z reguly maja jakies ukryte przeslanie. Pozatym sa ciekawe rowniez z tego powodu , ze starozytni probowali sobie za pomoca nich wyjasnic rozne zjawiska. Najwiecej znam mitow greckich ( chociazby ze szkoly) ^^.
 

Jana

Nowicjusz
Dołączył
29 Lipiec 2006
Posty
49
Punkty reakcji
0
A skąd się wzięli Ludzie Dea ?
Z tego co pamiętam ponoć przypłynęli z południa. Co ciekawe, w mitologii nordyckiej Wanowie również nie wiadomo skąd się wzięli :)

Uwiebiam mitologie. Zawsze czegoś ciekawego można się dowiedzieć.
 

wilczurzyca

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2005
Posty
177
Punkty reakcji
0
Wiek
34
NO właśnie przypłyneli z południa itd. Ale jak powstali?Z gliny potu wyszli z brzucha taty czy jeszcze jakies inne swiństwa?
 

veleda

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2005
Posty
3 065
Punkty reakcji
1
Czytałam oczywiście (CAŁĄ) mitologię grecką oraz celtycką (z racji moich zainteresowań). Natomiast o nordyckich nie wiem nic :D
 
Do góry