Mitologie

Syd

Traditional Grip
Dołączył
12 Sierpień 2006
Posty
1 048
Punkty reakcji
0
Czyli ogólnie - jakie jest wasze podejście do mitologii, które z nich najbardziej was fascynują, które mieliście okazję poznać?
 

Bardock247

Killer Insektów
Dołączył
25 Czerwiec 2008
Posty
4 238
Punkty reakcji
86
Miasto
nie znam
Uwielbiam mitologie słowiańską (wąpierze) i grecką (Herakles), kilka lat temu miałem manię na ich punkcie. ;)
 

Suitcase

Nowicjusz
Dołączył
26 Styczeń 2009
Posty
75
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Poza mitologią grecką, mitologia nordycka jest też ciekawa.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Mitologia chińska po pobieżnym zaznajomieniu wydaje się być arcyciekawa i bogata. Na tyle, że postanowiłem w najbliższym czasie trochę o niej poczytać.
 

ghym

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2008
Posty
574
Punkty reakcji
6
Miasto
stamtąd.
Miałem okazje zapoznać się z mitologią grecką i nordycką. Obie są ciekawe ;)
 

Vapster

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Bielawa
ja osobiście wolę bardziej realne opowieści..... ale co mi się podobało hmm . Grecka może być :)
 

FL8

Black Dynamite!
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
2 469
Punkty reakcji
8
Wiek
33
Zdecydowane Grecka. Bogowie, opowieści, mity, legendy...w takim świecie mógł bym żyć.
 

xnick

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2009
Posty
13
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Generalnie fajna jest mitologia słowiańska i celtycka ale też bardzo interesująca jest (o ile można to tak nazwać) mitologia Japońska :]
 

Syd

Traditional Grip
Dołączył
12 Sierpień 2006
Posty
1 048
Punkty reakcji
0
Mnie ostatnio zaciekawiła mitologia Azteków. Niektórych niestety wszelkie nazwy moga odrzucać, chociaż według mnie dodają dodatkowego smaczku.
 

Miharunia

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2009
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Szprotawa
Ja uwielbiam mitologię grecką i rzymską, ale nie pogardzę również celtycką. Mitologie to legendy, które układali starożytni ludzie. Przekazują różne prawdy moralne, które są aktualne także dziś. Dlatego jest wiele osób, które np. mitologię uważają za najważniejszą rzecz na świecie ;p
 

Wszebor

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2008
Posty
207
Punkty reakcji
0
Miasto
kraina tysiaca jezior dawne włości prusów
chetnie poznaje kazda mitologie bo kazda jest uwarunkowana miejscem wystepowania i tamtejsza kultura;) ale najbardije ciekawi mnie nasza slowianska mitologia pozatym nordycka jest ciekawa i baltycka(bardzo podobna do slowianskiej) i indyjska
 

Rzabcia

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2008
Posty
147
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Japan :)
Mitologię grecką znają chyba wszyscy, ale bardziej mnie fascynują japońskie czy chińskie opowieści :)
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Ja uwielbiam mitologię grecką i rzymską, ale nie pogardzę również celtycką. Mitologie to legendy, które układali starożytni ludzie. Przekazują różne prawdy moralne, które są aktualne także dziś. Dlatego jest wiele osób, które np. mitologię uważają za najważniejszą rzecz na świecie ;p
Tu trochę spłycasz znaczenie mitów. Oczywiście wiele mitów to proste historie opowiadające np. jak to się stało, że ptaki potrafią latać. Tyle, że ludzie wyznający dawne religie odróżniali takie mity od tych które dotykały głębszego sensu egzystencji i które stanowiły podstawę ich religijności. No niestety z mitologią kojarzą nam się zazwyczaj mity greckie. Te w okresie antycznym, zostały już mocno z modyfikowane w stosunku do ich pierwotnej formy, stając się bazą do rozwijającej się literatury. To samo stało się potem z mitologią rzymską, która zresztą bardzo się do greckiej upodobniła. Stracił dużo na tym charakter sakralny tych mitologii. Dlatego osobiście bardziej interesują mnie mitologie prymitywnych ludów np. Syberii, albo Aborygenów australijskich, bo zachowały się one w stanie pierwotnym. Takim jak w okresie archaicznym wyglądały mity greckie. Mity wszystkich bardziej rozwiniętych cywilizacji traciły swoje znaczenie, wraz z wyodrębnieniem kasty kapłanów, którzy monopolizowali kontakt ze sferą sacrum. Mity, do których każdy miał dostęp też traciły swój święty charakter i upodobniały się do zwykłych opowieści i legend.
 

Isis-Sothis

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2011
Posty
17
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Polska
Jako że interesuję się historią starożytnego Egiptu, to uwielbiam i uważam za najciekawszą mitologię egipską.
 

vik123

Bywalec
Dołączył
11 Listopad 2011
Posty
1 186
Punkty reakcji
45
Miasto
Perth, WA
Dla mnie wszystkie mitologie sa ciekawe ale szczegolnie interesujace sa dla mnie egipska, sumeryjska (ST sporo zaczerpnal szczegolnie z tej drugiej) i grecka. Rowniez ciekawe sa wierzenia ludow tzw "prymitywnych" jak Indian Ameryki Polnocnej, Buszmenow czy Aborygenow.

Jedna z glownych grup aborygenskich ma ciekway mit stworzenia swiata i ludzi. Ten mit ma wiele wersji ale w skrocie jego istota brzmi tak; Wielki bialy bog Jabilooka (dziabiluka) stworzyl swiat i pierwszych ludzi. Ulepil ich z jakiejs tam specjalnej gleby ale straczylo mu materialu na stworzenie mezczyzny, kobiety i mezczyzny. Na druga kobiete braklo surowca. Bog pozwolil im jesc wszystkie owoce ale zakazal zabijania zwierzat i spozywania krwi. No i bylo rajsko do czasu wielkiej suszy. Wtedy kobieta powiedziala do mezczyzn: zabijcie kangura to napijemy sie jego krwi i przezyjemy. Mezczyzni odrzucili jej propzycje pomni boskiego przykazania. Ale susza trawla wiec kobieta znow ich zaczela nagabywac. Wtedy jeden zdecydowal sie zabic kangura a drugi nie mogac go odwiesc od tago zamiaru opuscil ich i wyruszyl w droge bez celu. Kangur zostal zabity i mysliwy z kobieta opili sie jego krwia natomiast wedrowiec wyczerpany dotarl do jakiegos drzewa w ktorym mieszkaly dwie biale papugi. Tam pod tym drzewm skonal a paugi zaniosly jego dusze do nieba a same staly sie gwiazdozbiorem.Juz nie pamietam jakim.

pozdrawiam,
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Mi mitologia grecka bardzo dobrze się przyswajała, z rzymską miałem mało styczności ale zauważyłem masę podobieństw do greków.
Ostatnio zauważyłem wiele nawiązań książek do mitologii germańskiej dlatego muszę się nią bliżej zainteresować. Chciałbym także poznać mitologię naszą słowiańską, ale cóż ciężko mi dostać jakiekolwiek dzieła o niej w bibliotece, a szkoda.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Już od jakiegoś czasu mi się podoba nordycka mitologia. Wikingowie i te sprawy. Pewnie przez muzykę.
 
Do góry