MITOLOGIA UKRAIŃSKA

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Brave jeszcze nie przeniósł postów, więc nie wiem czy powinienem się wpisywać. On Ci zwracał delikatnie uwagę, że temat mógłby być uściślony, bo Ukraina to nazwa ziem u kraja Rzeczypospolitej (tak jest w polszczyźnie), zatem chodziłoby raczej o okres po Unii w Krewie (za Jagiełły). Chyba żebyś miała na myśli mitologię na tych ziemiach, które potem weszły w skład Ukrainy...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
rzeczona Lilith nie ma za wiele wspólnego z mitologią Ukrainy
ale jak dla mnie możemy i tutaj podziałać, chociaż dziale historia?, w sumie coś tam można
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Mitologia ukraińska, tak? A kiedy Ukraińcy poczuli jedność i utworzyli swoją własną mitologię? Oczywiście, jak tytuł i temat wskazuje, mowa jest o Ukrainie a nie Rusi.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
O co chodzi? Temaet może być ciekawy, ale ta nazwa? Chodzi o mitologię dawnej Rusi Kijowskiej (nazywanie jej Ukrainą jest dosyć częstym błędem, Uklraina to pojęcie nowożyne) czy mitologie narodu ukraińskiego, której wyrazem jest nazywanie na przykład Rusi Kijowskiej dawną Ukrainą?
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
O to mi właśnie chodzi. W Ukrainie jako takiej panowało i nadal panuje religia, a nie jakakolwiek mitologia. Niby tylko nazwa, ale solidnie wprowadzająca w pewnego rodzaju błąd.
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
<p>Przeklejam to co napisał fan-fan i ja na innym wątku i od czego zaczęła się dyskusja.<br>
<br>
[quote name=&amp;#39;Fan-Fan&amp;#39; timestamp=&amp;#39;1334617450&amp;#39; post=&amp;#39;2947391&amp;#39;] Wiesz ja czytałem taką jedna książkę ona niby nic nie ma wspólnego z religią Ale to właśnie dzięki tej książce dowiedziałem się o Lilith Ta książka twierdzi o tym że Lilith pojawiła się wcześnie zanim została spisana biblia To też podkreśla mitologia Ukraińska Ale to fakt nie zbyt przekonujący ponieważ powstała Ukraińska mitologia zdecydowanie pożnie Na pewno coś w tym jest Tak ja uważam [/quote]<br>
<br>
[quote name=&amp;#39;Maszkowa&amp;#39; timestamp=&amp;#39;1334619383&amp;#39; post=&amp;#39;2947395&amp;#39;] Niestety panowie lepiej będzie zostawić problem Lilith albo założyć odrębny temat. Sprawa z Lilith nie jest prosta. Nieprawdą jest że mówi o niej dopiero Kabała. (co to znaczy dopiero agar? Kabała to zbiór różnych źróde których rozpiętość wiekowa to ponad 2000 lat. Lilith występuje nie tylko w Piśmie Świętym ale także w Talmudzie i staro-babilońskim eposie o tytule Gilgamesz, który powstał niecałe dwa tysiące lat przed narodzinami Chrystusa. Historia Lilith jest zapewne starsza, bardzo prawdopodobne, że Gilgamesz powtarza jedynie stare sumeryjskie legendy, a te mogą mieć jeszcze głębsze żródła. Jeśli chodzi o Biblię to Lilith można znaleźć już w tekstach ugaryckich XIII - XIV w p n e a także w innych. W zwojach z Morza Martwego I w. n e mamy fragment który identyfikujemy jako księge Izajasza w której jest mowa o Lilith. Tutaj w Biblli ks Izajasz 34,14 &amp;quot;Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły będą się przyzywać wzajemnie; co więcej, tam Lilit przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek.&amp;quot; Biblia Tysiąclecia &amp;quot;Świstaki natkną się na hieny i fauny będą się wzajemnie nawoływać, tylko upiór nocny będzie tam odpoczywał i znajdzie dla siebie schronienie.&amp;quot; Biblia Warszawska Nie ma pewności czy należy ją utożsamiać z biblijną Aszerą przed przeróbkami masoreckimi czy jest to pierwsza małżonka Adama która nie była człowiekiem tak jak on, i odeszła z raju bo sie jej seks nie podobał, robiąc miejsce dla Ewy. Z kolei Lilith w żydowskiej tradycji jest demonem krzywdzącym kobiety w ciąży i noworodki i również była pierwszą żona Adama przed tym zanim ją wygonił a ona poślubiła diabła. Alfabet Ben Sira podje, że Lilith uciekła od Adama a Bóg na jego prośbę wysłał za nią trzy anioły, które przekazały jej że jeśli nie wróci każdego dnia będzie umierać jedno jej dziecko - demon. Lilith była groźna dla niemowląt płci męskiej do 8 dnia od narodzin a dla dziewczynek do 20. Jeśli jesteście zainteresowani przekłamaniami między Biblią a najstaszymi tekstami to zajrzyjcie tutaj. <a class="bbc_url" href="http://www.forumowis...__fromsearch__1" rel="nofollow external" title="Zewnętrzny odnośnik">http://www.forumowis...__fromsearch__1</a> Fan-Fan Ukraińska mitologia podkreśla, że Lilith jest wcześniejsza niż powstanie Tanah ?????????????? Ja pierdziuuuu..... Powoływanie się na mitologie ukraińska (która właściwie nie istnieje) w odniesieniu do mitologii sumeryjskich czy hebrajskich to jakiś absurd jest. Jedyne o czym mogłeś czytać to o Velesowej knidze ale tam nie ma niczego o Lilith a do tego uważa się że same tabliczki były fałszerstwem !!!. Podaj tytuł tej książki którą czytałeś i autora. [/quote]<br>
<br>
[quote name=&amp;#39;Fan-Fan&amp;#39; timestamp=&amp;#39;1334782544&amp;#39; post=&amp;#39;2948468&amp;#39;] Choć to nie jest na temat o którym post został założony Ale uznałem że odpowiem na zadane mi pytanie Po pierwsze w mitologii Ukraiński jest wzmianka o Babilonie i o Lilith Po drugi Mitologia Ukraińska była uważana za Pogańską więc jak najbardziej występuje tam Lilith Po trzecie ku twojej wiadomości mitologia Ukraińska była przekazywana z pokolenia na pokolenie ustnie Ponieważ apostołowie chrześcijaństwa zniszczyli mnóstwo utworów pogańskich, Jakie pisywali wołchwowie dla potrzeb kultowych i życia codziennego Pierwsze osady greckie na obszarze pomiędzy rzekami Tiligul i Dniestr pojawiły się pod koniec V i na początku IV wieku p.n.e. Następnie antyczne przekazy o Odessos od którego wzięła swą nazwę współczesna Odessa. Mam dalej przytaczać to jak daleko może sięgać Mitologia Ukraińska ? Poza tym ja nie twierdziłem że mitologia Ukraińska stwierdza że Lilith jest wcześniejsza niż powstanie Tanach &bdquo;Jedyne o czym mogłeś czytać to o Velesowej knidze ale tam nie ma niczego o Lilith a do tego uważa się że same tabliczki były fałszerstwem !!!.&rdquo; Maszkowa a skąd wiesz że tabliczki były fałszerstwem ? Skoro Kościół Katolicki w obrazie Świętej Wieczerzy z kobiety zrobił faceta, a to już jest fakt To co morzymy powiedzieć że Kościół Katolicki nie dyskryminuje kobiet ? A ten obraz nie jest fałszerstwem ? tylko po prosto nie porozumieniem ? &bdquo;Podaj tytuł tej książki którą czytałeś i autora&rdquo; Książka w mojej rodzinie była przekazywana z pokolenia na pokolenie I wystarczająco mówi o Lilith żeby mógł osobiście stwierdzić Że była to postać wcześniejsza niż powstanie Tanach Co do autora to ci go nie podam bo nie posiadam w tej chwili tą książkę Natomiast tytuł brzmi &bdquo;Babilon&rdquo; oryginalna nazwa &bdquo;Вавилон&rdquo; (Wawylon) [/quote]<br>
<br>
[quote name=&amp;#39;Maszkowa&amp;#39; timestamp=&amp;#39;1334800594&amp;#39; post=&amp;#39;2948520&amp;#39;]
Ja pierdziuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Po drugi Mitologia Ukraińska była uważana za Pogańską więc jak najbardziej występuje tam Lilith
to można ją uważać za inną?????? Lilith występuje w mitologiach pogańskich ?????? Dziekuję za informację bo do tej pory Biblię uważałam za chrześcijańską (Izajasz 34:14)
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Ponieważ apostołowie chrześcijaństwa zniszczyli mnóstwo utworów pogańskich, Jakie pisywali wołchwowie dla potrzeb kultowych i życia codziennego
Ojej.. a Prokopiusz z Cezarei z nimi nie korespondowali skoro znali pismo??? Może dlatego, że najstarsze pismo to głagolica i jak na złość stworzyli ją Cyryl i Metody. We dwójkę zdążyli zniszczyć wszystkie utwory pogańskie z całego kraju??? Nawet gdyby istniało jakieś wcześniejsze prapismo to twierdzenie że wołwchowie przed chrześcijaństwem znali Lilith babilońską czy hebrajska zdecydowanie przekracza moje zdolności komentarza.
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Pierwsze osady greckie na obszarze pomiędzy rzekami Tiligul i Dniestr pojawiły się pod koniec V i na początku IV wieku p.n.e. Następnie antyczne przekazy o Odessos od którego wzięła swą nazwę współczesna Odessa. Mam dalej przytaczać to jak daleko może sięgać Mitologia Ukraińska ?
A co to ma do mitologii ukraińskiej ????????????????????????
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Poza tym ja nie twierdziłem że mitologia Ukraińska stwierdza że Lilith jest wcześniejsza niż powstanie Tanach
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał I wystarczająco mówi o Lilith żeby mógł osobiście stwierdzić Że była to postać wcześniejsza niż powstanie Tanach
yyyyyyyyyy?????? sam sobie zaprzeczasz.
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Maszkowa a skąd wiesz że tabliczki były fałszerstwem ?
może stąd że nie istnieją i nie ma ani jednego dowodu na to, że kiedykolwiek istniały ?
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Skoro Kościół Katolicki w obrazie Świętej Wieczerzy z kobiety zrobił faceta,
Jesteś pewien że chcesz rozmawiać ze mną o historii sztuki? Łaaaał,.....! A kto Ci powiedział, że tam jest jakaś kobieta? autor?
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał A ten obraz nie jest fałszerstwem ?
może jakiś doktoracik z fałszerstw i renesansowych technik mokre w mokre?
Użytkownik Fan-Fan dnia 18 kwiecień 2012 - 21:55 napisał Natomiast tytuł brzmi &bdquo;Babilon&rdquo; oryginalna nazwa &bdquo;Вавилон&rdquo; (Wawylon)
A co dokładnie o Babilonie mówi ukraińska mitologia?&amp;nbsp;&amp;nbsp;[/quote]
<br>
Komentarz:<br>
prawdopodobnie fan-fan z braku.... wiadomo czego; źle zrozumiał coś co kiedyś przeczytał.

Komuniści w pewnym momencie prowokowali i przyklaskiwali takim pseudonaukowym warunkowaniem etnogenezy i historii. Był po prostu na to trend polityczny aczkolwiek trzeba oddać słuszność, że swoje korzenia ma nie w komunizmie a w propagandzie dziewietnastowiecznych słowianofili którzy doprowadzili do funkcjonowania teorii stricte fantastycznych.Stąd cyrki z Welesowa Knigą czy Koliadą.
Nie widzę żadnej możliwości by w wierzeniach prasłowiańskich (przedchrzescijańskich) znalazła się babiolńska czy hebrajska Lilith.
Natomiast temat Babilonu zdecydowanie mógł się przenikać z wierzeniami pogańskimi po X w. z racji absorbcji motywów chrześcijańskich. Jednak nigdy się dokładnie z takim elementem nie spotkałam
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Ze względu na fakt, iż judaistyczne wierzenia dotarły na tereny dzisiejszej Ukrainy prawdopodobnym było, że i postać Lilith tam dotarła - podejrzewam (aczkolwiek nie wiem) ale dla ówczesnych ludzi apokryfy również przedstawiały jakiś obraz rzeczywistości, więc może i ona się tam pojawiła, aczkolwiek pod inną, bliższej słowiańskiej, postacią.
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Tak mogło być ale po X w i to grubo po.. a nie w czasach przedchrześcijaniskich czy jak sugerował fan-fan p.n.e.
Poświęciłam trochę czasu i przejrzałam demonologię i nadal nie widzę tam niczego co by przypominało Lilith. Chyba, że uznamy za nią strzygi. :p
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Przed Chrystusem to jestem prawie pewien, że Słowianie nie wiedzieli o istnieniu o Bliskiego Wschodu, a co dopiero o wierzeniach mieszkających tam ludzi. Słowianie raczej nie byli takimi podróżnikami jak Wikingowie, aż tam nie dotarli.

Moja znajomość demonologii Słowian ogranicza się do Wiedźmina akurat. Trochę ponadto ale niewystarczająco, by móc stwierdzić, że Słowianie wierzyli w istnienie postaci pokrewnej Lilith.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
apokryfy były powszechnie nieznane
nie słyszałem o znajomości jakiegokolwiek apokryfu na Rusi w tym czasie (oczywiście mogę się mylić)

Przed Chrystusem to jestem prawie pewien, że Słowianie nie wiedzieli o istnieniu o Bliskiego Wschodu, a co dopiero o wierzeniach mieszkających tam ludzi. Słowianie raczej nie byli takimi podróżnikami jak Wikingowie, aż tam nie dotarli.
bezpośrednio na pewno nie znali tej tematyki, drogami pośrednimi mogło co nie co dotrzeć, ale stawia skrzynkę dobrego piwa (np OBLON - ukraińskie pszeniczne i wyborne) przeciwko 20 kamykom polnym, że o takim niuansiku wiedzieć nie mieli prawa (zwłaszcza Lilith ukształtowanej już na średniowieczny sposób), chociaż wspomnę o czym innym i dużym osadnictwie żydowskim (wg wielu o podglebiu chazarskim) w Kijowie w pierwszym milenium...
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Tym bardziej jestem ciekawa książki na którą powoływał się fan-fan.
Jestem przekonana że to jakieś komuchowe wypociny ale przejrzeć z ciekawości by można..

Wymienili my się z hannabem sposobem widzenia Lilith w ujęciu chrześcijańskim i okropnie mi się podoba jego wizja romantyczno-literacka.
Mam nadzieję, że się nie obrazi za upublicznienie. Nie będący w temacie może zapamiętają dzięki temu tę postać.
hannab:
"Lilith była spełnieniem erotycznej fantazji Adama, na tyle silnej ,że nie potrafił się od niej uwolnić. Bóg dał mu dziewczynę bo ten zauważył zwierzęta które miały partnerów i zapragnął tego samego.
Dziewczyna była cudna i ponętna ,emanowała urodą i diabolicznym erotyzmem , lubieżna i perwersyjna Jednym słowem istne cudo
Pierwszy człowiek zapragnął kochanki , więc ją dostał. Bóg spełnił jego marzenia ;)

Problem w tym ,że taka kobieta czuła się nie gorsza a nawet lepsza od mężczyzny
Upokorzyła Adama ,wyśmiewając jego seksualność ( czy jej brak) i zostawiła go co jest działaniem absolutnie abstrakcyjnym w przypadku uległej Ewy którą Bóg dał Adamowi później.
Ale Adam nie tak szybko pogodził się ze stratą. Odezwała się też chyba męska duma.
Poza tym Ewa była posłuszna ale nie miała &bdquo;tego czegoś&rdquo; co miała Lilith ( hm..., samo życie :) )
Prosił, błagał , w końcu zwrócił się o pomoc do samego Boga ale i ten nie był w stanie nakłonić kobiety do powrotu do męża.
Ciekawa historia , z resztą bardzo inspirująca :) ;)"
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
W Mitologii Ukraiński Lilith występuje jako CZARNY KSIĘŻYC
Też to występuje w starym testamencie czyli w Ukraińskim prawosławiu
Stary testament mówi o tym że CZARNY KSIĘŻYC (czyli Lilith)
Była przed Adamem z którym miała syna i z którego zrodziło się zło równe jej
Stary testament mówi tez o tym że Lilith nie była żoną Adama tylko jego przyjaciółka
Mówi też o tym jak Lilith uciekła i jak bóg wysłał 3 aniołów którzy ją dogoniły
Ale ona ich się nie posłuchała
Mówi też o tym że Lilith za wszelką cenę próbowała zaszkodzić Adamowie i Ewie
I jako żmija skosiła Adama
Stąd biblia nie uznaje ją za pierwszą żonę Adama
Co to ma do mitologii?
Otóż to że najstarszym mitem który powstał 2000 - 3000 p.n.e jest o żmii
I występuje w mitologii Ukraiński którzy głosili że żmija to wcielenie zła
W Mitologii Ukraiński za czasów Wolchów zabijało się żmiję
I wieszało się w odpowiednich miejscach żeby dusza zła nie odradzała się
Wolhowie wierzyli w to że dusza działających, aktywnych którzy rwą się na ziemie do działań
Takim Rod i Czarnobog pozwała wracać na ziemię
Wcielając ich w nowo narodzonych niemowląt nie zwracając im jednak poprzedniego fizycznego obrazu

Wnioski o tym czy Lilith była przed powstaniem Tanach zostawiam wam
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Chciałam napisać, że ręce mi opadły ale prawdę mówiąc opadło mi wszystko łącznie z biustem... :sciana:

Ale dokonałam odkrycia stulecia ! Prasłowianie wybitnie czcili drzewa. Oni musieli wiedzieć o drzewie życia z Biblii. Wniosek nasuwa się sam niepotrzebnie nas Mieszko chrzcił bo właściwie już było u nas chrześcijaństwo i jest ono starsze niż sam Jezus :mlotkiemgo:

Idę sobie stąd bo zaraz załapię warna.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Chciałam napisać, że ręce mi opadły ale prawdę mówiąc opadło mi wszystko łącznie z biustem...
no, bez takich numerów, masz jeszcze na to czas..., ale w sumie to specjalnie się nie dziwię po tym co napisał fan fan, odpowiem jednak bardziej merytorycznie

fan fan
po 1 co to za pozycja, niezmiernie jestem ciekaw
po 2 żmija(wąż) / smok znane są wszystkim ludom indoeuropejskim (w tym również praprapra Słowianom), Ukraina jako odrębny byt (a więc i mitologia ukraińska) to ostatnie setki lat, wcześniej mogły być słowiańskie (po prostu)=>Rusińskie, Indoirańskie (różne ludy), Tureckie i Turkijskie (różne ludy), Greckie i mniej istotne
po 3 jeżeli miałeś na myśli Wołochów (chyba). to szczerze mówiąc, nie ma nawet pewności skąd się oni wzięli, ani od strony językowej, ani genetycznej, ani kulturowej nie ma jednoznacznej odpowiedzi, utrzymuje się dosyć powszechnie, język wołoski jest pochodzenia italijskiego (dużo słownictwa podobnego), ale jest wiele zapożyczeń słowiańskich, tureckich, niewiele germańskich i wiele innych, przewaga italijskich jest niewielka, co więcej genetycznie to ślady italijskie są niewielkie, moja koncepcja dotycząca języka wiąże się z tym, iż Wołosi nie stanowili pierwotnie żadnego zwartego etnosu, a Łacina stanowiła ligua franca i stąd taki efekt, co więcej językiem najbliższym Wołoskiego jest albański, jest też wiele przesłanek po temu, że Wołosi (jak główny substrat, bo można i Połowców wśród genotypu Wołochów odnaleźć) przemieszczali się z Południa (odwrotnie niż Słowianie i później) jak więc na Boga Wołosi mogli by komunikować się z Ukraińcami (którzy pozyskali swą samoświadomość prawie 1000 lat później), mogę takich pytań stawiać wiele...
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
no, bez takich numerów, masz jeszcze na to czas..., ale w sumie to specjalnie się nie dziwię po tym co napisał fan fan, odpowiem jednak bardziej merytorycznie

fan fan
po 1 co to za pozycja, niezmiernie jestem ciekaw
po 2 żmija(wąż) / smok znane są wszystkim ludom indoeuropejskim (w tym również praprapra Słowianom), Ukraina jako odrębny byt (a więc i mitologia ukraińska) to ostatnie setki lat, wcześniej mogły być słowiańskie (po prostu)=>Rusińskie, Indoirańskie (różne ludy), Tureckie i Turkijskie (różne ludy), Greckie i mniej istotne
po 3 jeżeli miałeś na myśli Wołochów (chyba). to szczerze mówiąc, nie ma nawet pewności skąd się oni wzięli, ani od strony językowej, ani genetycznej, ani kulturowej nie ma jednoznacznej odpowiedzi, utrzymuje się dosyć powszechnie, język wołoski jest pochodzenia italijskiego (dużo słownictwa podobnego), ale jest wiele zapożyczeń słowiańskich, tureckich, niewiele germańskich i wiele innych, przewaga italijskich jest niewielka, co więcej genetycznie to ślady italijskie są niewielkie, moja koncepcja dotycząca języka wiąże się z tym, iż Wołosi nie stanowili pierwotnie żadnego zwartego etnosu, a Łacina stanowiła ligua franca i stąd taki efekt, co więcej językiem najbliższym Wołoskiego jest albański, jest też wiele przesłanek po temu, że Wołosi (jak główny substrat, bo można i Połowców wśród genotypu Wołochów odnaleźć) przemieszczali się z Południa (odwrotnie niż Słowianie i później) jak więc na Boga Wołosi mogli by komunikować się z Ukraińcami (którzy pozyskali swą samoświadomość prawie 1000 lat później), mogę takich pytań stawiać wiele...

Po pierwsze ku wyjaśnieniu wiara ukraińska prawosławna jest nie odłączna od mitologii
Łączy się ze starem testamentem
Więc przedstawię wam jak się mają sprawy uznajmy terenów ukraińskich
Choć uważam skoro już jest państwo Ukraina to mamy prawo mówić że to mitologia ukraińska

Kolo i plug wynalazły dawni Ukraińcy w V tysiącleciu p n e .
W tym samym czasie i były udomowiony koń, to jest trypolska kultura (VI-III w p n e).
Na ten dowód był jak do tej pory tylko mit związany z Rod i Czur .
Ale dziś jest potwierdzenie tego w archeologii . Głównie z wykopalisk w Karpatach.
Moskiewski naukowiec sumerolog i księgoznawca Anatolij Kifishin
Rozszyfrować jedno zdanie z V tysiąclecia p n e "Radośnie pług tnie" (Радісно плуг ріже)
I twierdzi że tereny Ukrainy są pramatką Słowian
O tym że Ukraińcy mieli wiarę Trypolską (o zaświecie) świadczą Mogilniki
W książce którą wydał jest dużo potwierdzeń
Żeby sądzić że pisana historia przyszła z terytorium dzisiejszej Ukrainy ,
I zaczęła się co najmniej 6200 roku p n e nie mniej jak trzy tysiąclecia przed Sumerem i Egiptem
W krajach naddunajskich, stwierdzono około 100 tabliczek przeciw - sumerski
A także napisy i opisy przeciw &ndash; sumerski znaleziono również na Ukrainie
Trzeba też przypomnieć o Pelazgach dawno ukraińskiego plemienia .
Po spłonięciu książki napisanej przez jednego z Pelazgów która nazywała się &bdquo;książką proroctwa&rdquo; ,
Która była najcenniejszą książko .
Rzymianie natychmiast posłali posłów do starego miasta Pelazgów żeby odnowić tą książkę,
Odnowiono około 1000 wiersze prorockich.
Trzeba zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz ,
Jezus Chrystus przyszedł od Greków ale Grecy przybyli od Etrusków
Którzy byli potężnym praukraińskim plemieniem.
Wołochowi (Mędrcy) nie pozwalali rozpowszechniać stary testament Biblii .
Prawie ponad 900 lat w starożytnej Ukrainie była podwójna wiara.
Bezpośredni następca naszego alfabetu (Np. łaciny) jest grecki,
Grecy, jak wiemy, zaczęły rozwijać się od potężnych Etrusków
Znowuż od praukrainskiego plemienia.
O Wołochach wspomina jeszcze stary testament
Jako drudzy w darowiźnie dotarli do Jezusa
I jeszcze jedno, pojednanie dawno ukraińskich plemion , którzy w III &ndash; VIII w n. e utworzyli
Mocną stabilną i pierwszą w historii ukraińskiego narodu, Ukraińskie państwo,
Którą arabowi mędrcy nazwali ОРАТАНІЄЮ .Czyli Orii (Arii ) najdawniejsza nazwa Ukrainy

Chyba odpowiedziałem na więcej pytań niż mi zadałeś

&bdquo;po 1 co to za pozycja, niezmiernie jestem ciekaw&rdquo;

Moja pozycja to doszukiwać się prawdy
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
fan fan naprawdę jesteś rewelacyjny w tych nowościach
w zasadzie każde twe zdanie w konfrontacji z nauką może być obalone
chyba, że przez Ukraińców rozumiesz pojęcie lub praindoeuropejski (co jest w sumie również bzdurą)
widzisz Ukraińcy mają problem samoidentyfikacji i ja go rozumiem, stąd zapewne taka skala umagiczniania historii jaką reprezentujesz
kilka pozwolę sobie skomentować
pług pojawił się w Europie, via Holandia (pług roterdamski) z Chin (tam wynaleziono go w VI wiek pne - drewniany, żelazny to też Chiny III wieku), natomiast radło (poprzednik pługa odrzucającego skibę) wynaleziono najprawdopodobniej w Mezopotamii ponad 4,5 tys lat przed tym, gdy wyodrębnił się byt samodzielnego ludu ukraińskiego (chociaż mogło to być jeszcze wcześniej, gdyż są przesłanki ku temu iż woła pociągowego udomowiono tam nawet 6 tysiącleciu pne)
konia udomowiono najprawdopodobniej na ukraińskim stepie lub stepie rosyjskim lub kazachskim (równoczesne znaleziska więc nie sposób orzec, gdzie to było wcześniej) - uczeni każdego z tych krajów uzasadniają swe odkrycia jako pierwsze
kultura trypolska była nieco później niż napisałeś i nie była kulturą stepu.. to kultura nadmorskiego pasa zachodnio południowej Ukrainy, Rumunii i Bułgarii, step to kultura Yamna (najprawdopodobniej pierwsza jednoznacznie idoeuropejska i neolityczna zarazem)

Anatolij Kifishin - kiedyś już na niego trafiłem chwilę mi zajęło aby sobie przypomnieć, on sobie np. wymyślił wielką wojnę indoeuropejczyków z semitami na d Dunajem i Azji Mniejszej, natomiast chyba już znam źródło twoich wynalazków, "dzieło" Klifiszina kontynuuje Demin i ten ma dalej idące pomysły, potrafił np. zrobić z Sarmatów Sumero-Hurytów / Huryto-Semitów (zmienia mu się cyklicznie) którzy mieli zniszczyć imperium rusko-scytyjskie (stąd już tylko krok aby nazwać je ukraińskim, wydaje mi się finalna wersja historii jest tutaj http://www.aratta-ukraine.com/)
o etnogenezie Słowian i próbach odmitologizowania tejże tematyki masz np. tutaj http://www.forumowis...ianie-z-polski/
Pelazgowie na 99,9% nie byli ludem indoeuropejskim, Pelazgowie nie pisali książek (jeszcze ich nie wymyślono)
aby uzmysłowić jak wyglądało "pismo" kultury trypolskiej (wybrane spośród setek innych rysunków - nie stanowiące zwartego tekstu - więc nie przekonuje mnie, że to tekst, a uważam iż są to rysunki http://www.wumag.kie...0073/P70_19.jpg
wyglądające na podobne do znaków na tabliczkach sumeryjskich - gdzie występują jako tekst, a nie pojedyncze (moim zdaniem) zdobienia rysunków
już zdobienia (a może pismo) kultury Vinca czy Tartaryjskie lub Dispilijskie (Bałkany) itp są bliższe temu co pismem możemy nazwać (a starsze niż cokolwiek)
popatrz Chiny to setki kultur, setki języków, ale kto o tym wie... dzisiaj Chiny uchińszczają wszystko co się da, ty w przypadku Ukrainy czynisz to samo...

itd itd, jak chcesz będę kontynuował
na koniec ci powiem, że przeciw samym Ukraińcom jako takim nic nie mam, więcej powiem, mój dziad był 100% Ukraińcem i jego nazwisko (etymologicznie Ukraińskie) noszę
 

Fan-Fan

Zbanowany
Dołączył
23 Wrzesień 2010
Posty
711
Punkty reakcji
8
Anatolij Kifishin

To był pionek w mojej wypowiedzi przytoczyłem go bo miał zarąbiste tytuły

ydaje mi się finalna wersja historii jest tutaj http://www.aratta-ukraine.com/) o etnogenezie Słowian i próbach odmitologizowania

W życiu nie korzystałem z tej strony
Na tej stronie to największe głupoty które mogą występować

http://refs.co.ua/68338-SHumerskaya_i_Akkadskaya_mifologiya.html
http://www.info-library.com.ua/books-text-2468.html
http://zhurnal.lib.ru/g/guculjak_o_b/monografy01.shtml
Mała cząstka bo książka ta zdecydowanie więcej mowie
http://toporzel.republika.pl/teksty/halina.html

Archeologia

http://www.archeo.uj.edu.pl/badania.html#wykopaliska%20w%20Koszarach
To tylko malusieńkie jest zdecydowanie więcej jest tego potwierdzeń w wielu innych artykułach

http://bialczynski.wordpress.com/tag/praslowianie/

Dalej tu se poczytasz trochę w języku polskim o Ukrainie

http://www.ukrainaonline.pl/index.php/pl/kultura/472-rodzima-ukraiska-wiara-narodowa-cz-iii-ostatnia

Mam jeszcze wiele źródeł ale asa i tak mam jeszcze w rękawie

elazgowie na 99,9% nie byli ludem indoeuropejskim, Pelazgowie nie pisali książek (jeszcze ich nie wymyślono) aby uzmysłowić jak wyglądało "pismo" kultury trypolskiej (wybrane spośród setek innych rysunków - nie stanowiące zwartego tekstu - więc nie przekonuje mnie, że to tekst, a uważam iż są to rysunki

Logicznie masz racje
Ale Pelazgowie chyba ci się pomyliły z czymś innym
O nich mam zarąbiste źródła
Oni w przekładzie nazywali się Leleki to po Ukraińsku
Miasto Buśk wzięło się od Bocianów (A Leleki w Polskim tłumaczeniu Bociany)
To był lud połączony z rożnymi plemionami
Mógłbym cała twoją wypowiedz podważyć
Prawda jednak jest taka że dzisiejsza mitologia Ukraińska opiera się na archeologii

itd itd, jak chcesz będę kontynuował na koniec ci powiem, że przeciw samym Ukraińcom jako takim nic nie mam, więcej powiem, mój dziad był 100% Ukraińcem i jego nazwisko (etymologicznie Ukraińskie) noszę

Moglibyśmy to dalej prowadzić
Ale ja uważam że lepiej się skupić na przetrwane mitologii ustnej Ukraiński
Czyli dzisiejszych obyczajom (jak religijnych tak i mitycznych bo to rzecz nie odłączna)
To wynika z tego że tereny ukraiński byli plemionami którzy myli dwie religii i starali się to utrzymać po przez pokój
Uważam że bardziej by było lepiej mówić o obyczajach przetrwanych do dzisiaj (oczywiście oni są z pokolenia na pokolenie przekazywane ustnie)
Było by bardziej ciekawie gdyby obyczaje Ukraiński połączyć z Polskimi
Ja ze strony Ukraiński by powiedział bardziej rzeczywistowo o tym
Tak jak Polacy o swoich obyczajach
Myślę że to było by bardziej komunikacyjne i pożyteczne do zrozumienia mitologii ukraiński
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
trochę mi zajmie przeczytanie więc proszę o cierpliwość (to jednak nie po polsku)

przebiłem się przez http://refs.co.ua/68338-SHumerskaya_i_Akkadskaya_mifologiya.html
niestety trochę to trwało, tekst z nielicznymi błędami i nadinterpretacjami, ale w porównaniu z wieloma dostępnymi w internecie naprawdę niezły, ja bym polecił: Mitologię Mezopotamii Łyczkowskiej i Szarzyńskiej np. http://www.antykwariat-mit.pl/mobile/pl/p/Mitologia-Mezopotamii---Lyczkowska-K.-Szarzynska-K./2396 tylko 10zł.
czytam dalej



http://www.info-library.com.ua/books-text-2468.html
tekst o etnogenezie Żydów, lepszy, gorszy? przyzwoity?
Muszę przyznać trochę czasu zajęło mi wysypanie o co chodziło autorowi z „Хассунської археологічної культури” – a chodziło o Kulturę Hassuna – od Tell Hassuna (miejsca odkrywki) – dawano czytałem i zapomniałem nazwy… (ja też mam prawo do sklerozy)
Chociaż przyznam, że nie znajduję żadnych przesłanek ku identyfikacji w jakikolwiek sposób Kultury Hassuna z semitami (wiadomo, że żyli na terenie upadłej kilka tyś lat wcześniej kultury)
Ale
„В пошуках сировини для виготовлення знарядь праці семіти подорожували в інші країни з метою обміну. Особливо їх цікавили обсидіанові родовища на сході Вірменського нагір´я біля підніжжя Арарату, а звідси вони потрапляли до інших районів Закавказзя й у Дагестан. Про спорідненість сучасних вірменів і дагестанців з семітським етносом свідчить і наявність в індоєвропейських та картвельських прамовах значного шару архаїчної прасемітської культурно-господарської лексики (за Ю. Павленком: Передісторія давніх русів у світовому контексті, с. 28).” to kuriozum sprzeczne z materiałem archeologicznym, filologicznym i antropologicznym, chyba, że dotyczyć by miało okresu kilka tys. później (okres Ubajid)
Książkę znałem z fragmentów sensowniejszych (btw jakby ktoś był zainteresowany http://ukrknyga.at.ua/load/pavlenko_ju_v_peredistorija_davnikh_rusiv_u_svitovomu_konteksti/25-1-0-2187)

Dobre podsumowanie apelatwów stosowanych powszechnie przez semitów: „У західно-семітських народів були свої локальні особливості, які, на думку дослідників, єдиної міфологічної системи не склали, хоча у них була мовна єдність. Причину цього пояснюють як небажання семітів формувати єдиний пантеон, а навпаки - намагання перетворювати своїх місцевих богів на верховних богів племен, надаючи їм риси загальносемітських верховних богів. Імена богів західно-семітської міфології були переважно табуйовані (заборонені), вони замінювалися епітетами, прізвиськами тощо: Балу - "хазяїн, владика", Мільком - "цар, господар", Адон - "господь", Ешмун - "ім´я" і т. д. Такі апелятиви (замінники імен) згодом перетворювались у власні імена: Решеф - "полум´я", Йаму - "море", Йаріх - "місяць", Ілу - "сильний, могутній".
Існувало також уявлення про богів як про батьків, родичів, про що свідчить єврейське Аб - "батько", Ах - "брат", Амму - "дядько", які вживались на позначення богів. Деякі боги вважалися засновниками міст: Ієрихон (місто Йариха), Сидон (місто Цида), Ієрусалим (побудований Шалімом) тощо. „
To natomiast moim zdaniem marnie podbudowane stwierdzenie
Біблійний Яхве (Йагве), як вважають дослідники, є вихідцем із Малоазійського Середземномор´я, де місцеві семіти мали свій храм Беріта і поклонялися Йєво, якого називали також Йагве. У цьому храмі збереглися записи твору Санхон´ятона, який жив у Бериті в другій половині ІІ тис. до н. ч. Цей твір переклав Филон, зазначивши, що Санхон´ятон написав його з матеріалів жерця храму Яхве Гієромбала. Працю Филона вважають вульгаризованою інтерпретацією грецької ідеї боротьби хаосу і космосу.

Dalej autor rozwodzi się na różne tematy, wspominając o żydowskim osadnictwie nad Morzem Czarnym (było ono – to fakt)

Так, Ірина Калинець висунула нову гіпотезу про ізраїльське походження відомих у IV ст. племен гунів.
To wybacz idiotyzm, bez najmniejszych przesłanek merytorycznych, o krytyce wspomina sam autor
Faktem jest wprowadzenie wiary żydowskiej przez Kagana chazarskiego,
Протягом ІХ ст., вірогідно, значна частина хазарського етнічного елемента проникала в князівські родини, особливо княжі династії Києва й Чернігова. Інакше як пояснити вживання хазарського титулу каган нашими князями?
Interesujące, ale moim zdaniem błędne – Kaganat był mocarstwem, które padło pod ciosami ze wschodu i płn zachodu (Kijowa), więc jako, że z nimi styczność miał książę kijowa przyjął tytuł „szefa imperium”, faktem jest to, że istniała (do czasu najazdu tatarskiego) duża dzielnica żydowska – ci właśnie Żydzi zasiedlili Polskę średniowieczną (zachodni dotarli później)

Sam tekst również nie bez błędów i swobody interpretacyjnej, ale niezły, chociaż myślę, że dogłębniej wcześniej dyskutowaliśmy na te tematy na forumowisku
 
Do góry