Matura z Wosu.

Addson90

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2009
Posty
13
Punkty reakcji
0
Chciałbym dokładnie dowiedzieć się, jak powinno wyglądać solidne przygotowanie do matury z tego też przedmiotu (wraz ze szczegółami- czyli ttyulu podr. i wydawnictwa). Nie mam możliwości dowiedzieć się w szkole, także proszę o odpowiedź tutaj. Jak wiemy, od roku 2008 matura z wosu do łatwych nie należy, także warto zacząć zbierać materiały juz teraz.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 

Reila_

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2009
Posty
614
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
JG
Też planuje zdawać wos dlatego wydrukowałam sobie arkusze z lat poprzednich. Planuje kupić Vademecum maturzysty wyd.Operon, bo mam taki z J.Polskiego i jest bardzo dokładny.
 

Buśka

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
372
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Szczecin- sercem -> Madryt :*
O tak to Vademecum z Operonu jest na prawdę dobre, sama z niego korzystałam, a maturkę zdawałam w tym roku :)
możesz sobie jeszcze kupić: Szkolny słownik wiedzy o społeczeństwie Ryszarda Wagnera. Jest w nim wyjaśnionych wiele pojęć które mogą się przydać :) Ale najlepiej się przygotujesz rozwiązując mnóstwo matur z poprzednich lat, a także innych testów również polecam te z Operonu :)

A na jakie studia się wybierasz??? :D
 

Addson90

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2009
Posty
13
Punkty reakcji
0
Prawo :) Wos znam jako tako, ale chcialbym uporządkować tą wiedzą i dodatkowo ją poszerzyć :)
 

skomplikowanalulu

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
34
pisałam w tym roku rozszerzenie z wos-u, no i nie było łatwo, ale zdałam (miałam ok 60%), kożystałam głównie (można powiedzieć, że tylko) z Vademekum Operonu no i dodatkowo oglądałam codziennie wiadomości w TV lub czytałam Rzeczpospolitą. I jeszcze jedno: nie warto sie uczyć wszystkiego z książek, bo na maturze tylko ok. 10-20% to wiedza książkowa a reszte to zadania na umiejętne kożystanie ze żródeł tekstowych.
 

Glossiness

Nowicjusz
Dołączył
18 Kwiecień 2009
Posty
129
Punkty reakcji
0
Wiek
31
a ja mam repetytorium maturzysty wos, wyd. Greg, jest tam poziom podstawowy i rozszerzony, wydaje mi się naprawde dobry...
mimo, ze do matury mam jeszcze prawie 2 lata:)
 

Addson90

Nowicjusz
Dołączył
3 Sierpień 2009
Posty
13
Punkty reakcji
0
a na co generalnie zwracac uwage ogladajac wiadomosci?:) bo przeciez nie na wszystkie :cenzura:y, niektore chyba należy potraktować jako ciekawostki .
Pytam, bowiem planuję sobie założyć odpowiedni segregator :)
Pozdrawiam.
 

spawacz

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
9
Punkty reakcji
0
Na co zwracać uwagę ?

Warto zwrócić na zmieniających się polityków na ważnych stanowiskach w UE i NATO. Przyda się też ogólna wiedza o tych organizacjach.
Najważniejsze zmiany polityczne w Polsce.

Nie zgodzę się, że tylko 10-20% to wiedza książkowa. W tym roku na maturze podstawowej było sporo pojęć, których nie można przyswoić wyłącznie oglądając wiadomości i czytając gazety ( np.: definicje praw człowieka, czy daty dotyczące rozszerzenia UE) chociaż to też jest ważne aby być na bieżąco.

Także polecam repetytorium z operonu ;]
 

skomplikowanalulu

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2009
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Wiem, że nie zgodzisz sie (piszę tu do Spawacz), że na maturze 10-20% to wiedza książkowa, ale ty piszesz o podstawach, a ja pisałam o rozserzeniu. Trochę przesadziłam (z tym 10-20%) ale zdając maturę z wos trzeba być przygotowanym na wszystko.
Można tak powiedzieć, że matura z wos (podstawy) jest łatwiejsza dla osób, które uczą sie z książek no a rozszerzenie dla tych, którzy posiadają wiedzię książkową i taką, którą przyswoili z np. z TV lub gazet (lecz do końca też tak nie jest!).

No a jeśli chodzi na co zwracać uwagę w wiadomościach, to tak jak pisał Spawacz, a mianowicie na zmiany polityczne w Polsce i UE (rozszerzenia UE, działania polityczne, gospodarcze w UE itp.). Ważne również, jest to aby znać aktualnych ministrów, prezesa Rady Ministrów i najważniejszych polityków, dzałania ONZ i NATO.
 
Do góry