MATURA PISEMNA_JĘZYK POLSKI

rebelia*

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2008
Posty
66
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Że może być potop to słyszałam już od kilku osób ja jednak mam nadzieję że się mylą ;] najlepiej jakby dali coś co nie dawno się omawiało i jest jeszcze w pamięci ;] heh a może w tym roku dżuma? :mruga:
 

adryjan

Nowicjusz
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
772
Punkty reakcji
11
Wiek
33
Miasto
Wrocław
Żadna dżuma, zbyt trudna książka.

A co do quo vadis, też nie. To zależy od szkoły jaka książka będzie przerabiana, ja nie miałem quo vadis !

Cieszył bym się gdyby była Lalka albo Zbrodnia i kara :) Ale pewnie będzie Potop
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
oby nie bylo nic pozytywistycznego i romantycznego. to byly najdurniejsze lektury. w sumie te w stylu 'Medaliony', 'Inny świat' i inne obozowe tez.
 

Giewont

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2008
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
52° 4'35.86"N 18°17'44.76"E
A ja tam bym wolał te pozytywistyczne albo romantyczne bo można lać wodę o tej pracy organicznej u podstaw , miłości romantycznej , cierpieniu ,uczuciowości , walce o ojczyznę bla bla bla ;p
 

geheimnise

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2008
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
33


Prostuję i podważam, ponieważ faktem jest, że się pomyliłam (człowiek jest omylny przecież :)), ponieważ rok 2009 jest rokiem Grotowskiego Tutaj jest info o tym , więc ani to rok Słowackiego ani Conrada. Rok Conrada był w 2007, w 2008 był rok Herberta, a rok 2009 jest rokiem Grotowskiego (bynajmniej tak wynika z podanego przeze mnie linka do strony). :p
 

rebelia*

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2008
Posty
66
Punkty reakcji
0
Wiek
33
wcale nie to że jest rok Słowackiego wcale nie oznacza że będzie Kordian lub coś ;] i taką mam nadzieję bo Kordian nie przypadł mi do gustu;p
 

dorcia90

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2008
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Szczecin :)
qurcze, też myślę że Słowacki może być... :/

ale wolałabym chociażby...yyyy... Ludzi bezdomnych - Żeromskiego albo Inny świat... Grudzińskiego... coś tam by się wymyśliło...

Spokojnie, w zeszłym roku był rok Wyspiańskiego. Wesela jakoś nie było :) Może i teraz nie dadzą Słowackiego.
Dla mnie to w ogóle będzie masakra jeśli będzie Kordian, Potop, Dziady, Granica itp... ;|
Ale nie ma co narzekać, matura już za 3 dni - najwyżej będzie jedno wielkie lanie wody :)
Bardziej i tak zależy mi na solidnym wyniku z angielskiego i matematyki.
 

geheimnise

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2008
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
33
...a może coś bardziej kontrowersyjnego, czyli "Ferdydurke", bądź "Tango" Mrożka ?! Chociaż typowałabym nawet Dziady cz. III ... Co wy na to?! :niepewny:


A jeśli chodzi o Słowackiego, to może być: "Balladyna", "Grób Agamemnona", Hymn (Smutno mi Boże!),"List do Matki" lub "Testament mój", albo właśnie "Kordian". Choć wydaje mi się, że Juliusza Słowackiego nie dadzą na tegorocznej maturze. ;)
 

adryjan

Nowicjusz
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
772
Punkty reakcji
11
Wiek
33
Miasto
Wrocław
Ja mam takie przeczucie że będzie albo Potop albo porównanie dwóch lektur (dwóch problemów ipt), do jednej będziemy mieli tekst a drugi sami musimy znać. Coś mi się wydaje że będzie porównanie chłopów i inteligencji z różnych epok ...
 

geheimnise

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2008
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Hey Ja pisalalam mature w zeszlym roku i byla Lalka wiec w tym raczej na 100% nie bedzie

W sumie ja bym się nie zdziwiła, gdyby tak przypadkowo temat z "Lalki" się pojawił na maturze, bo to, że temat był na zeszłorocznej maturze, nie oznacza, że nie może się powtórzyć teraz. Oczywiście temat byłby zupełnie inny, ale jednak... ;)
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
W sumie ja bym się nie zdziwiła, gdyby tak przypadkowo temat z "Lalki" się pojawił na maturze, bo to, że temat był na zeszłorocznej maturze, nie oznacza, że nie może się powtórzyć teraz. Oczywiście temat byłby zupełnie inny, ale jednak... ;)
Zgadza się. Ja również w zeszłym roku pisałam maturę, ale akurat nie temat z "Lalki", bo wybrałam "Odę do młodości", która często się powtarza.
Do maturzystów:
Matura-to bzdura, bo nie taki diabeł straszny, jak go malują. Skoro ja zdałam polski na 97%, mając 3-miesięczne dziecko i stos spraw na głowie - Wy też dacie radę! Połamania długopisów! :)
 
K

klaidua

Guest
Rok Słowackiego więc coś tego autora na maturze - to by było za proste, szanowna komisja pewnie pomyślała że tak pomyślą tegoroczni maturzyści i wybrała coś zupełnie innego, założę się że lektura z tematu maturalnego będzie daleka nawet od romantyzmu... ja stawiam na coś "nowszego", śniło mi się że były "Medaliony" ale stawiam na "Inny świat" albo "Zdążyć przed Panem Bogiem" bo tego się raczej nikt nie spodziewa...
 

maxis26

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
263
Punkty reakcji
27
Miasto
WLN
No dobra... A co sądzicie o szybkiej powtórce korzystając ze streszczeń z tej strony? ;)
Kulturalna Polska http://klp.pl/
 
Do góry