Lokata

diva ziomek

Niepoprawny Humanista
Dołączył
17 Listopad 2006
Posty
1 607
Punkty reakcji
10
Miasto
Oświęcim/Kraków
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jaką lokatę polecacie? Najlepiej 3-miesięczna z dobrym oprocentowaniem.
Jak będziecie podawać nazwy to napiszcie od razu czy oprocentowanie w skali roku.
Pzdr.
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Akurat lokata nie ma zbyt wielu determinant. Jeśli chcesz włożyć na lokatę DUŻE pieniądze to wybierz taką, która ma największe oprocentowanie. Uważaj jednak na lokaty typu 11% - to 11% nie jest gwarantowane, a lokata jest tzn lokatą strukturyzowaną.
Dzielą Twoją kasę i przykładowo 90% jest na zwykłej lokacie, a 10% inwestują w fundusze inwestycyjne, akcje lub inne. I te 10% Twojej kasy może wygenerować to 11% - jeśli zarobi te 11% to praktycznie zarobisz na tym tylko parę procent. Zwróć uwagę na to, czy zysk jest gwarantowany, czy może zależny od koniunktury itd.
A jeśli nie masz dużego kapitału to wybierz lokatę w swoim własnym banku, w tym, w którym masz konto. Jeden, czy dwa procent z kilku stówek to raptem parę złotych w ciągu roku - myślę, że szkoda nerwów na bieganie po różnych bankach w takim przypadku (więcej wydasz na paliwo albo bilety niż zarobisz ;)).
 

Lexsus12

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
76
Punkty reakcji
0
dobry temat wlasnei zastanawilem sie nad tym 11% lokaty w skali roku ale jak mówisz ze to nei gwarantowane nie bede zawracał sobie głowy. najlepiej do swego banku z oprocentowniem 3,2 % :D:D
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Nie, po prostu nie jest to zwyczajna lokata "sztywna". Dowiedz się po prostu jaki jest zysk GWARANTOWANY. ;) Bo jeśli mają Ci zagwarantować 5% i ewentualnie jakiś dodatkowy zysk w wyniku dobrej koniunktury to jednak warto by było coś takiego wziąć, po prostu trzeba się dowiedzieć jak to dziala.

porownanie ofert:
http://www.bankier.pl/fo/lokaty/narzedzia/zlotowe/
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
No a powiedzmy, że mam z 2500 zł i tak i tak do sierpnia/września muszą leżeć (odłożone na wyjazd w wakacje), to jest szansa aby na nich troszkę zarobić (lokata?) czy po prostu zostawić tam gdzie są (bo sensu na zarobek nie ma)?

Tak dla przypomnienia - ING, mBank i Inteligo do dyspozycji.
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Jeśli jesteś pewien, że nie będziesz chciał tej kasy ruszyć, to pewnie, że weź lokatę, zawsze te 60 zeta sobie dorobisz, będziesz miał na 30piw z biedronki.

Osobiście kasę, której wiem, że nie będę ruszał inwestuję w fundusze inwestycyjne (wypłacę sobie dopiero po studiach za 3lata), jakieś drobne mam na zwykłym RORze, a resztę oszczędności, które być może będą mi potrzebne potrzebne trzymam na rachunku oszczędnościowym (emax+ w mbanku, bodajże 4,59%) gdzie mogę dokonać jednej darmowej wypłaty w miesiącu.

oferty ing i inteligo nie znam...
 

zegars

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
321
Punkty reakcji
0
Miasto
wawa
h3lix struktura jest dobra, nawet 100% zysku, nie trzeba płacić 19% podatku Belki, ale w nią inwestuje się na przynajmniej 4 lata a włożyć trzeba przynajmniej 5 tys. więc nie każdy może sobie na nią pozwolić (np. przeciętny student) :)

Ja stoję na stanowisku żebyś Diva przejrzał sobie sam oferty i wybrał to, co dla Ciebie najlepsze. Cytując zrozumfinanse.pl „Decydując się na założenie lokaty powinniśmy wziąć pod uwagę swoje własne potrzeby. Jeśli wiemy o tym, że pieniądze będą nam za jakiś czas potrzebne, zakładamy lokatę o terminie zapadalności przed tym czasem, w którym zamierzamy z nich skorzystać. Jeśli zaś wiemy o tym, że pieniądze nie będą nam potrzebne przez dłuższy okres – na przykład kilku miesięcy czy lat, możemy założyć lokatę długoterminową.”
Poczytaj sobie co można zrobić z nadwyżką kasy na rachunku i zarabiaj!
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
ja mam pieniądze na koncie OKO w ING Banku Śląskim, oprocentowanie niby wzrosło teraz do 4,5% w skali roku, pieniądze raz w miesiącu mogę wybrać- ile chcę, nie są "zamrożone"
zastanawiam się czy jest sens wkładać je na jakąś lokatę, jeżeli na tym koncie jest 4,5% ???? jeżeli tak to od jakiej kwoty jest ta lokata opłacalna?
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
h3lix struktura jest dobra, nawet 100% zysku, nie trzeba płacić 19% podatku Belki, ale w nią inwestuje się na przynajmniej 4 lata a włożyć trzeba przynajmniej 5 tys. więc nie każdy może sobie na nią pozwolić (np. przeciętny student) :)
[..]
Nie wspomniałem, że kasę, którą inwestuję mam z kredytu studenckiego i ewentualnie dodatkowych oszczędności. miesięcznie dostaję 600zł i tak jeszcze przez 3 lata :) Spłatę zaczynam dopiero 2 lata po ukończeniu studiów, oprocentowanie bodajże 2,5% takiego kredyciku.

Bardzo fajna opcja dla studentów. ;)


@edit:
jescze tak apropo's lokat. Bardzo fajny artykuł, polecam:
http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/...5,0,326535.html
 

trick

Nowicjusz
Dołączył
16 Czerwiec 2008
Posty
11
Punkty reakcji
0
ja sie właśnie zastanawiam nad lokatą w milenium ,bo tam daja 7% na rok. jedyny minus ze będe musiał wytrzymać i nie wybierać kasy przez tak długi okres czasu, a jak się złamię to z procentów nici...
 

Łukasz789

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2005
Posty
439
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kraków
Uważaj jednak na lokaty typu 11% - to 11% nie jest gwarantowane, a lokata jest tzn lokatą strukturyzowaną.
Dzielą Twoją kasę i przykładowo 90% jest na zwykłej lokacie, a 10% inwestują w fundusze inwestycyjne, akcje lub inne. I te 10% Twojej kasy może wygenerować to 11% - jeśli zarobi te 11% to praktycznie zarobisz na tym tylko parę procent. Zwróć uwagę na to, czy zysk jest gwarantowany, czy może zależny od koniunktury itd.
;)).
Witam sam teraz chce założyć lokatę i nie wiem sam gdzie kusi mnie lokata w BPH na 13 miesięcy z oprocentowaniem 12% ale po tym co ty tutaj piszesz to mam obiekcje.Ktoś mi to tłumaczył na szybkiego ,że jest to w ostatnim miesiącu czyli niech mi to ktoś zobrazuje na np. 1tys. zł.Macie jakieś lokaty , ktore dają ok. 8 % zysku - oczywiście podatek belki?
 

albert25

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
oszczędzaj na takich lokatach w których w każdej chwili będziesz mógł sobie wybrać pieniądze. M-bank jest niezły pod warunkiem że nie przeszkadza ci obsługa przez internet.
 

im-a-dreamer

Nowicjusz
Dołączył
4 Wrzesień 2008
Posty
47
Punkty reakcji
0
Nie wspomniałem, że kasę, którą inwestuję mam z kredytu studenckiego i ewentualnie dodatkowych oszczędności. miesięcznie dostaję 600zł i tak jeszcze przez 3 lata :) Spłatę zaczynam dopiero 2 lata po ukończeniu studiów, oprocentowanie bodajże 2,5% takiego kredyciku.

Bardzo fajna opcja dla studentów. ;)


@edit:
jescze tak apropo's lokat. Bardzo fajny artykuł, polecam:
http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/...5,0,326535.html

Witam, mam zamiar zaciągnąć kredyt studencki, oprocentowanie -połowa stopy redyskontowej, coś ok. 3,25% właśnie w celu zamrożenia pieniędzy na lokacie lub zainwestowania na jakimś funduszu inwestycyjnym. Zostały mi 2 lata do końca studiów i mam dylemat: czy taki krok będzie dla mnie opłacalny, biorąc pod uwagę obecny stan gospodarki.. Jeżeli już bym się zdecydowała to proponujecie lokatę czy fundusz inwestycyjny? Z funduszu można zawsze wypłacić część pieniędzy i ulokować je na funduszu akcyjnym, chociaż teraz to troche ryzykowne..
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
2 lata to troche malo na inwestycje w fundusze, mogloby to byc ryzykowne posuniecie, chyba, ze bedzie cie stac na dokladanie kapitalu przez te conajmniej 2 lata jeszcze w razie niezbyt sprzyjajacej koniuntury, inaczej mozesz miec zadluzyc i nie miec z czego splacic tego kredytu, wiec zastanow sie dobrze ;)

Na szybko wyliczylem opcje lokaty 6% z kapitalizacja miesieczna - po 2 latach bedziesz mial 15335,47, po 4 latach , gdy zaczniesz splacac bedzie to 17285,52, jesli zaczniesz splacac w ratach po 300zl i jednoczesnie trzymajac na lokacie reszte to po 4 latach splacania pozostanie ci 6031,72.
 

emiemi

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
W przypadku lokaty warto do końca doczytać, gdyż przysłowiowe 11% to tak naprawdę może nie być 11 % w skali roku ;) a jedynie w skali 18 miesięcy :)
Lokata jako forma bezpiecznego lokowania kapitału jest naprawdę fajną sprawą. Warto jednak wybrać lokatę krótkoterminową z częstszą kapitalizacją zysków. Pozwoli to na spokojne pomnażanie oszczędności oraz zawsze uda się jeszcze % złapać dodatkowo.
 

Atryda

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2008
Posty
328
Punkty reakcji
1
Czemu półroczna jest niżej oprocentowana niż trzymiesięczna?
 

mexicocity

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2008
Posty
16
Punkty reakcji
0
Lokata im krótszy termin tym lepiej gdyż częstsza kapitalizacja zysku. I choć może być on naprawdę mały to kolejne nasze oszczędności liczone są już od większej kwoty co jest naprawdę dużym plusem i docelowo da większy zysk niż lokata na 1 rok na przykład o określonym % w tej skali.
 
Do góry