Logika

zet_

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
28
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
z nienacka
Właściwie to nie ma nic wspólnego ze szkołą, ale z tym zadaniem męczę się już tak długo, że nie wiem, co jeszcze mogę zrobić :)

Czy ktoś mógłby rozwiązać te przykłady, albo chociaż jasno wytłumaczyć mi, jak się do tego zabrać:

0011000000110001.jpg


Jestem dopiero w gimnazjum, więc nie mam pojęcia o logice, a to, co znalazłam w necie też wcale nie pomogło. Z góry dziękuję za pomoc.
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
Ale trzeba miec jakies zalozenia zeby rozwiazac logike.Bo tu chyba trzeba ocenic wartosc logiczna zdan ale musi być zalozenie.
 

zet_

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
28
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
z nienacka
a to na samym dole: "if (p v ~q) => (p^q) is 1" nie pomoże? Ja się w ogóle nie znam, więc nie wiem, co to. :p
 

VBR

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2006
Posty
326
Punkty reakcji
0
jeśli już chcesz wiedzieć: logika ma wiele wspólnego ze szkołą. Jest w programi I klasy liceum.

co do zadania: nie za bardzo wiadomo gdzie ono jest;] jeśli bardzo ci zależy to żeby ocenić wartość logiczną zdania, jesli nie wiadomo jaką wartośc mają p i q, tzn. czy sa prawdziwe, czy też fałszywe, trzeba rozważyć wszystkie kombinacje, zakładając [p,q]: [1,1], [0,1], [1,0], [0,0]... 1 - zdanie prawdziwe, 0 - fałszywe. Otrzymasz warunki prawdziwości zdania. Nic wiecej nie da sie wyciągnąc nie znając wartości p i q.
Liczba kombinacji które trzeba rozważyć zależy od ilości argumentów, czyli p, q, etc. można to wyliczyć z silni;) ale to inna bajka
 

Gaizka

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
10
Punkty reakcji
0
Miasto
okolice Tarnowa
Heh, chyba wiem jak to rozwiązać, chociaż polecenia jasno tutaj nie ma...
Ale ja mogę zrobić, a ty i tak z tego raczej nie zajarzysz. Ale może...

Mamy tu warunek: jeśli (p v q)=>(p ^ q) jest 1 - czyli prawdą. I teraz musimy to całe zdanie logiczne rozwiązać, najlepiej za pomocą tabelki:

a1.jpg


I widzisz musi być 1 na końcu (is 1), zaznaczyłem te przypadki na niebiesko. A więc mogą byc tylko dwa przypadki: (p=1 i q=1) lub (p=0 i q=1). I teraz mając coś takiego rozwiązujemy te przykłady, np pierwszy:

a2.jpg


Widzisz rozwiązuje tylko dwa przykłady i na końcu mi wyszło 0, czyli zadanie jest fałszywe. Jeśli na końcu wyjdą same jedynki to zdanie jest prawdziwe (tak zwane jest tautologią).
I tak kolejne przykłady...

Mam nadzieje, że spotkałeś się już z takimi tabelkami i wiesz jak się do nich zabrać. Bo jeśli nie, to nic z tego nie zrozumiesz.
Moja rada, poczekaj do liceum i tam ci wyjasnią wszystko :p
 

VBR

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2006
Posty
326
Punkty reakcji
0
ładnie rozwinąłeś to czego mi sie już nie chciało:p
 
Do góry