Literatura

lolunia290

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2005
Posty
13
Punkty reakcji
0
Macie może jakieś ulubione książki, albo ich autorów?? Może szczególnie lubicie albo lubicie na odrót jakiegoś bohatera literackiego. Co Was w ksiażkach bulwersuje, a co bawi, interesuje, zmusza do refleksji, a może nawet wywołuje łzy. Wypowiadajcie się.
 

taka

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2005
Posty
177
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Stephen King - też bardzo lubię. ale szczególnie upodobałam sobie skążki Paulo Coelho, Anthony de Mello SJ. A co do moich ulubionych książek to "Żyjąc wsród Himalajskich Mistrzów" - Swami Ramy i "Dziennik" Jiddu Krishnamurti....chociaż oprócz tego co wymieniłam jest wielu autoró, których podziwiam i wiele książek do których co jakiś czas wracam...
 
F

faithless

Guest
Lubie przygody Robrta Langdona :D
Nigdy nie myslałem ze mozna by wzruszyc sie przy ksiązkach Dona Brovna ... cóz popłyneły łezki. Lubie tez ksiażki Grishama ale one mnie nie wzruszają.
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
faithless napisał:
Lubie przygody Robrta Langdona :D
Nigdy nie myslałem ze mozna by wzruszyc sie przy ksiązkach Dona Brovna ... cóz popłyneły łezki. Lubie tez ksiażki Grishama ale one mnie nie wzruszają.
[snapback]80099[/snapback]​
O ja tez lubie te kisakzi.
 

snaut

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2005
Posty
493
Punkty reakcji
1
Wiek
17
Lem Stanisław - ogromna eurydycja we chyba wszystkich dziedzinach wiedzy, niesamowita wyobraźnia i do tego jedyne w swoim rodzaju poczucie humoru. W książkach najbardziej bawi mnie absurd. Co mnie zmusza do refleksji? Często się zdarza że bohaterowie literaccy są lustrzanym odbiciem nas samych, jeżeli to zauważamy to naturalnie skłaniamy się ku refleksji. Też bardzo lubię początkowo zapoznawać się pierwsze z okolicznościami, kontekstem powstania danej książki a nastrępnie w samej książce szukać wpływów np. danych sytemów filozoficznych, czy mody panującej w danym okresie. Jeszcze nie było książki która wywołałaby u mnie łzy wzruszenia, smutku, ale za to już kilka razy zdarzyło mi się przy książce płakać ze śmiechu.
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Nie cierpię Potterów :p
Z horrorów: S. King, Lovecraft i starocie w stylu Frankensteina, Drakuli i Dr Jekylla i Mr Hyda (lubie stare horrory)
Z obyczajowych: J. Irving (kilka ksiazek zekranizowano, np Hotel New Hampshire)
Z sf: P.K. Dick
Z sensacji: J. Patterson (też mnóstwo ektanizacji, np. "W sieci pająka")
Z fantasy: Sapkowski i Tolkien oraz C.S.Lewis
 

Bajka:)

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2005
Posty
71
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Warszawa
Niedawno skończyłam "Pnina" V.Nabokowa i się zachwyciłam (bardzo polubiłam,jeżeli można tak powiedzieć bohatera) :) A wcześniej rozczytywałam się w Aleksym Tołstoju. "Kod leonarda..." też czytnęłam...miłe, ale bez zachytów.
A Pottera będę brnić jak lew:)
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Zetak nie oceniam czegoś o czym nie mam pojęcia :) Nie wszystkie czytałam, ale czytałam :)

Dick miał różnego rodzaju objawienia. Raz widział słupy światła, raz mu sie przywidzeli kosmici. Ale i tak tworzy jedne z ciekawszych opowieści jakie czytałam :)

Nie tylko Impostora napisał. Napisała jeszcze książki opowiadania na podstawie których nakręcono:
Pamięć aboslutną
Łowcę androidów
Raport mniejszości
i poprawcie mnie jeśli się mylę Paycheck
 

Selene

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2005
Posty
55
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z Tych... najlepszych ;]
niedawno skończyłam czytać: "mikołajek i inne chłopaki" Sempe i Goscinny. Czytałam już wcześniej tą książkę, ale to było daaaawno temu ;) I pomimo tego ta książka ciągle mnie bawi, uwielbiam całą serie z Mikołajkiem :>
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Mikołajek wymiata ^_^

Najfajniejsze było jak do nich przyjechał Dżodżo z Anglii i przezywali Joachima, Dżoachim :p
a także jak grali z Alcestem w szachy ^^

Pamiętam to, chociaż czytałem taaak dawno :p
 

carmabelle

Nowicjusz
Dołączył
23 Październik 2005
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Warszawa
Miło, że tak dużo osób lubi czytać. Obawiam się, że jest to dla większości osób nietypowe zajęcie.
Ja czytam nałogowo. Lubię Szekspira (szczególnie Romeo i Julia), teraz czytam "Dziewczynę z Pomarańczami" Josteina Gaardera. A moja lektora wszechczasów to "Myśli nieuczesane" Stanisława Jerzego Leca.
A Mikołajki też czytałam i są świetne-poprawiają humor.
 

Griczkow

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2005
Posty
358
Punkty reakcji
1
Miasto
Ankh-Morpork
Zetak nie oceniam czegoś o czym nie mam pojęcia :) Nie wszystkie czytałam, ale czytałam :)

Dick miał różnego rodzaju objawienia. Raz widział słupy światła, raz mu sie przywidzeli kosmici. Ale i tak tworzy jedne z ciekawszych opowieści jakie czytałam :)

Nie tylko Impostora napisał. Napisała jeszcze książki opowiadania na podstawie których nakręcono:
Pamięć aboslutną
Łowcę androidów
Raport mniejszości
i poprawcie mnie jeśli się mylę Paycheck

Nie mylisz się :) Dodam jeszcze "Tajemnicę Syriusza" i podobno trwają prace nad ekranizacją jednej z jego najciekawszych dzieł (wg mnie) czyli - "Płyńcie łzy moje, rzekł policjant"

No no Carmen więc czytujesz Dicka :) Ja go wprost uwielbiam. To dzięki temu że kiedyś... dawno dawno temu... przypadkiem przeczytałem "Ubika" łyknąłem bakcyla fantastyki :) Philip K.Dick to mój osobisty guru sf. Przeczytałem mnóstwo jego powieści i opowiadań. Niestety nie dane mi było jeszcze zapoznać się z dwiema z jego bardziej znanych powieści - chodzi o "Słoneczną loterię" i "Człowieka z wysokiego zamku" :(

To może czytujesz też Silverberga, Aldissa lub Pratchetta? :)
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
To może czytujesz też Silverberga?

Niet :)

Aldissa

Niet :)

Pratchetta

A i owszem :) Marchewa rulez
:D :p

Ma niepowtarzalny styl i zawsze nieżle się uchacham przy jego książkach :) Ma ciekawe spostrzeżenia co do obecnego świata podane ze zniewalającą partią humoru :)
 

kasiuniatt

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2005
Posty
396
Punkty reakcji
2
Wiek
32
Miasto
Rzeszów
niedawno skończyłam czytać: "mikołajek i inne chłopaki" Sempe i Goscinny. Czytałam już wcześniej tą książkę, ale to było daaaawno temu ;) I pomimo tego ta książka ciągle mnie bawi, uwielbiam całą serie z Mikołajkiem :>


Mikołajek Rulez :]
 
Do góry