Linux

marcus123456789

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2007
Posty
71
Punkty reakcji
0
Wiek
32
witam
mam pytnie czy mogłbym na moim komputerze zainstalowac system linux i czy wogole mogę miec na koptuterz zainstalowane dwa systemy operacyjne, i czy nowy ( drugi system nie spowolni pracy komputera). czy system linux jest darmowym systemem , jesli tak to podajcie linka aby go pobrac. jezeli instalacja drugiego systemu jest mozliwa to poprosze instrukcje instalacji, uruchamiania. i czy jest polska wersja tego systemu. czeka na szybka odpowiedz. z gory dzieki i pozdrawiam :papa:


moj komp
proc 1.6
512 ram
128
 

mariusz1989

My name is Trance
Dołączył
22 Czerwiec 2007
Posty
2 173
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Bydgoszcz - Jaworzno - Kraków
Linux jest darmowy, mozesz miec jednoczesnie Wina XP np. i Linuxa na jednym PC przy czym Linux musi byc na osobnej partycji, i jezeli chcesz działac na linuxie odpalasz Boot Menu i ustawiasz ze system ma odpalic sie z linuxa, jak chcesz przejsc na wina xp tak sama, Kolega co prawa odpala Linuxa w oknie ale to juz ciezszy orzech do zgryzienia :D, na poczatek polecam Ubuntu

Wszystko na ten temat tu znajdziesz http://ubuntu.pl/
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Możesz mieć nawet trzy albo i cztery, pięć i więcej systemów.

Linux z reguły jest darmowy (Ubuntu, Fedora, Debian i wiele innych) aczkolwiek są dystrybucje komerycjne (nie znaczy lepsze) np. Mandriva komercyjna, Red Hat etc.

Nie musisz nawet reinstalować windowsa. Wystarczy, że będziesz miał wolną partycję (do normalnego korzystania mi wystarcza 10gb). Instalujesz nań tego Linuxa. Polecam Ubuntu lub jeśli aż tak kochasz Windshita to Mandrivę lub PC OS (czy jakoś tak). Odradzam (narazie) branie się za Gentoo, Slackware, Arch.

Ściągnąć możesz ze strony konkretnej dystrybucji, kupić za groszę na allegro.

Zły dział.
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Tak, ale czekasz min. miech. Na allegro kupisz za w sumie mniej niż 5zł.
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
W wielu przypadkach tak, ale ja mam modem. Teraz zmieniam Ubuntu na Fedorę 7. Wyobrażasz sobie ściąganie 1 DVD na modemie?
 

madallenka

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2007
Posty
23
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
jakilinux.org i wypełnij quiz.

Polecam wypełnienie.

Osobiście jeśli choć troszkę masz czasu i chęci by Twój system był dopieszczony jak należy i mił tylko to co potrzebujesz polecam Gentoo Linux. Tutaj masz pełną instrukcję instalacji systemu wraz z objaśnieniem co do czego służy. :) Osobiście jestem bardzo zadowolona z tej dystrybucji (a kilka przerabiałam m. in. Mandrive,Debiana, Suse, Ubuntu..).
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Mada - oszalałaś? Polecać komuś kto nie wie czy Linux jest darmowy Gentoo?

Vito - ja zapłaciłem 4 zł za 1DVD Fedory razem z wysyłką. Najlepiej jeśli masz banking internetowy, bo wtedy cię poczta nie zedrze za przelew lub nawet wyśmieje za to, że chcesz przesyłać mniej niż 5zł :p
 

marcus123456789

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2007
Posty
71
Punkty reakcji
0
Wiek
32
a znacie jakas strone na ktorej bedzie poradnik ja instalowac , konfigurowac ten system ze screenami.
chodzi mi o system ubuntu wersja 6.6
 

jakub007

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2006
Posty
6 127
Punkty reakcji
2
Trochę samodzielności: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu:Instalacja_systemu
winkhp7.gif
 

madallenka

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2007
Posty
23
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Mada - oszalałaś? Polecać komuś kto nie wie czy Linux jest darmowy Gentoo?

Vito - ja zapłaciłem 4 zł za 1DVD Fedory razem z wysyłką. Najlepiej jeśli masz banking internetowy, bo wtedy cię poczta nie zedrze za przelew lub nawet wyśmieje za to, że chcesz przesyłać mniej niż 5zł :p


@ perfect nie oszalałam. Wiem co robię. Osoba, która nie miała doczynienia z Linuxem, o ile ma tylko troszkę inteligencji i potrafi czytać ze zrozumieniem, spokojnie sobie poradzi. A w dodatku będzie wiedzieć o systemie już bardzo dużo. Nie to co po instalacji instalatorem, gdzie trzeba zaznaczyć czego sie potrzebuje. I tu pojawia się dla nowego użytkownika problem, bo jak nie miał doczynienia z Linux'em wcześłniej to skąd ma wiedzieć co zaznaczyć??!! Pomijam wersje te, gdzie się klika jak przy instalacji Windy dalej,dalej, dalej, koniec.
 

lexomm

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2007
Posty
1 109
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
wlkp
Gentoo dla początkującego, kto nie miał nigdy do czynienia z linuxem nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć to polecam Debiana.
 

yeti86

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2006
Posty
2 399
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Jarocin
madallenka ja mam pytanie co ty widzisz w tym gentoo, co on ma takiego że taka super opinie ma ? bo mnie w nim nie odpowiada długa instalacja, ustawianie flag i wiecznych kompilacji.
 
Do góry