Liceum czy technikum.

Geralt_14

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2007
Posty
39
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Poland
Witam
Mam dylemat. Wybrać liceum czy technikum. JAKIE SĄ KORZYŚCI UCZENIA SIĘ W LICEUM?<to mnie interesuje.
Mój tata radzi żebym poszedł do technikum, jednak mnie ciągnie do liceum. <_<
Wiem, że po technikum można mieć zawód i maturę, a po liceum tylko maturę.

Pomóżcie troszq :]
Proszę o poważne odpowiedzi.

Z góry dziękuje
Geralt_14
 

rafal1401

can you read my mind?
Dołączył
19 Kwiecień 2007
Posty
2 438
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Liceum (dobre liceum) lepiej przygotuje do matury niż technikum.
 

Qurczak

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2008
Posty
277
Punkty reakcji
0
Wiek
48
Miasto
50° 33' N 009° 40' E
Po liceum masz tylko mature, ktora w tych czasach nie bardzo sie liczy.
Po technikum oprocz matury masz juz jakis zawod w reku.
Studiowac mozesz zawsze.

Ja z perspektywy czasu zaluje, ze nie poszlam do technikum tylko do liceum.
 

quadx

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2008
Posty
40
Punkty reakcji
0
Po liceum nie masz zawodu, i jest wóz albo przewóz (musisz iśc na studia czy jakieś kursy, inaczej kicha), ale to prawda, lepiej przygotowuje do matury (zresztą w liceum jest trudniej z nauką niż w technikum :p ).

Ja wybrałem technikum hotelarskie, jestem dobry z języków więc ten kierunek wydał mi się odpowiedni. W dodatku w technikum nie ma takiego wyścigu szczurów jakie są w liceach, więc jeśli chcesz to możesz łatwiej i wyżej "wybić się" niż w liceum. Technikum trwa 4 lata, a nie 3, ale możesz przynajmniej zdobyś większe doświadczenie zawodowe itp (wymiany,praktyki). Prawda jest taka, że dzisiaj patrzą na papierek mgr itp, ale przede wszystkim patrzą na to jakie masz doświadczenie (CV) i co robiłeś. W liceum nie masz nic poza nauką (może jakieś tam wymiany).

Ja Ci powiem tak - jeśli mniej więcej wiesz co chcesz robić - idź do technikum. Tam również przygotujesz się do matury i wielkim plusem jest to co napisałem wyżej. Ale jeśli nie wiesz jeszcze co chcesz robić - idź do liceum.
 

Woluś

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2007
Posty
339
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Zduny
(...) (zresztą w liceum jest trudniej z nauką niż w technikum :p ).
(...)

W której klasie jesteś :>


Geralt_14, jedno Ci powiem, w technikum jest ciężej, bo nie dość, że masz lekcje ogólnokształcące jak w normalnym liceum to masz jeszcze przedmioty praktyczne, jeśli pójdziesz przekonasz się o tym w 2,3 klasie...
Po za tym w technikum są już plusy, nie licząc że trwa rok dłużej ;)

Pozdrawiam...
 

promyczek1611

Nowicjusz
Dołączył
29 Wrzesień 2008
Posty
229
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Łódź
Witam
Mam dylemat. Wybrać liceum czy technikum. JAKIE SĄ KORZYŚCI UCZENIA SIĘ W LICEUM?<to mnie interesuje.
Mój tata radzi żebym poszedł do technikum, jednak mnie ciągnie do liceum. <_<
Wiem, że po technikum można mieć zawód i maturę, a po liceum tylko maturę.

Pomóżcie troszq :]
Proszę o poważne odpowiedzi.

Z góry dziękuje
Geralt_14


liceum wieksze mozliwosci ;) i ludzie lepiej patrzą " liceuum ? oOo ladnie " :D
 

Dennae

Nowicjusz
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
8
Punkty reakcji
0
Wiek
21
Miasto
pomorze, daleko na północy ;]
moim zdaniem lepiej iść do LO niż do technikum, po warunkiem że myślisz o studiach, w technikach przeważnie jest o wiele niższy poziom niż w liceach, LO lepiej przygotowuje do matury, ale jeśli jesteś na tyle ambitny żeby samemu się uczyć to i po technikum nie będziesz miał problemów z maturą czy studiami

u mnie jest tak że wszyscy którzy mają ambicje i coś chcą w życiu osiągnąć poszli do LO a leserzy i CI którzy nie dostali się do LO wylądowali w technikach, zawodówkach...
 

Woluś

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2007
Posty
339
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Zduny
moim zdaniem lepiej iść do LO niż do technikum, po warunkiem że myślisz o studiach, w technikach przeważnie jest o wiele niższy poziom niż w liceach, LO lepiej przygotowuje do matury, ale jeśli jesteś na tyle ambitny żeby samemu się uczyć to i po technikum nie będziesz miał problemów z maturą czy studiami

u mnie jest tak że wszyscy którzy mają ambicje i coś chcą w życiu osiągnąć poszli do LO a leserzy i CI którzy nie dostali się do LO wylądowali w technikach, zawodówkach...

I tu również się nie zgodzę, owszem jest duże grono takich osób, ale będę bronił tej mniejszości, która poszła do technikum by coś właśnie w życiu osiągnąć...
Jest sporo takich profili, gdzie laserzy się nie utrzymają, bo nie ma takiej siły...
Inny przykład, jak bylem w LO, na konkursach matematycznych, zawsze wysoki miejsce zajmowali właśnie uczniowie z technikum czy to informatycznego, czy też ekonomicznego...

Jak dla mnie technikum to jest rozszerzenie LO, Technik informatyk ma rozszerzoną matme, technologie informatyczną i jeszcze przedmioty zawodowe, a na mat inf co masz ?? To samo bez przedmiotów zawodowych.... Oczywiście, jeśli chodzi o nauki humanistyczne LO nie ma sobie równych, bo technicy to raczej ścisłowcy...

Ja tam jestem zadowolony, że się do technikum przepisałem...
 

southryan

Nowicjusz
Dołączył
28 Grudzień 2007
Posty
517
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Balamb Garden
Idź do Liceum.
Dlaczego? W razie nie powodzenia na maturze możesz później pójść jeszcze do szkoły policealnej, i zdobyć uprawnienia technika. Ja będę składać papiery do 2 technikum i jako szkoła I wyboru Liceum. BTW do jakiej klasy chodzisz ?
 
V

VX-

Guest
Idź tam gdzie ty chcesz !
Ja posłuchałem innych i źle zrobiłem
po roku przepisałem się do liceum.
 

Geralt_14

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2007
Posty
39
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Poland
Wielkie dzięki!!!
{POZDRAWIAM WSZYSTKICH}
MAm jeszcze jedno pytanko: dlaczego liceum bardziej przygotowywuje do matury?
 

southryan

Nowicjusz
Dołączył
28 Grudzień 2007
Posty
517
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
Balamb Garden
Bo w technikum dochodzą Ci jeszcze złe przedmioty zawodowe, po prostu masz mniej czasu na naukę ogólną.
 
V

VX-

Guest
W technikum najważniejsze są przedmioty zawodowa.
przynajmniej u mnie tak było
 

Woluś

Nowicjusz
Dołączył
8 Marzec 2007
Posty
339
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Zduny
Grunt żebyś się czuł dobrze :)
I żeby to był Twój wybór a nie kogoś, do szkoły będziesz chodził Ty a nie twój tata :>

Pozdrawiam :)
 

dumaha

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
12
Punkty reakcji
0
Miasto
Łęczyca
Osobiscie proponuję stworzyc jakis krótki przyklejony wątek kto powinien isc gdzie, zeby skrócic tego typu dyskusje. Młody człowiek pyta sie czy do LO czy do technikum - widac na starcie ze czlowiek nie majacy konkretnie obranego celu w zyciu - a wiec co sie zastanawiac? Do LO. :sexy:
Ja sie nie wtracam w tego typu dyskusje, bo koledzy z forum juz napisali - LO to szkola dla elity i smietanki, ludzi z przyszloscią - technikum to lewactwo i słabizna. Po co sie rozwodzic albo tam zastanawiac? Jedynie studia sa przyszloscia, a studia sa gwarantowane przez LO!
A teraz troche powazniej, bo trzeba naprostowac fakty: Technikum to nie szkoła dla słabeuszy. Słabeuszem nie można nazwac człowieka, który z 30 przedmiotami, maturą i egzaminem o poziomie trudnosci dwukrotnie ( progi zdania to 75% punktów ) przewyższającym maturę przechodzi tą szkołę ze średnią bliską 4.5. Nie wspominając o tym że przyjmują go na studia (publiczne, a nie prywatne!) EDIT: No i z życiem studenckim łatwiej, bo praca za 2000 zł wchodzi lekko z papierem technika. /EDIT Niby poziom poziomem. Ale to zależy od szkoły. Do mojego technikum (elektronicznego )wparowały osoby ze srednią 5.1, dostały się i do LO i technikum i wybrały to drugie. Pod koniec pierwszej klasy srednie balansowały przy 3.5. Technika nie są szkołami lekkimi, a poza tym jak człowiek sie chce uczyc - to nawet i po zawodówce sobie zycie ułoży niejednokrotnie lepiej niż taki "Magister" (których u nas zresztą ostatnio jak, za przeproszeniem, psów).
Liceum Ogólnokształcące, jak sama nazwa wskazuje, służy dla osób które nie są zdecydowane gdzie isc, albo chcą konkretnie wiązac przyszłosc z humanistyką. To szkoła, gdzie program nauczania jest wybalansowany tak, zeby każdy miał jeszcze ten "margines błędu" w przypadku kiedy mu się odwidzi cośtam i będzie chciał nieco "skręcic na skrzyżowaniu". Jeżeli ktoś juz patrzy na przyszłosc i ma ustalone kim chce byc ( np mechatronikiem, elektronikiem czy nawet kucharzem) to powinno sie isc do dobrego technikum. Przygotuje ono w równym stopniu do matury, co Liceum. Jednakże technikum nie jest szkołą dla wszystkich, ale dla osób zdecydowanych!

Prawda jest taka, ze teorię można ładowac w LO łopatami, ale tak naprawdę to praktyka i doświadczenie zawodowe technikum jest w dzisiejszych czasach kluczem do sukcesu. Można tego jednak dokonac tylko za pomocą ciężkiej pracy.

Osobiscie skonczyłem technikum, mam zawód i wielką satysfakcję, że mogę pochwalic się - a co najważniejsze praktycznie wykorzystac - wiedzą, która przerasta więszkosc osob z liceum. Poza tym studiuję, na studiach dziennych technicznych i nie zamierzam i nigdy nie zamierzalem byc nazywany "słabym uczniem". Podobnie jak wszyscy, co skonczyli technikum i nie mają przyszlosci w zasiegu ręki - oni mają ją w garsci.

Jednak wybór nalezy tylko i wyłącznie do ucznia. To sie nazywa "dorosłością".

(Sorry za literówki, problemy z klawiaturą...)
Dziękuję za uwagę.
 

WujekDobraRada

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
Miasto
EUDEZET
Przepraszam, że muszę się wtrącić, ale ostatni post tego wymaga. Przede wszystkim do liceum idą Ci, ktorzy mają możliwości ku rozwojowi na tle naukowym (niekoniecznie Ci, którzy nie wiedzą, co w życiu robić). W liceum większy jest nacisk na pozyskanie wiedzy teoretycznej. Szczerze mówiąc wątpię, żeby osoby ze średnią 5,1 wybierały technikum zamiast liceum, ponieważ nauka trzyletnia w ogólniaku, a czteroletnia w technikum stanowi różnicę. Odwołując się do tytułu "magistra" - chyba lepszy tytuł magistra, niż technika? Jeżeli się mylę, niech ktoś mnie z błędu wyprowadzi. Mnie na przykład nie uśmiecha się życie za dwa tysiące brutto w kieszeni, ale cóż... Każdy ma swoje ambicje. Chcesz być prawnikiem lub dobrym ekonomistą? To jaką szkołę wybierzesz? Przykładowo technikum ekonomiczne? Jeżeli tak, to powodzenia w znalezieniu pracy. Otóż ekonomistów (biorąc przykład) jest na naszym rynku pracy bardzo dużo. Wybierając kształcenie w technikum na "technika ekonomistę" i potem zaprzestając edukacji, kończysz sobie możliwość zarabiania jako główny księgowy po 6 i wyżej tysięcy polskich złotych. Wiadomo, każdy chwali swoje - jednakże niezaprzeczalne jest to, iż licea gwarantują wyższy poziom nauczania, który może otworzyć nawet w drugiej klasie, drogę na zagraniczne uczelnie.
 
Do góry