Lęk wysokości i nie tylko

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Jeszcze raz ja. Kiedy miałem 3 lata, to był ze mnie niezły Jaś rambo. Skakałem, figlowałem, latałem - normalnie wszystko.
Pewnego dnia wyślizgnąłem się moim ukochanym rodzicom z pola widzenia i wdrapałem na 75-o centymetrową bramkę.
Nie zabrałem liny, karabińczyka, zabezpieczeń na taką wyprawę i walnąłem głową o glebę chyba. Nic się nie stało, żadnych powikłań fizycznych. Intelektualnie też spoko. Jest tylko jedno. Nie wiem, czy przez ten upadek. Już wysokość 5-o piętra przysparza mnie o zawroty głowy. Nie boję się wysokości, tylko, że wiatr zawieje, urwie się balustrada albo przyleci jakiś mi-24 i tak rozwali balkon na którym stoję, że spadnę na ziemię. Tak jest zawsze. Nie tylko wysokość. To też mosty, deptaki, jakieś budynki nad wodą. Peniam, że znowu z niewyjaśnionych przyczyn wpadnę i się utopię. Kiedy byłem w lecie nad Soliną, to nawet przeszedłem w obydwie strony po tamie. Ale kiedy zawitałem tam w styczniu, to przestraszyłem się wiatru i w połowie trasy kucnąłem i zacząłem się wycofywać ^^ Padlibyście ze śmiechu, jak kumple. Jeszcze ktoś udawał, że chce laskę wrzucić do wody. To już kompletna porażka. Pomóżcie mi przezwyciężyć ten strać. Pozdrawiam i szacunek dla szybko czytających cierpliwców.
 

RdK16

Nowicjusz
Dołączył
8 Czerwiec 2007
Posty
367
Punkty reakcji
7
Wiek
32
Wiesz to zależy od Ciebie i tego jak bardzo masz silną wolę. Na początku może, jak jesteś na pewnej wysokości to nie patrz w dół i bądź bardziej realistą niż pesymistą :). A i ogranicz oglądanie horrorów, thrilerrów, filmów sc-f itp. :D- serio.
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Patrzenie w dół, to nic, jeśli chodzi o zwykłe (i te wysokie) budowle. Chyba, że patrzę z mostu w dół do wody. Wtedy to mam...
Wola jest silna, ale ciągle boję się braku stabilności tego, na czym stoję... To jest straszne. Lubię te filmy ^^
 

RdK16

Nowicjusz
Dołączył
8 Czerwiec 2007
Posty
367
Punkty reakcji
7
Wiek
32
I mi się wydaje, że 'przeżyważ' te filmy i zostają Ci w pamięci, a potem na moście wyobrażasz sobie Bóg wie co :). Lepiej po prostu badź ostrożny na moście i pamiętaj, że skoro jest oddany do użytku to ma stabilną konstrukcję :)
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Noo tak. Tu chyba chodzi o takie nastawienie. Poczekam może do 2012, aż wszystko w Polsce wyremontują i wtedy będę miał 80% procentową pewność xD Pomyślę nad tym podejściem psychicznym. W tym cały problem. Dzięki.
No, ale jak ktoś ma coś podobnego, to niech napisze, jak na to działa.
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
zacznij skakać do wody z coraz większych wysokości ;p na basenach przecież są wieżyczki o różnych wysokościach, przełamuj strach powoli. imho bardziej boisz się lotu niż wysokości bo kojarzy ci się z upadkiem.
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Skaczę z 3 metrów na głębokość 4 m. Tylko w okolicy (Tarnobrzeg) nie ma wieżyczek xD
 

krystek2165

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2008
Posty
37
Punkty reakcji
0
I mi się wydaje, że 'przeżyważ' te filmy i zostają Ci w pamięci, a potem na moście wyobrażasz sobie Bóg wie co :). Lepiej po prostu badź ostrożny na moście i pamiętaj, że skoro jest oddany do użytku to ma stabilną konstrukcję :)

Popieram! Po prostu przeżywasz to zbytnio. Ja też coś takiego miałem, jakieś 3/4 lata temu, ale się przełamałem. Zacząłem łazić po płotach, drzewach( z kumplem ok 15 m wysokości brzoza na sam czubek - nie zalewam was!). W szkole wchodziłem na szczyt drabinek na sali gimnastycznej. Patrzyłem w dół i od razu pietra dostawałem, ale skoczyłem prosto na panele i tyle. Fakt nogi trochę bolały ale co mi tam. Zamroczyło mnie to trochę.


Takie lęki wysokości etc. mogą pojawiać się ze względu na:
- filmy(horrory, thriller etc.)
- lęk co do wody
- braku siły woli
- zbyt dużą adrenalinę ^^
- brak poczucia pewności siebie i gruntu/terenu na którym się stoi.

Pozdrawiam.
 

Nookie

Nowicjusz
Dołączył
17 Czerwiec 2006
Posty
3 117
Punkty reakcji
9
zacznij skakać do wody z coraz większych wysokości ;p na basenach przecież są wieżyczki o różnych wysokościach, przełamuj strach powoli. imho bardziej boisz się lotu niż wysokości bo kojarzy ci się z upadkiem.
Potwierdzam zdanie Ponurego_murzyna.
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Z drabinek w sql skaczę. Z okna na półpiętrze nawet 2 razy skoczyłem. Chyba jestem zbyt dużym świrem ^^
Strasznie lubię sobie wyobrażać różne historie w stylu "Happy tree friends". Może to samo dzieje się na wysokości?
 
Do góry