Łapówka...

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Kumpel zdawała prawko kilkakrotnie. Po każdym oblanym egzaminie miał piekło w domu, nie rozumiem dlaczego ale tak było...wkońcu rodzice zdecydowali, że trzeba ten dokument kupić. Początkowo nie chciał się na to zgodzić, ale z braku pieniędzy na kolejny egzamin uległ. Zdał. Czy powinien się z tego wyspowiadać czy ma grzech? Nie wiem jak mu odpowiedzieć na te pytania, bo chłopaka gryzie sumienie i nie może sobie z tym poradzić...
 

Hihi

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2005
Posty
154
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
kraj śródziemnomorski
Kumpel zdawała prawko kilkakrotnie. Po każdym oblanym egzaminie miał piekło w domu, nie rozumiem dlaczego ale tak było...wkońcu rodzice zdecydowali, że trzeba ten dokument kupić. Początkowo nie chciał się na to zgodzić, ale z braku pieniędzy na kolejny egzamin uległ. Zdał. Czy powinien się z tego wyspowiadać czy ma grzech? Nie wiem jak mu odpowiedzieć na te pytania, bo chłopaka gryzie sumienie i nie może sobie z tym poradzić...
W końcu kasa poszła gdzie trzeba. Nie zmarnowała się. :D To, że gryzie go sumienie, to dobrze. Chociaz je ma. W odróżnieniu do tych którzy przyjeli łapówkę. To oni powinni sie wyspowiadać. B)
 

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
To, że gryzie go sumienie, to dobrze. Chociaz je ma. W odróżnieniu do tych którzy przyjeli łapówkę. To oni powinni sie wyspowiadać. B)
Ale może gdyby ludzie nie dawali "w łapę" to nie miałby tych pieniędzy kto brać... Nie wiem kto tu jest bardziej winny. Czyli uważacie, że jego rodzice dobrze(??) zrobili, czy można to usprawiedliwiać "takim krajem"? :niepewny:

hmm, i czy to jest jego błąd(?) czy jego rodziców? Czy on też za to odpowiada?
 

Rafał Istebna

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2005
Posty
321
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Hmm no cóż chłopak niestety ma grzech bo wiedział dobrze ze coś takiego jest niedozwolone tak samo jego rodzice a im do tego doszło jeszcze ze namówili syna na to, no i oczywiscie egzaminator bo wzioł łapówke. Cóż jak by na to nie parzeć to jest grzech chodż nie wiadomo czy chłopak nie został do tego zmuszony przez rodziców o ile tak sie stało to on nie ma grzechu.
 

bahiri

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2005
Posty
415
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
kraków
Rafał Istebna dokładnie :) Kiedy ja coś zrobię i mnie gryzie sumienie, a nie jestem pewna czy to grzech, to po prostu rozmawiam o tym z księdzem w czasie spowiedzi. Zawsze lepiej powiedzieć i się dowiedzieć, że to nie grzech niż zataić, bo to jest kolejnym grzechem i spowiedź jest nieważna.
 

fuser

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2005
Posty
183
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
inąnd
Jego sprawa, ale na jego miejscu bym tego nie zrobił. Zresztą nie zrobiłem, też się troszkę pomęczyłem
ale w końcu udało się (za 4-tym podejściem :p ).
 

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Dzięki za posty. Hmm, wasze odpowiedzi są skrajnie różne, ale to wynika chyba z tego, że on sam powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie... Z tego co wiem wybiera się do spowiedzi, strasznie się boi bo nie wie jak to wszystko powiedzieć, jaka będzie reakcja spowiednika itp.
 

Rafał Istebna

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2005
Posty
321
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Spowiednik napewno na niego nie nakrzyczy może powie cos co nie bedzie miłe ale napewno dobre dla nigo poza tym spowiednika obowiązuje tajemnica spowiedzi wiedz bez obaw nie doniesie policji bo gdyby to zrobił to go czekaja tak surowe kary ze naprawde nie warto.
 

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Spowiednik napewno na niego nie nakrzyczy może powie cos co nie bedzie miłe ale napewno dobre dla nigo poza tym spowiednika obowiązuje tajemnica spowiedzi wiedz bez obaw nie doniesie policji bo gdyby to zrobił to go czekaja tak surowe kary ze naprawde nie warto.

był, troche z tym zwlekał ale mówi, że teraz jest mu dużo lepiej jak to zrzucił z siebie :)
dzięks jeszcze raz
 

Szklista

niekonwencjonalna
Dołączył
14 Marzec 2006
Posty
1 704
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
wieje wiatr?
ważny temat został poruszony. uważam, że raczej rodzice powinni się z tego spowiadac, jednak jest to tez pośrednio jego grzech
 

Pancernik

Czarna Mamba
Dołączył
6 Październik 2005
Posty
3 196
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
z Nienacka
A ja uwazam ze tutaj zawinili glownie rodzice :/
Jesli napisalas ze po kazdym oblanym egzaminie mial pieklo w domu to co mial robic????
To rodzice w sumie mu kazali wiec uwazam ze to ich wina. On sie oczywiscie godzic na to nie musial, ale co mial dalej sie meczyc? Meczyc i tracic pieniadze i czas bo egzaminator czeka cierpliwie na lapowke? Niee, to zdecydowanie nie jego wina.
 

cruel_woman

....::::sinner::::....
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
2 197
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
by nie było...71
rany... Wy tu rozprawiacie czy to grzech czy nie, a mnie to martwi to, że taki ktoś będzie jeździł po ulicach...
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
W kwestii grzechu, sądze iż jest to grzech. Gdyż łapówką, osiągasz coś nieuczciwie, a nieuczciwość to kłamstwo, a kłamstwo to grzech.

Cruel - masz całkowitą racje.
 

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
rany... Wy tu rozprawiacie czy to grzech czy nie, a mnie to martwi to, że taki ktoś będzie jeździł po ulicach...
hehe, no cóż, już kilka razy z nim jeździłam i jak widać żyje i nie mam żadnych uszczerbków na zdrowiu (ani fizycznym ani psychicznym) :p . Całkiem dobrze prowadzi :)
heh, to że miał opory żeby wogóle wsiąść do samochodu to już inna sprawa...


Szklista, Kocurekola już chyba nie ma sensu zastanawiać się czyja to wina. On wziął wszystko na siebie. Dziwi mnie troche postawa jego rodziców, teraz zachowują się jakgdyby nigdy nic. On mówi, że dobrze, że trzeba zapomnieć, może ma racje.

pozdróffka :)
 

advanti

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2006
Posty
46
Punkty reakcji
0
Miasto
zza siedmiu gór
W kwestii grzechu, sądze iż jest to grzech. Gdyż łapówką, osiągasz coś nieuczciwie, a nieuczciwość to kłamstwo, a kłamstwo to grzech



Przede wszystkim to wykroczenie, zagrożone karą więzienia dla łapówkodawcy jak i łapówkobiorcy .

Zamiast zastanawiać się nad tym czy to grzech powinien zgłosić ten fakt na policje. Nie ukrócimy procederu godząc się nań.
 

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Jak ty sobie to wyobrażasz?? ma donieść na policję na swoich rodziców?
 

stella21

Nowicjusz
Dołączył
30 Styczeń 2006
Posty
201
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Przecież nie rodzicom dawał . Po za tym jeżeli chciał uniknąć wyrzutów sumienia ( a takie chyba ma bo uważa że popełnił grzech) powinien udowodnić że stać go na więcej niż łapówke .
ech, on nikomu nic nie dawał, właśnie chodzi o to, że to jego rodzice wszystko zorganizowali...
Czyli w/g ciebie powinnien oddać się w ręce policji?
 

advanti

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2006
Posty
46
Punkty reakcji
0
Miasto
zza siedmiu gór
ech, on nikomu nic nie dawał, właśnie chodzi o to, że to jego rodzice wszystko zorganizowali...
Czyli w/g ciebie powinnien oddać się w ręce policji?


Uważam że powinien odwieżć rodziców od tego pomysłu.

Zamiast dawać w łapę mógł spróbować jeszcze raz . Ale moglibyśmy otym dłuższy czas pisac . Wygląda na to że jego rodzice wolą uzywać półśrodków w dążeniu do celu ( np. za pomocą łapówek i czują si.ę z tym dobrze ).
Według mnie rozmowa z rodzicami wiele by wyjaśniła.

Pozdrawiam :papa:
 
Do góry