Książki Si-Fi

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
"Eifelheim" Michael Flynn - wczoraj skończyłem tę książkę...

120345_eifelheim_400.jpg


4/5 książki to 14 wiek, przeplatany przebitkami z teraźniejszości.
Niezbyt pasująca do siebie para naukowców pani fizyk i pan historyk - nieświadomie pracują nad bardzo powiązanymi ze sobą problemami. Ona - zaobserwowała pewne anomalie jeśli chodzi o prędkość światłą... On - bada dziwny i niespodziewany przypadek - zniknięcia z powierzchni ziemi i nigdy nie zasiedlenia ponownie pewnego średniowiecznego miasteczka (a raczej wioski), wbrew teorią na ten temat mówiącym... Oba te pozór błache tematy wcale takowymi się oczywiście nie okazują...
To jest jedna tylko otoczka, klamra współczesności, mało istotna.
Sercem książki jest coś innego.
Jak wyglądał by kontakt mieszkańców średniowiecznej niemieckiej wioski z pozaziemską inteligencją? Na dodatek w sytuacji, gdy goście ci nie przyjechali tu zwiedzać, ale zwyczajnie się rozbili i są w nie lada tarapatach?
Autor trochę oszukuje, bo głównym bohaterem jest ksiądz Dietrich - filozof przyrody, wykrztałcony na Sorbonie, uczeń Buridiana, przyjaciel Ockhama... A w dodatku wiele mający wspólnego choćby z Tomaszem z Akwinu, którego los akurat rzucił w to miejsce.
Co kosmici zrozumieją z wszechobecnego mistycyzmu i sakralizmu? Jak mieszkańcy średniowiecza przyjmą obleśnych odmieńców?
A po europie szaleje czarna śmierć... która nieuchronnie zbliża się do wioski...

Kosmici nie są banalni, 'fiozoficzne' rozmowy Krenków z księdzem - bardzo ciekawe. W dodatku przedstawienie średniowiecza i średniowiecznego sposobu myślenia - zaskakuje. Autor przysiadł wałków i obraz tegoż społeczeństwa zdaje się być nieźle historycznie osadzony...

Bardzo dobra i ciekawa książka. Do pełni szczęścia może zabrakło autorowi jedynie troszkę rozmachu i efekciarstwa... Ale kto co lubi :)
Szkoda, że jest to jedna z tych książek SF, która przejdzie w Polsce kompletnie niezauważona...

Szczególna gratka dla miłośników historii, szczególnie właśnie średniowiecza.

Największa wada?
Ech... Dlaczego Solaris nie zmieni drukarni? Książka tak potwornie sklejona, że żeby dało się ją czytać, to trzeba bardzo nieestetycznie zginać grzbiet (a jest dość gruba - 600 stron). Przez co brzydko później na półce się prezentuje.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Jest przy "Wiara czy nadzieja" (film) odpowiedż dla Nocnego Marka. Wiem, że to poza Twoimi zainteresowaniami, więc przepraszam, tylko powiadamiam.
Kornel Sulla
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
"Rakietowe Szlaki tom 1"
123377_rakietowe-szlaki-1_400.jpg


Och! to jest prawdziwa bomba dla wszystkich fanów fantastyki naukowej! Zbiór 20 arcydzieł krótkiej formy literackiej tegoż gatunku.
Niezbyt chętnię kupowałem i zabierałem się za tą książkę... Klasyczne opowiadania SF? Niemal żadne nazwisko z autorów nic mi nie mówi... "Rakietowe..."? Zapewne będą to jakieś nudziarstwa o lotach kosmicznych wedłóg wyobraźni pisarzy z lat 50...
Jakże jednak moje przypuszczenia były błędne.
Wszystkie teksty są dobre lub bardzo dobre. Są tu dramaty ciężkie, jak i satyry zabawne. Pomysłowość i wyobraźnia autorów - autentycznie poraża. A poza tym... żadne nie dzieje się w przestrzeni kosmicznej, w rakiecie :D
Cowięcej jest to również swoista encyklopedia SF. Każdemu z 20 autorów poświęconych jest kilka zdań opisujących jego dorobek twórczy, oraz krótkie wprowadzenie do opowiadań.
Co więcej - wydana jest bardzo dobrze.
Nic tylko brać się za pozostałe 4 tomy!

Opowiadania, które najbardziej zapadły mi w pamięci:
"Najdłuższy obraz świata" - kolekcjoner dziwactw wszelakich postanowił skompletować tzw najdłuższy obraz świata... Okazuje się nie być to zwykły obraz, a i tajemnica jego powstaja jest zaskakująca...

"Powolne ptaki" - na niebie pojawiają się i znikają tajemnicze, metalowe obiekty latające. Poruszają się bardzo wolno, kilka metrów na sekunde, czasem znikają po kilku godzinach, czasem po kilkunastu. Niekiedy spadają na ziemie i wybuchają, pozostawiając po sobie jedynie pole szkła... Na jednym z nich rozpoczyna się wyścig łyżwiarski, który nieoczekiwanie zaważy na losie tegoż świata i rozwiązanie zagadki "Powolnych Ptaków"

"Rejs po promieniu" - rejs okrętem... wgłąb ziemi - wbrew pozorom, można na ten temat powiedziec coś na prawdę ciekawego i niezwykłego.

"Bernie Faust" - zabawna satyra Żyda o Żydach, jak to handlowiec Bernie całą ziemię przehandlował

"Człowiek ze swoim czasem" - świetny tekst o małżeństwie, w którym mąż, po powrocie z Marsa żyje czasie ok 3minuty wyprzedzającym resztę ludzi.

"Strażnik śmierci" - dość przejmujący tekst o... łowcach duchów.

"Ucieczka" - przejmujący tekst, o ucieczce(czy aby na pewno?) z obozu pracy przyszłości

Pozostałe 13 tekstów również jest są na bardzo wysokim poziomie!
 

Namarie

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2013
Posty
12
Punkty reakcji
0
Mam wrażenie, że ta "Czarla" Tony'ego DiTerlizzi, którą zapowiada Znak dla dzieci, też będzie zawierać jakąś wizję przyszłości, czytałam, że to będzie połączenie Gwiezdnych wojen i Alicji z krainy czarów:D
 

czytacz4

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2013
Posty
184
Punkty reakcji
3
Ciekawe czy ktoś zna jeszcze książkę Mieczysława Smolarskiego "Miasto światłości". To powieśc jeszcze przedwojenna, z którą wiąże się sprawa sporu o plagiat z Aldousem Huxleyem i jego "New brave world". Kto czytał ten szeroko znany utwór Huxleya ten może sie domyslać o czym jest książka Smolarskiego. To wizja post-apokaliptycznego świata po Drugiej Wojnie Światowej. W moim przekonaniu obie książki są jednak zdecydowanie różne, choć pewne podobieństwo istnieje. Znane mi wydanie książki Smolarskiego pochodzi z roku 1988 a pierwsze wydanie miało miejsce w 1924 roku.
 

orimeska

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2024
Posty
9
Punkty reakcji
0
Stary Testament. Nowy też. Mimo że nie jestem religijna. Często wracam. Koran.
Sto lat samotności
Anna Karenina
Oh mnóstwo by się książek znalazło.

Warto jest poszukać rekomendacji na tej stronie https://cmkryminaly.pl/
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 541
Punkty reakcji
90
Kobito! Sci Fi!
Kogo oni biorą do promocji stronek?o_O

Jak Sci Fi, to już wspomniany Asimov. Nie tylko seria ''Roboty''.
Na pewno godne uwagi jest ''Autostopem przez galaktykę'' Napisane z humorem przez gościa co pisał też skecze Monty Pythona- chyba lepszej rekomendacji nie trzeba?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 328
Punkty reakcji
200
Czas jest najprostszą rzeczą Clifforda Simaka.


Rewelacja to nie jest ale da się przeczytać.
Nie jestem fanem gatunku więc nie mogę nic polecić.
 
Do góry