Kiedy ustawiamy czas migawki na 1/4000 sek ?

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Witam.
Od ponad pół roku jestem posiadaczką lustrzanki. Jednak nie wszystkie funkcje są mi do końca znane, dlatego mam nadzieję, że znajdę tu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Moje pierwsze pytanie odnosi się do tego kiedy, w jakich sytuacjach i przy jakich zdjęciach czas migawki ustawia się na 1/4000 sek ?

Dodam, że posiadam Sony Alpha 330 + 18-55 kit F3.5-5.6
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Witam.
Od ponad pół roku jestem posiadaczką lustrzanki. Jednak nie wszystkie funkcje są mi do końca znane, dlatego mam nadzieję, że znajdę tu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Moje pierwsze pytanie odnosi się do tego kiedy, w jakich sytuacjach i przy jakich zdjęciach czas migawki ustawia się na 1/4000 sek ?

Dodam, że posiadam Sony Alpha 330 + 18-55 kit F3.5-5.6

stosując tak krótki czas naświetlania, można "zamrozić" obiekt, np. sportowca w ruchu, spadającą krople.
Oczywiście mówimy o dobrym oświetleniu, bo im gorsze tym dłuższy czas otwarcia migawki.
 

szedar1

Generał
Dołączył
24 Grudzień 2006
Posty
803
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Forum
Witam.
Od ponad pół roku jestem posiadaczką lustrzanki. Jednak nie wszystkie funkcje są mi do końca znane, dlatego mam nadzieję, że znajdę tu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Moje pierwsze pytanie odnosi się do tego kiedy, w jakich sytuacjach i przy jakich zdjęciach czas migawki ustawia się na 1/4000 sek ?

Dodam, że posiadam Sony Alpha 330 + 18-55 kit F3.5-5.6
Taki czas możesz zastosować przy robieniu zdjęć sportowych np. rajd samochodów, pokaz lotniczy, lecący ptak. Czas ten stosuje się do przedmiotów szybko poruszających się; wyścigi formuły. Tak krótkim czasem możesz zamrozić chwile którą ludzkie oko nie zdąży uchwycić.
 

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Dziękuję za konkretne odpowiedzi:)
Artykuły bardzo pomogły i rozjaśniły mi temat. Teraz trzeba tylko ćwiczyć, próbować i jeszcze raz ćwiczyć.

Moje następne pytanie: czy znacie jakiś (w miarę prosty w obsłudze) program do łączenia zdjęć o różnej ekspozycji? Najlepiej gdyby program nie miał zbyt wielkich wymagań co do komputera, bo staruszek ma już swoje lata :p
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Dziękuję za konkretne odpowiedzi:)
Artykuły bardzo pomogły i rozjaśniły mi temat. Teraz trzeba tylko ćwiczyć, próbować i jeszcze raz ćwiczyć.

Moje następne pytanie: czy znacie jakiś (w miarę prosty w obsłudze) program do łączenia zdjęć o różnej ekspozycji? Najlepiej gdyby program nie miał zbyt wielkich wymagań co do komputera, bo staruszek ma już swoje lata :p

pewnie chodzi Ci o zdjecia techniką HDR... ostatnio też się tym zaciekawiłam, na prawdę fajne rzeczy można stworzyć, ale najpierw trzeba mieć dobry statyw :]

do obróki HDRów najlepiej CS2.. albo trójka ale to ani darmowe ani małowymagające, ale znalazłam coś takiego jak Qtpfsgui 1.8.9 --> klik.
Może ktoś zna coś lepszego.
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
photomatix jest łatwy i można osiągnąć świetne efekty, do hdr'ów wystarczy jeden plik RAW, odpada wtedy problem przesunięć pomiędzy zdjęciami, gdyż statywy za 100zł nie gwarantują idealnej powtarzalności :)
 

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
No ok, a co sądzicie o tym zdjęciu? Udany HDR?
 

Attachments

  • forum.JPG
    forum.JPG
    319,5 KB · Wyświetleń: 38

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Majek jak to jeden plik RAW ? a czy to nie technika nakładania kilku zdjęć? czy w rawie zmieniamy ev i zapisujemy jako odzielne zdjęcia i nakładamy je?
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
No ok, a co sądzicie o tym zdjęciu? Udany HDR?
Znakomity kontrast, ale przesadzona saturacja (niestety z hdr'ami trzeba uważać aby nie przesadzić, wiem bo sam często przesadzam, a dopiero o kilku dniach stwierdzam, że znowu to zrobiłem :) )

Majek jak to jeden plik RAW ? a czy to nie technika nakładania kilku zdjęć? czy w rawie zmieniamy ev i zapisujemy jako odzielne zdjęcia i nakładamy je?
można tak, jak to opisałaś, ale photomatix robi to za nas
jpg'i mają 8 bitową głębie, raw'y to 12 lub 14 bitów na kanał, więc 1 RAW jest w stanie zastąpić 3 jpg'i
oczywiście teoretycznie lepsze efekty osiągnie się robiąc 3 raw'y 0EV - 3EV + 3EV, ale trzeba mieć naprawdę stabilne podłoże, gdyż dopasowywanie 3 zdjęć jest dosyć ciężkie
nie dotyczy to jednak zdjęć fal na wodzie, gdyż podejrzewam, że tam liczb zdjęć może mieć większy wpływ
 

vonDar

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Wejherowo
witam wszystkich pasjonatów fotografii ; )
jestem nowy na forum i postanowiłem podzielić się troszkę swoją wiedzą..
co do tworzenia zdjęc/grafik HDR (jak kto woli) zdecydowanie polecam photomatix pro, aczkolwiek nawet największy profesjonalista z dziedziny grafiki komputerowej nie wymieni specjalnych różnic między projektami z róznych programów.. niemal niczym się nie różnią.. ; )
co do tematu to widzę że przedmówcy zdążyli wytłumaczyć do czego używa się tak krótkich czasów, a co do hdr to ja wykonuje około 5 zdjęć z różnicą 1ev.
lub jeżeli strzelam z ręki to kilka rawów aby wyłonić ten najciekawszy i potem kilkukrotnie go wywołać do Exif-Tiff, a co dalej to polecam poszukać poradników w googlach jest ich mnóstwo.. ; )
co do twojego hdr to niespecjalnie mi się podoba ale to wymaga odrobinki praktyki ;))

pozdrawiam ; )
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
właśnie, jak to powiedział przedmówca, do udanego HDR'a potrzeba minimum 3 zdjęć. Jeśli wywołamy z 1 rawa to po pierwsze primo przy wyciąganiu ciemniejszych miejsc robią się straszne szumy. po drugie primo prześwietlenie dalej jest prześwietleniem - nic z niego nie wyciągniesz. Po trzecie primo ultimo to już nie HDR, to pseudo HDR. Jeśli cykaliście w rawach to przy ich wywoływaniu trzeba ustawić ekspozycje wszędzie na 0. i nie zapominać o dobrym balansie bieli ;) Używa się kilku zdjęć, profesjonaliści używają nawet kilkunastu, mój komp składał by to pewnie całą noc xD
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
a jeśli złożym 5 zdjęć jpg to fajny hdr nie wyjdzie? bo te rawy to męcząca sprawa.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
to nie tak że im więcej zdjec tym HDR fajniejszy. Można połączyć i dwa zdjęcia i zrobić zarąbistego HDR'a. Tylko więcej zdjęć daje większe możliwości.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Tak się jeszcze cofnę do poprzednich wypowiedzi.
Taki czas możesz zastosować przy robieniu zdjęć sportowych np. rajd samochodów, pokaz lotniczy, lecący ptak. Czas ten stosuje się do przedmiotów szybko poruszających się; wyścigi formuły. Tak krótkim czasem możesz zamrozić chwile którą ludzkie oko nie zdąży uchwycić.
Przy pokazach lotniczych taki czas zupełnie nie jest odpowiedni, gdyż 'zamrozisz' sobie śmigło samolotu. Przez to będzie on wyglądał jakby stał w powietrzu, czyli zupełnie nienaturalnie. W fotografii lotniczej dąży się do utrwalenia rozmazanego śmigła, całej reszty oczywiście ostrej.
 

vonDar

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Wejherowo
to nie tak że im więcej zdjec tym HDR fajniejszy. Można połączyć i dwa zdjęcia i zrobić zarąbistego HDR'a. Tylko więcej zdjęć daje większe możliwości.

dokładnie .. im więcej zdjęć o mniejszych różnicach "doświetlenia" tym mamy więcej "tonów" do dyspozycji..
 
Do góry