Kastet - legalny?

golgi

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2007
Posty
565
Punkty reakcji
3
Wiek
42
Miasto
wrocław
nie wiem w jakiej dziedzinie zawodnikom. ja jestem wielkim przeciwnikiem i uważam, że to nikomu niepotrzebne.
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
golgi napisał:
kastet też szkodzi, pałka teleskopowa z resztą również.
a jednak na palke teleskopowa nie trzeba miec zezwolen, a na kastet tak, czemu ? trzeba by spytac ustawodawce
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
golgi napisał:
nie wiem w jakiej dziedzinie zawodnikom. ja jestem wielkim przeciwnikiem i uważam, że to nikomu niepotrzebne.
Zawodnikom walk uliczych.



czechu napisał:
a jednak na palke teleskopowa nie trzeba miec zezwolen, a na kastet tak, czemu ? trzeba by spytac ustawodawce

Może dla tego, że pałką możesz zadawać ciosy nogi i korpus znacznie łatwiej niż kastetem. Jak masz coś na dłoni to raczej celujesz w twarz a jak trafisz odpowiednio kastetem to możesz spokojnie zabić albo połamać rzuchwę.
 

Papiernik

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2010
Posty
189
Punkty reakcji
2
golgi napisał:
nie wiem w jakiej dziedzinie zawodnikom. ja jestem wielkim przeciwnikiem i uważam, że to nikomu niepotrzebne.
To była przenośnia, metafora...
Ale jak już się czepiasz to na Łotwie ostatnio były zawody kiboli. Polska wygrała.

samoyed napisał:
Może dla tego, że pałką możesz zadawać ciosy nogi i korpus znacznie łatwiej niż kastetem. Jak masz coś na dłoni to raczej celujesz w twarz a jak trafisz odpowiednio kastetem to możesz spokojnie zabić albo połamać rzuchwę.
Żaden argument. Taką samą krzywdę możesz wyrządzić pałką i kastetem. Wg ekspertów typowe pałki teleskopowe nie są bronią, dlatego nie potrzebujesz na nie zezwolenia.
 

nutria

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2013
Posty
107
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Słupsk
pałka teleskopowa to tak się kojarzy z samoobroną natomiast kastety to generalnie z chuligaństwem - powinni zakać ich sprzedaży.
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
nutria napisał:
pałka teleskopowa to tak się kojarzy z samoobroną natomiast kastety to generalnie z chuligaństwem - powinni zakać ich sprzedaży.
Kij baseball'owy też kojaży się ze sportem lub z łamaniem nóg ale jest w sprzedaży. Też powinni zabronic??
 

golgi

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2007
Posty
565
Punkty reakcji
3
Wiek
42
Miasto
wrocław
samoyed napisał:
pałka teleskopowa to tak się kojarzy z samoobroną natomiast kastety to generalnie z chuligaństwem - powinni zakać ich sprzedaży.
Kij baseball'owy też kojaży się ze sportem lub z łamaniem nóg ale jest w sprzedaży. Też powinni zabronic??
a spróbuj kupić kij baseballowy :) i daj znać :)
 

Papiernik

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2010
Posty
189
Punkty reakcji
2
nutria napisał:
pałka teleskopowa to tak się kojarzy z samoobroną natomiast kastety to generalnie z chuligaństwem - powinni zakać ich sprzedaży.
Skojarzenia to całkiem indywidualna sprawa. Niezła samoobrona skoro nosisz przy sobie pałkę. Raczej normalni ludzie pałki ze sobą nie noszą.
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
Papiernik napisał:
samoyed, on 28 May 2015 - 09:48, said: Może dla tego, że pałką możesz zadawać ciosy nogi i korpus znacznie łatwiej niż kastetem. Jak masz coś na dłoni to raczej celujesz w twarz a jak trafisz odpowiednio kastetem to możesz spokojnie zabić albo połamać rzuchwę. Żaden argument. Taką samą krzywdę możesz wyrządzić pałką i kastetem. Wg ekspertów typowe pałki teleskopowe nie są bronią, dlatego nie potrzebujesz na nie zezwolenia.
no i to sa wlasnie roznice w interpretacji,
wg mnie palka jest rownie grozna co kastet, ale zamiast palki mozna miec kawalek kija czy pret i dziala tak samo, moze dlatego ustawodawca nie nalozyl na to obowiazku posiadania zezwolenia



golgi napisał:
a spróbuj kupić kij baseballowy i daj znać
pelno tego na alledrogo, nawet metalowe, tylko takiego kija nie przemycisz tak jak skladanej pałki



Papiernik napisał:
nutria, on 28 May 2015 - 22:52, said: pałka teleskopowa to tak się kojarzy z samoobroną natomiast kastety to generalnie z chuligaństwem - powinni zakać ich sprzedaży. Skojarzenia to całkiem indywidualna sprawa. Niezła samoobrona skoro nosisz przy sobie pałkę. Raczej normalni ludzie pałki ze sobą nie noszą.
tez uwazam ze pałkę można traktować jako narzędzie do obrony, ale kastet to typowo do ataku i to w bezposrednim zwarciu
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
golgi napisał:
a spróbuj kupić kij baseballowy i daj znać
Są drużyny klubowe grające w baseball i kije jakoś kupują to czemu kto inny by nie mógł?

czechu napisał:
no i to sa wlasnie roznice w interpretacji, wg mnie palka jest rownie grozna co kastet, ale zamiast palki mozna miec kawalek kija czy pret i dziala tak samo, moze dlatego ustawodawca nie nalozyl na to obowiazku posiadania zezwolenia


Tu fakt, ciężko pod tym względem zastąpić kastet czymś innym.


czechu napisał:
tez uwazam ze pałkę można traktować jako narzędzie do obrony, ale kastet to typowo do ataku i to w bezposrednim zwarciu
Ale jak ciebie ktoś napadnie i ma pałkę a ty założysz kastet to napadnięty będzie się musiał tłumaczyć??
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
Bardzo ciekawe ale wg: "Art. 423 Kto działa w obronie koniecznej, odpierając bezpośredni i bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro własne lub innej osoby, ten nie jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną napastnikowi. "
Wychodzi na to, że jak ktoś wyskoczy z nożem a ty mu złamiesz szczęke to jest ok.
 

czechu

Nowicjusz
Dołączył
21 Listopad 2007
Posty
489
Punkty reakcji
2
widzialem gdzies zapis,
ze jest jak mowisz ale przy zalozeniu ze nie uzywasz ostrzejszej "broni" niz napastnik
wiec jak on do Ciebie z nozem a Ty masz bron, to mozesz pojsc siedziec razem obok niego
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
czechu napisał:
widzialem gdzies zapis,
ze jest jak mowisz ale przy zalozeniu ze nie uzywasz ostrzejszej "broni" niz napastnik
wiec jak on do Ciebie z nozem a Ty masz bron, to mozesz pojsc siedziec razem obok niego
Jeśli masz pistolet albo maczete ale jak mu w szczene z kastetu wystrzelisz to powinno być w porządku. Jedyny problem jest taki, że nie policja ci sprawe może załozyć tylko napastnik sprawe cywilną o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.
 

samoyed

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2015
Posty
359
Punkty reakcji
3
Wiek
34
Miasto
Wrocław
I tym oto sposobem dochodzimy do stwierdzenia, że jeśli nie jesteś kibicem i na ustawki nie chodzisz to kastetu nie kupuj do samoobrony, lepiej poszukaj gazu albo na samoobrone się zapisz. Zgadza się??
 

Carbid

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2015
Posty
46
Punkty reakcji
0
Niby tak, ale w tym kraju najlepiej uciekać a nie się bronić. Gaz w ucieczce może pomóc więc też chyba warto się wyposazyć
 

golgi

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2007
Posty
565
Punkty reakcji
3
Wiek
42
Miasto
wrocław
samoyed napisał:
I tym oto sposobem dochodzimy do stwierdzenia, że jeśli nie jesteś kibicem i na ustawki nie chodzisz to kastetu nie kupuj do samoobrony, lepiej poszukaj gazu albo na samoobrone się zapisz. Zgadza się??
i tak nie kupisz kstetu więc na darmo te rozważania :)
chociaż jeśli mnei pamięc nie myli to widziałem kiedyś na jakimś targu kastety do kupienia. chyba od ruskich.

Carbid napisał:
Niby tak, ale w tym kraju najlepiej uciekać a nie się bronić. Gaz w ucieczce może pomóc więc też chyba warto się wyposazyć
psikasz i uciekasz a nie uciekasz i psikasz :)
 

North

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2015
Posty
52
Punkty reakcji
0
rabela napisał:
ale w celach kolekcjonerskich też nie można mieć? jeśli miałabym w domu a policja zrobiła nalot to dostałabym kare?

w celach kolekcjonerskich można mieć, ale to też za zgodą Komendanta Wojewódzkiego,a ten zgodę może wydać lub nie.
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Za kastet mogą służyć kurki od kranu - takie starego typu (na ogródkach działkowych używane, jest miejsce na trzy palce). Kurki od kranu są legalne ;)
 
Do góry