JHWH a Jezus

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
irish napisał:
również inni wierni Jezusowi ludzie jednoznacznie wskazywali na prawdziwą religię (mimo że dosłownie takie wyrażenie nie padło. ale wnikliwy czytelnik od razu wie o co chodzi)
Biblia w sposób jasny pokazuje jaką drogą należy podażać i tutaj nie ma wątpliwości...wszyscy co do tego jesteśmy zgodni.
Natomiast o żadnej "prawdziwej religii" jako organizacji religijnej nie ma mowy nigdzie w Biblii.
Nawet naśladowcy Jezusa, uczniowie, pierwsi chrześcijan ie nie są nigdzie klasyfikowani jako jakaś odrębna organizacja.
Innymi słowy w myśl Biblii każdy kto naśladuje Jezusa, czyta Biblię i wprowadza jej zasady w życie codzienne jest tym kto będzie się Bogu podobał.
Nie możesz jednak Biblii stosować wybiórczo i określać tymi cytatami jakie podałeś chociażby takie wyznania jak Świadkówie Jehowy bo ta organizacja nie kwalifikuje się jako naśladowców Jezusa, nie uczą Biblii, nie gloszą nauk biblijnych, nie wprowadzają nauk Biblii w życie.
Są typową amerykańską organizacją religijną jakich w USA jest wiele. Jedź do Stanów to takich "świadków" znajdziesz wielu...każdy tylko inaczej bedzie się nazywał i każdy bedzie kładł dolary do innego pjemnika i o to w tym chodzi.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Jehowa to skrótowiec. Jednocześnie słowo to (NIE IMIĘ) wiąże się z opisem spotkania Boga z człowiekiem, podczas którego Bóg NIE UJAWNIŁ swego imienia, bo nie chciał.

Jezus to imię...
I tu jest kłopot, bo JHWH = nieujawnianie imienia, a JEZUS to imię Boga
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
danielr9 napisał:
takie wyznania jak Świadkówie Jehowy bo ta organizacja nie kwalifikuje się jako naśladowców Jezusa, nie uczą Biblii, nie gloszą nauk biblijnych, nie wprowadzają nauk Biblii w życie.
czy uczenie się miłości bliźniego i np. nie stosowanie siły i przemocy wobec wszystkich, nie branie udziału w polityce i militariach jest naśladowaniem Jezusa?
czy uczestniczenie w dziele, które Jezus zapoczątkował jest naśladowaniem Jezusa?
czy przestrzeganie przykazań, które Jezus przypomniał ludziom jest naśladowaniem Jezusa?
czy jest nauką biblijną nauka o Bogu?
czy jest nauką biblijna nauka o Królestwie Bożym?
czy jest nauką biblijną nauka o Jezusie?
czy jest nauką biblijną nauka o okupie?
czy powstrzymywanie się od kradzieży jest wprowadzeniem w czyn nauk Biblijnych?
czy pozostawanie nie splamionym przez świat jest wprowadzeniem w czyn nauk Biblijnych?
etc etc



Wilk_LancaSter napisał:
JHWH = nieujawnianie imienia, a JEZUS to imię Boga
pierwszy raz o tym słyszę xD
hehe czego to ludzie nie wymyślą..
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
irish napisał:
czy uczenie się miłości bliźniego i np. nie stosowanie siły i przemocy wobec wszystkich, nie branie udziału w polityce i militariach jest naśladowaniem Jezusa?
To nie ma żadnego związku. Jezus nie kazał ludziom naśladować go we wszystkich kwestiach.
Chcesz mi powiedzieć, że wszyscy musimy być cieślami?
Jezus nie miał nic przeciwko armii...nie wiem skąd bierzesz takie farmazony.


irish napisał:
czy uczestniczenie w dziele, które Jezus zapoczątkował jest naśladowaniem Jezusa?
Co masz konkretnie na myśli?


irish napisał:
czy przestrzeganie przykazań, które Jezus przypomniał ludziom jest naśladowaniem Jezusa?
Można jednych przestrzegać a inne łamać. Tak właśnie robi "Strażnica".


irish napisał:
czy jest nauką biblijną nauka o Bogu?
Biblijna tak, "Strażnicowa" nie.


irish napisał:
czy jest nauką biblijna nauka o Królestwie Bożym?
O królestwie bożym "Strażnica" naucza sprzecznie z Biblią.


irish napisał:
czy jest nauką biblijną nauka o okupie?
To też jest bzdura.


irish napisał:
czy powstrzymywanie się od kradzieży jest wprowadzeniem w czyn nauk Biblijnych?
czy pozostawanie nie splamionym przez świat jest wprowadzeniem w czyn nauk Biblijnych?
etc etc
To są mżonki, żadnych konkretów.
Czytałeś o niemoralnej stronie "Strażnicy"?
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
(3) Tedy przyszli do niego niosący powietrzem ruszonego, którego czterej nieśli.
(4) A gdy do niego przystąpić nie mogli dla ciżby, odarli dach, gdzie był Jezus, a przełamawszy go, spuścili po powrozach na dół łoże, na którem leżał powietrzem ruszony.
(5) A widząc Jezus wiarę ich, rzekł powietrzem ruszonemu: Synu! odpuszczone są tobie grzechy twoje.
(6) A byli tam niektórzy z nauczonych w Piśmie, siedząc i myśląc w sercach swoich:
(7) Czemuż ten takie mówi bluźnierstwa? któż może grzechy odpuszczać, tylko sam Bóg? (Ew. Marka 2:3-5, Biblia Gdańska)

Powyżej, Jezus oświadcza że paralityk jest jego synem, odnosząc się do niego "Synu!".
Więc teraz, jeśli paralityk jest "synem" dla Jezusa, więc Jezus musi być "Ojcem" dla niego.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
To niedorzeczność Vivere. Czy jak kapłan zwraca się do wiernego zwrotem synu, jest to jednoznaczne że jest jego ojcem ?

Sugeruje abyś uważnie przeczytał cały NT i ST pod kontem użycia terminu "syn" lub "syn człowieczy". Proponuję zacząć na skróty od Ezechiela. Będzie szybciej.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Czy jak kapłan zwraca się do wiernego zwrotem synu, jest to jednoznaczne że jest jego ojcem ?
Czemu Kaplan zwraca sie do wiernych zwrotem synu? I czemu mamy nazywać kaplana ojcem? Zwracanie się do kapłana przez Ojciec jest całkowicie błędne i obraźliwe dla Boga. Mamy jednego Ojca, Ojca Niebieskiego.


Sugeruje abyś uważnie przeczytał cały NT i ST pod kontem użycia terminu "syn" lub "syn człowieczy". Proponuję zacząć na skróty od Ezechiela. Będzie szybciej.
Zmierzasz z tematem na inną galaktyke. FYI, otwarlem już temat odnośnie Syna Bożego.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Zawroty i znaczenia słów użytych w NT mają swoje korzenie w religii i tradycji Izraela spisanej min. w ST. To nie żadna inna galaktyka. Wyjaśni tu proszę każdy aspekt zwrotu i znaczenia terminu "syn".


1. ... a wtedy kazał wystąpić poszczególnym mężczyznom z jego rodziny i wskazany został losem Akan, syn Karmiego, syna Zabdiego, syna Zeracha z pokolenia Judy. Rzekł więc Jozue do Akana: Synu mój, daj chwałę Panu, Bogu Izraela, i złóż przed Nim wyznanie. (Ks. Jozuego 7:17-20, Biblia Tysiąclecia)

2. Synu mój, słuchaj napomnień ojca i nie odrzucaj nauk swej matki, (Ks. Przysłów 1:8, Biblia Tysiąclecia)

3. Kiedy cię, synu, wabią grzesznicy, nie waż się iść, (Ks. Przysłów 1:10, Biblia Tysiąclecia)

4. Ponadto, mój synu, przyjmij przestrogę: Pisaniu wielu ksiąg nie ma końca, a wiele nauki utrudza ciało. (Ks. Koheleta 12:12, Biblia Tysiąclecia)

5. Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie ! (Mądrość Syracha (w) 2:1, Biblia Tysiąclecia)


.... i dziesiątki podobnych. Jak to rozumiesz ?


7Teen napisał:
Czy jak kapłan zwraca się do wiernego zwrotem synu, jest to jednoznaczne że jest jego ojcem ?
Czemu Kaplan zwraca sie do wiernych zwrotem synu? I czemu mamy nazywać kaplana ojcem? Zwracanie się do kapłana przez Ojciec jest całkowicie błędne i obraźliwe dla Boga. Mamy jednego Ojca, Ojca Niebieskiego.
Nie o to pytałem czemu oraz czy to dobre lub złe. Ale zapytałem czy to oznacza jednoznacznie że jest jego ojcem ? Czytaj uważniej proszę :)
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Kaznodzieya napisał:
Nie o to pytałem czemu oraz czy to dobre lub złe. Ale zapytałem czy to oznacza jednoznacznie że jest jego ojcem ?
Fragmenty biblijne przedstawione przez Ciebie powyżej nie oznaczaja jednoznacznie, że są ojcami, ale porównujesz jabłka do pomarańczy. Twoje przykłady pokazują człowieka odnosząc się do drugiego człowieka tytułem syn. To co innego, gdy Jezus, Bóg Wszechmogący, stwórca światów, twórca ludzkości odnosi się do człowieka jako syna, ponieważ On stworzył go. Co jest oczywiste, że jest jego ojcem.
2. Synu mój, słuchaj napomnień ojca i nie odrzucaj nauk swej matki, (Ks. Przysłów 1:8, Biblia Tysiąclecia)

3. Kiedy cię, synu, wabią grzesznicy, nie waż się iść, (Ks. Przysłów 1:10, Biblia Tysiąclecia)

4. Ponadto, mój synu, przyjmij przestrogę: Pisaniu wielu ksiąg nie ma końca, a wiele nauki utrudza ciało. (Ks. Koheleta 12:12, Biblia Tysiąclecia)

5. Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie ! (Mądrość Syracha (w) 2:1, Biblia Tysiąclecia)
Słowo "syn" w powyższych wersetach, również pochodzi z ust Bożych.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Zaiste Człowieka do Człowieka. Nawet bardziej Nauczyciela, Rabina do przeciętnego żyda. Dlatego uważam w zgodzie z pismem, że przykład wersetu jaki wkleiłeś tak też należy interpretować.
Gdyż Jezus był człowiekiem, jednak pełen boskiej natury na sposób człowieczy, jak to też ujmuje ap. Paweł w swoim liście.


Moim zdaniem co do kwestii stwarzania światów to już odrębna dyskusja, gdyż nie znajduję takiego uzasadnienia w NT ani bezpośredniej nauce apostolskiej jaką głosili. Owszem są może 2 wersety opacznie tłumaczone przez tych, którzy chcą na ich podstawie coś udowodnić błądząc sami i innych w błąd wprowadzając.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Kaznodzieya napisał:
Moim zdaniem co do kwestii stwarzania światów to już odrębna dyskusja, gdyż nie znajduję takiego uzasadnienia w NT ani bezpośredniej nauce apostolskiej jaką głosili.
(2) W te dni ostateczne mówił nam przez Syna swego, którego postanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez którego i wieki [G165] uczynił. (List do Hebrajczyków 1, Biblia Gdańska)

(3) Wiarą rozumiemy, iż świat [G165] jest sprawiony słowem Bożem, tak iż rzeczy, które widzimy, nie stały się z rzeczy widzialnych, ale z niczego. (List do Hebrajczyków 11, Biblia Gdańska)

G165 αιωνας = światy, eony


Kaznodzieya napisał:
Nawet bardziej Nauczyciela, Rabina do przeciętnego żyda. Dlatego uważam w zgodzie z pismem, że przykład wersetu jaki wkleiłeś tak też należy interpretować. Gdyż Jezus był człowiekiem, jednak pełen boskiej natury na sposób człowieczy, jak to też ujmuje ap. Paweł w swoim liście.
Najważniejsze jest to, ze ten sam Jezus [w tym momencie akurat w ciele] stworzył paralityka.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Posłuchaj mnie i przeczytaj uważnie to co napisałem poniżej.

Obydwa zacytowane wersety mówią o Bogu Ojcu jako Stworzycielu, a nie Chrystusie Synu stworzycielu. Czytaj uważnie kontekst wypowiedzi oraz jak to jest oddane w wersecie gdyż: "przez którego" znaczy tle co: "z powodu którego", "przyczyny", "powodu". Nie że Jezusa Chrystusa ręką czy też za Jego pośrednictwem zostały stworzone światy. Jezus jest koroną chwały Ojca i dla niego Bóg stworzył wszytko pierwotnie, jak i dla tych którzy stają się na obraz Jego (Boga) Synami Bożymi. To jest ich przeznaczenie i dziedzictwo. Cały List Hebrajczyków o tym mówi a Paweł w innych swoich listach tak też to przedstawia. Cały NT o tym wręcz trąbi !



P.S. Przy okazji: αἰών (aiōn) (w rozumieniu G165) to także wieczność.

Porównaj z innymi występującymi wersetami jak:
Mat 6:13 BG. " I nie wwódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem twoje jest królestwo i moc i chwała na wieki. Amen.
Mat 12:32 BG. "I ktobykolwiek rzekł słowo przeciwko Synowi człowieczemu, będzie mu odpuszczono; ale kto by mówił przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczono, ani w tym wieku ani w przyszłym.

Oraz dziesiątki im podobnych których nie chce mi się teraz wklejać ... :

http://www.blueletterbible.org/lang/Lexicon/Lexicon.cfm?strongs=G165&t=KJV

...
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Kaznodzieya napisał:
Posłuchaj mnie i przeczytaj uważnie to co napisałem poniżej.
Okay.

A moja propozycja dla Ciebie Kaznodzieyo jest taka: czytaj Biblię starannie. :)


Obydwa zacytowane wersety mówią o Bogu Ojcu jako Stworzycielu, a nie Chrystusie Synu stworzycielu. Czytaj uważnie kontekst wypowiedzi oraz jak to jest oddane w wersecie gdyż: "przez którego" znaczy tle co: "z powodu którego", "przyczyny", "powodu".
Gdzie? bo nie widzę. Bo, ani wiersze lub ich kontekst nie zawiera słowa "Ojciec", jak to stwierdziłes z pewnością. Nie ma słowa "Ojciec" LECZ mogę zapewnić, te dwa wersety uczą, że "Bóg" przez "Syna" i "Słowo", czyli Jezusa [Bóg Syn, druga osoba Boga Trójjedynego], stworzył wszystko. Czy to tak trudno zrozumieć?

Więcej biblijnych dowodów, nato że Jezus jest Stwórcą:

(9) A iżbym objaśnił wszystkim, jaka by była społeczność onej tajemnicy zakrytej od wieków w Bogu, który wszystko stworzył przez Jezusa Chrystusa; (List do Efezjan 3:, Biblia Gdańska)

(14) W którym mamy odkupienie przez krew jego, to jest odpuszczenie grzechów; (15) Który jest obrazem Boga niewidzialnego i pierworodny wszystkich rzeczy stworzonych.(16) Albowiem przezeń stworzone są wszystkie rzeczy, które są na niebie i na ziemi, widzialne i niewidzialne, bądź trony, bądź państwa, bądź księstwa, bądź zwierzchności, wszystko przezeń i dla niego stworzone jest. (17) A on jest przed wszystkimi i wszystko w nim stoi. (List do Kolosan 1, Biblia Gdańska)

Wow, jak ktoś może zaprzeczyć że Jezus jest twórcą po przeczytaniu tych wersetów?

Przedstawiłem Ci cztery wersety potwierdzające, że Bóg Syn/Slowo stworzył wszystko. A ile wersetów możesz przedstawić, aby udowodnić, że Bóg Ojciec stworzył wszystko?

Oh, jest jeszcze jeden dowód:

(1) Na początku było Słowo, a ono Słowo było u Boga, a Bogiem było ono Słowo.
(2) To było na początku u Boga.
(3) Wszystkie rzeczy przez nie się stały, a bez niego nic się nie stało, co się stało.
(14) A to Słowo ciałem się stało, i mieszkało między nami, i widzieliśmy chwałę jego, chwałę jako jednorodzonego od Ojca, pełne łaski i prawdy. (Ew. Jana 1, Biblia Gdańska)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Vivere po raz kolejny potraktowałem Ciebie poważnie. Nie jak wielu tutaj, Wszytko masz jak na dłoni w tym co napisałem wyżej.
Skoro uparcie trzymasz się swojego bez konstruktywnej analizy w innym świetle to dalsza dyskusja nie ma sensu.


Termin "przez" traktujesz jednoznacznie jako osobisty akt stwórczy, a ja Ci próbuje powiedzieć, że w tym wypadku "przez" to nic innego jak "z powodu".
Zacznij tak czytać Listy apostolskie to się upewnisz.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Co do fragmentów jaki wstawiłeś z Prologu ew. Jana odpowiedź masz także w początku 1 listu Jana. Ten sam autor pisze tak:

"To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce - bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione - oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami. A mieć z nami współuczestnictwo znaczy: mieć je z Ojcem i Jego Synem Jezusem Chrystusem. Piszemy to w tym celu, aby nasza radość była pełna". (1 List Jana 1:1-5, Biblia Tysiąclecia)

Tak tu jak i tam nie mam mowy o literalnym stwarzaniu a tym co stało się "na początku", czyli JCH gdy żył na ziemi, nauczał i został ukrzyżowany. Nauce i słowie życia jakie przyniósł zgodnie z zapowiedzią pism. "Oto wszytko nowe czynię".

7Teen napisał:
A ile wersetów możesz przedstawić, aby udowodnić, że Bóg Ojciec stworzył wszystko?

Setki wersetów z ST i NT i to nie naciąganych. Ale odpuszczam.
 

7Teen

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2012
Posty
355
Punkty reakcji
2
Wiek
46
Miasto
New York
Skoro uparcie trzymasz się swojego bez konstruktywnej analizy w innym świetle to dalsza dyskusja nie ma sensu.
Co mam analizowac? To: "przez którego" znaczy tle co: "z powodu którego", "przyczyny", "powodu".? Oczywiście, jeśli możesz mi pokazać, że Biblia na to pozwoli.




Kaznodzieya napisał:
Termin "przez" traktujesz jednoznacznie jako osobisty akt stwórczy, a ja Ci próbuje powiedzieć, że w tym wypadku "przez" to nic innego jak "z powodu".
Chyba że jesteś w stanie przedstawić dowódy biblijne; Biblia nie pozwala przekręcić słowa "przez" na inne znaczenia.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Nie dość że pozwala a wręcz tak uczy :)


Swoją droga czy sformułowanie wypowiedzi pisma "wszystko przezeń i dla niego stworzone jest" nie wskazuje,
że uczynił to Ktoś inny i dla Niego ? Przez wzgląd na Niego i dla Niego, niźli On Sam dla Siebie ? Pomyśl obiektywnie !



Cyt: "W swoim ucisku wołali do Pana, a On ich uwolnił od trwogi. Posłał swe słowo, aby ich uleczyć i wyrwać z zagłady ich życie. Niech dzięki czynią Panu za Jego łaskawość, za Jego cuda dla synów ludzkich !
Psalm 107 - cały :) )



P.S. Daj info na PW skąd jesteś to może się jakoś spotkamy i wymienimy poglądy z biblią w ręku.
 
Do góry