Jesteście za czy przeciwni zniesieniu celibatu dla księży

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
piszącym zwracam uwagę, że tematem jest celibat, reagującym dziękuję, niereagujący mogą zostać nagorodzeni (jeżeli chcecie podyskutować o warstwie terminologicznej zróbcie nowy temat, lub ja to zrobię, proszę o pm w takim razie)
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
w sprawie celibatu wg BT:
"Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie."

oraz
"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę."

powyższe pochodzą z 1 Tym. 3:1-6 i 1 Tym 4:1-3

mój ironiczny komentarz do zaistniałej sytuacji brzmi: "hehe"
 

Szpieggrupa

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2013
Posty
23
Punkty reakcji
2
Jasne ze jestem za zniesieniem jesteśmy tylko ludźmi a to co teraz się dzieje to jest wynaturzenie dlatego dochodzi do sytuacji do których nie powinno dochodzić.
Ps. nie wierze w boga ale wierze w ludzi.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Irish było to co dałeś, a nawet dużo więcej smaczków i kwiatków
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
a to przepraszam, musiałem czegoś niedoczytać
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
mogło też być w temacie o tytule "Celibat"
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Sprawdziłem pożycie paru małżeństw duchownych kościoła narodowego i to wpłynęło na mnie w ten sposób, że opoowiadam się za powrotem w kościele rzymskokatolickim do starego obyczaju zawierania przez duchownych małżeństwa z kobietą. Celibat, ma się rozumieć, musiałby być nadal dozwolony, lecz nie przymusowy.
 

Lampart

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
1 061
Punkty reakcji
21
Wiek
30
Miasto
Pireus
W zasadzie jest mi wszystko jedno ale gdybym skłaniał się ku wierze to w biblii stoi napisane:

jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?”

To co tu rozważać?
 
M

merkaba12

Guest
to teraz podaj cytaty gdzie muwi o celibacie
są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje»” (Mt 19,3-12).

Zachęta św. Pawła.
Więcej światła na celibat i dziewictwo rzuca nam św. Paweł, który sam do głębi przejął się nauką Jezusa o bezżeństwie „dla królestwa niebieskiego” (Mt 19,12) i przyjął celibat jako najlepszą drogę dla swojego życia, uznając go za szczególną łaskę. Będąc „wdzięczny Bogu za ten wyjątkowy dar”, pragnie, aby wszyscy chrześcijanie żyli jak on. We fragmencie o małżeństwie i dziewictwie powtarza to nawet kilka razy. Na przykład w 1 Kor 7,1 mówi: „dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą”. Następnie: „Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja” (1 Kor 7,7). Dalej, zwracając się do tych, którzy jeszcze nie zawarli związku małżeńskiego oraz do tych, którzy już owdowieli: „dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja”. I w 1 Kor 7,26 we fragmencie o wyższości dziewictwa mówi znowu z przekonaniem: „dobrze jest tak zostać, dobrze to dla człowieka tak żyć A w następnym wierszu: „Jesteś wolny? Nie szukaj żony!” (1 Kor 7,27).
http://www.apologetyka.katolik.pl/odnowa-kosciola/forum-teologiczne/193/848-biblijne-podstawy-idei-celibatu-w-kociele-katolickim
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
merkaba, to wszystko jest jedynie "dorabianiem ideologii" post factum, przez pierwsze ponad 1000 lat chrześcijaństwa celibat nie był znany wśród księży, a pełny celibat ma raptem 400 lat
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Tamburynek napisał:
Jest mi to obojętne.
Obojętność oznacza brak zdania na dany temat. Brak zdania oznacza, iż nie stoisz po żadnej 'stronie', nie jesteś ani za ani przeciw. Bo tego zdania nie masz.

Mimo to jednak wyrażasz swoje zdanie poprzez jego brak. Cóż, jeśli się zdania nie ma, to zazwyczaj się nie bierze udziału w dyskusji na dany temat. To tak jakbyś poszedł na wybory prezydenckie i zamiast zaznaczyć swego faworyta napisałbyś na karteczce "jest mi to obojętne". Czy to rozsądne? Nie. W takiej sytuacji siedzi się w domu.

Jeśli coś jest dla nas obojętne, ignorujemy to. Ignorujemy też wszelkie tematy dotyczące danego zagadnienia, skoro nas zwyczajnie nie interesują. A co za tym idzie? Nie zabieramy głosu, bo nie ma on żadnej wartości merytorycznej.
 
Do góry