Jakie czynniki decydują co kupujecie?

Yuugari

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2007
Posty
46
Punkty reakcji
0
Witam. :)
Zawsze byłem ciekaw - na jakiej podstawie Polacy wybierają, który zakupić np. sprzęt elektroniczny? Czy bardziej zwracacie uwagę na cenę, renomę firmy, opinię znajomych/sprzedawcy, czy też może szukacie informacji nt. danego produktu na Internecie/forach (np. cokupic.pl czy też www.buy.com)? Pytanie mi się to zrodziło w głowie, gdy szukałem na Allegro jakiegoś odtwarzacza MP3. Jakby przejrzeć dział "RTV i AGD › Sprzęt audio przenośny › MP3" można zobaczyć podział na dalsze kategorie typu Thomson, Philips, Apple iPod, Creative, Pentagram etc. No i ostatnia opcja - inni producenci. W sumie w tej ostatniej kategorii znajduje się ponad 1/4 wszystkich wystawionych produktów firm, o których pewnie nikt nigdy nie słyszał. No i właśnie - czy to, że nie są one znane oznacza, że są gorsze? Pewnie większość z nich jest "made in China" dosłownie i w przenośni, ale przecież nie wszystkie... A cenę mają znacznie niższą od tych bardziej znanych firm.
Dlatego zwracam się z takim pytaniem (z czystej ciekawości) - czym się kierujecie podczas zakupów? :)
Pozdrawiam!
 

koszalek

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2009
Posty
79
Punkty reakcji
0
Współczuje jeśli reklama...

Ja czytam i czytam w internecie o jakimś produkcie i jak stwierdzę że dobry to kupuję.

Większość rzeczy produkuje sie w Chinach, znani producenci jak mają okazję to tam właśnie produkują bo tam i nie tylko, mogą najtańszym kosztem produkować wyzyskując ludzi. Ja nie kieruję sie głównie firmą bo np taki Sony wszystko produkuje czyli wg mnie tak właściwie nic dobrze. Dobrze kupować produkt firmy która specjalizuje sie w odpowiedniej dziedzinie. Firma znana ze swoich dobrych produktów musi być, wtedy firma ma jakieś tam znaczenie, a znana jedynie z reklam mnie nie interesuje za bardzo ponieważ słynie tylko z reklam a co mi po reklamie jeśli firma produkuje wszystko jak leci i produkt jest nic nie warty? Produkty najtańsze są z jakiegoś powodu najtańsze, często części są najtańsze i jakiejś słabej jakości czy w wersji gorszej więc jest większa szansa na popsucie i awaryjność pracy a także nie spełniania swoich zadań jak należy, nie warto kupować no-name czy innych z firm dziwnych, firma ma znaczenie ale jeśli jak pisałem jest to firma znana ze swoich dobrych produktów a nie tylko z dobrych reklam.
 

USSJ

so fucking bad :]
Dołączył
11 Czerwiec 2009
Posty
3 208
Punkty reakcji
169
Wiek
32
Miasto
pdkrpc
Powinno być tak, że przed zakupem jakiegoś konkretnego sprzętu chodzisz po sklepach, oglądasz, testujesz, czytasz opinie na forach, pytasz użytkowników o wady i zalety. Po takiej analizie sprawdzasz jeszcze ceny w róznych miejscach, kalkulujesz gdzie najbardziej się opłaci kupić.. Najważniejsze jest by nie brać kota w worku, napalić się na coś a apotem rozczarować.
 
I

impresja_switu

Guest
Ja zwracam uwagę przede wszystkim na markę. Jeżeli jest powszechnie uznawana (jak na przykład Braun czy Philips), to decyzja o zakupie jest dość łatwa. takim firmą zależy przecież, aby utrzymać swój poziom i popularność, tym bardziej, że konkurencja ciągle się powiększa. Nie pozwolą sobie więc na niedociągnięcia jakościowe. Jeżeli zaś chodzi o sposób zakupu, to z racji notorycznego baku czasu, zamawiam z reguły internetowo. Pod tym względem w dużym stopniu kieruję się opiniami znajomych. Np. wiem, że żadnemu z nich nie przytrafiły się niemiłe sytuacje w electro.pl, sama po kilku zamówieniach, mogę potwierdzić, że to dobre miejsce na zakupy. Kupuję też przez Internet książki, czasem jakieś kosmetyki... Trzeba wiedzieć, gdzie szukać uczciwych sprzedawców:)
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Jeśli chodzi o RTV/AGD - jeżeli produkt, którego potrzebuję ma w ofercie porządny krajowy producent, to kupuję polskie.
Moja MP3 ma 2,5 roku. W stosunku do innych dostępnych wtedy modeli o pojemności 1GB była mniej więcej o połowę tańsza. Nic się nie psuje, nic się nie zawiesza, jakość dźwięku satysfakcjonująca, autoryzowany serwis dostępny, przynajmniej w moim mieście (choc na razie nie był potrzebny). Tylko słuchawki po jakimś czasie wymieniłam, bo miały za krótki kabel, ale działają nadal (marka - Elemis).
Żelazko mam z Nowej Dęby, ma 13 lat, parowe, jeden z pierwszych modeli, działa, nigdy nie naprawiane.
Odkurzacz Zelmera, już nie pamiętam, jak stary, szczotkę tylko wymieniałam.
A że Zelmer nie robi depilatorów - trochę więcej niz rok wytrzymał mi Philips. Kupowałam ramkę cyfrową renomowanej firmy Kodak (made in tani azjatycki kraj) - wtyczka miala wadę fabryczną, na sprowadzenie nowej czekałam 3 tygodnie.
Czyli wychodzi na to, że kieruję się patriotyzmem...
 

hanys1986

Nowicjusz
Dołączył
18 Listopad 2008
Posty
129
Punkty reakcji
0
Witam. :)
Zawsze byłem ciekaw - na jakiej podstawie Polacy wybierają, który zakupić np. sprzęt elektroniczny? Czy bardziej zwracacie uwagę na cenę, renomę firmy, opinię znajomych/sprzedawcy, czy też może szukacie informacji nt. danego produktu na Internecie/forach (np. cokupic.pl czy też www.buy.com)? Pytanie mi się to zrodziło w głowie, gdy szukałem na Allegro jakiegoś odtwarzacza MP3. Jakby przejrzeć dział "RTV i AGD › Sprzęt audio przenośny › MP3" można zobaczyć podział na dalsze kategorie typu Thomson, Philips, Apple iPod, Creative, Pentagram etc. No i ostatnia opcja - inni producenci. W sumie w tej ostatniej kategorii znajduje się ponad 1/4 wszystkich wystawionych produktów firm, o których pewnie nikt nigdy nie słyszał. No i właśnie - czy to, że nie są one znane oznacza, że są gorsze? Pewnie większość z nich jest "made in China" dosłownie i w przenośni, ale przecież nie wszystkie... A cenę mają znacznie niższą od tych bardziej znanych firm.
Dlatego zwracam się z takim pytaniem (z czystej ciekawości) - czym się kierujecie podczas zakupów? :)
Pozdrawiam!

U mnie wplywa ma cena, wlasciwosci echniczne, opinia znajomych
 

polinea

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2009
Posty
474
Punkty reakcji
2
Wiek
37
musze sie przyznac, ze reklama ma na mnie duzy wplyw, chociaz wiekszy chyba opinia znajomych, ale jezeli chce kupic cos bardziej kosztownego, lub cos co ma mi dlugo sluzyc [sprzet agd, rtv], to pytam ludzi na forach, ostatnio np. chcialam kupic lodowke na electro.pl to bylam strasznie upierdliwa dla innych forumowiczow, bo pytalam nie tylko o sprzet ale rowniez o sklep, ale okazalo sie, ze lodowka jak i sklep sa pewne, takze ze spokojnym sercem kupilam, no i teraz mam kolejny ulubiony sklep, gdzie wiem, ze w konia mnie nie zrobia; takze jak widac fora tez sie czasami do czegos przydaja ;)
 

kundzia_14

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2008
Posty
2 418
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
nibylandia
Ja wybieram zależnie od potrzeby, opisu produktu, również ceny, ale też radzę się innych. Reklama na mnie ma minimalny wpływ.
 

Yuugari

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2007
Posty
46
Punkty reakcji
0
Witam!
Dzięki za odpowiedzi!
Czyli głównie czytacie na Internecie, chodzicie po sklepach, pytacie się znajomych bądź na forum. I zwracacie uwagę (przynajmniej w jakimś stopniu) na markę (lub w czym dana firma się specjalizuje).
Co do pisania na forum - szkoda tylko, że nie ma żadnego jakiegoś dużego forum, na którym można by się było pytać o różne wątpliwości dotyczące zakupów. Bo są osobne fora dla chcących kupić odtwarzacz MP3, rower, pralkę, komputer. A szkoda rejestrować się tylko po to, by zadać kilka pytań. :(
 
Do góry