Jaki router do domu rodzinnego?

TheBestPL

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
85
Punkty reakcji
0
Witam!
Planuję zakup routera do domu rodzinnego na łącze 1 Mb/s. Internet mam po kablu telefonicznym z Dialogu (stacjonarny z TP SA). No i chciałbym Was zapytać, jaki polecacie. Zasięg ma (w najdalszym miejscu) przebić ok. 5-6 ścian (w tym1 podłoga :] ). Chciałbym, abym internet miał również na polu. Cena jak najmniejsza, góra do 150 zł. Na oku mam Tp-Linki, bo u mnie w szkole jest mały routerek z antenką, który przebija ok. 7 ścian, koszt ok. 50 zł. na allegro :)

PS. Mógłby mi ktoś mnie-więcej wytłumaczyć, jak się podpina router z modemem, aby wszystko było ok? Teraz mam tak: Od gniazdka idzie mi kabel, kt. jest wpięty do modemu, od niego odchodzi drugi, kt. idzie mi pod komputer. Jak to się podpina z routerem?
 

prestru

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
58
Punkty reakcji
0
Wiek
53
Miasto
Wieś
witam
normalnie się podpina wtedy jako pierwszy jest Router czyli przewód internetowy podpinamyw we wtyk opisany jako(WAN,Internat lub LINE).O ile sie nie mylę to kożystasz z łączy TP.SA czyli użytkownicy Dialogu którzy kożystają z łączy TP.SA muszą posiadac Router ze złączem ADSL i w to złącze wpinasz przewód od netu i teraz do wyboru albo w pierwsze lub inne oznaczone od 1.........do nie wiem ile ale strzelam do 4 gniazda podpinasz przewód od PC..Radzę zakupic dobry router bezprzewodowy i Polecam TEN

czyli

D-LINK DIR-300
 

TheBestPL

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
85
Punkty reakcji
0
A modem odstawić na półkę?

Wszystko napisałeś, jak jest :) Ja także myślałem o w/w ruterze, kt. mamy w szkole, tj. dokładnie ten. Wydaje się mało wydajny, a jak już napisałem, w szkole daje radę :) Więc i u mnie powinien. Zależy mi na kasie, a ten jest tani, tylko czy dobry będzie pode mnie?
 

prestru

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
58
Punkty reakcji
0
Wiek
53
Miasto
Wieś
A modem odstawić na półkę?
Dobre modem masz po to zeby działał internet.Przewód z modemu podpinasz pod Routera w Lan bądz Wlan bądz internet jak pisałem wyżej.Cóż Każdy Router jest OK na swój sposób ja ci poleciłem Router b/d firmy..........Jeśli chcesz Tp-Linka to po co się radzisz innych....Dzis Routery kosztują "pinezki' nie to co kiedys.Dobry Router kosztuje od 80-150 PLN i nie ma co wydziwiać.Pytałeś więc poleciłem a co wybierzesz to twoja sprawa.Zauważ jednak że D-Link działa we wszystkich standartach nawet w 802.11n gdzie niektóre urządzenia potrafią pracować z prędkoscią do 300 Mbps...
Tp-Link który chcesz kupic pracuje jeszcze na starszych standartach poza tym co ważne jak w przyszłosci zmienisz operatora to urządzenie jest kompatybilne z dowolnym łączem szerokopasmowym w tym ADSL a co ważne szybkosć transmisji danych to wazna rzecz i dwa zawsze mozesz dokupic sobie mocniejszą antenkę..Pozdro
 

TheBestPL

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
85
Punkty reakcji
0
Ja nie pisałem, że się uparłem na Tp-Linka :) Po prostu spytałem, co o tym sądzisz :) A ten D-link jest najlepszy w tej cenie?
 

michal89krk

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2010
Posty
458
Punkty reakcji
24
Wiek
34
Szukaj raczej modemu + router w technologii ADSL -> inaczej zrobisz sobie niezły burdel... (nie doradzam Ci nic, bo potem będą pretensje że za slaby zasięg, albo cena zbyt duża...)

@prestru: DIR-300??? Czy aby na pewno wiesz co mu doradzasz?

------
Jak podłączyć?
Jeżeli do modemu dokupujesz router: na modemie masz takie wejście (bodajże) rj11 (upewnij się - bo troszkę wypiłem...). Domyślnie u Ciebie raczej do tego wejścia jest poprowadzony kabel, który z jednej strony ma wtyczkę usb (przypiętą do kompa), oraz wtyczkę rj11 (przypiętą do modemu) - schowaj gdzieś ten kabelek. Jak kupisz router to ten router musi mieć takie samo wejście (bo na rynku są z rj11 i rj45...). I prowadzisz kabel który na obu końcach ma wtyczki rj11 do wyjścia na modemie i do wejścia na routerze. Mam nadzieję że dobrze opisałem - bo operator dialogu mógłby mnie zaskoczyć wtyczką rj45 i wszystko byłoby na odwrót ;)
-------
Lepiej byłoby gdybyś w ogóle podał jaki masz modem - bo mnie trochę niepokoi że zainteresowałeś się akurat tymi routerami...
 

prestru

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
58
Punkty reakcji
0
Wiek
53
Miasto
Wieś
Szukaj raczej modemu + router w technologii ADSL -> inaczej zrobisz sobie niezły burdel... (nie doradzam Ci nic, bo potem będą pretensje że za slaby zasięg, albo cena zbyt duża...)

@prestru: DIR-300??? Czy aby na pewno wiesz co mu doradzasz?

Lepiej byłoby gdybyś w ogóle podał jaki masz modem - bo mnie trochę niepokoi że zainteresowałeś się akurat tymi routerami...
Po pierwsze jesli masz modem to napewno musisz zakupić ruter z wbudowanym punktem dostępowym czyli Modemem.Ruter łączy się poprzez modem DSL lub łącze kablowe.Ruter z wbudowanym modemem może działać w jednym ze standartów:Annex A to standart w sieci analogowej(Neostrada TP),Annex B z kolei działa z cyfrową siecią telefoniczną ISDN(Netia,Dialog).
O ile mnie pamiec nie myli to raczej jest jeden na dzień dzisisjszy standart wtyczki czyli RJ 45

Natomiast RJ-11 to kabel tel. i podłączasz go z gniazdka tel. do routera (gniazdo ADSL lub WAN). RJ-11 jest podobny do RJ-45 ale jest węższy (ADSL)
W załączniku jest opisane jak zbudować siec w domu na przykładzie Rutera TP-Link i czym trzeba się kierować przy wyborze RUTERA
Jest w nim szczegółowo opisane o Annexie A i B


PISZMY JAŚNIEJ A BĘDZIE OK
 

Attachments

  • Jak_zbudowac_domowa_siec.pdf
    572,7 KB · Wyświetleń: 562

TheBestPL

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
85
Punkty reakcji
0
A więc tak: Modem jest modelu Dialog-T263R1-A0 (tak pisze z tyłu :D).

Z tyłu mam wejścia (kolejno od lewej strony):

PWR - tj. zasilanie ze zwykłym wejściem, jak każdy zasilacz^^
Dalej jest RST, ale to przycisk, kt. służy do resetowania, więc zignorować :)
LAN - Kabel, kt. ma dwa identyczne wejścia i kt. prowadzi od modemu pod komputer (RJ-45)
LINE - Kabel, kt. idzie od gniazdka telefonicznego pod modem (RJ-11)

Myślę, że to Wam powinno wystarczyć do poprawnej oceny...
 
Do góry