jaki? okreslone wymagania :)

anka9133

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
44
hej
wiem... wiem...
masa pytań o wybór aparatu..
jednak..
chce kopic lustrzankę..
jak to często bywa, mam budzet ograniczony 1500zł
w sumie to jeszcze nie mam ale na koniec wakacji powinien byc - moze troszke wczesniej.. :)
w zdjeciach wazny dla mnie jest kolor i ostrosc..
dlatego oczekuje od aparatu aby byl w tym mozliwie najlepszy jak za te pieniadze
chcialabym aby radzil sobie tez z ruchem.. nie mam na mysli tu biegnacego geparda czy pedzacego samochodu a raczej lekki powiew wiatru czy krople zpadajace z kranu..

wiadome jest ze bez obiektywu sie nie obejdzie, ale to raczej bedzie pozniej, brak kasy..

podsumowujac:
szukam aparatu, dzieki ktoremu zdjecia beda miec piekny kolor i ostrosc. ale i ktorym zrobie zdj galazce ktora buja sie na lekkim powiewie wiaterku. ! :)

P.S dla zainteresowanych moge podzielic sie swoimi pracami ktore robie samsungiem s730 )portfolio mam na facebooku)
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
to ja mam dla Ciebie zadanie: ponumeruj poniższe kryteria według ważności:
a) Live view (podgląd jak w kompakcie)
b) stabilizacja obrazu
c) solidny obiektyw (sam się nie wysuwa, da się ustawiać ostrość manualnie itp)
d) jasny obiektyw (nie wiem po co to piszę bo za 1500 i tak się takiego nie dostanie)
e) duży zoom
f) duża swoboda przy późniejszym doborze sprzętu dodatkowego
g) duża liczba przycisków ułatwiająca manualne ustawienia aparatu
 

anka9133

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
44
a
f
b
c
e
w suemie te wszystkie 5 sa dla mnie jednakowo wazne. g jest najmnieja d nie bralam pod uwage
 

rwtryb

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2010
Posty
650
Punkty reakcji
10
ja osobiście przeniósł bym obiektyw nieco wyżej, dobry, najlepiej szerokokątny obiektyw z możliwością manualnej zmiany ostrości to coś co się lubi o docenia :)
 

anka9133

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
44
ok to zapytam nieco inaczej. co sadzicie na temat nikona d5000 + 18-105?
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
nikkor 18-105 jak najbardziej na tak, jeśli jest jeszcze to wersja z VR'em (nie wiem czy jest bez VR'a) to super
co do aparatu to chyba dużego wyboru nie masz
ja bym się jeszcze zastanowił nad olympusem w zestawie z dwoma obiektywami (cena około 1500), ale tam raczej nie będzie stabilizacji

wysoko postawiłaś 'duża swoboda przy późniejszym doborze sprzętu dodatkowego' więc tutaj pozostaje wybór pomiędzy Nikon a Canon, tylko zarówno przy N jak i C odradzałbym brania kitowego 18-55 w obu przypadkach
Oczywiście wspomniany 18-105 jest już ciekawszym szkiełkiem i wartym zakupu
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Hm, napisałaś, że budżet do 1500zł, tymczasem ten zestaw kosztuje 2500zł.
Obiektyw jest całkiem ok. W prawdzie ciemny, ale za taką kasę nic jaśniejszego się nie kupi.
Co do body to tutaj już nie raz pisał. Jeżeli chcesz mieć potem duża swobodę w doborze obiektywów to ten Nikon nie jest najlepszym wyborem. W nowszych-tańszych Nikonach (D5000, D3000) nie ma silniczka w body. Oznacza to tylko tyle, że gdy będziesz chciała kupić jakiś starszy obiektyw, który silniczka w sobie również miał nie będzie, będziesz musiała ręcznie ustawiać ostrość. Do tego niektóre konstrukcje nie zostały jeszcze odświeżone, czyli dostępne są modele tylko bez silniczka. Teraz kwestia tego, czy teraz wolisz kupić tańsze-słabsze body a potem kupować droższe obiektywy, czy raz dołożyć więcej, a potem kupować tańsze obiektywy. I takie coś tylko w Nikonie. Jeżeli miałbym wchodzić w ten system to zacząłbym od D90. To już lustrzanka na którą warto zwrócić uwagę.
 

anka9133

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Hm, napisałaś, że budżet do 1500zł, tymczasem ten zestaw kosztuje 2500zł.
taa...
ale gdy pisalam ten temam, chcialam kupic go na polowe z mama bo nie chciala mi calosci sfinansowac, jednak po polodniu udalo mi sie ja namowic na system ratalny, wiec .. :)
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
To mając 2500zł jednak bym polecał D90. To już trochę inna półka. I nawet jeżeli gorszy obiektyw, to 18-55, to odczujesz różnicę z innymi potem;)
Ewentualnie ja sobię bardzo chwalę Sony A500 i ten też mogę polecić. Mam ponad pół roku i sprawuje się elegancko. Obiektyw kitowy trafił mi się również bardzo dobry, ostry i jak na razie nie wymieniam. A dodatkowe obiektywy mam Minolty, zarówno stałke 50/1.7 jak i tele. Tutaj jest taki plus, że ich ceny praktycznie stoją w miejscu, także nie traci się na sprzedaży potem, a własności optyczne takie jak w nowych. Teraz kupisz go nawet za 2000zł.
Co do zdjęć to są podobne jak z D90, jest to podobna jakość. Szumy małe, można ISO całkiem wysoko podnosić w obu modelach. Z resztą w D5000 jest podobnie.
Cokolwiek nie wybierzesz odczujesz duża różnicę w jakości zdjęć i pewnie i tak będziesz zadowolona ;)
 

kocury

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2010
Posty
1 013
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Miasto
Tam gdzie kończy się wszystko
Mam pytanie co sądzicie o tym Sony z doczepianymi obiektywami co teraz tak reklamują? Bo chciałabym kupić coś lepszego, bo mój aparat to niezły rzęch...
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
a poza tym nika chce wziac z obiektywem 18-195 a nie 55 a to roznica juz jest
Jak kupiłem swoje pierwsze lustro N z 2 szkiełkami (kitowe 18-55 i 55-200) to po roku musiałem zmienić obiektyw (18-55) na lepszy bo kit nie spełniał moich oczekiwań
body mam już kilka lat i nie zmieniam, gdyż wyraźną różnicę odczuję dopiero przy zmianie na d300
co do śrubokręta (i d90) to używałem przez te kilka lat sporo szkiełek i raz w życiu użyłem tylko śrubokręta (50mmF1.4), większość nikorrów sigm i tamronów ma własny silniczek a jak miałem coś starszego lub bez silniczka (np. samyangi) to zwykle było to MF
więc podzielam twoje zdanie, że lepiej kupić ciut lepsze szkiełko kosztem słabszego body
co do d5000 to moje osobiste zdanie jest takie, że wolałbym stare D80, D70 lub D50 ale nie wszyscy muszą się ze mną zgadzać :)

Mam pytanie co sądzicie o tym Sony z doczepianymi obiektywami co teraz tak reklamują? Bo chciałabym kupić coś lepszego, bo mój aparat to niezły rzęch...
Jeśli chodzi ci o NEX'y, to ja mam do tego mieszane uczucia, gdyż dla mnie lustrzanka to nie tylko lepsza jakość zdjęć (nex ma matrycę APSC i wymienne obiektywy więc dorównuje lustrzankom), ale równie ważna dla mnie jest ergonomia aparatu, czyli wizjer poprzez lustro zamiast elektroniki, jak największa liczba dedykowanych przycisków i pokręteł, czyli wszystko to, co daje najwięcej przyjemności z obsługi aparatu
Kupując NEX'a dostaje się śiwetną jakość zdjęć i niewielki sprzęt mieszczący się w kieszeni, ale ja bym jednak wolał mieć lustrzankę + tani kompakt do kieszeni
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Racja, że lepiej lepsze szkło i gorsze body, z tym, że body kupujesz na długie lata, a szkła się sprzedaje i kupuje nowe częściej. Dlatego nawet dla samej wygody działania i trzymania aparatu lepiej D90 niż D5000. Albo jak wspomniałeś używane D80, też sprzęt warty uwagi.
Anka jak masz okazje to przejdź się to Fotojokera albo sklepu gdzie możesz sobie pomacać body i weź pare do ręki. Zobacz jak leży D5000 a jak D90. Porównaj też inne. Zobacz rozmieszczenie przycisków, ogólnie pierwsze wrażenie. Sam zastanawiałem się nad D5000, D90 i Sony A500. Wybrałem jak już wspomniałem tego ostatniego. Pierwszy po prostu koszmarnie leżał w rękach. Malutki uchwyt, za mały jak na moje ręce. D90 wtedy był dużo droższy od A500, dlatego padł taki wybór, a pozostałą kase przeznaczyłem na kolejny obiektyw. Dlatego przed zakupem warto każde body 'zmacać', bo różnica w parametrach jest mała, a w użytkowaniu potem duża.
NEXy tak, ale jako sprzęt dodatkowy, obok lustrzanki, na jakieś wypady rodzinne, gdzie nie chcę brać dodatkowych kilogramów. Na pewno nie zamiast niej, wygoda użytkowania bierze tutaj górę. Chyba, że ktoś chce po prostu zmienić kompakt, wtedy jak najbardziej.
 

kocury

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2010
Posty
1 013
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Miasto
Tam gdzie kończy się wszystko
Ja mam kompakt i chciałam coś z czym nie będę musiała męczyć się pół godziny by zrobić foto.

A jakość nie będzie taka kijowa jak ta tu: http://ifotos.pl/zobacz/P1020744_eqrnpq.JPG/
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
A jakość nie będzie taka kijowa jak ta tu: http://ifotos.pl/zobacz/P1020744_eqrnpq.JPG/
Jakość zdjęcia nie jest kijowa, zdjęcie jest ostre i nie ma szumów (zrobione z niską czułością), to że zdjećie jest kiepskie to raczej wina osoby fotografującej
 

kocury

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2010
Posty
1 013
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Miasto
Tam gdzie kończy się wszystko
Nie mam zamiaru bawić się w fotografikę. Zależy mi bardziej na uchwyceniu czegoś ciekawego co widzę np idąc ulicą. Albo gdy coś zwiedzam. To zdjęcie jest zmniejszone o 60% bo nie da się załadować foto większego jak 2mb a moje mają ok 9. Problem w tym, że jak chce powiększyć foto to jest zero ostrości.

Np.
http://ifotos.pl/zobacz/P1020763_eqxrxp.JPG/
http://ifotos.pl/zobacz/P1020763a_eqxrrq.JPG/

Mam Panasonic DCM-TZ7
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
Kocury: Na optycznych wrzucili ostatnio test obiektywu Canon 'L' 50mm F1.2 za bagatela 6000zł!
Jest to obiektyw stałoogniskowy, a takie obiektywy charakteryzują się większą rozdzielczością optyczną. Niestety nawet szkiełko za 6000zł potrafi powodować mydło przy powiększeniu 100% (przy zdjęciach robionych na przysłonach F1.2-1.4)
Oczywiście obiektyw był podłączony do aparatu za conajmniej 10000

Ja większość zdjęć robię szkiełkiem za 1500zł i nie zawsze mam super ostrość przy powiększeniu na 100%, przy świetle f2.8 i iso od 800 w górę mam taki sam efekt jak Ty

To co może dać ci lustrzanka to szybkość robienia zdjęć, o której wspominałaś: aparat włącza się w 0.5s, ostrzy max w 1sek (w zależności od obiektywu), a czas ekspozycji i zwłoki po naciśnięciu spustu migawki to zwykle poniżej 0.1 sek.

anka9133: jak już podejmiesz jakąś decyzję to mam nadzieję że się nią z nami podzielisz :)
 

kocury

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2010
Posty
1 013
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Miasto
Tam gdzie kończy się wszystko
No mnie najbardziej wkurza ta reakcja, włączanie nawet ok- kwestia wysunięcia się obiektywu, ale długo łapie ostrość.

Niby 12x zoom optyczny a na max przybliżeniu( gdy robię zdjęcie) to niestety mam pikselki do liczenia:p
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
Tak więc z ciekawości poszukałem jak to z szybkością bywa w Sony NEX: http://www.dpreview.com/reviews/SonyNex5Nex3/page5.asp
czas włączania 1.2sek - nawet nieźle

'It's perhaps not quite as rapid as Panasonic's Micro Four Thirds cameras but it's very unusual for there to be enough of a delay that it becomes noticable. In very low light, the AF slows down by a fair degree, even if the subject is within range of its autofocus illuminator.'
czyli z ostrzeniem gorzej od lustrzanki ale przy dobrym świetle czas zwłoki powinien być niezauważalny, gorzej w ciemnościach :(

'Continuous AF ... you can't expect it to keep up with unpredictably-moving subjects such as small children.'
Jak dla mnie odpada, statyczne zdjęcia to pewnie nie więcej jak 1/4 wszystkich moich zdjęć

PS. dla tych którzy może nie wiedzą: lustrzanki mają półprzepuszczalne lustro i dedykowany układ do pomiaru ostrości dzięki czemu są takie szybkie.
 
Do góry