Jaki nóż

tomek0101010

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2008
Posty
12
Punkty reakcji
0
cześć wszystkim :papa:
chciałbym kupic sobie noz a nawet dwa (bo jeden do lasu a drugi na miasto) ale niewiem jaki.

i tu kieruje sie z pytanie do was moze cos poradzicie

slyszalem ze do lasu jest lepszy noz nie skladany a z kolei do miasta lepiej jest miec noz skladany.

zaproponujcie cos mam do wydania w sumie 1000zl :p (na dwa noze) chyba starczy nie?? :]
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
cześć wszystkim :papa:
chciałbym kupic sobie noz a nawet dwa (bo jeden do lasu a drugi na miasto) ale niewiem jaki.

i tu kieruje sie z pytanie do was moze cos poradzicie

slyszalem ze do lasu jest lepszy noz nie skladany a z kolei do miasta lepiej jest miec noz skladany.

zaproponujcie cos mam do wydania w sumie 1000zl :p (na dwa noze) chyba starczy nie?? :]
Mieszkam praktycznie 100 metrów od lasu, mam nożyk składany za ~80 złotych do absolutnie podstawowych czynności, czy w terenie, czy w domu.
Nóż na miasto, czyli do obrony? Powiedziałbym, że składany, bo sam noszę przy sobie (raczej dla "pewności siebie", niż z celem użycia), ALE po co Ci? Podejdzie wieczorem 5 dresów to lepiej mieć mordę obitą... Wyciągniesz i zaatakujesz, to albo pójdziesz siedzieć za przekroczenie obrony koniecznej, albo "oni" się nie przestraszą i tylko będą dużo brutalniejsi i skończysz w plastikowym worku :D :bag:
Chyba dobrze słyszałeś.
Masz tysiąc złotych do wydania to lepiej na miasto kup paralizator czy rewolwer hukowy :p (wolałbym na ostrą amunicję, ale to inny temat...), a do lasu to spokojnie za parę stów kupisz coś dobrego (z ostrzem stałym)...
 

Kaziczek

reaktywacja.
Dołączył
3 Kwiecień 2008
Posty
4 801
Punkty reakcji
76
Miasto
from Home
Ja nie mam noża bo jest mi on zbędny ;) Kiedyś miałem składany ale gdzieś zgubiłem :/
Jeśli do lasu to proponowałbym z ostrzem stałym ;) Na miasto z nożem raczej bym się nie wybierał z tego samego powodu co poprzednik :/ jeśli już chcesz coś do obrony to może "baton" (pałka teleskopowa) ;)
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Na miasto z nożem raczej bym się nie wybierał z tego samego powodu co poprzednik :/ jeśli już chcesz coś do obrony to może "baton" (pałka teleskopowa) ;)
O ile mi wiadomo, pałki teleskopowe są zakazane w naszym kochanym kraju :bag:
Jakbym już miał ryzykować pójściem do pierdla za posiadanie czegoś "nielegalnego" do samoobrony, to wolałbym skołować sobie klamkę lub nunchaku xD
 

Kaziczek

reaktywacja.
Dołączył
3 Kwiecień 2008
Posty
4 801
Punkty reakcji
76
Miasto
from Home
O ile mi wiadomo, pałki teleskopowe są zakazane w naszym kochanym kraju :bag:
Jakbym już miał ryzykować pójściem do pierdla za posiadanie czegoś "nielegalnego" do samoobrony, to wolałbym skołować sobie klamkę lub nunchaku xD
O tym że są zakazane to nie słyszałem :mruga: Facet na giełdzie sprzedawał i wcale tego nie chował leżało na wierzchu i to kilka sztuk <_< Kumpel nosi do szkoły mówił że się przydaje :]
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
normalnie kocham takie stwierdzenia >_> jak nóż to od razu do zabijania, obrony :/ A o edc nie słyszałeś? Every day carrying czyli do codziennego użytku. Coś przyciąć, podważyć itp. Szczerze mówiąc to uważam że najlepszy jest do tego vicuś i go Ci właśnie polecam. Weź sobie jakiś model z opcjami które będą dla Ciebie najbardziej przydatne (oczywiście z blokadą ostrza najlepiej). Cena wachać się będzie w okolicach 100zł więc zostanie Ci ok 900.

Z praktyki kolegi wiem że taki vicuś świetnie sprawuje się też w terenie, ale i tak pewnie uparłeś się na 2 noże :p Z własnego już doświadczenia z czystym sumieniem mogę powiedzieć że w terenie przy porządnych nożach nie ma różnicy między fixedami a folderami. Piszesz że lepszy do lasu będzie nóż ze stałą głownią, ale to stereotyp że są one trwalsze i czasem jest nawet odwrotnie.
Osobiście do lasu zabieram albo morkę z ostrzem stałym albo składanego crkt m21 04. Oboma daję radę wykonać wszystkie prace przeznaczone dla noża (struganie, cięcie, skrobanie, przygotowywanie posiłków).
I lepiej popraw sondę na wielokrotnego wyboru bo często ludzie mają fixedy i foldery naraz.
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
O tym że są zakazane to nie słyszałem :mruga: Facet na giełdzie sprzedawał i wcale tego nie chował leżało na wierzchu i to kilka sztuk <_< Kumpel nosi do szkoły mówił że się przydaje :]
a) broń białą w postaci:
- ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni,
- kastetów i nunczaków,
- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

____

Zależy od interpretacji Panów Policjantów i sytuacji w jakiej ją u Ciebie znajdą (np. podczas bójki) :) przepisy są cholernie niejednoznaczne
 

tomek0101010

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2008
Posty
12
Punkty reakcji
0
dokladnie Yoggi piszac "noz na miasto" chodzilo mi o edc a nie do obrony :] ale tez chodzilo mi o konkretny model jakis link cy cos bo jak wpisze noz w google to wyskoczy milion opcji i skad mam wiedziec ktory :p
 

Ludzik123

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
a) broń białą w postaci:
- ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni,
- kastetów i nunczaków,
- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

____

Zależy od interpretacji Panów Policjantów i sytuacji w jakiej ją u Ciebie znajdą (np. podczas bójki) :) przepisy są cholernie niejednoznaczne

baton nie podpada pod to bo: nie ma zakonczenia z ciezkiego i twardego materialu, ani tez niema zadnej wkladki z takiego materialu i nie imituje bejsbola.

a z policja to tak bywa ze sami nie znaja do konca przepisow i dlatego warto np do noza lub batona etc. nosic ze soba kartecke z odpowiednim paragrafem po ktorego przeczytaniu jasno widac ze jest na legalu
 

forest_guru

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2008
Posty
354
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
UK/Londyn
Ja kiedyś mialem taki za 120 zł - składany, na miasto, bo mialem przesrane u takich paru typów, no ale to strasznie dawno było, a nożyk dostalem od kumpla, ktory go sobie kupil, a potem upatrzyl sobie inny i dal mi w prezencie. Teraz jest mi on niepotrzebny bo ze wszystkimi stoję równo ;)
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Ja posiadam nóż myśliwski ze stałym ostrzem i drewnianą rękojeścią (długość ostrza około 18 cm).
Moim zdaniem takie są lepsze od składanych i sprężynowych. Przede wszystkim dlatego, że sprężynowe może i są tanie, ale są przeważnie kiepskiej jakości i szybko się psują (mechanizmy sprężynowe), miałem kiedyś taki i po kilku miesiącach mi popsuł się mechanizm i ostrze zaczęło być całkowicie luźne.

Natomiast myśliwski nóż ze stałym ostrzem mam od kilku ładnych lat i do dziś się bardzo dobrze trzyma.
Nie noszę go na ulice (no bo po co), gdyby ktoś mnie atakował, to poradziłbym sobie bez broni, a na dodatek atakując nożem można nie chcący zabić przeciwnika, a wiecie, jakie jest prawo w Polsce.... uznaliby, że "przekroczyło się granice obrony koniecznej" i poszłoby się siedzieć.

Noszę natomiast czasem do lasu, jak organizujemy z kolegami ognisko (do krojenia żarcia, nadziewania kiełbas, przecinania gałęzi na opał, strugania kijów do kiełbas i innych takich rzeczy).
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Ja mam nóż składany z zeptera. Dostałem w prezencie. Jest bardzo ostry. Nie chciałem wierzyć półki sie nie przeciąłem przy otwieraniu. A ostrzegali mnie. Używam go raczej do jakichś technicznych spraw.
 

Ludzik123

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
Ja posiadam nóż myśliwski ze stałym ostrzem i drewnianą rękojeścią (długość ostrza około 18 cm).
Moim zdaniem takie są lepsze od składanych i sprężynowych. Przede wszystkim dlatego, że sprężynowe może i są tanie, ale są przeważnie kiepskiej jakości i szybko się psują (mechanizmy sprężynowe), miałem kiedyś taki i po kilku miesiącach mi popsuł się mechanizm i ostrze zaczęło być całkowicie luźne.

sprezynowe sa tanie?? :mruga: chyba te z bazaru! w takim razie nic dziwnego ze sa przewaznie kiepskiej jakosci

a sprezynowy to co nie skladany?



czera a co to jest zepter?
 

Andrew575

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2008
Posty
346
Punkty reakcji
1
A czy wiecie że ok 40% osób posiadających broń jeżeli ginie od broni to ginie właśnie od własnej broni?

Więc lepiej też weźcie pod uwagę którym nożem ewentualnie wolelibyście dostać jeżeli ktokolwiek z was bedzie takie coś kupował....

A jeżeli chodzi o obronę... to hm...
Każdy doświadczony nożownik potnie każdego równie doświadczonego "karatekę"... No chyba że miejscem walki jest scena filmowa a Ty jesteś Stevenem Seagelem czy innym aktorem;p

Ale jeśli nie jesteśmy nożownikiem to 1vs2 mamy marne szanse... 1vs3 mamy szanse tylko jeśli karetka szybko przyjedzie a przeciwnicy nie wpadną na pomysł żeby użyć naszego noża...

Więc lepiej się zastanowić do czego ten nóż nam będzie potrzebny... Mi osobiście na mieście nigdy nie był potrzebny ( bo do czego do licha?!)... No ale widzę że tutaj jest co najmniej jeden MacGyver...


Co do pałek to jeśli są "ogumione" to niema problemu z prawem...
 

Ludzik123

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
A czy wiecie że ok 40% osób posiadających broń jeżeli ginie od broni to ginie właśnie od własnej broni?



Więc lepiej się zastanowić do czego ten nóż nam będzie potrzebny... Mi osobiście na mieście nigdy nie był potrzebny ( bo do czego do licha?!)... No ale widzę że tutaj jest co najmniej jeden MacGyver...


Co do pałek to jeśli są "ogumione" to niema problemu z prawem...

a czy wiesz ze ok 90% osob posiadajacych samochod jezeli ginie w wypadku samochodowym to ginie wlasnie w swoim samochodzie?? i co z tego??? nic!! w lotka tez iles tam % trafia 6 i co?? nic!!

no jasne nie byl potrzebny bo sie nie mysli w czym noz nam moze ulatwic zycie jak sie go niema
a np. otwozyc list??, paczke?? (jeszcze taka z tymi plastykowymi do wiazania, bez noza nie da rady), w pracy lub na studiach przekroic bulke na kanpke??, albo nawet moze sie zdazyc ze bedzie wypadek i trzeba bedie przeciac pasy zeby wyciagnac czlowieka?? albo nawet w przygotowaniach do studniowki w robieniu tych wszystkich dekoracji bez czegos ostrego sie nie obejdzie???


a co do palek jesli sa ogumione to wlasnie wtedy mamy problem z prawem bo juz jest twardy rdzen i topodpada wedlug ustawy pod bron
 

Ludzik123

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
tomek0101010 do lasu to polecam Cold steel SRK albo Fallkniven S1 te noze sa poprostu nie do zdarcia
a na miasto mozesz sobie kupic jakis folder SPYDERCO np. Military albo Paramilitary lub tez Endura.
 
Do góry