Jaki aparat kupić?

Status
Zamknięty.

marlencia

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2007
Posty
36
Punkty reakcji
0
Wiem, że to pytanie tu nie pasuje ale nie wiem gdzie szukać pomocy :)
Pomóżcie mi wybrać jakiś dobry i niedrogi aparat cyfrowy (do500zł)
I powiedzcie mi jaki wybrać najlepiej na baterie czy akumulatorek?
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
ja mam kodaka i tez jestem z niego zadowolona :p

I powiedzcie mi jaki wybrać najlepiej na baterie czy akumulatorek?

do 500 zł to wątpie żebyś znalazła jakiś aparat z akumulatorem, tylko na baterie.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Zresztą baterie bateriami, niektóre można ładować jak akumulatory :p Ja takich używam na codzień do mp3.
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
ja do mp3 i do aparatu też mam baterie-akumulatorki :p nie opłacało by sie kupować za kazdym razem nowe baterie :p
 

Geeky Nerd

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
65
Punkty reakcji
0
Nikon NIGDY nie robił dobrych aparatów dla tego przedziału cenowego, Kodak tym bardziej. Piszmy o konkretnych modelach, nie o markach. Nawet jeśli np. Olympus popełni coś fajnego to nie znaczy automatycznie, że wszystko inne Olympusa jest warte uwagi! Nieco więcej niżej.

Powiedz DO CZEGO ma być to aparat?
Na czym Ci najbardziej zalaży?
Czy chcesz nowy czy używany?
Czy 500 zł to cena za zestaw (baterie, karta itd.) czy za sam aparat?

I. SŁOWO O BATERIACH:

W tym przedzale cenowym kupisz aparat na akumulatorki (paluszki) AA, najbardziej polecam te firmy GP, gdyż są przez większość (wszystkich?) fotografów uważane za topowe. Tutaj przykład dwóch takich aku razem z firmową ładowarką:

http://www.allegro.pl/item202565965_30_min...a_2500_mah.html

Odrazam kupno ładowarek, które ponoć ładują baterie w ekspresowym tempie. Czym szybciej ładuje się aku, tym krótsza ich żywotność!

Komplety baterii najlepiej mieć dwa, większość aparatów łyka 4 aku, więc potrzeba 8 baterii. Na jednym pstrykamy, drugi w pogotowiu. Baterie to OSTATNIA rzecz na jakiej należy oszczędzać przy wyborze aparatu, choć ludzie często na nich oszczędzają. To jest trochę tak jak z zasilaczem w komputerze - jeśli jest badziewiastej firmy, to może Ci wysadzić komputer w powietrze i nikt nie uzna Ci gwarancji! (najwyżej dostaniesz nowy zasilacz, ale w tym przypadku koszt baterii to kilka zł a aparatu - setki lub tysiące - więc oszczędzać raczej nie warto :)).

II. SŁOWO O KARCIE PAMIĘCI:

Do tego obowiązkowa karta pamięci, na tym jak i na bateriach NIE wolno oszczędzać. Można kupić jakąś tanią kartę, ale może okazać się, że to np. chińska podróbka SanDiska i któregoś dnia podczas sesji znikną Ci wszystkie zdjęcia, lub zaraz po kupieniu okaże się, że karta przy trybie zdjęć seryjnych spowalnia aparat o 200%. Znam nawet przypadek, kiedy gość (amator) kupił kartę mało znanej firmy i wszystkie zdjęcia, które robił miały początkowo niewidoczny defekt, który pogłębiał się z każdym dniem. Na końcu znajomy zauważył, że WSZYSTKIE zdjęcia robione tą kartą były walnięte (przesunięcia pikseli na dole pliku, fizyczne uszkodzenie), ale po prostu nie zwracał na to uwagi! A połowa zdjęć do śmieci...

Karta jaką najbardziej opłaca Ci się kupić wygląda tak:

http://www.allegro.pl/item205650724_sandis...es_gliwice.html

Przy założeniu, że średnio zdjęcie zajmuje 2 MB taka karta pozwoli Ci na zrobienie 512 zdjęć. Mniejszych nie warto brać, bo różnice w cenie są niewielkie a pojemność jest 2x mniejsza...

III. WYBÓR APARATU:

Najważniejsi producenci na rynku aparatów to oczywiście Canon, Nikon, ostatnio całkiem udane egzemplarze aparatów wydało np. Sony.
Niestety mowa o LUSTRZANKACH CYFROWYCH! A Ty kupujesz kompakt!
W tej klasie sprzętu jest tylko jeden lider - Canon, Nikon od dłuższego czasu traktuje ten rynek po macoszemu zaś inne firmy po prostu są zbyt słabe, aby zdetronizować Canona, który niepodzielnie rządzi tutaj od wielu lat i o dziwo wciąż wydaje aparaty, które nie mają konkurencji!

Czym się NIE kierować:

a) ilością megapikseli - trend wyprodukowany na potrzeby rynku telefonów komórkowych jest całkowicie błędny - czym WIĘCEJ megapikseli ma parat tym WIĘKSZE szumy i zwykle czym WIĘKSZA liczba megapisekli tym GORSZA jakość matrycy (mowa o sprzęcie w tym samym przedziale cenowym), do WSZYSTKIEGO starczy spokojnie aprat 3.2 mpx, więcej jest po prostu zbędne lub nawet BARDZO, BARDZO NIEODPOWIEDNIE (choćby takie aparaty 8 mpx za 200 zł z Allegro - tak naprawdę to matryca kilkakrotnie mniejsza, strasznie zapchana, jakość fotek z takiego sprzętu jest masakryczna!),

b) wyglądem - często te najbardziej proste/najbrzydsze aparaty są zwykle znacznie bardziej wartościowe niż bajeranckie gadżeciarskie śmiecie z Allegro, czego przykładem jest często Nikon (brzydkie body) czy Canon (zdarzają się obudowy z mało profesjonalnych materiałów w aparatach za 2-3 złotych!),

c) marką - NIGDY nie kierujmy się marką, nawet Canon ma słabsze aparaty, które należy omijać szerokim łukiem, zaś taki gigant jak Nikon w ogóle nie robi aparatów wartych uwagi w klasie kompaktów, kierujemy się MODELEM,

d) bajerami - DUŻY WYŚWIETLACZ w tanim aparacie zwykle nie przydaje się do niczego, za to po godzinie działania baterie nadają się do wymiany, podobnie tryby fotografii - te "gotowe" są GÓWNO, tak, GÓWNO warte, tryb nocny, sportowy, portretowy i tym podobne to wszystko ŚMIECIE bazujące na UŚREDNIENIACH, nie warte nawet włączania.

Co aparat ma mieć?

a) MUSI mieć tryb MANUALNY (Manual). Po prostu MUSI. Tryb manualny daje Ci pełną DOWOLNOŚĆ w robieniu fotografii. Tryb manualny zastępuje wszystkie inne tryby (wymienione w punkcie wyżej). Jeśli chcesz zrobić fotę szybko biegnącego psa, która będzie ostra to ją robisz. Jeśli chcesz rozmyć psa - to też ją robisz. Jeśli chcesz zrobić ładną fotę w nocy - manual. Jeśli chcesz zrobić fotografię o określonej głębi ostrości - manual. I tak dalej. Aaprat bez manuala to nie aparat, a fotograf nie mający dostępu do tego trybu to po prostu tępy pstrykacz. Wszyscy jesteśmy na początku tępymi pstrykaczami, ale po pewnym czasie każdy dochodzi do momentu, w którym chce czegoś więcej niż pstrykać, chce świadomie robić zdjęcia,

b) MUSI mieć wizjer - od maleńkości ucz się robienia zdjęć używając wizjera, nie LCD, LCD jest zbędny, profesjonalne aparaty dają możliwość robienia zdjęć jedynie przy użyciu wizjera, ekran LCD oprócz tego, że znacznie przyspiesza zużycie baterii to jeszcze jest w wielu sytuacjach bezużyteczny (np. gdy padają nań promienie słoneczne),

c) MOŻE mieć obrotowy ekran LCD, to akurat nie jest zbędny bajer a całkiem wygodne rozwiązanie, szczególnie w fotografii makro.

Mógłbym pisać jeszcze o wielu rzeczach, o zoomie optycznym (cyfrowy jest bezwartościowy), o jasności obiektywu, o punktach AF itd. itp. ale przejdźmy do rzeczy. Jedyny rozsądny wybór za ok. 500 zł to Canon PowerShot A540.

Nie wiem czy jest jeszcze w sklepach, ale jeszcze miesiąc temu dwumiesięczny, prawie nieużywany egzemplarz kosztował ok. 550 zł na Allegro. Naprawdę warto go kupić, choćby i półrocznego, bo bije całą konkurencję na głowę.

Tutaj recenzja: http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/a540.html (ang)

Pozdrawiam!
 

mati549

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
nie znam się za bardzo na aparatach cyfrowych niestety nie miałem z nim do czynienia a chciałbym sobie jakiś kupić prosze o pomoc aparat powinien mieścić się w przedziale 200-400 zł mam jeszcze jedno pytanie by firma benq produkuje dobre aparaty cyfrowe
 

phunk

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2007
Posty
80
Punkty reakcji
0
... przy wyborze aparatu do 500zł od razu odpuść sobie takie firmy jak Canon czy Nikon ...
 

mot

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2009
Posty
193
Punkty reakcji
0
Polecam Nikona ;)
Sama mam aparat tej marki i jestem z niego bardzo zadowolona ;)
 

sweetdevil

Nowicjusz
Dołączył
22 Lipiec 2009
Posty
32
Punkty reakcji
0
Mój brat niedawno postanowił kupić sobie nowy aparat. Tylko, że on zainwestował w aparat z róźnymi bajerami, ponieważ fascynuję się fotografią. Na electro.pl znalazł taki jaki odpowiadał jego wymaganiom. Mówił, że właśnie w tym sklepie mają duży wybór i doskonałe produkty. Może tam znajdziesz jakiś taki a fajny aparacik :) Olympusa są dobre a nie drogie. Sprawdź sam :)
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
Jeśli chodzi o kompakty to jest kilka firm w które warto warto zainwestować. Na pewno canon i nikon. Fajne są też panasoniki lumix i aparaciki sony. I jeszcze jedna marka na która warto zwrócić uwagę przy kompaktach to olympus. A jeśli chodzi o jakiś sklep, to mogę polecić winmar.pl specjalizują się w takich rzeczach, więc też Ci moga doradzić w sprawie konkretnego aparatu.
 

GreatTraveler

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2011
Posty
109
Punkty reakcji
1
To prawda, Lumixy mają dobrą jakość a do tego są wygodne w użyciu, no i nie są takie ciężkie. Od siebie mogę polecić model G3, mam już jakiś czas i sprawuje się naprawdę nieźle.
 

Daria Maria

Nowicjusz
Dołączył
24 Marzec 2010
Posty
107
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Jeśli chodzi o aparaty to polecam troszkę dołożyć i kupić chociażby taki: http://winmar.pl/p17104,Canon_EOS_1100D_Body.html Naprawdę jest ogromna różnica pomiędzy nim a takim tanim, więc radzę się zastanowić.
 

karlenka

Nowicjusz
Dołączył
7 Kwiecień 2011
Posty
52
Punkty reakcji
0
Jakiego masz lumixa? Zastanawiam sie nad kupnem modelu DMC-FZ48, ale póki co zbieram kasę na niego albo może uda mi się go wziąć na raty.
 
N

nataliapom

Guest
Fajne są canony, teraz walcze w konkursie Dentofresh o jeden z nich :)
 

GreatTraveler

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2011
Posty
109
Punkty reakcji
1
jeśli chodzi o lumixy to fajny jest też model lumix GX1 http://fotoblogia.pl/2011/11/07/panasonic-lumix-dmc-gx1-nowy-aparat-m43-oficjalnie-zaprezentowany no ale to już bardziej sprzęt dla zaawansowanych :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry