Jak zaczac prace maturalna ? Pomozcie :PP

91patii

Nowicjusz
Dołączył
22 Sierpień 2009
Posty
8
Punkty reakcji
0
Temat : Motyw samotnosci w literaturze..Odwołaj sie do wybranych lektur...

Wybralam : Antygona, Mitologia ( prometeusz przykuty do skał kaukazu), Cierpienia Młodego Wertera, Ludzie bezdomni

Jak moge zaczac wstep .. i w jakiej formie to napisac?

Myslalam nad tym zeby po kolei opiac watek o samotnosci.. i dodawac podsumowanie..i na samym koncu pracy ( calkowite podsumowanie) hmm wszystkich tych watkow ? :>>
 

h3lix

Bad Mutha Fucka
Dołączył
2 Listopad 2006
Posty
3 458
Punkty reakcji
13
Wiek
36
Miasto
www.forumovision.com
Ja bym sie odwolal do niesmiertelnych 'Przypadkow Robinsona Cruzoe' - czlowiek jest silny, nawet samotnosc nie moze zlamac niektorych z nich i zawsze czlowiek ma nadzieje na lepsze jutro, poza tym kazdy moze zostac twoim przyjacielem... jesli cos pamietasz z tej lektury to powinnas jeszcze kilka ciekawostek wymyslic. Dodatkowy plus, ze pewnie malo ludzi sie do niej odniesie, a przeciez wg. mnie to najciekawsza ze wszystkich lektur! ;)

Swoja droga, to o nim pisalem prace na gimnazjalnym, w przeciwienstwie do wiekszosci, ktora wybrala Balladyne chyba...

Pamietaj, niestandardowosc jest wazna :) pomysl o tym podczas prezentacji multimedialnej - zadnego tekstu - same obrazy i twoj komentarz

Poszukaj na necie jakies poradniku o prowadzeniu prezentacji, najlepiej biznesowo-marketingowych.
 

rozstajnedrogi

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2009
Posty
20
Punkty reakcji
0
Właśnie , niestandardowość jest ważna ,a do Cierpień młodego Wertera i Ludzi bezdomnych będzie się odnosiła co druga zdająca osoba. Musisz wybrać sobie pozycje które pozwolą Ci ukazać temat z różnych perspektyw , samotność ma przecież bardzo różne oblicza , na przestrzeni epok literackich ten temat był poruszany tyle razy , że naprawde masz pole do popisu.
 

adryjan

Nowicjusz
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
772
Punkty reakcji
11
Wiek
33
Miasto
Wrocław
Właśnie , niestandardowość jest ważna

Komisja nie ocenia "efektów specjalnych" a opracowanie tematów. Podam porównanie... moja prezentacja miała 1.5 str a4, we wstępie wyjaśniłem kluczowe pojęcie, miałem te same wiersze i lektury co koledzy i koleżanki z klasy i z przeciwnych klas a dostałem 16 pkt na 20, wydaje mi się, że gdybym odpowiedział na ostatnie pytanie miałbym maxa, mało tego, nie miałem żadnych plansz, laptopów itp. Moja prezentacja, patrząc na całość wyglądała dość standardowo. A ludzie, którzy rozpisywali się, dawali motta, plansze, laptopy, rekwizyty, piosenki dostawali po 13 pkt !

We wstępie możesz zacząć od wyjaśnienia kluczowego pojęcia - samotność, oraz pojęcia pobocznego - motyw :)
 

Madziulka369

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2009
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wydaje Mi się że to zależy od komisji.... Kto Co lubi :)

A jeśli mowa o książkach, może ktoś by Mi doradził dobrać książki do : Motywu cierpienia i śmierci na podstawie literatury...
Mi jedynie oklepane książki przychodzą do głowy np.,, Dziady" , ,,Ludzie Bezdomni"

Z góry dziękuje i pozdrawiam :)
 

busik

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
482
Punkty reakcji
0
Miałam podobny temat na swojej maturze, ale to było jakieś 4 lata temu. Pamiętam, że z literatury wybrałam Antygonę, Wokulskiego z Lalki, Ludzie bezdomni i coś tam jeszcze. A jeśli chodzi o wstęp to zaczęłam jakimś cytatem o samotności (tylko nie pamiętam już kogo) i że samotność można wyróżnić na tą z wyboru, samotność w wyniku odrzucenia przez społeczeństwo itp. :) Temat dość ciekawy. Myślałam, że mniej problemów z nim będę mieć, ale jakoś sobie poradziłam. Powodzenia życzę! :)
 

rozstajnedrogi

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2009
Posty
20
Punkty reakcji
0
adryjan , to chyba trafiłeś na wyjątkowo dobrze nastawioną komisję. Kiedy po raz 125 z rzędu ktoś podaje te same przykłady , we wstępie pisze ,,Samotność (tu definicja ze słownika) , a potem omawia tych oklepanych , sztandarowych bohaterów,to nie wiem jak może dostać wysoką punktację.
 
Do góry