jak skutecznie uczyc sie na pamiec?

Candyman666

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2007
Posty
265
Punkty reakcji
1
Wiek
38
Miasto
Warszawa
no wlasnie.. mam ogromne problemy z zapamietywaniem definicji.. o wiele bardizej podchodzi mi rozwiazywanie zadan itd :p
macie jakies skuteczne metody uczenia sie na pamiec? ja staram sie przepisywac notatki ale to nie zawsze skutkuje :( mam z tym duze problemy :(
 

busik

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
482
Punkty reakcji
0
Najprościej to je zrozumieć i uczyć się ich własnymi słowami. :]
Na pamięć nie ma sensu, bo zapomnisz jedno słówko i później nie będziesz wiedział jak z tego wybrnąć.
 

Candyman666

Nowicjusz
Dołączył
29 Grudzień 2007
Posty
265
Punkty reakcji
1
Wiek
38
Miasto
Warszawa
masz racje.. ale czasami nie jestem w stanie przeksztalcic stwierdzenia na soje slowa :/ a czasami nie mozna poniewaz wymagaja definicji takiej jaka jest w ksiazce...
a poza tym nie wszystko udaje mi sie zrozumiec :p
no i np. jak mam sie nauczyc wykresow na pamiec?
 

she_89

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2006
Posty
453
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
ChOrZóW
Ja zawsze nagrywam na dyktafonie to czego mam się nauczyć i później cały czas słucham nagrania i wszystko umiem:p a co do wykresów to może staraj sie zapamiętywać wzrokowo albo coś......
 

Rusałka08

Nowicjusz
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
101
Punkty reakcji
1
Po pierwsze nie wszystko się da własnymi słowami, jak ktoś już radził. Jak się jest np. na medycynie to nie wymyślisz raczej swoimi słowami nazw leków, dawek, łacińskich nazw chorób itp;) Albo na prawie.. własnymi słowami ustawa może nie przejść;) Generalnie sposób she_89 z dyktafonem nie jest zły, o ile jesteś słuchowcem. A nie wiem czy jesteś, skoro przepisujesz notatki jako metodę nauki. Też tak czasem robię ale to przez to, że jestem wzrokowcem.
Polecam książki o technikach pamięciowych, niektóre są fajne. Polecam metodę skojarzeń, ale też nie do wszystkiego się nadaje, niestety.
Musisz próbować, wypracować sobie swoją technikę i jej się trzymać.
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
40
Miasto
Polska "b"
Mam właśnie takie studia że muszę się w zasadzie uczyć na pamięć definicji,długich wyliczanek i po 4 latach stwierdzam że jedyną skuteczną metodą jest powtarzanie.Czytasz jedną stronę,starasz się zapamiętać,potem zamykasz knigę i próbujesz sobie wszystko po kolei przypomnieć.Nasz mózg po takim zabiegu wytwarza w pamięci ścieżkę,która prowadzi do informacji.I tak strona po stronie aż do rana...+ kawa,redbull i co tam kto lubi :p
 

Hyszpan

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2008
Posty
26
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Wolsztyn
ja radze zrobic sciage ;) umiejetnie ja wykozystac na egzaminie pisemnym to jeszcze inerpunkcje dasz rade zapamietac :D
 

tajemnicza_noobs

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2008
Posty
807
Punkty reakcji
0
ja radze zrobic sciage ;) umiejetnie ja wykozystac na egzaminie pisemnym to jeszcze inerpunkcje dasz rade zapamietac :D

Nie polecam tego typu nauki - ściągi, no ale każdy może robić co chce. :) ... moim zdaniem najlepszą metodą na naukę jest wypisywanie ważnych informacji na kartce albo gdzieś, jakimś kolorem itp.
albo nagrywać i puszczać, to też dobre i sprawdzone o ile nie jesteś wzrokowcem, choć dla wzrokowców to też dobre uczenie jeat ;)
 

gwiazdka2008

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
268
Punkty reakcji
0
Miasto
Deutschland
Spróbój sobie ta definicje rozrysować graficznie. Np nazwisko "lisewski" rysujesz w postaci lisa i ilustracje które są odpowiednikami tego co pisze pokolei w regółce. oczywiście to dobra metoda dla mnie i tych co posiadaja pamięć fotograficzną :D
 

Anjali

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2008
Posty
82
Punkty reakcji
0
Osoba wyżej dobrze mówi-spróbuj robić kolorowe notatki,ja często robię je w postaci punktów,chmurek i odchodzących od nich strzałek itp. bo mam pamięć wzrokową. Trochę pomaga.I ucz się ze zrozumieniem,tłumacz na głos sam sobie,jakbyś komuś opowiadał.
A jeśli musisz się nauczyć naprawdę obszernego materiału...To cóż,przynajmniej w moim przypadku wtedy już takie bajery nie nadają się,trzeba jakoś się przemęczyć i wkuć :/ Pocieszające jest to że przynajmniej teoretycznie pamięć się wyrabia (wiem że dużym kosztem no ale nie ma wyjścia) i po paru takich razach już łatwiej wchodzi.
 

nikita1104

Nowicjusz
Dołączył
16 Sierpień 2008
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wymyśliłam pewną metodę nauki na pamięć a przynajmniej na łatwiejsze zapamietywanie...Piszesz sobie na kartce wszystko to co masz zapamiętać i chodzisz z nią wszędzie czytając ją np.. Kiedy miałam się nauczyć n katkówkę z biologii a niezbyt mi to wychodziło przepisałam sobie lekcje na kartcea potem tak:
1 siedze na kibelku to zamiast czytać gazete czytam ,,zapamiętywajnik" :bag:
2. mieszając zupę jedną ręką trzymam łyżkę w 2 ZAPAMIĘTYWAJNIK i uczę się
3.piszać na gg z koleżanką i czekająć jak ona odpisze czytam ZAPAMIĘTYWAJNIK..
to tylko kilka przykładów- ważne by w każdej wolnej minucie nie koniecznie wysilać się co tylko przeczytać definicje. Nie męczysz się ślęcząć nad książkami i od niechcenia wykłówasz to samo lecz to poprostu czytasz tak jak czytasz np. czasopismo. Zapamietujesz bardzo szybko a jeśli nawet nie szybko to masz przecież cały dzień :sexy: Nauka nie koniecznie musi być nurtująca bo jeśli znajdzie się jakiś fajny sposób to może być nawet przyjemna...Tym sposobem zarobiłam 5 i to nie jedną... ten sposób bardzo mi podpasował i polecam go serdecznie innym!! Po jakimś czasie szybko się do tego przezwyczaiłam i jest to dodatkowy pożytek ponieważ trenuje swój mózg i po jakimś czasie poprostu łatwiej mi się uczyć...:p POZDRÓFFKI DLA WSZYSTKICH SPOKO ZIOMKÓW!! ;)
 

say_hello

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2008
Posty
19
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Warmia/Trójmiasto
Skuteczna metoda, to taka, która najbardziej odpowiada Twojej osobowości.
Przede wszystkim najpierw zastanów się, co najlepiej zapamiętujesz, chociażby z lekcji: czy to co nauczyciel powiedział, to, co przeczytałeś, zobaczyłeś, czy też to, co zapisałeś.
A potem spróbuj informacje, których musisz się nauczyć przekształcić: jeśli zapamiętujesz najlepiej słuchając - nagrywaj, jeśli patrząc - rysuj obrazki, schematy, korzystaj ze skojarzeń, jeśli zapisując - pisz.
Sprawdź też czy lepiej uczysz się w ciszy, czy np. przy muzyce. Stwórz sobie takie warunki, do nauki, żebyś czuł się w nich komfortowo.
I przede wszystkim, zasada nr 1 samodzielnej nauki: powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj. Do oporu. Wtedy nawet stres nie będzie przeszkadzał w wykorzystaniu tego, czego się nauczyłeś.
 

raga79

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Wybranie najbardziej odpowiedniej metody to jest klucz do sukcesu. Wydaje mi się, że zrobienie własnoręcznych notatek czy meta planów z pewnością może pomóc. Można bazować też na skojarzeniach, które z pewnością ułatwią pomogą zapamiętać trudne rzeczy.
 

Bud Light

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2010
Posty
212
Punkty reakcji
5
Wybranie najbardziej odpowiedniej metody to jest klucz do sukcesu. Wydaje mi się, że zrobienie własnoręcznych notatek czy meta planów z pewnością może pomóc. Można bazować też na skojarzeniach, które z pewnością ułatwią pomogą zapamiętać trudne rzeczy.


Zależy właśnie czy ktoś jest wzrokowcem czy słuchowcem.

Ja np. nie rozumiem gdy ktoś wyjaśnia mi definicję, po kilku sekundach już jej nie pamiętam, powtarzając sobie po cichu też nie zapamiętuję szybciej
Jestem wzrokowcem i moje metody to m.in:
- przepisywanie notatek po 3-4 razy
- czytam kilka linijek, odwracam kartkę i próbuję powtórzyć, jeśli się uda idę dalej, po kilku znowu wracam do pierwszej, lub którejś tam wcześniejszej
- wykresy rysuję po kilka razy, z reguły wszystko biorę na logikę
- kolorowe jakieś bardziej główne zagadnienia, żeby było wiadomo mniej więcej przy jakim kolorze jest definicja
 

Reila_

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2009
Posty
614
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
JG
Ja sobie kolorami zaznaczam ważne pojęcia czy definicje i po pierwsze dużo razy czytam to samo, zdaje się, że po przeczytaniu 8 razy tego samego to się zapamiętuje =]
 

Millis

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2010
Posty
52
Punkty reakcji
4
Hmm może Ci pomoże link który zamieściłem w wątku o "uczeniu się"

http://spoti.pl/dokument/3656/techniki-zwiekszajace-skutecznosc-uczenia-sie
 

kawusia

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2010
Posty
33
Punkty reakcji
0
na pamięć??? to bez sensu!!!
lepiej wszystko po troszkę chociaż zrozumieć i kojarzyć z czymś!
http://www.youtube.com/watch?v=z7SCSwtILkI
 

omega57

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
Ja ze swojej strony polecam ciekawą Książkę "Ale urwał" - http://www.nexto.pl/rf/pr?p=17918&pid=158774 Stanowi ona logiczny system bardzo konkretnych kroków, jakie należy wykonać, aby skutecznie przyswajać wiedzę. Materiał stanowi jasno określony ramowy plan postępowania, co oczywiście nie znaczy, że nie można go odpowiednio modyfikować do własnych potrzeb.
 
Do góry