JAK DOSTAĆ SIĘ NA MEDYCYNĘ

elizabeth_

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam wszystkich. Napiszę krótko, zwięźle i na temat. Otóż jestem uczennica III klasy gimnazjum i marzy mi sie zawód lekarza. Wiem, że to ciężki studia, bo mam znajomych, który sa tych studiach jednak jestem ambitna i będe dążyła do celu. Mam pytanie. Jak wiemy, teraz liceum ulelo wielkiej reformie i nauczyciele sami nie potrafią nam wytłumaczyć jak będzie wyglądała nauka przedmiotów poszerzonych w LO. Jednak chciałam się zapytać, które przedmioty wybrać na poszerzeniu, które są najwazniejsze, na co zwrócić uwagę, czy powinnam brać jakieś dodatkowe lekcje w LO . Proszę o wszystkie informacje o tych studiahc i o tym jak dobrze do nich sie przygotowac, aby sie dostać i gdzie je najlepiej podjąć. Z góry dziękuję.;-)
 
S

Spamerski

Guest
Przede wszystkim brać biologię i chemię jako przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym. Ponadto na poziomie rozszerzonym fizykę lub matematykę. Jeżeli natomiast nie będzie takiego profilu, tzn. np. biologia-chemia-fizyka, to fizykę lub matematykę musisz opanować sama na poziomie rozszerzonym. Wyniki maturalne z tych przedmiotów brane są pod uwagę podczas rekrutacji na medycynę. Ponadto warto brać udział w olimpiadach z tych przedmiotów.
 
S

Spamerski

Guest
"Wymogiem formalnym jest posiadanie wyniku maturalnego z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym oraz matematyki co najmniej na poziomie podstawowym albo fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym."


źródło: https://www.erk.uj.edu.pl/studia/1650/1/s
 
S

Spamerski

Guest
Jako że autorka tematu dopiero zamierza iść do LO, a ponadto napisała:
Jednak chciałam się zapytać, które przedmioty wybrać na poszerzeniu, które są najwazniejsze, na co zwrócić uwagę, czy powinnam brać jakieś dodatkowe lekcje w LO
Nie napisała, które przedmioty chce zdawać na maturze, więc wywnioskowałem, że chce porady odnośnie tego, jaki profil wybrać. Taką też poradę udzieliłem.

To, że nie jest wymagana matematyka na poziomie rozszerzonym nie oznacza, że nie powinna opanować takiego zakresu materiału.
Nie ma przelicznika z matematyki, a więc aby w zasadzie się dostać na medycynę, musi zdać na podstawie matematykę bardzo wysoko, co napisałem:
musisz opanować sama na poziomie rozszerzonym
Nie napisałem, że musi zdawać matematykę na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli natomiast chodzi o:
to fizykę lub matematykę
to napisałem lub, ponieważ matematyka na maturze jest obowiązkowa, a fizykę może albo nie zdawać. Gdybym napisał: "fizyka albo matematyka", to popełnibył błąd.
Natomiast ty popełniłeś błąd, ponieważ napisałeś, że ani matematykę na rozszerzeniu, ani fiyzkę nie wymaga się.


Ponadto napisała, że jest ambitna, dlatego uznałem, że CM UJ jest odpowiednie.
Tyle z mojej strony odnośnie zarzutów co do mojego posta.
Pozdrawiam
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Ja nikomu nic nie zarzucam, nie ma co się spinać...
Członek rodziny w liceum był w biol-chemie, matematyka i fizyka na poziomie podstawowym nauczana, na maturze rozszerzona biologia i chemia, matematyka podstawowa i się dostał na medycynę na dobrej uczelni w zeszłym roku. Tak więc matematyką autorka tematu nie ma co się przejmować na dzień dzisiejszy, to drugoplanowe w nauce.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3275&Itemid=785&kierunekId=148 Tu możesz sprawdzić, jakie są wymagania odnośnie matur na poszczególne uczelnie. Chociaż do czasu jak zdasz maturę mogą się zmienić. Biologia i chemia zostaną na pewno. Matematyka, fizyka i poziomy na jakich te dwa przedmioty trzeba będzie zdawać, ewentualne przeliczniki - nie wiadomo jak będzie za 3 lata.

Olimpiada z czegoś do dobry pomysł, najlepiej z chemii albo biologii. Ale jest kilka innych, które dają wstęp na medycynę (na CM UJ na przykład) - ekologiczna, coś o żywności, matematyczna, fizyczna, coś tam o wynalazczości, astrofizyki. Zdaje się, że z budownictwa, elektroniki i rolnictwa też, w przypadku laureatów.
 

miki0008

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam,
dostałem się na lekarski na wydziale wojskowo-lekarskim w Łodzi oraz do Szczecina i mam problem z wyborem - pytanie do studiujących na leku czyli bardziej rozeznanych w temacie - widząc co i w jaki sposób studiujecie którą z tych uczelni byście wybrali na moim miejscu?
 
Do góry