Intel Core - i3, i5, i7, który wybrać?

Sativ

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2011
Posty
22
Punkty reakcji
0
Witam,
Przygotowuje się do zakupu laptopa. Bardzo bym was prosił o wytłumaczenie mi paru rzeczy gdyż nie znam się za bardzo na na tych wszystkich terminach używanych w branży komputerowej. Na początku chciałbym wiedzieć dlaczego są lepsze procesory i5 od Core 2 Quad, gdzie mają po tyle samo czyli 4 rdzenie. Czym się różni pamięć RAM od pamięci cache
Prosił bym też o wytłumaczenie na język Polski paru terminów widocznych pod spodem:


32 +32 KB (rdzeń per) cache L1
256 Kb (na rdzeń) L2 cache
8 MB wspólnej pamięci podręcznej L3
Family 6 Model E (Gz model 1E)
Socket 1156 LGA
2-kanały DDR3
Warianty
750S - 2,40 GHz/3.20 GHz Turbo Boost
750 - 2,66 GHz GHz/3.20 Turbo Boost
760 - 2,80 GHz GHz/3.33 Turbo Boost


Bardzo proszę o dorosłe wypowiedzi w tym temacie, za co z góry dziękuję ;)
 

LukC

PTC GURU
Dołączył
26 Listopad 2008
Posty
1 357
Punkty reakcji
97
Ja mam I3@3GHz i w zupełności wystarcza. Grafikiem nie jestem, ale do grania (jak i wszystkich innych moich zastosowań) w zupełności wystarcza :eek:k:
 

w0jdek

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2010
Posty
20
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Jeśli chodzi o pamięci Cache procesora. Jest to pamięć która przyśpiesza dostęp do pamięci RAM. Plusem tej pamięci jest to, że charakteryzuje się krótki czasem dostępu. Przechowuje się w niej dane które zostaną w niedlugim czasie przetworzone. W nowych procesorach mamy do czynienia z trzema poziomami tej pamięci. Pamięć 1 i 2 poziomu pamięci dzieli się na poszczególne rdzenie, natomiast 3 poziom jest wspólny.

Socket 1156 LGA jest to 1156 pinowe gniazdo procesora firmy intel.

Dwukanałowa pamięć posiada większą przepustowość. Zbytnio tego nie ogarniam :p

Jeśli chodzi o wariany to np.
750S - 2,40 GHz taktowanie rdzenia /3.20 GHz większenie Taktowania rdzenia przy włączonym Turbo Boost żeby przyśpieszyć prace procesora kiedy jest mocno obciążony.


Jesli chodzi o procesory Core i3, i5 mają one 2 rdzenie i 4 wątki(Core i5 7xx 4 rdzenie, Corei7 4/8 lub 6/12). Jeżeli chodzi o 2-rdzeniowe Core i3 i i5 na 1 rdzeń przypadają 2 wątki co pozwala im konkurować, z 4-rdzeniowymi procesorami AMD Phenom II które mają 4 rdzenie i 4 wątki, a także stare Core 2 Quad. Oczywiście na korzyść procesorów ix przemawia nowa architektura.
 

perystaltyk

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2011
Posty
86
Punkty reakcji
2
To są dość skomplikowane zagadnienia jak dla osoby, która nie ma o tym bladego pojęcia. Jeśli chcesz napisz ile chcesz na niego wydać i jakie masz od niego wymagania (co będzie należeć do jego zadań).
 

Sativ

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2011
Posty
22
Punkty reakcji
0
Dzieki za przydatne informacje. Chciałbym kupić laptopa. Przede wszystkim ma się nie psuć czyli jakiejś dobrej firmy. Nie gram za dużo na komputerze co i tak nie znaczy że, nie chcę mieć szybkiego komputera. Było by dobrze gdyby bateria była mocna, mam zamiar pracować z nim w plenerze. I jeszcze jeden warunek który bym chciał wziąść pod uwage to żeby sie nie nagrzewał szybko. Kwota w której chciałbym sie wyrobić to 3 000 zł. I jeszcze bym chciał wiedzieć gdzie sie oplaca go kupić bardziej: Polska, Niemcy, Holandia czy może Belgia. Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.
 

perystaltyk

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2011
Posty
86
Punkty reakcji
2
Z bateriami w laptopach jest tak że dłużej niż 3 godziny to żaden laptop ci nie wytrzyma. Nagrzewanie jest zależne od parametrów. Szukaj laptopów z procesorem i5, dyskiem conajmniej 500 GB, pamięcią RAM 4 GB. Jeśli będziesz chciał go podłączyć pod router to zwróć uwagę by było WiFi w standardzie b, g, oraz najlepiej N. Producentem może być Asus, HP, Samsung. Ja znalazłem taki dosyć zaawansowany sprzęt za niecałe 2,5 tysiąca - Samsung NP-SF511-S01PL
 

Sativ

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2011
Posty
22
Punkty reakcji
0
Dziekuje Wam za okazanie swej pomocy, temat do zamknięcia.
 

karol3616

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Panowie prosze o radę co wybrać

a. lenovo i3 4 giga +2 gratis graf.6550 500giga vi7 cena 2300 czy
lb. lenovo i5 j.w graf. 6370 750 giga vin 7 cena 2400

2.A jak to się ma opcja pierwsza względem 17stki ta grafika i procek cena 2300

opcja dostępna w Sferis i allegro, kusi mnie ta 17stka 15 już mam, proszę o wypowiedź wzg, grafiki procesora i opcji 2
Komputer ma służyć puki co jak dla każdego wszystko po trochu plus gry gta 4 call te nowsze
 

Ghandi

Nowicjusz
Dołączył
20 Marzec 2012
Posty
48
Punkty reakcji
0
myślę że opcja a jest wystarczająca, i3 w zupełności wystarcza, a mniej prądu pobierze, ma lepszą grafikę, niestety mniejszy dysk, ale za to 100zł tańszy
 
Do góry