INFORMATYKA - system operacyjny UNIX

ep00

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2009
Posty
187
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Wróciłem właśnie i sprawdziłem, wszystkie są dobrze.
@FCBeny
1. Masz rację.
2. Nie masz racji taki zapis dla grepa jest poprawny i dosyć często go stosuję. Poza tym jakie znaczenie ma cudzysłów? Tych wszystkich quotes w bashu powinno używać się tylko tam, gdzie to jest niezbędne, czyli nie tu :)
3. Samo p też by wystarczyło, ale z przyzwyczajenia podałem zapis bardziej uniwersalny np. gdyby polecenie brzmiało: wylistuj pliki, które zawierają litery 'p' i 'a', wtedy trzeba użyć [pa].
4. env drukuje wszystkie zmienne środowiskowe, grep -c . zlicza liczbę tych zmiennych.
5. Przeczytaj jeszcze raz kod, robi wszystko co było wymagane w poleceniu, ale zgadzam się, że można równie dobrze użyć read.
 

FCBeny

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
36
2
* w grep do domknięcie dodatnie (co dziwne, bo np w tr jest już inaczej), więc szuka on wyrazów w których mamy "ko" i jedna lub więcej literkę "t". Co oczywiście działa, ale zasada działania jest trochę inna. A cudzysłów to już tak mam z przyzwyczajenia, żeby było widać dco jest poleceniem a co wzorcem :)

3
A tak, już wiem. Przecież [] to wyrażenie regularne :)

4.
Nie znałem polecenia env. grep z przełącznikiem -c też nie znam, ale znam za to wc z przełącznikiem -l :)
 

ep00

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2009
Posty
187
Punkty reakcji
0
Wiek
36
2. Właściwie to można użyć samego grep kot Tekst1, ale asteriska używam z przyzwyczajenia. W sumie to zły nawyk :)
4. Tylko, że wc -l można stosować tylko do plików, a env to aplikacja. Z tego co wiem zmienne środowiskowe nie są przechowywane w jednym pliku, dlatego tu właśnie jest problem z tym zliczeniem i trzeba się posiłkować grepem zamiast standardowe wc -l.
 

dihenbahen

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2009
Posty
63
Punkty reakcji
1
Jak poszło? :) Jesteś w szoku, że tak dobrze napisałaś czy tak źle?
Pierwsze trzy mam dobrze (chociaż w tym chmod chyba coś zamotałam). Czwarte też pokręcone,początek chyba tylko poprawny... ciężko zapamiętać te wszystkie polecenia ...Piąte na pewno mam źle.Szczerze mówiąc to już nic nie pamiętam,nie wiem jak napisałam, zrobił mi się totalny reset mózgu ;( Znając życie i moje kochane szczęście to zabraknie mi pewnie paru punktów do zaliczenia. Kobieta - informatyk ehh.. to chyba nie jest moja mocna strona.Co z tego,że informatyka to rozległa dziedzina, żeby przejść dalej trzeba wszystko zaliczyć.Załamka totalna :(
W piatym miał wczytywać ileś wyrazów, więc read jeszcze gdzieś musi być do zmiennej i potem jej zapis do pliku w tej pętelce.
A jak będzie wyglądał taki skrypt ? Czy jest to równie poprawna forma ?
Dzięki za odpowiedzi, nie spodziewałam się tak szybkich rozwiązań zadań :)
 

FCBeny

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Kod:
i=$1
while [ $i -gt 0 ]
do
        i=$(($i-1))
        read wyraz
        echo $wyraz >> Wyrazy
done
Taka jest moja wersja i jej się będę trzymał ;)

U nas można korzystać z zdań, które robiło się na zajęciach i jeszcze to wszystko robimy przy kompie sprawdzając sobie :)
 

dihenbahen

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2009
Posty
63
Punkty reakcji
1
Dziękuje :) Jak nie zaliczę (odpukać) to będę wiedziała do kogo napisać na forum w sprawie unixa :p
U nas można korzystać z zdań, które robiło się na zajęciach i jeszcze to wszystko robimy przy kompie sprawdzając sobie
Wy to macie dobrze ;)
 

FCBeny

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
36
No mamy dobrze, ale...
Przecież i tak, jeśli kiedyś w życiu coś będę robił w bashu to wiadomo, że to będę sprawdzał czy działa, a także jak czegoś nie będę wiedział to poszukam gdzieś. A nie cały skrypt z głowy pisać...

Zawsze możesz pisać, nie tylko z UNIX'a. Czasem mam dobry dzień to pomogę :]
 

dihenbahen

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2009
Posty
63
Punkty reakcji
1
WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI !!  ---> Normalnie ZALICZYŁAM unixa, dziękuje Wam bardzo bardzo bardzo :) :) :) Co za radość!! Warunek z głowy ufff...... :D
 

ep00

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2009
Posty
187
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Przyłączam się do gratulacji, ale dziwi mnie fakt, że nie macie na roku forum, na którym moglibyście rozwiązywać wspólnie takie zadania.
 

dihenbahen

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2009
Posty
63
Punkty reakcji
1
...dziwi mnie fakt, że nie macie na roku forum, na którym moglibyście rozwiązywać wspólnie takie zadania.
Mamy wspólne forum i rozwiązujemy zadania, ale niestety uczymy się w systemie zaocznym i przez ciągłe obowiązki związane z pracą nie zawsze i nie każdy ma na to czas..W dodatku są wakacje  i mało kto odwiedza forum szkolne (raczej unikają go jak ognia, aby odpocząć). Z drugiej strony jest to przedmiot, który był w pierwszym semestrze, a jakby nie patrzeć to mamy już drugi, a właściwie trzeci semestr... Zadania, które tu wrzuciłam, to była zaledwie 1/6 wszystkiego. Nie chciałam ludzi na forum płoszyć :p 
  

Jak widać większość kombinacji trafiła się z tego zestawu :)
 

FCBeny

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Forum roku prędzej czy później ma kryzys, gdy użytkownicy dzielą się na robiących zadanka i "schapańców" ;)
 

dihenbahen

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2009
Posty
63
Punkty reakcji
1
Forum roku prędzej czy później ma kryzys, gdy użytkownicy dzielą się na robiących zadanka i "schapańców" ;)


Ooooo właśnie ;) Tylko nie bardzo wiem co te słowo w " oznacza...Pan Google i Wikipedia też nie wie :p Czy my czasem już nie spamujemy ?? :]
 

FCBeny

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2008
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Przecież piszemy na temat :)

Słowo w cudzysłowie oznacza osoby co biorą, a nie dają ;)
 
Do góry