Help!

Status
Zamknięty.

Ania17

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
39
Punkty reakcji
0
Miasto
woj.slaskie
Chemia,izomeria,alkeny
Hey! Jakie są wzory półstrukturalne i wszystkie izomery dla C5H10?Co wiecie o izomerii konstytucyjnej?jaka to izomeria na czym polega? najlepiej napiszcie to jakoś przystępnie,w miarę łatwym językiem ,bo nie mam rozszerzonej chemii:) .Z góry dzięki. Mam to na środę.
 

Malacath

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2005
Posty
140
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Chemia,izomeria,alkeny
Hey! Jakie są wzory półstrukturalne i wszystkie izomery dla C5H10?Co wiecie o izomerii konstytucyjnej?jaka to izomeria na czym polega? najlepiej napiszcie to jakoś przystępnie,w miarę łatwym językiem ,bo nie mam rozszerzonej chemii:) .Z góry dzięki. Mam to na środę.


Izomeria konstytucyjna to takie przekształcenie możliwe cząsteczki, że ze wzoru sumarycznego[tego zapisanego za pomocą znaczków i cyferek] robimy takie wzory jakie są możliwe w ogóle do zrobienia z danej cząsteczki-wówczas je rozrysowujemy. Izomerów pentenu jest kilkanaście. Spróbuje ci to zrobić w paincie i jakoś rozrysować;]Wyrózniamy następujące izomery:
a)pent-1-en[ten zapis wskazuje, że wiązanie podwójne jest przy pierwszym węglu w łańcuchu głównym tego związku;]];-narysuj sobie 5 literek "C" oznaczających węgiel w jednej linii i ponumeruj je na górze małymi cyferkami od jeden do pięci od lewej strony do prawej, wówczas zaznacz gdzie ma być to wiązanie podwójne[w tym wypadku między 1 i 2 "C"] a reszte dopełnij tak aby z każdego "C" wychodziły cztery "łapki"-tam będą wodory-zawsze musi ich być w sumie 10;];
b)pent-2-en;
c)pent-3-en;
d)3,3-dimetylopent-1-en;[tu narysuj sobie 3"C" w jednej linii i ponumeruj od lewej do prawej, przy "C" 1 i 2 jest wiązanie podwójne a z "C" numer 3 dajesz łapki jedną w górę a drugą w dół i po każdej stronie rysujesz "C"-wszystko dopełniasz wodorami-pamiętaj zawsze musi być 10 ich[no w tym przypadku];

Pobaw się tym związkiem-spróbuj z niego porobić różne rzeczy-wychodzi nawet jeden związek pierścienioy-cyklopentan[narysuj pięciokąt-w nim na każdym wierzchołku jest węgiel, nie ma wiązań podwójnych i resztę dopełnij do 10 wodorów;].

Co do wzorów półstrukturalnych to jest to krótszy zapis dłuuuuuugich związków,np. zamiast pisać takie coś w tym przypadku:
CH3-CH2-CH2-CH2-CH3 można napisać CH3-[CH2]3-CH3-oczywiście cyferki w indeksach dolnych;]
Sądzę, że ci pomogłem, jakby co to pisz na priv;]
 

adxa

--- -... -.-. .-
Dołączył
15 Wrzesień 2005
Posty
1 597
Punkty reakcji
0
Chemia,izomeria,alkeny
Hey! Jakie są wzory półstrukturalne i wszystkie izomery dla C5H10?Co wiecie o izomerii konstytucyjnej?jaka to izomeria na czym polega? najlepiej napiszcie to jakoś przystępnie,w miarę łatwym językiem ,bo nie mam rozszerzonej chemii:) .Z góry dzięki. Mam to na środę.
buhahahahaah skad ja to mam wiedziec
pierwsze slysze!
do jakiej ty szkoly chodzisz?? mam nadzieje ze ja nie bede miala takich rzeczy na chemi :/
 

Ania17

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
39
Punkty reakcji
0
Miasto
woj.slaskie
Dzięki Malacath za odpowiedź. Pomocna...chyba mnie trochę naprowdziłeś, bo nie wiedziałam, jak się do tego zabrać.
Chodzę do normalnego liceum ikażdego chyba to czeka, niestety:(
 
Status
Zamknięty.
Do góry