Halloween w polskim wydaniu

Status
Zamknięty.

im-a-dreamer

Nowicjusz
Dołączył
4 Wrzesień 2008
Posty
47
Punkty reakcji
0
Z okazji obchodzonego dzisiaj w wielu krajach Halloween'u, załączam felieton. Jakie jest wasze zdanie na temat organizowania tego "święta" w Polsce?



Kolejne komercyjne święto wyciąga ku nam swoje szpony. Wyje i straszy. Rzuca dynią z wykrzywionym diabelsko uśmiechem. To Halloween.

JAK KWIATEK DO KOŻUCHA


Chwila zadumy nad grobami najbliższych, symboliczna świeczka, kwiaty. Pierwszy listopada- Dzień Wszystkich Świętych. Dzień od pokoleń wpisany w pamięć niemal wszystkich Polaków jako ten pełen refleksji, zadumy, jedności z tymi, którzy odeszli...
Odjazdowe kostiumy, żałosne bale przebierańców i dziecięce pukanie od drzwi do drzwi, aby dostać te parę cukierków lub batoników. To z kolei obraz naszego święta w wydaniu amerykańskim- Halloween. Czy- zapatrzeni w przyjaciela zza oceanu- przejmiemy taki właśnie scenariusz Dnia Wszystkich Świętych? W końcu, jakby nie patrzeć, Walentynki trafiły na podatny grunt, choć dla mnie osobiście idea tego święta nie jest do końca jasna.
Jednak w przypadku Halloween nie będzie tak łatwo zrobić prostej kopii. Przede wszystkim dlatego, że- w odróżnieniu od czternastego lutego- mamy swój odpowiednik. I charakter tegoż odpowiednika jest diametralnie inny: nie ma na celu wciągnięcie nas w wir świetnej zabawy. Pierwszy dzień listopada symbolizuje w powszechnej świadomości niejako podwójną jedność- z tymi, którzy spoczywają na cmentarzach, ale również i z tymi, z którymi nawiedzamy groby bliskich. Wielu ludzi przemierza pół Polski, aby zapalić świeczkę, symbol nieustannej pamięci; aby przystanąć w codziennej gonitwie i oddać się zadumie.
Gdzie tu miejsce na owe amerykańskie przebieranki i wzajemne straszenie? Już sobie wyobrażam, jak w masce kościotrupa zasuwam na cmentarz, żeby... Właśnie- po co? Może żeby postraszyć zmarłych? Albo potańczyć na grobach? Albo nie: zapukam w płytę nagrobną mojej prababci i spytam, czy ma dla mnie Kinder Bueno?
A tak już na poważnie- nie widzę miejsca w naszym kraju i tradycji dla tych amerykańskich bzdur. I- na szczęście- nie jestem w swym sądzie osamotniona. Nie jest to, bynajmniej, wyraz konserwatyzmu ani megalomanii narodowej. Po prostu Halloween pasuje do naszej kultury jak kwiatek do kożucha. A jak coś nie pasuje, trzeba z tego zrezygnować.
Zresztą, Dzień Wszystkich Świętych ma swój niepowtarzalny klimat i charakter i nie odczuwam potrzeby, by je zmieniać. Dobrze zabawić się mogę natomiast w każdy inny dzień roku. Słodyczy w sklepach drugiego listopada też raczej nie zabraknie...
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Z okazji obchodzonego dzisiaj w wielu krajach Halloween'u, załączam felieton. Jakie jest wasze zdanie na temat organizowania tego "święta" w Polsce?



Kolejne komercyjne święto wyciąga ku nam swoje szpony. Wyje i straszy. Rzuca dynią z wykrzywionym diabelsko uśmiechem. To Halloween.

JAK KWIATEK DO KOŻUCHA


Chwila zadumy nad grobami najbliższych, symboliczna świeczka, kwiaty. Pierwszy listopada- Dzień Wszystkich Świętych. Dzień od pokoleń wpisany w pamięć niemal wszystkich Polaków jako ten pełen refleksji, zadumy, jedności z tymi, którzy odeszli...
Odjazdowe kostiumy, żałosne bale przebierańców i dziecięce pukanie od drzwi do drzwi, aby dostać te parę cukierków lub batoników. To z kolei obraz naszego święta w wydaniu amerykańskim- Halloween. Czy- zapatrzeni w przyjaciela zza oceanu- przejmiemy taki właśnie scenariusz Dnia Wszystkich Świętych? W końcu, jakby nie patrzeć, Walentynki trafiły na podatny grunt, choć dla mnie osobiście idea tego święta nie jest do końca jasna.
Jednak w przypadku Halloween nie będzie tak łatwo zrobić prostej kopii. Przede wszystkim dlatego, że- w odróżnieniu od czternastego lutego- mamy swój odpowiednik. I charakter tegoż odpowiednika jest diametralnie inny: nie ma na celu wciągnięcie nas w wir świetnej zabawy. Pierwszy dzień listopada symbolizuje w powszechnej świadomości niejako podwójną jedność- z tymi, którzy spoczywają na cmentarzach, ale również i z tymi, z którymi nawiedzamy groby bliskich. Wielu ludzi przemierza pół Polski, aby zapalić świeczkę, symbol nieustannej pamięci; aby przystanąć w codziennej gonitwie i oddać się zadumie.
Gdzie tu miejsce na owe amerykańskie przebieranki i wzajemne straszenie? Już sobie wyobrażam, jak w masce kościotrupa zasuwam na cmentarz, żeby... Właśnie- po co? Może żeby postraszyć zmarłych? Albo potańczyć na grobach? Albo nie: zapukam w płytę nagrobną mojej prababci i spytam, czy ma dla mnie Kinder Bueno?
A tak już na poważnie- nie widzę miejsca w naszym kraju i tradycji dla tych amerykańskich bzdur. I- na szczęście- nie jestem w swym sądzie osamotniona. Nie jest to, bynajmniej, wyraz konserwatyzmu ani megalomanii narodowej. Po prostu Halloween pasuje do naszej kultury jak kwiatek do kożucha. A jak coś nie pasuje, trzeba z tego zrezygnować.
Zresztą, Dzień Wszystkich Świętych ma swój niepowtarzalny klimat i charakter i nie odczuwam potrzeby, by je zmieniać. Dobrze zabawić się mogę natomiast w każdy inny dzień roku. Słodyczy w sklepach drugiego listopada też raczej nie zabraknie...

moje zdanie na ten temat jest takie: zapominamy o tradycjach polskich, po co nam halloween jak mamy dziady?!
 

Warsain

Nowicjusz
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
147
Punkty reakcji
0
Eee co to dziady? xD ja tam lubię żebrać cuksy raz w warzywniaku 5 jabłek dostałem xD
 

Kaziczek

reaktywacja.
Dołączył
3 Kwiecień 2008
Posty
4 801
Punkty reakcji
76
Miasto
from Home
Nie obchodzę "święta" zwanego Halloween, w ogóle to nie jest święto :bag: Komercja ogarnia wszystkie tradycyjne Polskie święta (Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, itd.) Na jednym z Warszawskich sklepów już został wywieszony napis -"wesołych świąt" :bag:
Szkoda słów......
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
dokładnie, można przecież powrócić do starych zapomnianych słowiańskich tradycji(i co najwyżej przeszczepić niektóre anglo-saskie tradycje)

niby coś próbują odświeżać tego typu świeta słowiańskie, ale nie ma to wielkiego rozgłosu... Nawet pewnie nie wiele osób wie kiedy jest noc kupały (chyba jedno z większych świąt słowiańskich- ma najwiekszy spośród innych rozglos w Polsce, ale nie jest to kto wie jak głośne) .

Nie obchodzę "święta" zwanego Halloween, w ogóle to nie jest święto :bag: Komercja ogarnia wszystkie tradycyjne Polskie święta (Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, itd.) Na jednym z Warszawskich sklepów już został wywieszony napis -"wesołych świąt" :bag:
Szkoda słów......

pewnie nawet nie zdjęli po ostatnich świętach :D

Eee co to dziady? xD ja tam lubię żebrać cuksy raz w warzywniaku 5 jabłek dostałem xD

poczytaj sobie, a się dowiesz... I to właśnie są skutki inkwizycji i innych dziadostw KK w średniowieczu.
 

EMOcjonalna o.O

`chicken, chicken !.
Dołączył
12 Listopad 2007
Posty
895
Punkty reakcji
4
Miasto
tam, gdzie reggae gra ;x
Ja bym baaardzo chciała, żeby się u nas Haloween przyjęło :D
Mi się to podoba strasznie ^^;)
Prawdopodobnie będę babcią, jak się u nas zacznie Haloween obchodzić i będę wnukom opowiadać, jak ja chciałam mieć Haloween :] :lol:
 

Doroti

Zwykła Wariatka
Dołączył
12 Lipiec 2006
Posty
3 079
Punkty reakcji
18
Wiek
31
Miasto
czy to ważne ?
a co ma piernik do wiatraka ? według mnie dzieci , jeśli chcą,mogą obchodzić haloween 31 pazdziernika a drugiego dnia iść na cmentarz wraz z całą rodziną i pomodlić się za bliskich zmarłych. Jedno nie wyklucza drugiego.
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
Eee co to dziady? xD
ty tak na poważnie :mruga:
ja tam lubię żebrać cuksy raz w warzywniaku 5 jabłek dostałem xD
ekstra
niby coś próbują odświeżać tego typu świeta słowiańskie, ale nie ma to wielkiego rozgłosu... Nawet pewnie nie wiele osób wie kiedy jest noc kupały (chyba jedno z większych świąt słowiańskich- ma najwiekszy spośród innych rozglos w Polsce, ale nie jest to kto wie jak głośne) .
dzisiaj to musiałoby przyjąć się mediach, a dopiero później w społeczeństwie-komercjalizacja święta z chwilą jego powstania :( (o ile nie uznajemy zaduszek)


poczytaj sobie, a się dowiesz... I to właśnie są skutki inkwizycji i innych dziadostw KK w średniowieczu.

inkwizycja nie zwalczała przejawów pogaństwa(uznawane jako nieszkodliwe zabobony) tylko herezji, jej rola i okrucieństwo wogóle są przeceniane(w Polsce miała marginalne wpływyo)
to są skutki komunizmu i innych dziadostw antykościelnych w PRL-u (sorki ale jako cholerny katol nie mogłem się powstrzymać :D )
Ja bym baaardzo chciała, żeby się u nas Haloween przyjęło :D
Mi się to podoba strasznie ^^;)
Prawdopodobnie będę babcią, jak się u nas zacznie Haloween obchodzić i będę wnukom opowiadać, jak ja chciałam mieć Haloween :] :lol:
dziecko telewizji... nie martw się jeszcze będziesz mogła śmigać z torbą po cukierki do sąsiadów :bag:

a co ma piernik do wiatraka ? według mnie dzieci , jeśli chcą,mogą obchodzić haloween 31 pazdziernika a drugiego dnia iść na cmentarz wraz z całą rodziną i pomodlić się za bliskich zmarłych. Jedno nie wyklucza drugiego.
właśnie chodzi o to że mamy swoje swięto Dziady które możnaby reaktywować bez zapożyczeń
 

Natkaa02

Nowicjusz
Dołączył
15 Maj 2008
Posty
56
Punkty reakcji
0
Ja nie obchodze, nie przebieram się ani nic.
okej, może i ciekawe to święto ale nie jest nasz.e!
; )
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
A ja uważam, że nie powinno byc tych całych wygłupów amerykańskich.
Mamy swoje święto (a o dziadach choćby w "Dziadach" :p) i nie powinno sie przyjmowac takich "tradycji" :/
U nas nikt tego święta nie obchodzi i dobrze. No może z wyjatkiem rodziny, która mieszkała w ameryce. Jak dzisiaj wieczorem zobaczyłam kosciotrupa na ich drzwiach to sie aż uśmiechnęłam... ;)
Nie wyobrażam sobie natomiast żeby w jeden dzień panował wesoły nastrój, a w drugi rodziny z dziećmi wybierały sie na cmentarz w zadumie. Pewnie dzieci by nie przyszły (zwłaszcza "młodzież") i w ogole.
A czy w Polsce organizują takie święto? Jeśli tak to uważam to za niepoprawne.

W sumie święto ciekawe, ale nie na miejscu. Przynajmniej nie u nas.
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
No coz globalizacja + skok na kase + mtv = zanik wlasnych tradycji. Jestem kapitalista wiec rozumiem ze ludzie chca zarobic ale jako konserwatysta nie rozumiem po kiego ch*ja nam to amerykanskie swieto. To jest ich pomysl ich tradycja a nie nasza.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Pewnie zrobi się z dwóch tradycji mix - za 20 lat będziemy chodzić na groby poprzebierani za zombie, duchy i wampiry. Wypad na cmentarz późnym wieczorem będzie jeszcze ciekawszy :)
 

Hajduczek

Nowicjusz
Dołączył
31 Październik 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
tu i tam
Beznadziejne jest to "święto". Przyszło takie z ameryki i Polacy myślą że są nowocześni! A gdzie tradycja? A Polska? Patrzmy na siebie bardziej a nie! Dziś dzieci widziałem jak chodziły, na szczęście nie podbiły do mojego domu... Może bym nie zbeształ i nie wyrzucił, ale jakoś przeciwko temu zareagował!!
 

Czapek

Lokalny Filozof
Dołączył
3 Lipiec 2006
Posty
571
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Lublin
master6x6 napisał:
poczytaj sobie, a się dowiesz... I to właśnie są skutki inkwizycji i innych dziadostw KK w średniowieczu.
A Mickiewicz napisał Dziady w XIX wieku...
Mnie się wydaje, że to jest skutek lenistwa albo analfabetyzmu, bo nie wiem jakie mogą być inne przyczyny nie czytania lektur.
 
Status
Zamknięty.
Do góry