Gułagi czy obozy koncentracyjne?

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
jeśli się chcesz czegos dowiedziec to poczytaj może ksiązki np. „Inny świat”
Grudzińskiego albo „Medaliony” Nałkowskiej a tak po za tym to co to za durny temat porównywać lagry do lagrów to tak jakby porównywać który dziadek miał gorzej mój by był w obozie niemieckim czy twój bo w rosyjskim
Gdybyś przyszedł tu nie tylko kierowany chęcią skrytykowania mnie to byś przeczytał wszystkie posty, chociażby pobieżnie. Już pisałam, że jeśli kogoś obraziłam to przepraszam.
Poza tym głównie kierowana byłam taką myślą: wszyscy tutaj mówią, że Stalin wyrządził o wiele więcej zła niż Hitler i że jest gorszy. A jak było w obozach?
A o "Medalionach" Nałkowskiej słyszałam negatywną krytykę.
 

aaaaa2

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
132
Punkty reakcji
1
Raoul

zauważ on napisał że od początku rewolucji do 1956r. zginęło 60mln. a w obozach niemieckich w o wiele mniej lat zginęło właśnie te 30-50mln
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Raoul

zauważ on napisał że od początku rewolucji do 1956r. zginęło 60mln. a w obozach niemieckich w o wiele mniej lat zginęło właśnie te 30-50mln
Nie bardzo rozumiem. W obozach niemieckich zginęło 30-50 mln, czy po prostu tak jakoś napisałeś, że nie mogę tego rozgryźć ?
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
jeśli się chcesz czegos dowiedziec to poczytaj może ksiązki np. „Inny świat”
Grudzińskiego albo „Medaliony” Nałkowskiej a tak po za tym to co to za durny temat porównywać lagry do lagrów to tak jakby porównywać który dziadek miał gorzej mój by był w obozie niemieckim czy twój bo w rosyjskim
uwielbiam jak ktos przeczytal lektury szkolne i teraz mysli ze wie wszystko i chce innych uczyc.
Fakt zgodze sie z Toba ze tego typu porownanie jest conajmniej nie na miejscu. jeszcze tylko sondy brakuje...

Nie bardzo rozumiem. W obozach niemieckich zginęło 30-50 mln, czy po prostu tak jakoś napisałeś, że nie mogę tego rozgryźć ?
nie no ja to odczytalem tak ze w obozach koncentracyjnych w mniejszym odstepie czasowym zginelo 30-50mln niz w okresie rewolucji
.....a moze trzeba to odczytac inaczej....
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Ja zrozumiałem, że w obozach niemieckich w krótszym okresie czasu zginęło te 30-50. Jeśli mam rację to prosiłbym użytkownika aaaaa2 o jakieś dane potwierdzające. Jeśli zaś się mylę to przepraszam. To pewnie dlatego, że mam zakuty łeb, co widać.
 

skruszel

Nowicjusz
Dołączył
2 Kwiecień 2009
Posty
7
Punkty reakcji
0
Tak sie zastanawiam, w których gorzej traktowano więźniów? Obozów było kilka (dziesiąt?) a gułagów ok. 476- no właśnie czy to miało w ogóle jakiś wpływ na traktowanie więźniów? No i nie wiem czy brać tu pod uwagę obozy zagłady (niemieckie).
Co sądzicie?

Pierwsza część pytania źle postawiona. "Co gorsze?" Zła nie należy relatywizować. Druga część pytania już bardziej merytoryczna. "Gdzie panowały gorsze warunki?" Otóż i w jednych i w drugich wycieńczanie więźniów było tak potworne, że przekraczało granice wytrzymałości (fizycznej i psychicznej), prowadząc do śmierci człowieka. Ponieważ i w jednym i w drugim przypadku granica to została przekroczona, to nie ma sensu zastanawiać się, gdzie panowały cięższe warunki, bo tu i tam były one zbyt ciężkie, aby człowiek mógł je wytrzymać.

Pozdrawiam
Andrzej

Niemiecki
^_^
 

kasiulka11316

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2009
Posty
40
Punkty reakcji
0
zgadzam się ze nie mozna stwierdzić co było gorsze. O hitlerze wiemy więcej bo cała praca w obozach była po prostu lepiej udokumentowana. O łagrach natomiast mówi się mniej, a co do dzieci. Ciekawe co działo sie z tymi narodzonymi w łagrze???
Jeśli już się podaje przykład że Hitler był "lepszy" to proszę to uzasadnić. Fakt faktem, że do niemieckich obozów zabierano ludzi bez jakichkolwiek wyjaśnień, a do sowieckich po banalnych oskarżenich, ale za to przesłuchania były tak okropną męką, że w gruncie rzeczy podpisywano akt oskarżenia, który nie miał nic wspólnego z prawdą. A co do książek to polecam jak wyżej już ktoś napisał "Inny swiat" Herlinga-Grudzińskiego i "Jeden dzień Iwana Denisowicza" Sołżenicyna. A patrząc po niektórych ostach stwierdzam że niektórzy niewiele wiedzą na temat obozów, albo jeśli już to znają jedną stronę medalu i bronią czegoś o czym nie mają pojęcia. Bez urazy ale naprawdę wystarczy przeczytać jedną książkę i sprawa sama by się wyjaśniła. Tak, więc wybrać nie można, ponieważ i tu i tu ginęli niewinni ludzie. A na plus Hitlera można uznać że medycyna posunęła się niezwykle do przodu tylko bardzo ogromnym kosztem, i zgadzam się z opinią, że był on niezwykle inteligentnym człowiekim(szalonym), ale inteligentnym. A i jeszcze jedno. Sowieckie obozy NIE PRZESTAŁY ISTNIEĆ, są nadal, tylko może warunki się polepszyły, ale szerzej na ten temat się nie wypowiem bo nie weim.
 

saviola_13

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
637
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Krk
kasiulka masz w większości racje, tylko mnie rażą te obozy hitlera. Hitler ani nie wymyślił obozów koncentracyjnych a wymyślili je Anglicy, ani nie wprowadzał ich, tylko tym zajmowała się już administracja, tworząc oboz koncentracyjny wg sprawdzonego schematu, jedna kuchnia w centrum, orkiestra przy wyjściu etc. Fakt że pytanie niefortunne, aczkolwiek biorać pod uwagę wszystkie mi dostępne informacje zaryzykuje stwierdzeniem że gorzej było w łagrach. Istotna kwestia jest tez taka że lagier utożsamiany jest z Oświęcimiem, i to jest takie uproszczenie, a przeciez bywały różne obozy, i te cięższe do przeżycia(jak Auchwitz) i te w których było ciut lepiej...
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
no fakt niektore byly jak turnus w Juracie......
 

saviola_13

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
637
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Krk
LaggeR nie rozumiem Twojej ironii. Dokładnie napisałem żeby nie generalizować, nie napisałem przecież że były obozy w których był popcorn i cola...
 

kasiulka11316

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2009
Posty
40
Punkty reakcji
0
spokojnie forum przecież nie jest odtego żeby się kłócić. Osobiście wypowiedziałam się na ten temat tylko dlatego że mam temat prezentacji maturalnej podobny i dość dużo na ten temat czytam. I nie potarfiłabym zdecydować gdzie było gorzej.

Smutne jest jednak to że niektórzy starają się odpowiedzieć na pytanie, na któro ciężko znaleźć odpowiedź a moim zdaniem nie powinno się jej szukać, a niektórzy obrażją innych z tego powodu.


Wszędzie było źle, nigdzie dobrze.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
A słyszał ktos może o Pileckim? I tym słynnym: Oświęcim to była igraszka? (po przesłuchaniach komunistów)
Jestem własnie w trakcie czytania książki o gułagach. Nie jestem (jeszcze) w pełni "poinformowana" co robili w Auschwitz, ale praca w warunkach -50 przy wyrębie drzew z posiłkiem 700g chleba (na dzień) nie należy raczej do przyjemnych.
A coś co mnie zszokowało to wiadomość o wydarzeniach na wyspie Nazino.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
A słyszał ktos może o Pileckim? I tym słynnym: Oświęcim to była igraszka? (po przesłuchaniach komunistów)
Ktoś słyszał, choć wiele zrobiono, by o nim nie słyszano. Cytat za Wiki:

"27 stycznia 2005 r., podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz, Aleksander Kwaśniewski wymienił zasłużonych więźniów obozu, do których zaliczył takie nazwiska, jak m.in.Józef Cyrankiewicz, Tadeusz Borowski, Seweryna Szmaglewska, Bronisław Czech, Xawery Dunikowski. Władysław Bartoszewski i innych. Pominął m.in. Witolda Pileckiego i św. Maksymiliana Kolbego[5].
30 lipca 2006 r., przy okazji obchodów 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego"

Tacy właśnie ludzie są prawdziwymi, a nie wątpliwymi bohaterami. Takim powinno się stawiać pomniki i robić o nich filmy.
 

kicajaj

Nowicjusz
Dołączył
5 Styczeń 2009
Posty
212
Punkty reakcji
0
A słyszał ktos może o Pileckim? I tym słynnym: Oświęcim to była igraszka? (po przesłuchaniach komunistów)
Jestem własnie w trakcie czytania książki o gułagach. Nie jestem (jeszcze) w pełni "poinformowana" co robili w Auschwitz, ale praca w warunkach -50 przy wyrębie drzew z posiłkiem 700g chleba (na dzień) nie należy raczej do przyjemnych.
A coś co mnie zszokowało to wiadomość o wydarzeniach na wyspie Nazino.

niestety nie dla wszystkich historia była łaskawa... fajnie było by poznać prawdę ;]
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
65
Miasto
wielkamałopolska
czy woli zginąć w komorze gazowej czy też zaginąć z głodu lub z zimna podczas morderczej pracy.

To jest pytanie na które może sobie każdy spróbować odpowiedzieć.
Pomijając fakt że raczej jeszcze nie umieraliśmy mogą to być rozważania na temat naszych lęków.
Natomiast pytanie przewodnie nie może znaleźć odpowiedzi.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
A ciekawa jestem kto dokładnie był pomysłodawcą budowania obozów niemieckich (pewnie Himmler) i czy były inspirowane gułagami...
 

kasiulka11316

Nowicjusz
Dołączył
20 Kwiecień 2009
Posty
40
Punkty reakcji
0
A ciekawa jestem kto dokładnie był pomysłodawcą budowania obozów niemieckich (pewnie Himmler) i czy były inspirowane gułagami...


Hitler wzorował sie na sowieckich obozach. i to stamtąd ściągnął pomysł. Dokładniej napiszę później bo muszę sobie jeszcze przypomnieć
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
65
Miasto
wielkamałopolska
Ktoś tu się niedawno denerwował, w którymś temacie, że się mówi,że to Hitlera obozy a to nie jego pomysł był. Podobno :p
Jeśli chodzi o to kto pierwszy zbudował to masz rację nie Hitler.

Wikipedia:
Według Władysława Konopczyńskiego obozy koncentracyjne tworzyli Rosjanie dla jeńców polskich, uczestników konfederacji barskiej. Istniały trzy takie obozy w Połonnem, Warszawie i w pewnym miejscu na Litwie. Koncentrowani w nich konfederaci oczekiwali na zesłanie na Syberię. [1]

Pierwsze obozy zastosowały władze hiszpańskie (1896) wobec powstańców na Kubie, władze brytyjskie (1899-1902) w czasie wojen burskich dla "koncentracji" ludności górskiej i wiejskiej sprzyjającej Burom w celu lepszej ich kontroli, oraz władze amerykańskie (1900) na Filipinach. Przed pierwszą wojną światową Niemcy stworzyli obozy koncetracyjne w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (dzisiejsza Namibia). Ciężka praca fizyczna, niedostatek żywności i zabójstwa spowodowały zgon 65 z 80 tysięcy członków plemienia Hererów. Współodpowiedzialny zbrodni był ówczesny komisarz Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej - Heinrich Göring, ojciec Hermanna Göringa.[2]


Obozy koncentracyjne różnego rodzaju istniały w wieku XX w bardzo wielu państwach.
Pod tą nazwę można podciągnąć sporo, na upartego nawet getta nie koniecznie żydowskie.
W cieniu wieków ukryty jest ten pierwszy, możemy się spierać o autorstwo ale nie zmienia to odpowiedzialności naśladowców.
 
Do góry