Germanizacja

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
o germanizacji uczą się dzieci od najmłodszych lat, rugi pruskie, strajk we Wrześni, Hakata... skojarzenia są jednoznaczne. Ale spróbujmy nieco inaczej, tzn jak wyglądała germanizacja gdzie indziej np właśnie w Szkocji. Anglicy to też naród germański, chociaż termin "germanizacja" odnosi się w naszej, polskiej świadomości tylko do Niemców i ich działań, to wydaje mi się, że tu termin ten też pasuje. Zatem co sądzicie o Szkotach, jako Brytyjczykach? Mówią niby po angielsku, ale... chociaż swojego języka nie używają niemal wcale, to ten ich angielski też jest "ich". Są jeszcze kwestie kulturowe, niepodległościowe. Dlaczego w Szkocji nie ma Waszym zdaniem odpowiednika IRA, czy ETA?
 

Piotrono

niedoszły chemik
Dołączył
6 Marzec 2007
Posty
845
Punkty reakcji
0
Miasto
jak to skąd? stąd!
Wydaje mi się dlatego, że północno-zachodnia Europa była zamieszkiwana przez germanów. Osiedlili się w np. tej Szkocji, tam język zmieniał się, do angielskiego, jednak zawsze jest to język germański. Tak jak polski należy do języków słowiańskich. :)
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
Wydaje mi się dlatego, że północno-zachodnia Europa była zamieszkiwana przez germanów. Osiedlili się w np. tej Szkocji, tam język zmieniał się, do angielskiego, jednak zawsze jest to język germański. Tak jak polski należy do języków słowiańskich. :)

Szkoci są Celtami, a Szkocja została podbita przez germańskich Anglików. Dość długo Szkoci mówili swoim językiem, ale dziś niewielu Szkotów go zna (podobnie jak z językiem walijskim, czy irlandzkim, wszystkie te celtyckie narody zostały podbite i całkowicie "zgermanizowane językowo").

A to Szkoci nie sa celtami?

Są.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Żeby była jasność oryginalny szkocki gaelick, należy do języków celtyckich, które to są już językami ginącymi. Ten język też nie miewa się dobrze jeśli chodzi o rozpowszechnienie. Po za tym językiem szkockim możemy nazwac też tamtejszy dialekt angielskiego i wtedy to już język germański.
Co do historii, to kiedyś północno-zachodnia i nie tylko Europa, była zdominowana przec Celtów. Potem (w maksymalnym uproszczeniu) następowało wypieranie Celtów, przez ludy germańskie. Raczej jak zawsze w takich wypadkach, chodzi w wiekszości o przejmowanie nowej kultury, nie o ściśle biologiczne zastępowanie jednych ludzi przez drugich. Irlandia, Walia i Szkocja to unikatowe, miejsca gdzie ślady kultury celtów pozostały do dziś.

Rafti. Szkoci są dziś pogodzeni z germanizacją, ale nie zawsze podchodzili do tego tak potulnie.
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
Rafti. Szkoci są dziś pogodzeni z germanizacją, ale nie zawsze podchodzili do tego tak potulnie.

właśnie o to mi chodzi. Aczkolwiek, nie wydaje mi się, żeby i teraz podchodzili potulnie. Niechęć do Anglików u Szkotów po prostu "się czuje"(z resztą z wzajemnością). Ale jak to jest, że nie "stawiali się" Anglikom tak ostro jak Irlandczycy?
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Pewnie dlatego, że oni stawiaja opór dłużej i dziś juz trochę brakuje im sił. Można powiedzieć, że Anglikom w większym stopniu udało sie nadwyrężyć ducha w tym narodzie.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Odpowiedz na ten temat znajduje sie w filmie Trainspotting, w scenie gdzie Renton kwestionuje wycieczke w góry :D
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Chyba anglicyzacja, a nie germanizacja - termin, zdaje się odnosi się do konkretnego języka, a nie grupy językowej. A Szkoci nie mają przypadkiem własnego parlamentu i nie są bliscy uzyskania autonomii, czy w ogóle odzielenia się od UK? Mam wrażenie, że w ostatnich latach zintensyfikowali działania w tym zakresie...
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
Chyba anglicyzacja, a nie germanizacja - termin, zdaje się odnosi się do konkretnego języka, a nie grupy językowej. A Szkoci nie mają przypadkiem własnego parlamentu i nie są bliscy uzyskania autonomii, czy w ogóle odzielenia się od UK? Mam wrażenie, że w ostatnich latach zintensyfikowali działania w tym zakresie...

tu nie chodzi tylko o język. Germanizacja na ziemiach polskich nie polegała tylko na narzucaniu języka nienieckiego. Szkoci mają własny parlament i coś na kształt autonomii, ale moim zdaniem na oddzielenie się od UK się nie zanosi.
 

Majordomus

Departament ds. kontroli używania mózgów
Dołączył
27 Wrzesień 2008
Posty
1 281
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Łódź
No tak, po 1707 r. przywrócili sobie parlament dopiero w 1998 r.
 

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
tu nie chodzi tylko o język. Germanizacja na ziemiach polskich nie polegała tylko na narzucaniu języka nienieckiego. Szkoci mają własny parlament i coś na kształt autonomii, ale moim zdaniem na oddzielenie się od UK się nie zanosi.
Jasne, że nie tylko o język, ale język to podstawa. Nie wspominając, że na ziemiach angielskich osiedlali się zarówno Normanowie jak i Sasi (fakt - ci byli Germanami, jest nawet w użyciu zwrot - "anglosaski"), swoje wtrącili Rzymianie. Cholernie trudno określić Angoli jako w miarę typowych German. Stąd nie bardzo pasuje mi tu określenie "germanizacja". A jeśli chodzi o samych Szkotów to naprawdę coś ostatnio czytałem, że coraz bardziej nie po drodze im z Anglikami, tylko nie mam czasu tego wyszperać.
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Szkoci nie wyszli tak źle na uni z 1707 r. Przez 200 lat Imperium widać nieproporcjonalną dla tego małego narodu liczbę wielkich polityków, generałów, wynalazców, przedsiębiorców.
 
Do góry