Gdyby w Polsce rządziła monarchia...

W

wiki9969

Guest
Postanowiłam puścić nieco wodze fantazji i zastanowić się nad tym, co by było gdyby w Polsce rządziła monarchia na wzór brytyjskiej? Zdaję sobie sprawę z tego, że utrzymanie rodziny królewskiej sporo kosztuje podwładnych, ale trzeba też zauważyć, że życie brytyjskiej królowej i jej rodziny wzbudza spore zainteresowanie zarówno Brytyjczyków jak i osób spoza Zjednoczonego Królestwa, a to wiąże się z zyskiem. Być może gdyby w Polsce panowali królowie, to historia w ubiegłym wieku potoczyłaby się nieco inaczej? Może agresja radziecka i niemiecka skierowana byłaby w innym kierunku...A nawet jeżeli nie, to pewnie nasza rola na zagranicznej scenie politycznej byłaby nieco inna? Ponadto mielibyśmy tytuły nawiązujące do różnych klas społecznych i prawdopodobnie Polska byłaby bogatsza niż teraz. Takie rozważania mnie ostatnio naszły, ponieważ postanowiłam zapoznać się z historią własnej rodziny i... jestem szlachcianką bez jakichkolwiek praw. :D Ale tu nie chodzi o mnie, lecz o monarchie, tak więc zapraszam do dyskusji. :D :D
 
M

MacaN

Guest
Nie sadzę, by Monarchia Konstytucyjna w jakikolwiek sposób wpłynęłaby na zamozoność Polaków. Na jakiej podstawie wysnułaś taki pomysł?
 

Jimmy James

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
143
Punkty reakcji
8
wiki9969 napisał:
Być może gdyby w Polsce panowali królowie, to historia w ubiegłym wieku potoczyłaby się nieco inaczej? Może agresja radziecka i niemiecka skierowana byłaby w innym kierunku...
To znaczy? Rosjanie i Niemcy (+ Austriacy) nie oszczędzili Rzeczpospolitej gdy panował tu ostatni król : )


wiki9969 napisał:
.A nawet jeżeli nie, to pewnie nasza rola na zagranicznej scenie politycznej byłaby nieco inna?
Pozycja UK w świecie nie wynika z tego, że głową państwa jest król(owa) a nie prezydent. W Polsce również różnicy nie robi, że w Szwecji, Holandii czy Hiszpanii są królowie a nie prezydenci.


wiki9969 napisał:
prawdopodobnie Polska byłaby bogatsza niż teraz
hę?
 

Synthesis

Nowicjusz
Dołączył
26 Kwiecień 2016
Posty
22
Punkty reakcji
3
Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu ;)
 
M

MacaN

Guest
Heh :) Dokładnie, choć to jednak dość uproszczone. Wiadomo, że na Bliskim Wschodzie, czy w Afryce demokracja to poroniony pomysł.

Przy czym nie jestem też fanem obecnej formy demokracji, w której to zwykły pijak ma prawo głosu. I ten głos jest równie ważny, jak głos profesora.
 

Jimmy James

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2015
Posty
143
Punkty reakcji
8
Synthesis napisał:
Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu
Stwierdzono również, że kalafiorowa jest najgorszą zupą, ale dobrze przyrządzony nawet mi smakuje.
 
Do góry