funkcje-zadanko

jarusk

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2006
Posty
55
Punkty reakcji
0
witam koledzy.moglibyscie rozwiklac mi zadanko z matmy.chodzi o funkcje.tresc zadania

W jednym ukladzie wspolrzednych naszkicuj wykresy nastepujacych funkcji: y=2, y= -x i y= x-8. Jaka figura jest figura ograniczona jest wykresami tych funckji.Oblicz pole tej figury.

prosze o pomoc z gory dziekuje :eek:k:
 

pszczółka

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
160
Punkty reakcji
0
jest to trójkąt

h=6
a=12
P=1/2*a*h
P=1/2*12*6=36[jednostek kwadratowych]

nie wiem jak wytłumaczyć Ci rysowanie tych wykresów, bo to są podstawy funkcji
 

jarusk

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2006
Posty
55
Punkty reakcji
0
dziekuje pszczolka czy mogla bys podac jak sie rysuje te wykresy?jak sie wyznacza punkty przeciecia?
 

pszczółka

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
160
Punkty reakcji
0
nie zabardzo wiem jak to wytłumaczyc... ;/ i wiem,ze to głupie, ale: zrobiłam coś co Ci moze pomoze w pancie i jak ja mam to zamieścić tutaj?? wiem, wiem... beznadziejne pytanie ale ja naprawde nie wiem jak ten załącznik dodac, próbowałam i mi nie wychodzi :(

chba że Ci mailem wyśle
 

jarusk

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2006
Posty
55
Punkty reakcji
0
nie zabardzo wiem jak to wytłumaczyc... ;/ i wiem,z e to głupie, ale zrobiłam coś co Ci moze pomoze w pancie i jak ja mam to zamieścić tutaj?? wiem, wiem...ale ja naprawde nie wiem jak ten załącznik dodac, próbowałam i mi nie wychodzi :(

hmm jak piszesz posta to zaraz pod miejscem w ktorym piszesz masz panel zalaczniki. tam dajesz przegladaj, wybierasz, dajesz otworz i juz. potem dajesz napisz post
 

pszczółka

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
160
Punkty reakcji
0
wysłałam

a wysokosc i podstawa...po narysowaniu funkcji policzyłam kratki :) bo to ładny trójkąt wychodzi
 

madleneczka

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2007
Posty
283
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Miasto
Z Nieba.
Potrafisz rozwiązać układ równań?
mamy 3 proste: y1=2, y2=-x i y3=x-8
Najpierw sobie wyznaczasz punkt przecięcia y1 z y2 podstawiając te równania do jednego układu równań:
y=2
y=-x

Punkt przecięcia na pewno będzie w lewej górnej ćwiartce. Funkcja y=2 będzie prostą równoległą do osi x przecinającą oś y w punkcie (0,2),y=-x to proste biegnąca ukośnie od lewej górnej ćwiartki przez punkt (0,0) do prawej dolnej ćwiartki. y1 i y2 przetną się w punkcie (-2,2), co wynika z układu równań (y, czyli drugą współrzędną już mamy i jest ona równa 2, a y=-x podstawiamy pod y=2 i wychodzi, że -x=2, czyli x=-2 -> pierwsza współrzędna). Więc mamy już pierwszy wierzchołek trójkąta: A=(-2,2).

Drugi będzie w miejscu przecięcia y2 i y3: (kolejny układ współrzędnych)
y=-x
y=x-8
Skoro y=-x, to zamiast y w drugim równaniu możemy umieścić te -x:
-x=x-8
-2x=-8
x=4
y=-4
Drugi wierzchołek: B=(4,-4)

Trzeci to pkt przecięcia y3 i y1, znów układ:
y=2
y=x-8

y już mamy (druga współrzędna trzeciego wierzchołka =2), więc zamiast y w drugim równaniu podstawiamy 2:
y=2
2=x-8 => x=10

Trzeci wierzchołek trójkąta: C=(10,2)

Wystarczy zaznaczyć te pkty w ukł. współrzędnych i połączyć je ze sobą. Następnie obliczyć pole tego trójkąta.
P.S. Jakbyś chciał narysować jeszcze prostą y=x-8, to przechodzi ona przez punkty (0,-8), (10,2), (8,0)
 
Do góry