Fizyka czy chemia - co wybrać na mature ?

Ameliaa

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2009
Posty
27
Punkty reakcji
0
Witam. Mam bardzo duży problem. Chciałabym dostac sie na Politechnike Gdanska , ale jeszcze nie zdecywodwałam na jaki kierunek. Patrzyłam już mniejwięcej jakie ewentualnie kierunki by mnie interesowały i tam jest wymagana albo matematyka albo fizyka albo chemia. I tu sie pojawia problem. Wiem , ze na pewno bede zdawała mature rozszerzona z matematyki, lecz nie wiem czy mam jako dodatkowy przedmiot wybrac chemie czy fizyke? ;/ Obecenie jestem na profilu mat-fiz-inf jednak nie za bardzo lubie fizyke i latwo mi nie przychodzi. Z drugiej strony skoro jestem na rozszerzonej fizyce to powinnam ja zdawac, lecz wole jednak chemie i przychodzi mi latwiej niz fizyka, ale sie zastanawiam czy dalabym rade zdac mature rozszerzona z chemii na te 90%. Nie mam zielonego pojecia co jest łatwiejsze i łatwiej zdać: chemie czy fizykę? Co Wy byscie wybrali i co jest łatwiejsze według Was? Zaznaczam, ze do matury mam jeszcze rok czasu.
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Na poziomie rozszerzonym wszystkie przedmioty są trudne, jeśli dobrze się czujesz w chemii to wybór wydaje się oczywisty
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Po co laboratorium, przecież nie każą robić doświadczeń. Ja mam dostęp i jakoś nie zauważyłem, żeby mi od tego lepiej chemia wchodziła ;) Jeśli uczyłaś się fizyki przez 2 lata na rozszerzeniu (zakładam, że maturę zdajesz w tym roku), a chemii tylko na podstawie, to ciężko Ci będzie nadrobić to wszystko, tym bardziej, że rozszerzona chemia jest znacznie trudniejsza do nauki, niż ta z podstawowego zakresu. Wybrałbym w związku z tym fizykę, jak przysiądziesz 8 miesięcy to powinnaś wyćwiczyć te zadania. Z drugiej strony - jak czujesz, że za chiny tego nie rozkminisz... Nie no, mimo wszystko dalej fizyka.
 

xxxxxx92

Nowicjusz
Dołączył
23 Lipiec 2010
Posty
44
Punkty reakcji
2
Wiek
31
Rozszerzana fizyka jest bardzo, bardzo łatwa :) Większość uważa, że łatwiejsza od podstawowej bo są na niej zadania, a na podstawie praktycznie sama teoria.
 

Ameliaa

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2009
Posty
27
Punkty reakcji
0
Ale jak przeglądałam niektóre zadania z matury z fizyki, to czesc jest strasznie trodna, a jakiś czas temu ktoś mi powiedział, ze matura z chemii co roku jest podobna tzn. schemat jest ten sam , sa podobne zadania tylko dane inne.. to prawda?
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
W sumie prawda, ale są też pewne nowe elementy. Np. redoksy były zawsze, ale nie zawsze z bilansem jonowym, entalpia/entropia też była chyba co roku, ale zmieniały się typy zadań... Ale generalnie te matury są do siebie dość podobne.
 

O.N.A_17

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2010
Posty
135
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
czas i przestrzeń
Myślę, że najlepiej byłoby gdybyś najpierw wybrała kierunek na jaki chcesz się wybrać, a później dostosowała do tego maturę.
Z drugiej strony skoro jestem na rozszerzonej fizyce to powinnam ja zdawac
Tu się nie zgodzę, to, że jesteś w klasie o rozszerzonej fizyce do niczego nie zobowiązuje.
Btw, też jestem na roz. z fizy i zdawać jej nie zamierzam, bo jest mi zwyczajnie niepotrzebna. Ja się wybieram na PG na architekturę
 

motylek99

naćpana marzeniami.
Dołączył
13 Lipiec 2006
Posty
4 203
Punkty reakcji
0
Wiek
31
wiesz, chemia podstawowa znacznie różni się od chemii rozsz. (pierwiastki z bloku D, elektrochemia, chemia organiczna również okrojona etc.) , więc szczerze mówiąc nie masz za bardzo jak porównać twojej wiedzy z tych dwóch przedmiotów.
chyba że pójdziesz na korki z chemii i zaczniesz rozwiązywać mnóstwo zadań- może nadrobisz.

ja na twoim miejscu opcjonowałabym na fizykę, chemia wcale nie jest taka łatwa;) , fizyka też nie należy do łatwych przedmiotów, jednak matura z chemii to nie tylko zadania, ale w 80% to zadania, które sprawdzają twoją chemiczną wiedzę-chodzi mi o doświadczenia/obserwacje/wnioski etc.
 

Keyvee

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2010
Posty
131
Punkty reakcji
4
W mojej szkole jak ktoś nie zdaje matury to z fizy, wiec lepiej Chemie wybrać
 
K

krzysztofandraszak

Guest
Chemia rozszerzona jest o wiele łatwiejsza niż fizyka rozszerzona. Problem polega na tym, że oba przedmioty trzeba rozumieć. Rok na załapanie różnicy między chemią rozszerzoną a podstawową to mało czasu, także radziłbym zostać przy fizyce.
 

Ameliaa

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2009
Posty
27
Punkty reakcji
0
Witam. Mam bardzo duży problem. Chciałabym dostac sie na Politechnike Gdanska , ale jeszcze nie zdecywodwałam na jaki kierunek. Patrzyłam już mniejwięcej jakie ewentualnie kierunki by mnie interesowały i tam jest wymagana albo matematyka albo fizyka albo chemia. I tu sie pojawia problem. Wiem , ze na pewno bede zdawała mature rozszerzona z matematyki, lecz nie wiem czy mam jako dodatkowy przedmiot wybrac chemie czy fizyke? ;/ Obecenie jestem na profilu mat-fiz-inf jednak nie za bardzo lubie fizyke i latwo mi nie przychodzi. Z drugiej strony skoro jestem na rozszerzonej fizyce to powinnam ja zdawac, lecz wole jednak chemie i przychodzi mi latwiej niz fizyka, ale sie zastanawiam czy dalabym rade zdac mature rozszerzona z chemii na te 90%. Nie mam zielonego pojecia co jest łatwiejsze i łatwiej zdać: chemie czy fizykę? Co Wy byscie wybrali i co jest łatwiejsze według Was? Zaznaczam, ze jestem w 2 liceum.
 

blebleja

Nowicjusz
Dołączył
19 Wrzesień 2010
Posty
4
Punkty reakcji
0
cześć mam problem chce isc do liceum do klasy o profilu biol.- chem. ale nie wiem co che po tym robic potrzebuje kilku pomysłów :D
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Politechnika - biotechnologia, chemia, technologia chemiczna, inżynieria biomedyczna, ochrona środowiska. Pod warunkiem, że się dodatkowo do matmy przyłożysz.

Uniwerek - biologia, biochemia, biologia z geografią, biologia z geologią, neurobiologia, chemia, biotechnologia, OŚ (trochę "inne" niż na polibudzie).

Medyczne - lekarski, farmacja, analityka medyczna, biotechnologia medyczna, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne itd.

Dużo jest kierunków, na które możesz iść po biolchemie. Zdecyduj się, co Cię najbardziej interesuje i jaką pracę chcesz wykonywać - czy wolisz laboratorium, kontakt z ludźmi, chcesz mieć własny biznes...
 
Do góry