Filmy Dające Do Myślenia. Psychologia W Filmie.

morfeusz

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2005
Posty
441
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Poznań
Witam wszystkich zainteresowanych filmem Myśli, schize, psyche :). Podaję kilka ciekawych pozycji filmowych wybiegających poza ramy technik odtwarzających przenośne, ruchome obrazy wielokrotnego użytku; filmy, które czasem nieproszone wchodzą w umysły przeciętnego choć coraz częściej wymagającego odbiorcę wizualnego. Takie filmiki, o których nie da sie zapomnieć, a wręcz przeciwnie powracają jak bumerang do życia szarego wyjadacza chleba. Proponuję.

Mechaniczną pomarańczę. Oczywiście Seven, Telefon. Rekwiem dla snu. House of 9, Lot nad kukułczym gniazdem. Kolekcjoner Kości. Stygmaty

Na ten czas to tyle, gdy moje szare komórki zaczną lepiej pracować. To podam jeszcze z parę schizowatych filmów :)
Proszę o kolejne pozycje. No i w miarę możliwości krótką ich recenzję.f9f32a38bdb214c1344663933ad9ebad.gif
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Kolekcjoner kości i Stygmaty to nie były zbyt dobre filmy moim skromnym i subiektywnym zdaniem :)
Mnie o dziwo do "przemyśleń" słonił "Matrix 1". Był to wtedy świeży pomysł, nowa idea.
"Siedem" przyznaję film świetny, obrzydliwy aż do bólu i prawdziwy. Może właśnie dlatego taki straszny?
We mnie długo zostały "Godziny". Przejmujący film o tolerancji, braku radzenia sobie z samą soba i własna seksualnością, oraz o tych, którym się udało znaleźć, niełatwe i zawsze czymś okupione wyjście z zawikładnej sytuacji.
 

KOZA-88

www.scinawka.xt.pl
Dołączył
6 Sierpień 2005
Posty
647
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
..:: Dolnyśląsk ::..
haaaaaaaa uwielbiam takie filmy !!
proponuję :

1. Odkupienie - mistrzostwo świata :D
2. Purpurowe Rzeki I i II

i jak sobie coś przypomnę to napiszę :]

By The Way :p Piła zarąbista :]

PS.

jak ktoś zna filmy o seryjnych mordercach ! ale najlepiej takie żeby się główkować nad nimi :] piszcie :)
 

nns

.a murderer.
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
6 939
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Ja polecam "Miasto gniewu".

"Niezależnie od pozycji społecznej, rasy, płci i przekonań religijnych łączy nas jedno... niewiele wiemy o sobie. Skoro nie jesteśmy w stanie poznać do końca samych siebie, zawsze w kontaktach z innymi będziemy opierać się na stereotypach i uprzedzeniach. Tak, jak bohaterowie filmu - ósemka osób mieszkających w Los Angeles, pozornie nie związanych ze sobą. Pewnego dnia przy drodze zostaje odkryte ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. Aby odkryć kto jest mordercą akcja filmu cofa się o 24 godziny śledząc działania wspomnianych 8 osób, które mogą być zamieszane w tę zbrodnie.."

Zaden horror, ani dreszczowiec.
Film który naprawde daje do myslenia..
Polecilam ten film mojego ojcu, który po obejrzeniu bardzo się zdziwil, że ja w ogole na niego spojrzalam.
Film zyskał miano najlepszego w okresie wakacji..
Nie wiem czy byl w kinach..
 

morfeusz

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2005
Posty
441
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Poznań
Purpurowe rzeki widziałem. I troszeczkę się zawiodłem na nich. Rozczarowało mnie ich zakończenie. Początek w obu filmach wprowadzał widza w świat pewnego mistycyzmu, ezoteryzmu. No ale potem to juz banał, amfetamina, która wzmacniała siłę, księga, o której nic nie wiadomo i inne tego typu niesmaczki. :)

Matrix hm surrealistyczna wizja rzeczywistości. Jednakże w miarę jej kontynuacji (kolejne części), zatraca się "schizmatyczną" jej zaletę. Z psyche przerodził się w since (ang).

Podaję białego kruka " Kwiaty na poddaszu" bardzo stary film. Moze nie na tyle psyche co drama. Jednakże warto go obejrzeć ze względu na jego fabułę, która odzwierciedla apodyktyczny wpływ zakłamanej matczynej Miłości i walki z nią dzieci.

No i najistotniejszy filmik z kategorii silnego psyche. to Hellraiser Który zaliczany jest przez wielu znawców filmowych do horrorów, ale według mnie może być równie dostępny na półkach z filmami psychologicznymi.

Polecam.



Filmy o seryjnych mordercach?

Pewnie Milczenie owiec, Czerwony smok to już znasz na pamieć :)
 

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Podałbym "Misję" o zakonnikach w Ameryce Południowej . Na pierwszy rzut oka nie wygląda na psychologiczny, może dla tego, że jego przesłanie co do natury większości ludzi jest bardzo proste. Mimo wszystko uważam że daje do myślenia.

Ponadto "Impostor - test na człowieczeństwo" z G. Sinisem. To dopiero cholernie zmusza do użycia mózgu, nawet kilka godzin po obejrzeniu ;) Cieszę się że ten film wpadł mi w ręce w te wakacje.
 

Karolowy Pabloski

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2005
Posty
413
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
Starachowice POL / GBR
Bardzo cenie i chwale sobie "Zielona Mila", z angielskiego "The Green Mile"
Jest to film raczej powolny. Daje jednak troszke do myslenia.
Nie jest najnowszy, ale mi zapadl w pamieci i czuje, ze jeszcze dlugo zostanie.
Dla wrazliwych ludzi bedzie strzalem w dziesiatke.

Nastepny to "13scie Malp", z angielskiego "13 Monkeys".
Grajacy tam Bruce Willis odegral swoja role bardzo dobrze.
Polecam. Jesli jestes sprytny bedziesz wiedzial o co chodzi w tym filmie. Nie lada sztuka jest zrozumiec ten film. Bardzo duzo drobnych szczegulow.

Nie watpliwie "The Matrix" zasluzyl sobie na duzo miejsca w mojej pamieci.
Ogromny postep w kinematografii. Miesza w glowie. Swietny film.
Ale tylko i wylacznie pierwsza czesc. Oryginalna i zrobiona z glowa.
Nic wiecej tylko pierwsza.

Oczywiscie przepadam za "Szescian", z angielskiego "Cube".
Tak pierwsza jak i droga czesc.
Oczywiscie polecam obejrzenie naipierw pierwszej potem drogiej.
Przefajny film, daje do myslenia i trzyma w napieciu. POLECAM.

Film, ktory wiele osob kometuje negatywnie, lecz ja go uwielbiam.
Mowie tu o "Wiedzmy Z Blair", z angielskiego "The Blair Witch Project".
Film nakrecony profesjonalnie, jednak sprawia wrazenie, ze zostal nakrecony amatorska kamera.
Grupa ludzi wybiera sie na podroz w glab lasu w celach poszukiwawczych. Czego ?? Zobacz a nie pozalujesz !! He he ... !!

Wymiataja zdrowo te filmy !!
 
Dołączył
7 Październik 2005
Posty
1 992
Punkty reakcji
0
Wiek
116
Tak, The Seven to film nad którym trzeba wysilić swoje komórki. A co do filmu Kwiaty na poddaszu również się zgadzam. Oglądałam ten film już 8 czy 10 lat temu. Byłam wtedy mała, ale bardzo mnie wzruszył i go zapamiętałam. Ach... chciałabym go jeszcze raz obejrzeć. A ktoś mi nawet mówił że jest tego książka. Trzeba się przejśc do biblioteki.
Przerwana lekcja muzyki
Monster
Tożsamość
Koza 88-8mm, Listy do mordercy.
 

Selene

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2005
Posty
55
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z Tych... najlepszych ;]
zgadzam się co do "Matrixa", bo choć teraz nikogo ten tytuł nie dziwi, ba! wiele scen bywa często parodiowanych, to trzeba przyznać, że po obejrzeniu po raz pierwszy tego filmu człowieka wmiata w fotel.
"requiem dla snu" też jest dobre.
Ale jeśli chodzi o filmy dające do myślenia, to jak dla mnie w tym gatunku mistrzem pozostaje Kieślowski. Uwielbiam jego filmy, polecam szczególnie serie "Dekalogu".
Natomiast "Przypadek" tego reżysera mogłabym oglądać bez końca, bowiem film nie mówi tylko o realiach PRL-u, ale także o ludzkiej bezsilności i próbach walki z otaczająca rzeczywistością. Poza tym film jest nakręcony w oryginalny sposób, gdyż ukazuje 3 rozwiązania jednego przypadku ;)
 

morfeusz

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2005
Posty
441
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Poznań
Nie zapominajmy o filmie pt. "Piła". Nieźle zakręcony film. Interesujaca fabuła i Nieoczekiwany zwrot akcji. Chyba nie muszę nikomu streszczać tego filmu. Obeznani w temacie wiedzą o czym piszę :).

Wspomnę jeszcze o "American Psycho". Filmie opartym na równie jesli nie bardziej schizowatej powieści. Niesety autora nie pamiętam. Film opowiada o pedantycznym gościu, który jest na wskrość przesiąknięty idealnoscią. Innymi słowy pisząc, powodem do zabicia kogoś przez tego gościa(a propos Główny aktor tego filmu grał w Ekwilibrium) wystarczała lepsza wizytówka jego wspłpracownika, która posiadała idealną trzcionkę i kolor odpowiadający strusiemu jajku. No cóz każdy ma swoje kuku.

Polecam wspomniany Ekwilibrium z łac. Równowaga- taka futurystyczna wizja świata, w którym zabronione jest wyrażanie emocji no i wszystkiego co sie z nia łączy, kojarzy a więc i sztuki, rzeczy które wybiegaja ponad standard tego co nieemocjonalne.

Na koniec polecam Vanilla Skay niezły filmik dla dwojga, romansidło połączony z elementami psycho, do tego równie ciekawa muzyczka.

Niezapominajmy o "Gathandze" albo Gatandze jak to woli. Również film oparty na futurystycznej wizji świata, w którym ludzie powstają z probówki, a tzw. dzieci Boga- urodzeni siłami natury nie mają racji bytu. Film niedoceniony przez kinomatografię światową.


Polecam równiez Efekt Motyla

Pozdro :)
 

morfeusz

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2005
Posty
441
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Poznań
Oczywiscie przepadam za "Szescian", z angielskiego "Cube".
Tak pierwsza jak i droga czesc.
Oczywiscie polecam obejrzenie naipierw pierwszej potem drogiej.
Przefajny film, daje do myslenia i trzyma w napieciu. POLECAM.


Niestety oglądałem "Cube". Jak dla mnie to ten film jedyne co miał wspólnego z psyche to synchroniczny brak wyrażania emocji. Film nudny jak praca na parkingu strzezonym. Co nie zmienia faktu że rzeczywiście nalezy do gatunku psyche. Jednak jakieś funkcje, logarytmy czy co tam jeszcze nie czynią z filmu gatunku psychologicznego. ale to tylko moje skromne zdania na ten temat.
 

Griczkow

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2005
Posty
358
Punkty reakcji
1
Miasto
Ankh-Morpork
Czas Apokalipsy - wg mnie jest to jedna z najbardziej przerażających wizji piekła. Tak tak... piekła. I daje do myślenia jak mało który...

A poza tym:
Eksperyment - film może być raczej mniej znany więc troszkę o nim opowiem. Opowiada eksperymencie przeprowadzonym na grupie 20 osób. Miała to być taka "symulacja" więzienia. 8 osób zostało strażnikami a pozostałe 12 więźniami. Jak łatwo się domyślić, sytuacja wymyka się z pod kontroli. Film niesamowicie wręcz gra na emocjach widza! Cały seans siedziałem z zaciśnietymi pięściami! Naprawde warte obejrzenia...
Dogville
Blade Runner
kino "narkomańskie" m.in. Trainspotting, Requiem dla snu, Że życie ma sens (polskie kino offowe)
Mulholland Drive
Tańcząc w ciemnościach
Siostry Magdalenki
Folwark zwierzęcy
Wesele
Słoń
anime - Ghost in the shell 1 i 2 oraz Jin Roh: The Wolf Brogade
 

Traumatic

el comandante
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
1 274
Punkty reakcji
0
Miasto
Underground
Lalki - Film o milosci bez ani jednego pocalunku, piekne zdjecia, pomysl, realizacja. Milosc doskonala, milosc do grobowej deski. Arcydzielo. Oczywiscie w rezyseri doskonalego Takeshi Kitano
2046 - Tematyka podobna jak w pierwszym tytule tylko, ze przedstawiona w inny sposob. Wzajemna gra dziennikarza i kobity ktroa zamieszkuje pokoj 2046... wszystko pelne erotyzmu, sporow i oczywiscie milosci; trudnej ale pieknej. Kar Wai Wong i wszystko jasne.
Czlowiek Slon - Przejmujaca opowiesc o "czlowieku sloniu". Zdeformowane cialo czlowieka jest tylko otoczka, jego piekno kryje sie we wnetrzu. David Lynch trafia w sendo i daje chwile do refleksji nad prawidziwym sensem istnienia.

Do tego dodam jeszcze: Hable Con Ella, Gegen Die Wand, Wir Kinder Vom Bahnhof Zoo, Trainspotting, Pi, Les Invasions Barbares, A Scene At The Sea
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Griczkow przypomniałeś mi :p
Dogville
Kurczę ten film mnie po prostu psychicznie nagiął. Minimalizmem i przekazem treści podskórnych.
Transpotting też lubię. Ewan Mc Gregor to dobry, choć juz skomercjalizowany aktor :)

Griczkow przypomniałeś mi :p
Dogville
Kurczę ten film mnie po prostu psychicznie nagiął. Minimalizmem i przekazem treści podskórnych.
Transpotting też lubię. Ewan Mc Gregor to dobry, choć juz skomercjalizowany aktor :)
 

nns

.a murderer.
Dołączył
12 Czerwiec 2005
Posty
6 939
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Bardzo cenie i chwale sobie "Zielona Mila", z angielskiego "The Green Mile"
Jest to film raczej powolny. Daje jednak troszke do myslenia.
Nie jest najnowszy, ale mi zapadl w pamieci i czuje, ze jeszcze dlugo zostanie.
Dla wrazliwych ludzi bedzie strzalem w dziesiatke.
3 razy ogladałam i 3 razy płakałam..

Film, ktory wiele osob kometuje negatywnie, lecz ja go uwielbiam.
Mowie tu o "Wiedzmy Z Blair", z angielskiego "The Blair Witch Project".
Film nakrecony profesjonalnie, jednak sprawia wrazenie, ze zostal nakrecony amatorska kamera.
Grupa ludzi wybiera sie na podroz w glab lasu w celach poszukiwawczych. Czego ?? Zobacz a nie pozalujesz !! He he ... !!
Również polecam.
Podobaly mi się płacze dzieci w lesie.. :)

Miasto gniewu RLZ!
 

morfeusz

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2005
Posty
441
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Poznań
Polecam jeszcze Pzrerwaną lekcję muzyki z Winoną Rider oraz Gothikę. Oba filmy nieźle zakręcone warte poświęca paru godzin.
 
Do góry