Fenomen w polskim ruchu partyzanckim

skoczek478

Nowicjusz
Dołączył
12 Kwiecień 2010
Posty
91
Punkty reakcji
7
Miasto
Zachodniopomorskie
Była to największa jednostka partyzancka, która działała nieprzerwanie od stycznia do lipca 1944 roku.Zapoczątkowała akcję "Burza"i jako zwarty związek taktyczny, najdłużej realizowała jej założenia.Zmobilizowała ponad 6500 żołnierzy.Pokonała szlak długości 600 kilometrów.Wyrwała się z niemieckiego okrążenia.Miała na koncie 60 poważnych bojów.Wszystkie czyny bojowe nie znalazły należytego uznania w powojennym 50-leciu.Teraz też nie wszyscy wiedzą, o jaką jednostkę chodzi? Jest oczywiście ........Dywizja.......Piechoty A.K.
 

rozpylacz715

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2010
Posty
22
Punkty reakcji
0
Do dziś wielu nie ma pojęcia jak ciekawą kartę w naszej historii zapisała ta dywizja.Myślę że te temat jest dla koneserów a nie maglowników tematów i dyskutantów dla samej dyskusji!!
 

Gimer

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2010
Posty
144
Punkty reakcji
5
Miasto
Opolskie
Czy ktoś wie gdzie można szukać materiałów na ten temat . Czy się ukazały jakieś książki.
 
B

bone1906

Guest
Bardzo dobrze, że jest taki wpis, to smutne jak mało Polacy wiedzą o swoich żołnierzach, którzy za nich walczyli. Ciekawa informacja, na pewno ją zapamiętam. Tak samo mnie zainteresowało niedawno, że w Powstaniu Warszawskim brał udział oddział polskich głuchoniemych żołnierzy. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich odwagi.
 
Do góry