FAQ Co zrobić gdy gra nie działa ?

Status
Zamknięty.

jakub007

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2006
Posty
6 127
Punkty reakcji
2
Co zrobić gdy gra nie działa ?


Najczęstszą przyczyną niedziałających gier są sterowniki do karty graficznej, więc pierwszą rzeczą będzie ich reinstalacja/aktualizacja
  • Aby zainstalować nowszą wersję sterowników należy najpierw je wykasować.
  • Instalujemy tylko oficjalne sterowniki najlepiej, aby były podpisane cyfrowo przez Microsoft.
  • Sterowniki do karty graficznej możemy znaleźć na:
  • Aby dowiedzieć się jaką kartę graficzną mamy należy pobrać program "Aida" lub "Everest" w celu sprawdzenia.
  • Jeżeli karta została podkręcona należy wtedy ustawić jej domyślne ustawienia.
http://www.ati.com - oficjalna strona kart graficznych ATI
http://www.nvidia.com -oficjalna strona kart graficznych Nvidia

http://downloads.guru3d.com/ - nieoficjalne sterowniki do kart tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników.


Kolejnym krokiem jest instalacja patcha
  • Patcha możemy znaleźć na oficjalnej stronie gry.
  • Jeśli nie znaleźliśmy go na oficjalnej stronie to szukamy na Google
  • W zależności od gry (wersji) instalujemy patcha
Polecam tą stronkę: http://www.megagames.com/


Gdzie szukać save'ów z gier ?
  • Moje dokumenty
  • Moje dokumenty\My Games
  • główny katalog gry
  • Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji (folder ukryty)
Podczas uruchamiania gry pojawia się komunikat : "16 bitowy podsystem windows / autoexec.nt / błąd instalacji"

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste.

Metoda pierwsza:
Należy wejść do c:\windows\system32 i zobaczyć czy plik autoexec.nt wogóle tam jest.
Jeżeli nie to jego kopia powinna być w folderze c:\windows\repair skopiuj go do system32.

Metoda druga:
Start >> uruchom i wpisać polecenie:

expand X:\i386\autoexec.nt_ c:\windows\system32\autoexec.nt
x - litera napędu optycznego


Błąd: "Włóż do napędu płytę z grą/Wrong CD,Insert CD, ..."

Jeżeli po instalacji wyświetli nam się jeden z powyższych komunikatów to odpowiedź jest tylko jedna ;-) Mamy pirata ;-) Pytamy się na pw. lub szukamy innego forum ;-)

Inne

W systemie mogą siedzieć rożnego rodzaju "szkodniki" (wirusy, trojany, spyware, rokity,...) ,które blokują uruchamianie się gier. Dlatego też należy zeskanować komputer programami w celu wyeliminowania tych "szkodników".


Gdy sterowniki, patache ... nie pomogą.
  • Gry powinniśmy mieć oryginalne, więc piszemy/dzwonimy do producenta lub udajemy się do sklepu w którym daną grę zakupiliśmy
  • Pomoc możemy znaleźć również na stronach producentów gier lub wydawców. Szukajmy działu Support lub Forum. Możliwe jest, że ktoś miał podobny problem i został już rozwiązany.
 

_bambi

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Siemka!
Mam problem z wszystkimi grami.Kiedy je włączam to pisze że brak directa i directa 3D.Kiedy zainstaluje te directy gry dalej nie działają!!
CO ZROBIC?! :bag:

dzięki za pomoc
 

kocipopek

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
24
Punkty reakcji
0
Upewnij się czy twój system aby napewno nie jest przepełniony. Jeśli tak, to przinstaluj go i spróbuj ponownie.
 

Yvantis69

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
29
Punkty reakcji
0
Witam, ja mam problem z GTA VI, otóż gdy gram to komputer często mi się restartuje a najgorsze jest to że z innymi grami jest tak samo, to raczej nie wina zasilacza bo ma 420W, mój komp: procek 2,6 dwurdzeniowy, 4 gb ramu, karta graficzna - geforce 9600 1 gb, mam XP, najnowsze sterowniki i nie wiem o co w tym chodzi, bardzo proszę o odpowiedź
 

papa rasialdo

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2009
Posty
289
Punkty reakcji
2
Wiek
37
Miasto
Zachód, Lubuskie, GW
Moja rada- format kompa. Jak cos mi wariuje w kompie juz na maxa, to zapisuje savy gier na cos przenośnego i jazda.
Dlużej bedziesz szukał przyczyny niż zajmie ci pełny format, tak myśle
A jak masz lewy SO to to może być przyczyna
 

Yvantis69

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
29
Punkty reakcji
0
Moja rada- format kompa. Jak cos mi wariuje w kompie juz na maxa, to zapisuje savy gier na cos przenośnego i jazda.
Dlużej bedziesz szukał przyczyny niż zajmie ci pełny format, tak myśle
A jak masz lewy SO to to może być przyczyna


Komp ma 2 tygodnie, nie sądzę żeby format pomógł
 

Yvantis69

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
29
Punkty reakcji
0
Znam przyczynę problemu, ustawiłem żeby po restarcie to niebieskie okno pokazało się i pisze że problemem jest " nv4_disp.dll,, jeśli ktoś wie co z tym zrobić to bardzo proszę o odpowiedź




Zainstalowałem sterowniki dołączone do karty, nadal wyskakuje blue screen z nv4 ... , potem zainstalowałem najnowsze, bez zmian, w dodatku teraz wyskoczył mi blue screen i problemem nie było nv4, ale tcpip.sys, może ktoś napisać co z tym zrobić, chciałem jeszcze dodać, że temperatura karty,procka jest normalna.
 

geminatores

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2009
Posty
46
Punkty reakcji
1
Dobre, każdy zanim zacznie pytać dlaczego mu coś nie działa, powinien tu zajrzeć :)
 

Kenioo10

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
Ok, ale jak miales cos popaprane przy instalacji??? System jak wiesz można rozwalic w 2 minuty.
Nie wiem, poczekamy może ktoś mądry coś napisze

możesz spróbować wyłączyć pare procesów działających w tle poprzez Ctrl + Alt + Del w zakładce Procesy wyłącz te które nie są ci potrzebne .
Jeżeli nie chcesz żeby jakiś program uruchamiał się przy starcie systemu wejdz w Start>uruchom wpisz msconfig > w zakladce Startup poprostu podznaczaj niepotrzebne :)
Mam nadzieje że to pomoże.
 

szysmi960

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Mam problem z większością gier komputerowych. Kiedy chce włączyć niektore gry zamuiast obrazu gry mam biały ekran. Gra ogólnie chodzi ale nie mam obrazu. Dzieje się tak np.: w Worms4, Jazz Jackrabitt 2, Tom Clancy's Splinter Cell i wielu innych. zaczęło się tak dziać kiedy próbowałem zainstalować Starskiego i Hutcha. Gry, które opisałem powyżej działają na innych testowanych przeze mnie komputerach. Mój sprzęt to:
Windows Professional Xp
Intel(R) Pentium(R) 4CPU 2.40GHz 2.62GHz, 512 MB RAM, karta graficzna RADEON 9550.
Mam nadzieję, że informacje, które podałem będą pomocne. Kuzyn mówi mi, że to przez to, że mam zastępczą stacje dysków CD, ponieważ moja DVD jest w naprawie.
 

bati999

Macierz Diagonalna
Dołączył
13 Październik 2008
Posty
2 211
Punkty reakcji
18
Wiek
26
Miasto
Tarnobrzeg
A powiedz, skoro masz XP'ka to kiedy ostatnio formata robiłeś? Bo powinno się robić co maks. 2 lata.
 
Status
Zamknięty.
Do góry