Elementarne błędy na temat Imienia Bożego

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Ja się nie pytam co oznaczał tetragram dla Żydów
i dlatego nie ma o czym z tobą rozmawiać, bo twoja filozofia mnie mało interesuje

Na jakim seminarium? Nie wiem chłopie co Ty bierzesz, ale bierz tego mniej.
jak pobierałeś nauki u tych co chodzą w sutannach to powinieneś wiedzieć, że inną funkcją jest znaczenie a inną oznaczanie

Jeśli nie masz pojęcia co oznacza 1 przykazanie to najpierw proszę się dokształcić.
wręcz przeciwnie - to ty nie masz bladego pojęcia ( albo udajesz, że nie wiesz ) jak brzmi Pierwsze Przykazanie Bożego Dekalogu !

Bo? Jezus Boga nazywał różnie..Apostołowie też. Rozumiem, że grzeszyli? Na pewno Bóg ich ukarze.
Według tego co piszecie względem mnie to Bóg ich zabije.
Jak cytował Pisma Hebrajskie, to Imienia Bożego nie pomijał, ani nie czytał zamiast Imienia Bożego - Dominus Deus !

A co mnie obchodzi kto jak je odczytał?
W ten sposób podkreślasz swoją ignorancję i arogancję !

Czy Ty rozumiesz siebie?
ja - tak , ale nie wiem czy Ty rozumiesz siebie

Nam chrześcijanom wystarczy, że Jezus tak Boga nie nazywał i nie uczył tak go nazywać.
"nam chrześcijanom" to znaczy komu ? - bo jak do tej pory nie przedstawiłeś się czyje poglądy reprezentujesz. Czyżby sprawa ujawnienia jakiej denominacji jesteś członkiem była dla Ciebie wstydliwa ?
Jezus nie miał powodu omijać Imię Boże, gdy cytował Pisma Hebrajskie. Omija Imię Boże kler i jemu podobni. Co ciekawe, zostało to przez Boga przewidziane, a również tacy, którzy będą występować przeciw jego Imieniu !
Srogi Sąd ich czeka !!!
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Jak cytował Pisma Hebrajskie, to Imienia Bożego nie pomijał, ani nie czytał zamiast Imienia Bożego
Pisałem o tym jak go nazywał...a nie co odczytywał w pismach hebrajskich.
Nauki Jezusa przeczą temu, że Bóg posiadał literalne imię. To jest fakt niezaprzeczalny.
Tym bardziej, że całe Dzieje Apostolskie...dzieje Jezusa są przepełnione wielokrotnością sposobów nazywania Boga.
To jest jasny dowód na to, że hebrajskie JHWH nie odgrywało żadnego istotnego znaczenia.

Natomiast cały czas mówimy o hebrajskim JHWH...nie mówimy o sztucznej i fałszywej formie JEHOWA, stworzonej przez ludzi wiele wieków później.
Musisz więc pamiętać o tym, że ilekroć nazywasz Boga Jehową - nie postępujesz według Biblii tylko według grupy ludzi, samozwańczych tłumaczy nie mających pojęcia o Biblii.



tropiciel napisał:
wręcz przeciwnie - to ty nie masz bladego pojęcia ( albo udajesz, że nie wiesz ) jak brzmi Pierwsze Przykazanie Bożego Dekalogu !
No niestety nie masz pojęcia co oznacza 1 przykazanie skoro mi zarzucasz, że dotyczy literalnego imienia Boga i to ma być niby dowód na to, że Bóg posiadał imię.
Jaki sens miałoby przykazanie gdyby dotyczyło literalnego imienia? Zastanów się nad tym co tu piszesz bo to jest czysta komedia.
Co...Bóg postanowił sobie, że się będzie nazywał Jehowa i dał przykaz ludziom, żeby za często go nie wołać po imieniu? Jaja sobie robisz? Jeśli tak to nie wiem kogo.
Jeśli Ty tak rozumiesz 1 przykazanie dekalogu to bardzo Ci współczuję. Braku wiary i wiedzy.



tropiciel napisał:
jak pobierałeś nauki u tych co chodzą w sutannach to powinieneś wiedzieć, że inną funkcją jest znaczenie a inną oznaczanie
Ja żadnych nauk u nikogo w sutannach nie pobierałem.
Zachowaj sobie takie ataki personalne i wyssane z palca...bo to są jakieś urojenia.
Brakuje Ci argumentów to musisz w ten sposób postępować? To jest według Ciebie prawe postępowanie w życiu?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
jestemwiecmnieniema napisał:
Dla chrześcijan Bóg nie powinien być Bogiem bez imienia. Wszyscy znając modlitwę zawartą w Piśmie Świętym " Ojcze Nasz" powinni wiedzieć, że Ma imię. Jedyne znane imię zawrte w Piśmie to Jezus Chrystus.
Nie wierzę że to ktoś napisał.



P.S. Danielu starta czasu. Ktoś po prost lubi tu walczyć a nie dochodzić prawdy.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Pisałem o tym jak go nazywał...a nie co odczytywał w pismach hebrajskich.

Nauki Jezusa przeczą temu, że Bóg posiadał literalne imię. To jest fakt niezaprzeczalny.
Faktem niezaprzeczalnym jest, że bzdury wypisujesz. Jezus wielokrotnie cytował z Pism Hebrajskich, gdzie było Imię Boże. Nie mógł je omijać, bo byłby w niezgodzie z samym sobą. Przeczytaj sobie co powiedział - Ewangelia Mateusza 5 : 18

Tym bardziej, że całe Dzieje Apostolskie...dzieje Jezusa są przepełnione wielokrotnością sposobów nazywania Boga.
To jest jasny dowód na to, że hebrajskie JHWH nie odgrywało żadnego istotnego znaczenia.
Wręcz przeciwnie ! świadczą o tym sami apostołowie o czym napisano w Dziejach Apostolskich 15 : 12 - 18. Apostoł Jakub powołał się na proroka Amosa 9 : 11 - 12 oraz 4 Moj. 6 : 27 gdzie jest powiedziane o wzywaniu Imienia Bożego przez synów Izraela, ale również przez wszystkie narody !

Hebrajski Tetragram będący zapisem Imienia Bożego jest wystarczająco ważny skoro go zapisano aż ok. 7000 razy w tekście hebrajskim Pisma Świętego. Nie chcą tego faktu uznać tylko ci, którzy nienawidzą prawdy pochodzącej ze Słowa Bożego ! Srogi Sąd ich czeka !

Natomiast cały czas mówimy o hebrajskim JHWH...nie mówimy o sztucznej i fałszywej formie JEHOWA, stworzonej przez ludzi wiele wieków później.

Musisz więc pamiętać o tym, że ilekroć nazywasz Boga Jehową - nie postępujesz według Biblii tylko według grupy ludzi, samozwańczych tłumaczy nie mających pojęcia o Biblii.
Fałszywa forma to jest wyłącznie w twoim mniemaniu, bo powtarzasz jak papuga brednie po swoich przewodnikach duchowych, którzy Ci ciemnotę wcisnęli. Za słabą masz wiedzę w tym temacie, by ze mną polemizować !
Imię Boże nie jest niczyją własnością. Żadne Towarzystwo biblijne nie wymyśliło sobie Imienia Bożego, a tych którzy w swych tłumaczeniach Biblii umieścili Imię Boże jest mnóstwo. Byli to ludzie o różnych poglądach religijnych, co tym bardziej świadczy o tym, że JEHOWAH jest Imieniem Bożym. Ponadto taką formę każdy może znaleźć w najnowszym wydaniu Tora Pardes Lauder w tekscie hebrajskim.

No niestety nie masz pojęcia co oznacza 1 przykazanie skoro mi zarzucasz, że dotyczy literalnego imienia Boga i to ma być niby dowód na to, że Bóg posiadał imię.

Jaki sens miałoby przykazanie gdyby dotyczyło literalnego imienia? Zastanów się nad tym co tu piszesz bo to jest czysta komedia.
Przypomnij sobie jakim wstępem zaczyna się Dekalog, bo widać, że masz luki w swej pamięci. Właśnie dlatego, że sam Bóg w swoim imieniu JEHOWAH przedstawia się ludziom w Dekalogu, pierwsze przykazanie tylko ma sens.
To co ty wypisujesz to niestety czysta komedia !
Co...Bóg postanowił sobie, że się będzie nazywał Jehowa i dał przykaz ludziom, żeby za często go nie wołać po imieniu? Jaja sobie robisz? Jeśli tak to nie wiem kogo.

Jeśli Ty tak rozumiesz 1 przykazanie dekalogu to bardzo Ci współczuję. Braku wiary i wiedzy.
jaja to sobie ty robisz ! A gorzej będzie jak Bóg się za Ciebie weźmie za obelgi pod Jego adresem ! Biedny wtedy będziesz ! Zachowujesz się poniżej krytyki ! Brak ci elementarnej kultury !
współczuć można tylko ludziom, którzy twoje brednie czytają !

Ja żadnych nauk u nikogo w sutannach nie pobierałem.
Zachowaj sobie takie ataki personalne i wyssane z palca...bo to są jakieś urojenia.
Brakuje Ci argumentów to musisz w ten sposób postępować? To jest według Ciebie prawe postępowanie w życiu?
a nie nosisz przypadkiem koloradki ? bo twoje zachowanie bardzo takich przypomina. Czemu do tej pory nie przedstawiłeś się jaką denominację religijna reprezentujesz ? wstydzisz się czy co ?
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Tropicielu nie musisz mi pisać o tym, że tetragram jest w Biblii 7000 razy.
Zadam Ci tylko pytanie gdzie Ty w tejże Biblii doczytałeś się imienia Jehowa? Bo tam go nie ma...
Forma Jehowa jest tylko domysłem i ludzką interpretacją a nie imieniem Boga.

W Nowym Testamencie, w naukach Jezusa i Apostołów a także pierwszych chrześcijan są tylko sporadyczne odwołania do pism hebrajskich.
Takie są fakty. Jezus uczył o Bogu Ojcu a nie o jakimś Jehowie ani nie przekładano tetragramu na literalne imię Boga.
Apostołowie nigdy do Boga nie zwracali się po imieniu...i to są fakty, którym nie da się zaprzeczyć.

Możesz owszem uznawać ten domysł i ludzką doktrynę o formie Jehowa - nikt Ci tego nie broni.
Ja to w pełni akceptuję, że masz taki pogląd na tą sprawę. Tylko nie mogę pojąć tego jakim prawem możesz odbierać nadzieję na zbawienie ludziom tutaj na forum, którzy tej formy tetragramu po prostu nie uznają? Jakim prawem piszesz o tym, że Bóg kogoś ukarze za niestosowanie tej formy imienia? Czy Bóg Ci udzielił głosu w tej sprawie?
Czy Ty go tutaj na Ziemi reprezentujesz? To co sobą reprezentujesz świadczy o wielkiej pysze i ignorancji względem nauk Jezusa i Biblii.
Tego kompletnie nie jestem wstanie rozumieć, żeby człowiek mógł względem drugiego człowieka w taki sposób postępować.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Zadam Ci tylko pytanie gdzie Ty w tejże Biblii doczytałeś się imienia Jehowa? Bo tam go nie ma...

Forma Jehowa jest tylko domysłem i ludzką interpretacją a nie imieniem Boga.
Święte Imię Boże JEHOWAH w tekstach hebrajskich
וַיֹּאמֶר בָּרוּךְ יְהֹוָה אֱלֹהֵי שֵׁם וִיהִי כְנַעַן עֶבֶד לָמוֹ Codex Leningradensis 1008 r. - 1Moj. 9:26
כֹּה אָמַר הָאֵל | יְהֹוָה בּוֹרֵא הַשָּׁמַיִם וְנוֹטֵיהֶם רֹקַע הָאָרֶץ וְצֶאֱצָאֶיהָ נֹתֵן נְשָׁמָה לָעָם עָלֶיהָ וְרוּחַ לַהֹלְכִים בָּהּ Codex z Aleppo 930 r. - Izaj. 42 : 5
וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֱלֹהִים | אֶל הַנָּחָשׁ כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ Ponadto : BHS - 1Moj. 3 :14
כִּי כֹה | אָמַר יְהוָֹה לְאִישׁ יְהוּדָה וְלִירוּשָׁלִַם נִירוּ לָכֶם נִיר וְאַל תִּזְרְעוּ אֶל קֹצִים Vocatio - Jer. 4 : 3
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
danielr9

Zadam Ci tylko pytanie gdzie Ty w tejże Biblii doczytałeś się imienia Jehowa? Bo tam go nie ma...

Forma Jehowa jest tylko domysłem i ludzką interpretacją a nie imieniem Boga.
Święte Imię Boże JEHOWAH w tekstach hebrajskich
וַיֹּאמֶר בָּרוּךְ יְהֹוָה אֱלֹהֵי שֵׁם וִיהִי כְנַעַן עֶבֶד לָמוֹ Codex Leningradensis 1008 r. - 1Moj. 9:26
כֹּה אָמַר הָאֵל | יְהֹוָה בּוֹרֵא הַשָּׁמַיִם וְנוֹטֵיהֶם רֹקַע הָאָרֶץ וְצֶאֱצָאֶיהָ נֹתֵן נְשָׁמָה לָעָם עָלֶיהָ וְרוּחַ לַהֹלְכִים בָּהּ Codex z Aleppo 930 r. - Izaj. 42 : 5
וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֱלֹהִים | אֶל הַנָּחָשׁ כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ Ponadto : BHS - 1Moj. 3 :14
כִּי כֹה | אָמַר יְהוָֹה לְאִישׁ יְהוּדָה וְלִירוּשָׁלִַם נִירוּ לָכֶם נִיר וְאַל תִּזְרְעוּ אֶל קֹצִים Vocatio - Jer. 4 : 3
Przestań strugać z siebie idiotę.
Jakim prawem cytujesz tetragram a opisujesz, że to "Jehowa"?
Człowieku, albo jesteś poważny albo ogól sobie jaja i wróć do przedszkola. Ja się pytam o formę Jehowa w Biblii a Ty mi cytujesz hebrajskie teksty, które jej nie przedstawiają.
Za kogo można Ciebie uznać co?

Jakbyś nazwał sprzedawcę w sklepie, którego poprosiłbyś o masło a wciskałby Ci papierosy, tłumacząc że to jest masło?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Przestań strugać z siebie idiotę.
Stare powiedzenie powiada - " kto kogo przezywa tak się sam nazywa ! " Nie wiem czy na tym forum funkcjonuje jeszcze jakiś administrator, ale najwyższa pora by Ci przypomniał regulamin ! " Kultura " twoja jest porażająca !

Jakim prawem cytujesz tetragram a opisujesz, że to "Jehowa"?
Nie kompromituj się człowieku ! masz poważne braki w wykształceniu skoro nie wiesz co to jest Kodeks z Aleppo, kodeks Leningradensis, BHS oraz wydawnictwo Vocatio !

Człowieku, albo jesteś poważny albo ogól sobie jaja i wróć do przedszkola. Ja się pytam o formę Jehowa w Biblii a Ty mi cytujesz hebrajskie teksty, które jej nie przedstawiają.
Za kogo można Ciebie uznać co?
skoro jesteś analfabeta i nie potrafisz czytać po hebrajsku, to zwróć się do swojego biskupa lub kardynała ( jeśli go posiadasz w swojej denominacji ) i może ci tekst wyjaśni, albo się przejdź do tłumacza. Za ciebie tego robić nie będę.
Podałem ci, konkretne teksty w odpowiedzi na bzdury jakie wypisałeś, że Imię Boże jest domysłem.

Jakbyś nazwał sprzedawcę w sklepie, którego poprosiłbyś o masło a wciskałby Ci papierosy, tłumacząc że to jest masło?
jak na razie to ty człowieku wciskasz ludziom ściemę, za co ci Bóg w stosownym czasie odpłaci, jeśli nie zmienisz swego nastawienia i postępowania ! Martw się więc lepiej o siebie i nie udawaj znawcy od imienia Bożego, bo ci daleko do tego !
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Tropicielu stopuj nieco proszę z łatkami
twój irracjonalny fanatyzm zwyczajnie razi
nie chcę dawać kar, ale jeżeli mnie zmusisz swoim zachowaniem...
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Brave

Tego trochę za wiele Szanowny Moderatorze ! Kpiny sobie robisz ! Ktoś mi ubliża i Ty zamiast mu zwrócić uwagę - to mnie strofujesz ? ! za co ? ! Fanatyzm to jest u użytkownika danielr9, który ubliża Imieniu Bożemu, bo co do mojej osoby - to przez cały czas odkąd jestem na tym forum tolerujesz wycieczki pod moim adresem i różne inwektywy.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
jego (Daniela) upominałem również (spójrz w wstecz), teraz ty jesteś bardziej agresywny
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
skoro jesteś analfabeta i nie potrafisz czytać po hebrajsku, to zwróć się do swojego biskupa lub kardynała ( jeśli go posiadasz w swojej denominacji ) i może ci tekst wyjaśni, albo się przejdź do tłumacza. Za ciebie tego robić nie będę. Podałem ci, konkretne teksty w odpowiedzi na bzdury jakie wypisałeś, że Imię Boże jest domysłem.
Kto tu jest analfabetą, jeżeli podajesz mi tekst hebrajski z tetragramem twierdząc, że tak jest napisana forma Jehowa.
Dziwisz się, że zapytałem się z kogo strugasz idiotę? No bo to co tutaj wyprawiasz to jest szczyt wszystkiego.
Jeszcze sugerujesz, że to ja jestem niedouczony. Totalna masakra.
 

fenghuang

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2016
Posty
7
Punkty reakcji
0
Piszecie ze Jahwe to imie boze? A co z tym fragmentem :"ja Jahwe nosze imie Zazdrosny ,bo jestem Bogiem zazdrosnym"? Zreszta i tak nie rozumiem celu tej dyskusji ,poniewaz postac opisana w ST z Bogiem za duzo wspolnego nie ma
tropiciel napisał:
danielr9


Dalej nie rozumiesz co się do Ciebie pisze.
Bóg sam wyjaśnił co oznacza tetragram i nie jest on literalnym imieniem.
Nie ja nie nierozumiem, lecz ty nie rozumiesz, że Tetragram dla Żydów oznaczał Szem HaMeforasz. Jak nie wiesz co to znaczy, to zajrzyj do słownika !

Imiona nadaje się w celu rozróżnienia postaci i są to ludzkie zwyczaje. Jak dobrze wiesz to właśnie mężczyzna jako pierwsza postać stworzona przez Boga zaczął nadawać wszystkim istotom żyjącym imiona i nazwy.
Adam z hebrajskiego oznacza "mężczyzna/człowiek" jako rodzaj męski a Ewa oznacza "nadająca/niosąca życie". Nawet te imiona nie były imionami literalnymi...tylko oznaczającymi cechy ludzkie, cechy płci.
Dopiero później gdy pojawiło się wielu ludzi było jasne, że aby ich odróżniać trzeba nadać im jakieś imiona. Było bowiem wielu mężczyzn i wiele kobiet.
Każde imię coś znaczy i kogoś oznacza ! Nie uczyli Ciebie tego na seminarium ?

Jakim więc prawem możesz uważać, że Bóg posiadał literalne imię? Czy istnieje wielu Bogów, że trzeba było im nadawać imiona?
Takim prawem, że sam to prawo ustalił i tobie nic do tego ! Jaki sens miałoby Pierwsze Przykazanie Dekalogu, gdyby nie istniała możliwość fałszywego kultu ?
Bóg jest jeden i to właśnie wytłumaczył Mojżeszowi gdy ten zapytał go jakie jest jego imię. Bóg odparł, że Jego imię oznacza "Jestem tym, który istnieje".
Dlatego, że nie ma we wszechświecie innego Boga - jest tylko ten, który naprawdę istnieje.
Bóg jest jeden, ale to wcale nie oznacza, że wszystko jedno jak go ktoś nazywa. Poza tym to nie człowiek wymyślił Imię Boże, lecz sam Bóg je objawił i widnieje na kartach Biblii w języku hebrajskim prawie 7 000 razy.

Jeżeli dla Ciebie 12 wieczni tłumacze i pseudo naukowcy są ważniejsi niż suchy przekaz Biblii to ja się nie dziwię, że nazywasz Boga, sztucznie stworzoną przez człowieka formą "JEHOWA".
Drogi Tropicielu jak czytam twoje posty to zastanawiam sie ,czy juz poszla ci piana z ust ? Ja rozumiem ze twoje zachowanie jest poparte Biblia tzn tym ze Bog mowi o obronie jego imienia i ze tylko najwytrwalsi beda nagrodzeni,ale jak mam byc szczery to ciesze sie ze nie ma tam fragmentu o tym zeby bronic tego imienia w sposob fizyczny ,bo mysle ,ze mielibysmy wtedy z toba problem tzn nie my tylko policja

To nie jest sztuczna forma, lecz Imię odczytane przez masoretów. Brzmienie to potwierdza przed-masorecka metoda zwana Em-Qeria. Gdyby ta forma była niepoprawna, to nie znalazłaby się w tekście hebrajskim w najnowszym wydaniu Tory Pardes Lauder ( 2001 - 2006 ).

Nie mniej jednak jest to forma fałszywa. Nie oddaje ani prawdziwości tetragramu, ani jego znaczenia. Sprowadza Boga to poziomu "Leszka", "Jurka" czy "Edka" który ma imię i to imię trzeba mu było nadać dodając sobie według własnego klucza samogłoski do tetragramu. To jest czysta profanacja Biblii.
fałszywa to jest dla tych, którzy są analfabetami w języku hebrajskim, a przede wszystkim antysemitami. Bóg Biblii nie jest bezimienny i ma swoje Święte Imię występujące w tekście hebrajskim Biblii prawie 7 000 razy. Nie jest to kwestią przypadku. Jedynie trój-osobowy bożek katolicki t.zw. Dominus Deus, któremu nikt nie odpowiada w rzeczywistości - jest bezimienny !
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
fenghuang

Piszecie ze Jahwe to imie boze? A co z tym fragmentem :"ja Jahwe nosze imie Zazdrosny ,bo jestem Bogiem zazdrosnym"? Zreszta i tak nie rozumiem celu tej dyskusji ,poniewaz postac opisana w ST z Bogiem za duzo wspolnego nie ma
Powołujesz się na błędne tłumaczenie 2 Moj. 34 : 14 .

Tekst hebrajski ;
כִּי לֹא תִשְׁתַּחֲוֶה לְאֵל אַחֵר כִּי יְהֹוָה קַנָּא שְׁמוֹ אֵל קַנָּא הוּא
co znaczy dokładnie
"Bowiem nie będziesz się kłaniał bogu innemu, gdyż JEHOWAH wymagający wyłączności jest Imieniem Jego, Bóg wymagający wyłączności On "

JEHOWAH jest więc zawsze w Biblii Świętym Imieniem Bożym i nie ma drugiego takiego Imienia Bożego lub wielu Imion Bożych. Hebrajczycy nazywali to Imię Szem HaMeforasz.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
tropicielu rozumiem, że musisz, ale słowo Jehowah, ex definitione występować tam nie może, hebrajczycy nie mogli zapisać w ten sposób jak to czynisz, oni tego zwyczajnie nie znali,
to jest bezskuteczne bicie piany (wybacz), przywoływany przez ciebie Kodeks z Aleppo został spisany ponad 1,5 tys. lat po tym jak spisano torę... (od czasu gdy spisano tenże kodeks minęło przynajmniej 2 razy mniej czasu, a tajemnicą nie jest, że gdy sobie kupisz torę dzisiaj (wydaną przez Żydów) to nie znajdziesz tam zapisu takiego jaki byś sobie życzył.... Żydzi też przeciwko wam spiskują jak Watykan?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Brave

tropicielu rozumiem, że musisz, ale słowo Jehowah, ex definitione występować tam nie może, hebrajczycy nie mogli zapisać w ten sposób jak to czynisz, oni tego zwyczajnie nie znali,
jeśli tak twierdzisz, to poproszę o dowód - w przeciwnym razie twój zarzut jest bezpodstawny i gołosłowny.


to jest bezskuteczne bicie piany (wybacz), przywoływany przez ciebie Kodeks z Aleppo został spisany ponad 1,5 tys. lat po tym jak spisano torę...
sorry, ale bezskuteczne bicie piany jest z twojej strony, bo zaprzeczasz faktom

(od czasu gdy spisano tenże kodeks minęło przynajmniej 2 razy mniej czasu, a tajemnicą nie jest, że gdy sobie kupisz torę dzisiaj (wydaną przez Żydów) to nie znajdziesz tam zapisu takiego jaki byś sobie życzył....
no to proponuję byś sobie kupił najnowsze wydanie Tory zwane Tora Pardes Lauder i zerknął łaskawie do tekstu hebrajskiego jaka forma Imienia Bożego tam występuje.

Żydzi też przeciwko wam spiskują jak Watykan?
nikt bardziej nie jest wrogiem poza tymi, którzy chodzą w sutannach co widać na każdym kroku - nawet na tym forum
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
dowodem jest starożytny alfabet hebrajski (nie zawierający samogłosek), skoro ich nie zawierał, wciskanie ich tam gdzie, nie istniały jest nieco bez sensu (uważam, ze nie powinno się zapisywać ani formy Jahwe, ani Jehowa, ze względu na szacunek - taki mam poglądi malo mnie interesuje zdanie innych - to ocena wartościująca, a nie wiedza, jak brak obecności samogłosek)
jakim? dacie powstania kodeksu? twym zdaniem powstał on tysiąc lub dwa wcześniej? w czasie spisywania ST? (nie rozumiem co masz na myśli)
tzn domyślam się co chciałeś przekazać, chociaż, przy twym podejściu trudno mieć pewność
nie potrzebnie silisz się na odbijanie piłeczki (bicie piany), wypowiadam się nie za często i raczej tonująco i nieagresywnie jak ty (nie wiem czy masz świadomość ale trochę ludzi to czyta, chociaż piszących niezbyt wiele)
wybacz nie będę kupował kolejnego wydania Tory, uważam to za zbyteczny wydatek, w tym jakie posiadam tetragram jest tetragramem, a nie Jehową jakbyś sobie tego życzył
co więcej po raz pierwszy w historii słowo Jehowa pojawia się ok 2 tys. lat po spisaniu pierwszych ksiąg ST (w XIII wieku) użyte w tej formie przez Ramona Marti (nota bene oskarżanego o przytaczanie cytatów z Miszny, jakie nie istniały - nienawidził Żydów i starał się im przyłożyć, nie cofając się przed fałszerstwami - na 200 lat przed tak przez ciebie ulubionym Kodeksem z Aleppo)

nikt bardziej nie jest wrogiem poza tymi, którzy chodzą w sutannach co widać na każdym kroku - nawet na tym forum
czyli histeryczna wypowiedź skierowana do Daniela w kontekście jego bycia "sukienkowym" to efekt tego postrzegania świata? po 2 stronach brygady (wy oświeceni) versus " ciemni sukienkowi wrogowie"?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Brave

dowodem jest starożytny alfabet hebrajski (nie zawierający samogłosek), skoro ich nie zawierał, wciskanie ich tam gdzie, nie istniały jest nieco bez sensu (uważam, ze nie powinno się zapisywać ani formy Jahwe, ani Jehowa, ze względu na szacunek - taki mam poglądi malo mnie interesuje zdanie innych - to ocena wartościująca, a nie wiedza, jak brak obecności samogłosek)
jakim dowodem i na co ??? A twoim zdaniem masoreci byli Polakami ? Przeczytałeś choć raz jedną stronę Kodeksu z Aleppo ?

jakim? dacie powstania kodeksu? twym zdaniem powstał on tysiąc lub dwa wcześniej? w czasie spisywania ST? (nie rozumiem co masz na myśli)
jak nie wiesz kiedy powstał kodeks z Aleppo i masora - to radzę zajrzeć do encyklopedii. Czy masoreci ustalili nowe zasady fonetyczne i przepisali Biblię używając tych nowych zasad ? - radzę się nad tym poważniej zastanowić, by się nie ośmieszać.

tzn domyślam się co chciałeś przekazać, chociaż, przy twym podejściu trudno mieć pewność
nie potrzebnie silisz się na odbijanie piłeczki (bicie piany), wypowiadam się nie za często i raczej tonująco i nieagresywnie jak ty (nie wiem czy masz świadomość ale trochę ludzi to czyta, chociaż piszących niezbyt wiele)
ja się na nic silić nie muszę w przeciwieństwie do Ciebie. Całe szczęście, że jacyś ludzie to czytają i mam nadzieję wnioski wysnują, bo w przeciwnym razie nie warto byłoby pisać.

wybacz nie będę kupował kolejnego wydania Tory, uważam to za zbyteczny wydatek, w tym jakie posiadam tetragram jest tetragramem, a nie Jehową jakbyś sobie tego życzył
a ja Ciebie nie zachęcam do kupna Tory, tylko do uzupełnienia braków w wykształceniu. Bo jeśli publicznie zabierasz głos na tak poważne tematy, to powinieneś być kompetentny. Jak uważasz się za mądrzejszego od żydowskich wydawców ich własnych Pism, to na to lekarstwa nie mam.


co więcej po raz pierwszy w historii słowo Jehowa pojawia się ok 2 tys. lat po spisaniu pierwszych ksiąg ST (w XIII wieku) użyte w tej formie przez Ramona Marti (nota bene oskarżanego o przytaczanie cytatów z Miszny, jakie nie istniały - nienawidził Żydów i starał się im przyłożyć, nie cofając się przed fałszerstwami - na 200 lat przed tak przez ciebie ulubionym Kodeksem z Aleppo)
Niestety historia wygląda nieco inaczej niż w twoim wydaniu. Rajmund Martini ( w zasadzie Ramon Marti ) XIII-wieczny kataloński dominikanin, autor Pugio fidei ( Sztylet wiary ) z ok. 1280 r. W 1250 r. był jednym z ośmiu mnichów powołanych przez kapitułę prowincji, by w Toledo uczył się języka hebrajskiego w celu zwalczania Żydów. W marcu 1264 r. z biskupem Barcelony, Rajmundem de Peñaforte i dwoma innymi dominikanami Arnoldem z Sagarra i Petrusem Janua otrzymał polecenie zbadania hebrajskich manuskryptów i książek, które z rozkazu króla Żydzi mieli im dostarczyć w celu zbadania czy fragmenty nie kryją czegoś obraźliwego wobec religii chrześcijańskiej. Jak myślisz czy hierarchowie kościoła inwestowaliby w kogoś, kto nie potrafił nauczyć się hebrajskiego i robi w nim elementarne błędy ?

Ponadto jak mogłaby się odbyć słynna dysputa z Nachmanidesem w Barcelonie w 1263 r., podczas w której brał udział Ramon Marti, gdyby ten wykazał się aż tak wielką ignorancją ? Czy Nachmanides nie wytknąłby mu natychmiast tak rażącej nieznajomości hebrajskiego i przekręcania Imienia Bożego skoro przedstawiciele dominikanów byli równo pod jego obstrzałem i ponieśli druzgocącą klęskę w dyskusji z nim ?
Proponuję się poważniej nad tym zastanowić i nie powtarzać oklepanych poglądów, którym daleko do rzetelności.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wybacz, ale wciskasz plecy w ścianę, próbując ją przesunąć, plecki rozbolą a efekt zerowy, rozejrzyj się...
co ma wspólnego późnośredniowieczny/renesansowy kodeks z aleppo z tekstem (znanym w różnych odpisach) a starszym od 2 tys. lat, gdzie brak jest tego co byś chciał aby się znalazło?

masoreci to wczesne średniowiecze (ponad 1000 lat po spisaniu większości ST, słownie : tysiąc)

nie baw się w odbijanie piłeczki, nie wychodzi ci to ani trochę... oczywiście możesz, cenzury nie ma, ale to jałowe jak strzyżenie pięt...

dziecko drogie przywołujesz, abym uzupełnił braki w wykształceniu , nie będąc merytorycznie w żaden sposób mi się przeciwstawić, przejrzyj na oczęta proszę... moja edukacja owszem wymaga pogłębiania, (urodziłem się i umrę ignorantem w wielu materiach), ale w tej o jakiej tutaj dywagujemy, twe słowa wyglądają cokolwiek zabawnie)

nie wiem czy zauważyłeś ale Marti żył w XIII wieku (jak o nim wspomniałem wcześniej), nie napisałeś niczego co w jakikolwiek sposób by podważało co napisałem wcześniej, poszukaj natomiast o zarzutach o jakich wspomniałem, pogoogluj, znajdziesz, nauczysz się czegoś nowego...
debata o jakiej wspominasz nie dotyczyła tetragramu, więc twój wtręt ma zerową wartość w tej dyskusji, pracuj dalej...
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Brave

wybacz, ale wciskasz plecy w ścianę, próbując ją przesunąć, plecki rozbolą a efekt zerowy, rozejrzyj się...

ja wciskam ? Człowieku ! Spojrzyj choć raz krytycznie na siebie. Bzdury takie wypisujesz, że klawiatury szkoda, by dalej pisać


co ma wspólnego późnośredniowieczny/renesansowy kodeks z aleppo z tekstem (znanym w różnych odpisach) a starszym od 2 tys. lat, gdzie brak jest tego co byś chciał aby się znalazło?
nie masz bladego pojęcia o hebrajskim, a głos zabierasz ?! Hebrajski jest w dalszym ciagu tym samym językiem i nie stal się językiem polskim


masoreci to wczesne średniowiecze (ponad 1000 lat po spisaniu większości ST, słownie : tysiąc)
a co ma wspólnego Mieszko I z dzisiejszym Polakiem ? ma coś czy nie ma nic ? A może Mieszko I był Chińczykiem ?


nie baw się w odbijanie piłeczki, nie wychodzi ci to ani trochę... oczywiście możesz, cenzury nie ma, ale to jałowe jak strzyżenie pięt...
spokojna głowa ! Nie robię tego ze względu na Ciebie !


dziecko drogie przywołujesz, abym uzupełnił braki w wykształceniu , nie będąc merytorycznie w żaden sposób mi się przeciwstawić, przejrzyj na oczęta proszę... moja edukacja owszem wymaga pogłębiania, (urodziłem się i umrę ignorantem w wielu materiach), ale w tej o jakiej tutaj dywagujemy, twe słowa wyglądają cokolwiek zabawnie)
twoje słowa wywołują jedynie uśmiech i współczucie


nie wiem czy zauważyłeś ale Marti żył w XIII wieku (jak o nim wspomniałem wcześniej), nie napisałeś niczego co w jakikolwiek sposób by podważało co napisałem wcześniej, poszukaj natomiast o zarzutach o jakich wspomniałem, pogoogluj, znajdziesz, nauczysz się czegoś nowego...
debata o jakiej wspominasz nie dotyczyła tetragramu, więc twój wtręt ma zerową wartość w tej dyskusji, pracuj dalej...
człowieku ! więcej skromności, bo pycha Cię zabije !
 
Do góry