Ekonometria

Imrahil

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2007
Posty
31
Punkty reakcji
0
Witam. W zeszłym roku na Politechnice Gdańskiej otworzyli nowy kierunek- "Informatyka i Ekonometria". Słyszałem z różnych źródeł, że jest to dość przyszłościowy kierunek. Przede mną wybór uczelni i kierunku. I tu moje pytanie. Czy Waszym zdaniem ta "Informatyka i Ekonometria" to faktycznie przyszłościowy kierunek i czym ta cała ekonometria się tak na prawdę zajmuje?
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
Ekonometria - nauka pomocnicza ekonomii, wykorzystująca narzędzia matematyki, ekonomii matematycznej, statystyki, fizyki ekonomicznej - tzw. ekonofizyki oraz informatyki do badania ilościowych związków zachodzących między zjawiskami ekonomicznymi. Jest zbiorem metod opracowanych najczęściej poza ekonomią, ale wykorzystywanych na jej polu.

Celem ekonometrii jest empiryczna analiza teorii ekonomicznych, przewidywanie procesów ekonomicznych oraz dostarczanie przesłanek służących sterowaniu tymi procesami. Podstawowym narzędziem służącym tym celom jest model ekonometryczny.


więcej informacji na wiki :)
 

Imrahil

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2007
Posty
31
Punkty reakcji
0
Aha. No to jest już nieco jaśniejsze. A czy ten kierunek faktycznie jest taki przyszłościowy, jak się słyszy?
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
Ano nie wiem, ale sądzę, że owszem jest przyszłościowy ten kierunek, ponieważ nawet na forum jakimś tam szukałam teraz... jest dużo tego na forach internetowych, więc poszukaj :)
 

R3D

Nowicjusz
Dołączył
2 Sierpień 2008
Posty
87
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
The cty of Żyrardów :)
To ja sie może podczepię do tematu. Mam na oku studia o kierunku "zarządzanie informacją" na PJWSTK (to chyba coś pokrewnego, o ile nie to samo?). Co właściwie można robić po takowych? Gdzie szukać pracy po obronie dyplomu inżyniera? :)
 

Rav.

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2008
Posty
27
Punkty reakcji
0
Witam. W zeszłym roku na Politechnice Gdańskiej otworzyli nowy kierunek- "Informatyka i Ekonometria". Słyszałem z różnych źródeł, że jest to dość przyszłościowy kierunek. Przede mną wybór uczelni i kierunku. I tu moje pytanie. Czy Waszym zdaniem ta "Informatyka i Ekonometria" to faktycznie przyszłościowy kierunek i czym ta cała ekonometria się tak na prawdę zajmuje?
Ja studiuje finanse i rachunkowość , m.in ekonometrie. Głownie analiza analiza i jeszcze raz statystyka. Dużo matmy , od cholery matmy. Informatyka i Ekonometria to przyszłościowy kierunek myślę z racji tego że jest dość świeży. Ale łączenie tych dwóch dziedzin na 1 kierunku mysle że jest nie zbyt korzystne... Informa to rozległy dział , ekonometria tak samo , więc pewnie będą robione pobieżnie.
Ludzie którzy chcieli zaistnieć w finansach w stricte informatycznych firmach studiowali zarządzanie/ekonometrie/finanse i rachunkowość dziennie i zaocznie/równolegle informatykę (lub na odwrót) a tu takie coś się pojawiło...

Powiem Ci że w Gdańsku zainteresowałbym się "biznesem elektronicznym" na UG. To jest dopiero przyszłościowy kierunek i mega ciekawy, co prawda tego nie studiuje ale przerobiłem cały zakres z licencjata ;] Z pracą po tym nie musisz się martwić.

To ja sie może podczepię do tematu. Mam na oku studia o kierunku "zarządzanie informacją" na PJWSTK (to chyba coś pokrewnego, o ile nie to samo?). Co właściwie można robić po takowych? Gdzie szukać pracy po obronie dyplomu inżyniera? :)
Ciekawy kierunek. Przede wszystkim w różnego rodzaju bazach danych w bankach , koncernach medialnych , archiwach itd.
Szukać pracy ? martw się żeby skończyć studia bo wnioskuje że jeszcze ich nie zacząłeś a dopiero potem będziesz się martwić.
 

Espresso

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2009
Posty
89
Punkty reakcji
0
Ja studiuje finanse i rachunkowość , m.in ekonometrie. Głownie analiza analiza i jeszcze raz statystyka. Dużo matmy , od cholery matmy. Informatyka i Ekonometria to przyszłościowy kierunek myślę z racji tego że jest dość świeży. Ale łączenie tych dwóch dziedzin na 1 kierunku mysle że jest nie zbyt korzystne... Informa to rozległy dział , ekonometria tak samo , więc pewnie będą robione pobieżnie.
A moim zdaniem jest to właśnie bardzo dobre połączenie, ponieważ ekonometria czerpie bardzo dużo z informatyki i odwrotnie. Jest to też plus pod kątem szukania pracy, ponieważ zazwyczaj po ekonometrii, czy statystyce szuka się pracy jako analityk, który przy okazji powinien umieć programować i znać podstawy baz danych.
Ciekawy kierunek. Przede wszystkim w różnego rodzaju bazach danych w bankach , koncernach medialnych , archiwach itd.
Szukać pracy ? martw się żeby skończyć studia bo wnioskuje że jeszcze ich nie zacząłeś a dopiero potem będziesz się martwić.
Dobrze, że się martwi teraz, niż jak po pierwszym roku ma zrezygnować, bo to jednak nie to.

Wydaje mi się, że ten kierunek może mieć przyszłość i (o ile lubisz matematykę, informatykę i ekonomię) być ciekawy w studiowaniu. Poza tym żadne studia tak nie rozwijają jak właśnie studia ścisłe. Powiadają, że "Dobry matematyk jest dobrym humanistą, ale dobry humanista zazwyczaj nie jest dobrym matematykiem." ;)

Ja studiuję matematykę i jestem bardzo zadowolony z wyboru.

A tak na prawdę to nie kierunek daje pracę. Liczy się to, co Ty umiesz i miękkie cechy. Wybierz to, co Cię interesuje i w czym sam będziesz chciał być najlepszy. Dla siebie, nie dla roboty.
 
Do góry