Ekologia na Śląsku

makaroniarz

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2009
Posty
38
Punkty reakcji
0
Co sądzicie o stanie przyrody w naszym regionie? mnie zaciekawiła ostatnio informacja, że nasze kopalnie zaczną przerabiać metan na prąd. moim zdaniem to dobry pomysł, bo przecież i tak się ten gaz wydobywa na powierzchnie, żeby nie było wielkiego buuum jak w halembie. to dlaczego nie zrobić z tego użytku i nie produkować prądu. co jeszcze trzeba poprawic? czekam na wasze opinie o naszej przyrodzie!
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
metan na prad... a mozesz mi wyjasnic jakim to cudownym sposobem ? :lol:

Chyba ze miales na mysli wykorzystanie metanu z kopalni jako paliwa do zasialnia np. turbiny gazowej.. no to predzej, ale z tego co kojarze wydobywanie takiego metanu jest dosc trudne a co za tym idzie drogie a wiec nieoplcalne...

Ale wykorzystywanie energii odpadowej tudziez innego pochodzenia to akurat tendencja juz od dawna spotykana w przemysle i energetyce wiec nie potrzebne wielkie galo
 

makaroniarz

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2009
Posty
38
Punkty reakcji
0
metan na prad... a mozesz mi wyjasnic jakim to cudownym sposobem ? :lol:

Chyba ze miales na mysli wykorzystanie metanu z kopalni jako do zasialnia np. turbiny gazowej.. no to predzej, ale z tego co kojarze wydobywanie takiego metanu jest dosc trudne a co za tym idzie drogie a wiec nieoplcalne...

Ale wykorzystywanie energii odpadowej tudziez innego pochodzenia to akurat tendencja juz od dawna spotykana w i energetyce wiec nie potrzebne wielkie galo


Bardzo proszę tekst z Dziennika Zachodniego:
W kopalniach Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy w Gliwicach uruchomiono agregaty zasilane metanem. Każdy z nich zużywa na minutę 8 m sześc. tego gazu. Rocznie oba dadzą prawie 32 megawatogodzin prądu. Dzięki zmianom w prawie energetycznym, takie instalacje staną się powszechne. Prąd z metanu ma być wspierany finansowo. Dla górniczych spółek to może być dobry biznes.

- Agregaty w dzień roboczy pokryją 10 proc. zapotrzebowania każdej z kopalń na prąd, a w dni wolne ok. 30 procent. Oszczędności z tego tytułu to miliony złotych rocznie - podkreśla Zbigniew Madej, rzecznik KW.
Oszczędności na prądzie to nie wszystkie korzyści. Dzięki redukcji emisji metanu do atmosfery Kompania otrzyma tzw. ERU (jednostki redukcji emisji). To uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które można sprzedać. Jastrzębska Spółka Węglowa, która jako pierwsza w swoich kopalniach zaczęła pozyskiwać metan, na ERU zarabia rocznie milion złotych.

- W następnych latach agregatów przybędzie. Planujemy zasilać metanem centralną klimatyzację kopalni - podkreśla Madej.
Rocznie we wszystkich polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. metanu. Z tego do instalacji odmetanowania trafia zaledwie jedna trzecia. Gospodarczo wykorzystywane jest 160 mln m sześc. (zaledwie 19 proc.), a można by trzykrotnie więcej. Liderem jest JSW, gdzie do produkcji energii i ciepła zużywa się ok. 80 proc. ujętego metanu.
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
nie slyszalem o takich agregatach .. no ale ok ;)

Takie rozwiazania sa powszechnie stosowane w przemysle, teraz szuka sie oszczednosci na energii jak sie da i gdzie sie da, takze dla mnie to zadna rewelacja :)
 

bruxelka35

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2009
Posty
74
Punkty reakcji
0
Miasto
Tychy
Każdy sposób na oszczędzanie energii jest dobry. Ja używam świetlówek zamiast żarówek, a w ogóle zmieniłam sobie taryfę na ekologiczną i kupuję prąd w dużym stopniu produkowany ze źródeł ekologicznych. :)
 

makaroniarz

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2009
Posty
38
Punkty reakcji
0
Ekologiczna taryfa? Pierwsze słyszę! To chyba, jak sie ma wiatrak pod domem :)))
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Bardzo cieakwe.. Polska ma 99% energii z kopali weglowych a kolega znalaz taryfe ekologiczna :D
 
K

kinga_sc

Guest
wiatrak pod domem to kiepskie rozwiązanie, siła wiatru pod nim taka, że zdmuchuje człowieka... np takie chucherko jak ja, ale tak serio to prosze o dokładniejsze info na temat tych agregatów i jakieś źródło
 

bruxelka35

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2009
Posty
74
Punkty reakcji
0
Miasto
Tychy
Naprawdę taka taryfa jest. Ja mam taką w Vattenfall. Do tego rachunki dostaję na e-maila, dzięki czemu oszczędzam jeszcze na papierze.
Myślę, że im większy byłby popyt na takie usługi, tym bardziej polskie zakłady energetyczne oferowałyby taką usługę. Przecież jak jest jakaś rynkowa potrzeba, to od razu pojawia się ktoś, kto ją zaspokoi. Czyż nie! :))) A dla tych, którzy chcą zobaczyć trochę dzikiej przyrody... to vattenfall przysłał mi ostatnio informację o konkursie, w którym można wygrać wycieczkę do Afryki. Ale bym chciała pojechać!!!! :)))
 

Troll

obcesowy
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
9 932
Punkty reakcji
158
Miasto
upper silesia
Teraz pomysl chwilke.. skad w Tychach energia z "ekologicznego" zrodla ? widziales gdzies jakies wiatraki ? elektrownie wodna masz kolo bloku ??
 

lasiczka_poznan

Nowicjusz
Dołączył
14 Luty 2009
Posty
404
Punkty reakcji
0
W zasadzie kazde dzialania ekologiczne sa potrzebne, warto jednak spojrzec ile kosztuje wyprodukowanie okreslonej ilosci energii w zalezonosci od miejsca w ktorym to sie odbywa.
 
Do góry